Temel Ağ Uygulamaları için Betik

Başlatan mhmtkrktr, 19 Mayıs 2016 - 12:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

Bildiğim kadarıyla normal tarama metodlarıyla tüm ip aralıklarını taramak (sonsuz bir ağda) mümkün değil. Yani ping tarama şekliyle. Eğer Arp yada icmp paketleri basit bir 'sniffing' mantığı ile taratılırsa sanırım daha kısa süreli sonuçlar alınabilir. Bu ara betiği çok beğendim. Son halini sabırsızlıkla bekliyorum :)

Düzeltme : imla..
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

mhmtkrktr

İlk mesajı Ubuntu'da Dns ayarlarını gösterecek şekilde tekrar düzenledim. Bu arada, deneme amacıyla arada paylaştığım kodları, karışıklık olmasın diye siliyorum. Umarım yönetim adına bunun bir sakıncası yoktur.
Daha geniş bir zamanda alınan Dns adresinin [K] ve [W] şeklinde hangi aygıt tarafından alındığını belirten bir ilave yapabilirim.

Alıntı YapBildiğim kadarıyla normal tarama metodlarıyla tüm ip aralıklarını taramak (sonsuz bir ağda) mümkün değil. Yani ping tarama şekliyle. Eğer Arp yada icmp paketleri basit bir 'sniffing' mantığı ile taratılırsa sanırım daha kısa süreli sonuçlar alınabilir.

Konuyu biraz daha açabilir misin? Benim fping paketine ihtiyaç duyma sebebim ping deki hız sorunuydu. Şuan 0..254 arasında ki adresleri taramak 8 saniye sürüyor. Angry IP scanner ile 13 saniye sürüyor ama orada adresler iki defa kontrolden geçiriliyor. İlk kontrol bekleme süresi ikinci taramada olmadığı için 8x2-3=13 saniye görünüyor. Arp veya icmp ile tarama yapmanın artıları ne olabilir? Belirtebilirsen birde o tarafa bakayım. 

Alıntı YapBu ara betiği çok beğendim. Son halini sabırsızlıkla bekliyorum :)
Teşekkür ederim. Modeme ping atalım diye başladım, buraya geldi. Sonunu bende merak ediyorum aslında. :) Daha olumsuzluk durumlarının yer aldığı ikinci fonksiyon var. Orası balta girmemiş orman misali, sonu yok desek yeridir. :)

heartsmagic

NAT arkasındaysa eğer olay üç tane özel sınıf var zaten, sen ikisine bakıyorsun anladığım kadarıyla.
https://en.wikipedia.org/wiki/Private_network
Geriye B sınıfı kalıyor. 

Esasında ağın yapısı falan da önemli ancak basit bir ev kullanıcısı içinse yeterli olabilir senin teknik. Tek tek ping ile bakmak da söylendiği üzere ne kadar elverişli bilemiyorum, farklı teknikler var değinildiği üzere. nmap'in kaynak kodları incelenebilir isteniyorsa :) Fakat mesele oraya kadar gitmeli mi, gitmemeli mi karar senin. Bir de son kullanıcı değilse buna el atacak kişi, gerçek adreslerin kullanıldığı bir ağdaysa, makineler pinge kapalıysa falan gibi konular geliyor akla ama dediğimiz gibi olay ev kullanıcısında sınırlı kalıyorsa bence hiç uğraşma.

Eski ve arada verilen kodların temizlenmesi de elbette bizler için bir sorun teşkil etmez, aksine başlığı düzene soktuğu için gayet güzel oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtkrktr

Bu adresleme aralıkları bağlantıda ki IP address range ile sınırlıysa ilave etmek kolay. İhtiyaç olan sadece ilk 2 değilde ilk 4 satıra göre kontrol etmek ve olasılığa göre 4 tane daha değer düzenlemek.
Ancak örn: 10.255.255.x olan 10.25.255.x gibi ara değerlerde alıyorsa benim kullandığım yöntemle bu imkansız gibi görünüyor.

Bunu yapma amacım, kendi işimle ilgili. IP iletişim sistemleri, gateway, modem , AP kurulumu ve DVR, TCP/IP yedekleme ünitelerini ağda bulup erişim sağlamak gibi işlemler. Şu haliyle benim amacım için yeterli durumda aslında. Ama birilerinin ihtiyaç duyabileceği artı özelliklerin de bana zararı yok.

Ayrıca isteyen bilgisi dahilinde yukarda ki kodları istediği gibi düzenleyebilir. Üzerine kullanışlı bir şeyler koyulabildiği sürece benimde işime yarar, başka, kullanmak isteyenin de işine yarar.

heartsmagic

Ağ yapısına göre değişir o aralık işte. 10.0.0.10 da kullanılabilir, farklı bir şey de. Onu tespit edip, taramayı buna göre yapmak lazım eğer kendiliğinden yapılması isteniyorsa. nmap için aralık belirtiyoruz örneğin yanlış hatırlamıyorsam her durumda.

Söylediğin gibi, yeterliyse dokunmaya gerek yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

heartsmagic'in dediği gibi eğer senin için yeterliyse dokunmaya gerek yok. Benim esasında bahsetmek istediğim nmap gibi programların arp tarama yeteneklerinden hazır şekilde faydalanmaktı. Yani ağda tek tek tarama yapıp şu ip canlımı değilmi diye sormuyorsun. Ağda dolaşan başıboş paketlerin ip bilgisini wireshark gibi programların yaptığı gibi koklayarak(sniffing) ile iplerini çekmek. Normalde bu teknik ile kodlaması biraz zor bir iş. Yada daha teknik diyelim. Ancak sen nmap yazılımının yeteneklerini betiğinin içine dahil edebilirsin. Peki çok gereklimi? Bu senin bileceğin bir durum. Ben şahsen bu çalışmayı beğendim.

mhmtkrktr

Anladım söylediklerini, konunun biraz daha derinine inmek gerekecek anlaşılan. Şu haliyle yeterlimi? yeterli görünüyor aslında. Fakat şimdi aklıma geldi. Benim tarama sisteminde cihazların mac adresi yok. Mac adresi gateway kurulumlarında ihtiyaç duyduğum ve almam gereken bir sonuç. Eğer buraya, ağda bulunan cihazların mac adreslerini de ilave edebilirsem daha kullanışlı olacak.

mhmtkrktr

Betiği ve görselleri yeniden düzenledim. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52019.msg591961#msg591961

Bağlantı bölümünün ayrıntılı bilgisini görüntüleme, alt menüde tekrarlanan seçenekler, internet bölümünün ayrılmasından dolayı daha hızlı yenileme, ağda ki cihazların mac adresini görüntüleme, görsel iyileştirme gibi ek düzenlemeler ilave ettim.

@Kaleihan' ın yardımlarıyla Ubuntu'ya da uyarladım ama Ubuntu üzerinde hiç deneme yapmadım. Resimlerde görünenin dışında, görsel bir bozukluk oluşur ve geri bildirim yaparsanız düzeltirim.

@Kaleihan 'a da buradan tekrar teşekkür ederim.

gnukarabatak

fping, bc ve ethtool paketleri kurulu olmasına rağmen "eksik paketleriniz var" uyarını veriyor ve programı çalıştırmıyor. Kontrol ettim bu üç pakette kurulu vaziyette.

Kaleihan

Şunu deneyin lütfen:
edit: Kafa karıştırmasın diye bu içeriği siliyorum. Güncel içerik ilk iletide.

gnukarabatak

mhmtkrktr

Sorun Ubuntu ile Arch in dosyalari ayni yere koymamasindan kaynaklaniyor. Betigi, her iki dagitim icin gecerli olacak sekilde tekrar guncelledim.

Imla icin kusura bakmayin. Kurulum yapmadan, Turkce klavye ayarlanamiyor sanirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2016 - 01:05:34

Tarama ozelligin de kucuk bir ayrinti gozden kacmis. ( ==>te ) seklinde cikti veriyormus. Bunuda duzenleyip tekrar yeniledim simdi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2016 - 01:14:11

Tarama bolumunun cihaza baglan bolumunde de bir sorun varmis. Duzeltildi.

cokomoko

Bende şöyle bir hata veriyor oysa ki bağlantı yöneticim var ve connman kullanıyorum:
Hata: Ağ Yöneticisi çalışmıyor.
Hata: Ağ Yöneticisi çalışmıyor.

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

mhmtkrktr

nmcli komutundan kaynaklanmış gibi. Bu hata mesajı betiğe ait değil. Nmcli yerine kullandığım daha eski komutlar sende çalışacaktır ama tamamını ben düzenlersem bu defada Ubuntu da şimdi olduğu gibi çalışmayacak. Genelin Network Manager kullandığını düşünerek bu haline dokunmayalım bence.
NM kullanmayanlarda çalışması için ayrıca düzenleyelim. nmcli komutunun değer verdiği 15 satır var ve 10 tanesi dns için tekrarlanan satırlar. Bu alanlar Arch içinde, resolv.conf ve ifconfig ile kolayca düzenlenebilir. Uğraşırım dersen topu sana atarım :) Yok ellemem dersen bir kaç gün içinde söylediğim şekilde düzenler ayrıca paylaşırım.

alikemalocalan

Github linki eklersen daha kullanıslı olabilirdi.

gnukarabatak

Şuda yapılabilir (madem devam ediliyor); Sistemin dili kontrol edilir. Eğer Türkçe ise Türkçe ifadelerle değilse İngilizce ifadeler kullanılabilir. Ardından git' e de atılırsa beynelmilel bir çalışma olur :)

cokomoko

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 02 Haziran 2016 - 04:25:57
nmcli komutundan kaynaklanmış gibi. Bu hata mesajı betiğe ait değil. Nmcli yerine kullandığım daha eski komutlar sende çalışacaktır ama tamamını ben düzenlersem bu defada Ubuntu da şimdi olduğu gibi çalışmayacak. Genelin Network Manager kullandığını düşünerek bu haline dokunmayalım bence.
NM kullanmayanlarda çalışması için ayrıca düzenleyelim. nmcli komutunun değer verdiği 15 satır var ve 10 tanesi dns için tekrarlanan satırlar. Bu alanlar Arch içinde, resolv.conf ve ifconfig ile kolayca düzenlenebilir. Uğraşırım dersen topu sana atarım :) Yok ellemem dersen bir kaç gün içinde söylediğim şekilde düzenler ayrıca paylaşırım.

Şu an Arch'ı güncellemekle uğraşıyorum, bakmaya çalışacağım dediğin yerlere ama sen yine de müsait olduğunda paylaşırsan iyi olur, benim için.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

mhmtkrktr

Alıntı YapGithub linki eklersen daha kullanıslı olabilirdi.
Alıntı YapŞuda yapılabilir (madem devam ediliyor); Sistemin dili kontrol edilir. Eğer Türkçe ise Türkçe ifadelerle değilse İngilizce ifadeler kullanılabilir. Ardından git' e de atılırsa beynelmilel bir çalışma olur :)
Tamamen Türkçe olmasından dolayı github ı düşünmemiştim. Başlangıçta İngilizce olarak hazırlamayı da düşünmüştüm aslında ama dil düzenlemesiyle uğraşmak istemediğim için Türkçe olarak hazırladım.
Hem kullanmak isteyen başka dilde birileri olursa uğraşsın biraz, hep biz mi çevirecez diye uğraşalım :)
Alıntı YapŞu an Arch'ı güncellemekle uğraşıyorum, bakmaya çalışacağım dediğin yerlere ama sen yine de müsait olduğunda paylaşırsan iyi olur, benim için.
Tamam, ilave ederim sonra, hatta betiğin kendisine alayım onuda. Madem olacak tam olsun.

mhmtkrktr

Betik,  Network manager dışında ki ağ yöneticilerinin de çalışacağı biçimde tekrar düzenlendi.

İlave olarak, nmcli den kaynaklanan sayfa yenileme hızında ki yavaşlama büyük ölçüde giderildi.

Ayrıca kullanılabilir kablosuz ağ görüntüleme seçeneği daha ayrıntılı olacak şekilde yeniden oluşturuldu. (Emin olmamakla birlikte, bu bölümde ki Türkçe karakter sorunu da çözülmüş olması gerekiyor)
Bu bölüme ilave olarak, wifi-menu ile ağa bağlanma seçeneği eklendi. Bu bölümü kullanmak isteyenlerin, ilk mesaja ilave ettiğim Not bölümüne dikkat etmeleri gerekiyor.

Son düzenleme Arch ve Network Manager ile sorunsuz çalışıyor. Ubuntu ve Network Manager dışında ki hiç bir ortamda deneme yapmadım. Sorun oluşursa, geri bildirimlerin doğrultusunda ilgilenirim.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim....

Kaleihan

Kurulum aşaması tamamlanamadı. Eksik paketleriniz var.

Paketleri elle kurmayı deneyin ve daha sonra tekrar çalıştırın
Hatası veriyor.

mhmtkrktr

Düzenlemesini yaptım şimdi. Tekrar deneyebilir misin.

cokomoko

Böyle bir hata veriyor:
command failed: No such device (-19)

7hr33l3t73r

Ricam olacak ama betiği github gibi ya da indirebilir bir yere alsak. Kopyalama yaparken sorun oluyor betiği düzenlemek gerekiyor yoksa.
Ayni hata bende de var ne yazık ki.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

mhmtkrktr

Hangi komutun sizde hata verdiğine bakıcam şimdi ama o alt bölüm neden o şekilde karıştı onu anlamadım.

Şu genel soruna bir bakayım, Github a yarına kadar koymuş olurum. Ayrıca kullanılan ağ yöneticisi nedir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Haziran 2016 - 19:50:45

Komut hatası sorununu buldum ve düzeltmesini yaptım, tekrar deneyebilir misiniz.

7hr33l3t73r

Networkmanager kullanıyorum. Ben kopyalarken çok sorun yaşadığım için pek inceleme fırsatım olması. Bana satir kayma sorunu gibi geliyor!
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html