[Çözüldü] Ubuntu Kylin windows yanına kurulum sorunu

Başlatan DigitalCastle, 19 Mayıs 2016 - 15:51:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DigitalCastle

Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah itibariyle Bilgisayarıma Ubuntu Kurma kararı aldım ve Ubuntu Kylin 16.04 sürümünü yükledim. Yükleme sırasında windows un yanına kurulum yapmış olmama rağmen bilgisayar açılışında sadece Kylin sürümü gözükmekte.  Klyin içerisinden Disk lere baktığımda ise bir bölümde windows  dosyaları hala duruyor.(Buradan windows un üstüne kurmadığı anlamını çıkardım).
Allaha şükür dosyarımın hepsine ulaşabiliyorum fakat mevcut windows çökmüş müdür ?
Çökmediyse Windows' a tekrar giriş yapabilmek için ne yapmam gerekiyor ?

Not: Bir forumda uzun zamandır bir ileti göndermiyorum. Bir kusurum yanlışım varsa bildirebilirsiniz.

Teşekkürler

daligo5

bilgisayarınızda uefi olabilir mi acaba?
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

gnukarabatak

Muhtemelen uefi kurulum yapmışsınız. Bilgisayarın açılışındaki boot menüye ulaşıp windows girişini yakalayıp windowsu açabilirsiniz. Eğer bu şekilde yapamazsanız bios'a del yada F2 tuşu ile giriş yapıp varsayılan boot sıralamasında windowsu üstte alırsanız windows ile (eğer başka bir sıkıntı yoksa) açabilirsiniz.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

DigitalCastle

Alıntı yapılan: gnukarabatak - 20 Mayıs 2016 - 10:26:37
Muhtemelen uefi kurulum yapmışsınız. Bilgisayarın açılışındaki boot menüye ulaşıp windows girişini yakalayıp windowsu açabilirsiniz. Eğer bu şekilde yapamazsanız bios'a del yada F2 tuşu ile giriş yapıp varsayılan boot sıralamasında windowsu üstte alırsanız windows ile (eğer başka bir sıkıntı yoksa) açabilirsiniz.
uefi kurulumu yapmadım diye hatırlıyorum ama emin de değilim.

Alıntı yapılan: daligo5 - 19 Mayıs 2016 - 21:48:19
bilgisayarınızda uefi olabilir mi acaba?

Bilgisayarda uefi yüklü değil. Normal BIOS ekranı geliyor.

Arkadaşlar olayı uğraşırken  tesadüfen çözdüm. Normal bir ubuntu sürümünü usb üzerinden çalıştırdım. Daha sonra restart attığımda GRUB menüsü üzerinde windows 10 loader olarak geldi. Bunun bir açıklamasını yapabilecek var mı :) Repair mi yaptı diye düşünüyorum normal sürümü yüklerken.

gnukarabatak

İlk yüklemenizde önyükleyiciyi farklı bir disk bölümüne kurmuşsunuz. Sonrasında muhtemelen güncelleme yapmış olabilirsiniz. Bu esnada önyükleyici işletim sistemlerini aynı disk bölümünde toplamış.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

Nabi

Merhebalar bende tevafuk bugün Ubuntu Kylin ismini duydum. Yanlış hatırlamıyorsam Çin menşeyli, Unity- Budgie karışımı bir şey diye okumuştum ve
Size de bir sorum var @DigitalCastle Türkçe dil desteği nasıl ? Bilen başka arkadaşların yorumunu da isterim
Devler gibi eserler bırakmak için,karıncalar gibi çalışmak lazım.
-Necip Fazıl Kısakürek

DigitalCastle

@glsbr47 hocam Ubuntu Kylin'i  ilk defa denedim. Dil desteği çok iyi değil. Özellikle Türkçe dil desteği kötü. İngilizce kullanılabilir. Ama İngilizcede bile hala bazı bölümleri çince gözüküyor. Bence standart Ubuntu Dekstop sürümünü tercih edin.

Nabi

Alıntı yapılan: DigitalCastle - 23 Mayıs 2016 - 22:57:59
@glsbr47 hocam Ubuntu Kylin'i  ilk defa denedim. Dil desteği çok iyi değil. Özellikle Türkçe dil desteği kötü. İngilizce kullanılabilir. Ama İngilizcede bile hala bazı bölümleri çince gözüküyor. Bence standart Ubuntu Dekstop sürümünü tercih edin.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. :)
Devler gibi eserler bırakmak için,karıncalar gibi çalışmak lazım.
-Necip Fazıl Kısakürek

heartsmagic

Esasında sadece USB'den yükleme yapmak Grub sorununu çözmemeliydi ama nasıl olmuşsa bu sorun çözülmüş :)

@DigitalCastle, kusur veya yanlış demeyelim de forum düzeni adına bir şeyler diyelim söyleyeceklerime :) Bu bölüm, yani "[Nasıl] Anlatımları" bölümü anlatım yapmak için kullanılıyor. Haliyle, sorunları diğer bölümlerde konuşuyoruz. Söylediğim gibi, kusur veya yanlış değil bu, bilgilendirme. Bir de forumda şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Sizler etiketliyorsunuz, bizler başlığı kapatıyoruz. Sen bu yazdıklarımı görüp etiketleme yaptıktan sonra bizler konuyu kapatıp doğru bölüme taşırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.