Temel Ağ Uygulamaları için Betik

Başlatan mhmtkrktr, 19 Mayıs 2016 - 12:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Burada ki başlğı dağıtmaması için yeni başlık açtım. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3338.msg591896#msg591896

Betiğin çalışabilmesi için fping , bc ve ethtool paketinin kurulu olması gerekiyor. İlave paketler, betik çalıştırıldığında Arch , Manjaro ve Ubuntu için otomatik yükleniyor.

Diğer dağıtımlar için kurulum talimatı paylaşılırsa ekleyebilirim.

NOT: Kablosuz ağa bağlanma seçeneği  gnome-terminal üzerinden gerçekleşmektedir. Farklı bir terminal kullanıyorsanız, 190. satırda bulunan gnome-terminal --hide-menubar --geometry=85x35 --zoom=1.4 olarak geçen düzenlemeyi kullandığınız terminale göre düzenleyin. Aksi durumda bağlantı seçeneği çalışmayacaktır.

https://github.com/agscript/ag-yonetimi.git

Son halinde ana ekran bu şekilde:

Kaleihan

sudo apt-get install fping
şeklinde programı kurabildim. Depolara eklenmiş sanırım.
Not: Yanlış anlamış olabilirim. Programı kurma konusunda yardım istediniz sanırım.

cokomoko

Güzel oldu, eline sağlık sorunsuz çalışıyor; yurttaki tüm bağlı cihazların ip'lerini verdi. Bir de bu bağlı cihazları netten atmayı ekledin mi tam olacak  :)
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Kaleihan

Bende hata veriyor.
osman@gokturk:~/Masaüstü$ ./net.sh
bash: ./net.sh: /usr/bin/sh/: hatalı yorumlayıcı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
osman@gokturk:~/Masaüstü$

#!/usr/bin/sh   kısmına ne yazmalıyım ?
bağlantı cacik çok hoş durmuş :D

mhmtkrktr

sudo apt-get install fping
Tamamdır, ekledim onuda. Teşekkür ederim. Şu çıktıyı da paylaşabilir misin? cat /etc/*-release | grep 'ID' | cut -c4-11
"ubuntu" dedim ama sürüm adını da ilave ediyor mu aklıma takıldı şimdi.

Alıntı YapBir de bu bağlı cihazları netten atmayı ekledin mi tam olacak
Hee. Sopaylanda dövsün mü? :) :)

Alıntı Yap#!/usr/bin/sh   kısmına ne yazmalıyım ?
bağlantı cacik çok hoş durmuş
#!/usr/bin/sh aynı olacak. Dosyayı koyduğun konumu yanlış girmişsin diye hata vermiş. dosya konumu ~/.net.sh olabilir mi?
Ben aslında tamamını aklımda kalacak şekilde giriyorum da, sonra ayıp olmasın diye geri dönüp düzelterek paylaşıyorum buraya. :)

Kaleihan

Çıktı şöyle:osman@gokturk:~$ cat /etc/*-release | grep 'ID' | cut -c4-11
TRIB_ID=
ubuntu
LIKE=deb
SION_ID=
osman@gokturk:~$

Sanırım yaptığınız doğru :)
Yalnız ben hala çalıştıramadım betiği. :) Betik masaüstünde eminim. Ev dizinine taşıyıp denedim yine olmadı.
edit:imla
edit2: /usr/bin/ dizininde sh dosyası yok bende.
osman@gokturk:~$ whereis sh
sh: /bin/sh.distrib /bin/sh /usr/share/man/man1/sh.1.gz
osman@gokturk:~$

baştaki kısmı !# /bin/sh olarak değiştirdim bu sefer çalıştı ama şöyle:
http://i.hizliresim.com/mLqYQ4.png

mhmtkrktr

Kaleihan

osman@gokturk:~/Masaüstü$ ./net.sh
bash: ./net.sh: /usr/bin/bash/: hatalı yorumlayıcı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
osman@gokturk:~/Masaüstü$

Ubuntu kullanan bir arkadaş daha deneyebilir mi?Bu sorun sadece bana özel bir sorun mu diye görmüş olurum :)

mhmtkrktr

CIktisini istedigim sonuc istedigim gibi olmadi, Bende ubuntuyu indirdim, Bu arada Turkce acamadim sistemi imla icin hos gorun,  :)
Canli Cd ile bakiyorum simdi, Deneyip donus yaparim, Biraz kurcalayayim ama once,  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2016 - 08:32:10

@Kaleihan sende benim gibi canli cd ile acmiyorsun degilmi.
#!/bin/bash seklinde calistirdim ama betik surekli bir donguye girdi.
Sanki duz bir metni okur gibi secilmemis fonksiyonlarin icini bile okuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2016 - 09:19:51

Tarayici fonfsiyonunu ayirinca donguden cikti. Su an normal calisiyor bende. Fakat birkac komutta degisiklik yapmak gerekti. Buna Arch tarafi nasil tepki verecegini bilmedigim icin simdilik ayri bir sekilde vereyim.
Sadece fping kurulumu ve terayici secimi kaldi. Onada bakiyorum hemen. Simdilik asagidaki gibi deneyebilirmisin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2016 - 09:26:25

Tarayici da tamam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2016 - 10:12:03

Klavye ile biraz ugrastirdi ama oldu. Yukardaki kodlar sorunsuz calisiyor.

Fping icin asagidaki resimde 4. kutucugun onceden isaretlenmis olmasi gerekiyor gibi. Ama onu secince 2. kutucukta kendiliginden isaretlendi. Sadece ikinci secim yeterli olabilirdi belki.

Kaleihan

Tebrikler programda büyük ilerleme oldu. Canlı cd kullanmıyorum. Yalnız hala bazı noktalarda hatalar var. Açıkcası biraz arayüz içerdiği için ekran görüntüsü mü, çıktı mı aktarayım bilemedim. Ekran görüntüsü şöyle: http://i.hizliresim.com/81EgAn.png

mhmtkrktr

Arch ve Ubuntu arasında bazı değer farkları vardı. Her ikisi için ilk paylaşımı tekrar güncelledim. Şuan her iki dağıtım için de ilk paylaştığım kodlar geçerli.
Ping sonucunda sorun varmış. Cevap alamayacağım hiç bir yere ping atıp denememişim :) Bu sorunu düzelttim.
İlave olarak ping ( [ P ] ) bölümüne yenileme seçeneği oluşturdum.
Fping gereksinimi sadece ağı tarama için geçerliydi fakat şimdi başlangıçta sorgulanıyor. Tamamı fping kullanacak şekilde yeniden düzenledim.
Alıntı YapTebrikler programda büyük ilerleme oldu. Canlı cd kullanmıyorum. Yalnız hala bazı noktalarda hatalar var. Açıkcası biraz arayüz içerdiği için ekran görüntüsü mü, çıktı mı aktarayım bilemedim. Ekran görüntüsü şöyle: http://i.hizliresim.com/81EgAn.png

Donanımı algılamada sorun olmuş gibi.
ifconfig -s
Çıktısını paylaşabilir misin?

Kaleihan

┌─[osman]──[gokturk]:~$
└──>>ifconfig -s
Iface   MTU Met   RX-OK RX-ERR RX-DRP RX-OVR    TX-OK TX-ERR TX-DRP TX-OVR Flg
enp2s0     1500 0    346110      0      0 0        280648      0      0      0 BMRU
lo        65536 0    628041      0      0 0        628041      0      0      0 LRU
wlp3s0     1500 0     17586      0      0 0          1389      0      0      0 BMRU
└──>>

mhmtkrktr

Kablolu ve kablosuz bağlantı aynı anda yapılmış. Daha önceki konuda belirtmiştim onu. :) Aynı anda ikisi de bağlıyken nasıl davranacağına dair düzenleme yapmadım. Ana bölümler oluşunca o tarafa da el atmak gerekecek.
Şuan için kablolu bağlantıyı kapatıp deneyebilir misin?
Geri bildirimlerin için teşekkür ederim.

Kaleihan

mhmtkrktr

Kablolu bağlantı ve kablolu / kablosuz aynı anda bağlıyken aradaki ayrımı yapabilecek ve her ikisi içinde sonuç verecek şekilde tekrar düzenledim.

Çok farklı donanımlarda nasıl sonuç vereceğini bilmediğim ve henüz tam anlamıyla tamamlamadığım için ayrı şekilde vereyim. Birkaç farklı cihazda test edilip sonuç aktarılırsa düzeltmeleriyle birlikte üstteki kodu bununla değiştiririz.

Şuan benim bilgisayarımda eksiği, her iki bağlantıda aktif durumdayken kablo bağlantısı ayrılırsa donanım kendisini yenilemiyor. Panelden kablo bağlantısını devre dışı bırakmadan doğru sonuç vermiyor. Bu kullanım sırasında çok küçük bir olasılıkla karşılaşılacak bir durum ve bana has donanım sorunu da olabilir.

Sadece kablo bağlıyken çevrede ki wifi ağları tarama özelliği bunun yapılamayacağı uyarı vermesi gerekiyor ama şimdilik üst taraf daha önemli. Düzeltme ile ilave ederim.

#!/bin/bash
PATH=/bin:/usr/bin:/usr/local/bin:$PATH
export PATH

function ag_durumu {
red='\e[1;91m'; cyan='\e[1;36m'; magenta='\e[1;35m'; yellow='\e[1;33m'; white='\e[1;97m'; son='\e[0m'
clear; echo ""
_baglanti_bilgilerim () {
[[ -d /tmp/agtest ]] && rm -r /tmp/agtest
mkdir -p /tmp/agtest; TEST="/tmp/agtest"

CHZ="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}' | sed -n -e 1p)"
CHZS="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk 'END { print NR }')"
CHZA="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}' | cut -c1)"
CHZE="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}' | cut -c1 | sed -n -e 1p)"
CHZW="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}' | cut -c1 | sed -n -e 2p)"

_wifi () {
iwconfig $KCHZ1 | grep 'ESSID:' | awk '{ print $4}' &>$TEST/isim
iwconfig $KCHZ1 | grep 'Link Quality' | awk '{print $2}' &>$TEST/sinyal
YER="$(sed 's/ESSID://' $TEST/isim)"
KALITE="$(sed 's/Quality=//' $TEST/sinyal)"
PCIP1="$(ifconfig $KCHZ1 | grep 'inet' | awk '{print $2}' | sed -n -e 1p)"
PIPK1="$(ifconfig $KCHZ1 | grep 'inet' | awk '{print $2}' | cut -c1 | sed -n -e 1p)"
if [[ $PIPK1 -eq '1' ]]; then MIPP1="$(route -n | grep 'UG' | awk '{ print $2}' | sed -n -e 1p)"; fi
fping -c1 t200 $MIPP1 &>$TEST/ipkont; MTST="$(cat $TEST/ipkont | grep 'bytes'| awk '{print $5}' | cut -c1-5)"
if [[ $MTST == 'bytes' ]]; then SNC="$(echo -e "$cyan Veri Akışı Var$son")"; else SNC="$(echo -e "$red Veri Akışı Yok$son")"; fi
echo -e "\n$magenta Wifi: $yellow$YER$magenta Sinyal Gücü: $yellow$KALITE  $magenta IP: $yellow$PCIP1$son ==$SNC\n"
}
_kablo () {
MAD="$(ifconfig $KCHZ2 | grep 'ether' | awk '{print $2}' | sed -n -e 1p)"
PCIP2="$(ifconfig $KCHZ2 | grep 'inet' | awk '{print $2}' | sed -n -e 1p)"
PIPK2="$(ifconfig $KCHZ2 | grep 'inet' | awk '{print $2}' | cut -c1 | sed -n -e 1p)"
if [[ $PIPK2 -eq '1' ]]; then MIPP2="$(route -n | grep 'UG' | awk '{ print $2}' | sed -n -e 1p)"; fi
fping -c1 t200 $MIPP2 &>$TEST/kakont; KTST="$(cat $TEST/kakont | grep 'bytes'| awk '{print $5}' | cut -c1-5)"
if [[ $KTST == 'bytes' ]]; then SNB="$(echo -e "$cyan Veri Akışı Var$son")"; else SNB="$(echo -e "$red Veri Akışı Yok$son")"; fi
echo -e "\n$magenta Kablo:$yellow Bağlı $magenta Mac: $yellow$MAD $magenta IP: $yellow$PCIP2$son ==$SNB\n"
}
if [[ $CHZS -eq '1' ]] && [[ $CHZA = 'w' ]]; then KCHZ1="$CHZ"; _wifi; elif [[ $CHZA == 'e' ]]; then KCHZ2="$CHZ"; _kablo; fi
if [[ $CHZS -eq '2' ]] && [[ "(( $CHZW= 'w' ) == ( $CHZE = 'e' ))" ]]; then KCHZ1="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}' | sed -n -e 2p)"; KCHZ2="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}' | sed -n -e 1p)"; _kablo; _wifi; fi

MODEMIP="$(route -n | grep 'UG' | awk '{ print $2}' | sed -n -e 1p)"
MASK="$(ifconfig $KCHZ2 | grep 'netmask' | awk '{print $4}' | sed -n -e 1p)"
fping -c1 -t200 www.google.com &>$TEST/netkont; NTST="$(cat $TEST/netkont | grep 'bytes'| awk '{print $5}' | cut -c1-5)"
if [[ $NTST == 'bytes' ]]; then SNI="$(echo -e "$cyan İnternet Erişimi Var$son")"; else SNI="$(echo -e "$red İnternet Erişimi Yok$son")"; fi
echo -e "\n$magenta Ağ Maskesi :$yellow $MASK $magenta Modem IP : $yellow$MODEMIP $son ==$SNI\n\n"

echo -ne "\n $red[ P ]$white Başka bir cihaz veya adrese ping gönderir\n\n $red[ E ]$white Kullanılabilir ağların tam listesini gösterir\n\n $red[ M ]$white Tarayıcı kullanarak, modem arayüzüne bağlanır\n\n $red[ T ]$white Modeme bağlı diğer cihazların ip adresini tarar\n\n $red[ C ]$white Çıkış yapmanızı sağlar..$son\n\n "
_tarayici () {
GOO="/usr/bin/google-chrome-stable"; FIRE="/usr/bin/firefox"; CHROM="/usr/bin/chromium"; OPERA="/usr/bin/opera"
if [ -x $GOO 2>/dev/null ]; then TRYC='google-chrome-stable'; elif [ -x $FIRE 2>/dev/null ]; then TRYC='firefox'
elif [ -x $CHROM 2>/dev/null ]; then TRYC='chromium'; elif [ -x $OPERA 2>/dev/null ]; then TRYC='opera'
else clear; echo -e "\n $red Uygun Tarayıcı Bulunamadı...$son\n"; sleep 3; _baglanti_bilgilerim; fi
}
read pemt
case $pemt in
        [pP] )
_arayuz () {
echo -ne "\n\n $red [ a ]$yellow Tarayıcı kullanarak, istekte bulunduğunuz adrese bağlanır.\n\n $red [   ]$yellow Üst menüye dönmek için bir tuşa basın.. $son"
read -p "" SCR
if [[ $SCR == 'a' ]]; then _tarayici; $TRYC $IP &>/dev/null
else clear; _baglanti_bilgilerim; fi; clear
_baglanti_bilgilerim
}
_adress () {
clear; echo -e "\n\n";  read -p " Adresi Girin :  " IP; echo ""; fping -c1 -t100 $IP &>$TEST/kip; ATST="$(cat $TEST/kip | grep 'bytes'| awk '{print $5}' | cut -c1-5)"
if [[ $ATST == 'bytes' ]]; then echo -e "\n $magenta $IP için :$son Ping Testi Tamamlandı$cyan Bağlantı Var$son"; _arayuz; else echo -e "\n $magenta $IP için :$son Ping Testi Olumsuz $red Bağlantı Kurulamadı$son\n"; _secenekler ; fi
}
_secenekler () {
echo -ne "\n $red [ Y ]$yellow Yeniden Bir Adres Deneyin..\n\n $red [   ]$yellow Üst menüye dönmek için bir tuşa basın.. $son\n\n"
read -p "" SCR1
if [[ $SCR1 == 'y' ]]; then _adress; else rm $TEST/kip; clear; _baglanti_bilgilerim ; fi
}
clear; echo -e "\n\n";  read -p " Adresi Girin :  " IP; echo ""; fping -c1 -t100 $IP &>$TEST/kip; ATST="$(cat $TEST/kip | grep 'bytes'| awk '{print $5}' | cut -c1-5)"
if [[ $ATST == 'bytes' ]]; then echo -e "\n $magenta $IP için :$son Ping Testi Tamamlandı$cyan Bağlantı Var$son"; _arayuz; else echo -e "\n $magenta $IP için :$son Ping Testi Olumsuz $red Bağlantı Kurulamadı$son\n"; _secenekler ; fi
_baglanti_bilgilerim
                ;;
        [eE] )
echo ""; sudo iw dev $KCHZ1 scan | grep 'SSID' | sed 's/SSID://g' >$TEST/wifi
echo -e "\n"; clear; awk 'BEGIN {ORS="\n====>\n\n"} {print $n}' $TEST/wifi; rm $TEST/wifi 2>/dev/null
sleep 2; echo -ne "\n$yellow Üst menüye dönmek için bir tuşa basın.. $son\n\n"
read -p "" SCR1
if [[ $SCR1 == 'mhmt' ]]; then echo ""; else clear; _baglanti_bilgilerim ; fi
                ;;
        [mM] )
_tarayici
$TRYC $MODEMIP &>/dev/null
clear; _baglanti_bilgilerim
                ;;
        [tT] )
echo $MODEMIP >>$TEST/mod
clear; sleep .2
MIP="$(cut -c1-2 $TEST/mod)"
if [[ $MIP == '19' ]]; then IPARA="$(cut -c1-10 $TEST/mod)"; elif [[ $MIP == '10' ]]; then IPARA="$(cut -c1-7 $TEST/mod)"
else clear; echo -e "\n\n $red Ağ geçidiniz öngörülen ip aralığında değil. Önceki menüye dönülecek..$son\n"; sleep 3; clear
_baglanti_bilgilerim ; fi
for i in {0..255} ; do
fping -c1 -t100 $IPARA"$i" >>$TEST/scan ; done
sleep .2; clear; echo -e "\n"; awk 'BEGIN {ORS="\n___________________\n\n"} {print NR " --- " $1,$2}' $TEST/scan; echo -e "\n\n"
rm -r "$TEST/mod" "$TEST/scan" 2>/dev/null
echo -ne "$yellow Üst menüye dönmek için bir tuşa basın.. $son\n\n"
read -p "" SCR1
if [[ $SCR1 == 'mhmt' ]]; then echo ""; else clear; _baglanti_bilgilerim ; fi
                ;;
        *) clear; exit
            ;;
esac

}
_baglanti_cacik () {
echo -e "\n $red AĞA BAĞLI HİÇBİR AYGIT BULUNAMADI !!!$son\n"
CHZ="$(ifconfig -s | grep 'BMRU' | awk '{print $1}')"
AP="$(iwconfig $CHZ | grep 'Access Point' | awk '{print $4}')"
if [[ $AP = Not-Associated ]]; then echo -e "\n$yellow Kablosuz aygıt kapalı, etkinleştirerek tekrar deneyin$son\n\n"; fi
}
_fping_kr () {
clear; echo -e "\n\n $white Bu uygulamanın çalışabilmesi için,$cyan fping$white paketinin kurulu olması gerekiyor.\n\n  Kurulum otomatik olarak başlayacak.. Bekleyin.! \n\n  İptal etmek için, şifre sorgusunda CTRL + C tuşunu kullanabilirsiniz$son\n"; sleep 10; clear
DGTM="$(cat /etc/os-release | grep '^ID=' | cut -c4-10)"
if [[ $DGTM == 'arch' ]]; then sudo pacman -Sy fping --noconfirm ; sleep 2; clear
elif  [[ $DGTM == 'ubuntu' ]]; then sudo apt install fping; sleep 2; clear
elif  [[ $DGTM == 'manjaro' ]]; then sudo pacman -Sy fping --noconfirm; sleep 2; clear
else echo -e "\n\n$red Kurulum bölümü, kullandığınız dağıtım için ilgili yönergeye sahip değil. :(  \n\n$cyan fping $red uygulamasını dağıtmınıza uygun olarak elle kurmayı deneyin.! $son\n"; sleep 10; fi; clear
if [ -x /usr/bin/fping ]; then echo ""; else _baglanti_bilgilerim; fi
}
if [ -x /usr/bin/fping ]; then echo ""; else _fping_kr; fi
ifconfig -s | grep 'BMRU' >/tmp/agkont
if [[ ! -s /tmp/agkont ]]; then _baglanti_cacik; else _baglanti_bilgilerim; fi
}
ag_durumu

Kaleihan

Öncelikle bende kablolu bağlantının mac adresini göstermedi. Onun dışında sıkıntı yok. Bağlantıları yenileme konusunda. Mesela hem kablolu hem wi-fi den bağlıyım ve programı çalıştırdım. ArdındaN wi-fi yi kapattım. Program burada kendini yenilemedi evet ama herhangi bir iş yaptırdıktan sonra (P, E, M, T) anasayfaya döndüğümde program wi-fi yi göstermiyor. Yani bir iş yaptıktan sonra kendini yeniliyor. Eğer yenilemekten kastınız buysa bende yeniledi.

Bir de kablosuz bağlantıyı kapattığımda ve çevredeki ağları göstermesini istediğimde uyarı vermiyor. Şöyle yazılar çıkıyor.
Kablo: Bağlı  Mac:   IP: addr:192.168.1.37 == Veri Akışı Yok

Ağ Maskesi :   Modem IP : 192.168.1.1  == İnternet Erişimi Var

[ P ] Başka bir cihaz veya adrese ping gönderir

[ E ] Kullanılabilir ağların tam listesini gösterir

[ M ] Tarayıcı kullanarak, modem arayüzüne bağlanır

[ T ] Modeme bağlı diğer cihazların ip adresini tarar

[ C ] Çıkış yapmanızı sağlar..

e

[sudo] password for osman:

dev <devname> ibss join <SSID> <freq in MHz> [HT20|HT40+|HT40-|NOHT|5MHZ|10MHZ] [fixed-freq] [<fixed bssid>] [beacon-interval <TU>] [basic-rates <rate in Mbps,rate2,...>] [mcast-rate <rate in Mbps>] [key d:0:abcde]
====>

Join the IBSS cell with the given SSID, if it doesn't exist create
====>

join/create a cell on a different frequency. When a fixed BSSID is
====>

requested use that BSSID and do not adopt another cell's BSSID even
====>

if it has higher TSF and the same SSID. If an IBSS is created, create
====>

Scan on the given frequencies and probe for the given SSIDs
====>

SSIDs (or wildcard if not given) unless passive scanning is requested.
====>

dev <devname> auth <SSID> <bssid> <type:open|shared> <freq in MHz> [key 0:abcde d:1:6162636465]
====>

dev <devname> connect [-w] <SSID> [<freq in MHz>] [<bssid>] [key 0:abcde d:1:6162636465]
====>

Join the network with the given SSID (and frequency, BSSID).
====>

Üst menüye dönmek için bir tuşa basın..

mhmtkrktr

Bu düzenlemeden sonra, Ubuntu üzerinde hiç denemedim. Hem masaüstü hem dizüstü bilgisayarımda bende tam olarak çalışmıştı. Dağıtım farklılığı sonucu biraz etkiliyor ama Ubuntu'ya uyarlandığın da Arch üzerinde şuana kadar bir sorun olmadı.
Mac adresi için, şu çıktıya bakabilir miyim?
ifconfig enp2s0
Alıntı YapYani bir iş yaptıktan sonra kendini yeniliyor. Eğer yenilemekten kastınız buysa bende yeniledi.
Bunu kablo bağlantısı için yapabilir misin? Ama bağlantıyı arayüzden kapatarak değil, kabloyu çıkartarak. Diğer şekilde her ikisi için bende de sorun yok.
Alıntı YapBir de kablosuz bağlantıyı kapattığımda ve çevredeki ağları göstermesini istediğimde uyarı vermiyor. Şöyle yazılar çıkıyor.
Belirttiğim gibi o bölüm kolay ve düzelteceğim onu. Fazla zamanım yoktu. Apar topar yazıp üst bölüm için test amaçlı paylaştım. Bir kaç saate bilgisayar başına geçer düzeltirim o bölümü. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mayıs 2016 - 22:09:11

Ağ maskesi için de yanlış yeri göstermişim, şimdi gördüm :)

Kaleihan

Kablolu bağlantıyı çıkardığım zaman da yeniledi. :)

Birde bu sefer kablosuzu kapatıp bağlanılabilir ağları listelediğimde şöyle bir yazı çıktı.
Kablo: Bağlı  Mac:   IP: addr:192.168.1.37 == Veri Akışı Yok

Ağ Maskesi :   Modem IP : 192.168.1.1  == İnternet Erişimi Yok

[ P ] Başka bir cihaz veya adrese ping gönderir

[ E ] Kullanılabilir ağların tam listesini gösterir

[ M ] Tarayıcı kullanarak, modem arayüzüne bağlanır

[ T ] Modeme bağlı diğer cihazların ip adresini tarar

[ C ] Çıkış yapmanızı sağlar..

e

[sudo] password for osman:
command failed: Network is down (-100)

Üst menüye dönmek için bir tuşa basın..

mhmtkrktr

Başlıkta ki ilk mesajı ve görseli yeniledim.  https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52019.msg591961#msg591961
Sadece kablolu bağlantı varken kablosuz taraması yapılmak istenirse "oğlum bak git" diye uyarı veriyor :)
Betik çalışırken bağlantılar kesilirse yine uyarı vererek yönlendirme yapıyor.
Seçenekler bölümünü ortaladım. Kenarda daha iyi diyen başında ki tab ( \t ) ifadelerini kaldırarak sola alabilir.
İlave olarak DNS bölümü oluşturdum. İlk dns varsayılan olarak görünüyor. Elle eklenen her dns alt bölüme ilave ediliyor. Fakat bu bölüm görüntü taşmasın diye 4 taneden fazlasını göstermeyecek.
Bu haliyle benim ihtiyacım olan bölümler yeterli. Yinede şunu da göstersin dediğiniz bir bölüm varsa üzerine çalışırım.

Not: kablolu bağlantıya elle dns tanımlarsam betiğin çalışması yavaşlıyor. Daha öncede kablolu ve kablosuz aynı anda bağlıyken nette sayfa açmada yavaşlık olmuştu. Bunun da benim donanımımla ilgili olma ihtimali yüksek ama aynı durumla karşılaşırsanız bilginiz olsun.

Alıntı YapÖncelikle bende kablolu bağlantının mac adresini göstermedi.
Bunun için ifconfig enp2s0 çıktısını istemiştim ama farketmedin sanırım. :)
Ubuntu ve Arch için mac başlığı farklı. Forum da başka konularda ki çıktılara bakarak düzenleme yaptım ama çıktının kendisi olmayınca çalışıp çalışmayacağından emin değilim.
Deneyip sonucu bildirirsen, en kötü ihtimal Ubuntu 'yu tekrar çalıştırır bakarım.

Alıntı YapKablolu bağlantıyı çıkardığım zaman da yeniledi. :)
Yenileme olayı benim cihazdan kaynaklanıyor gibi. Biraz önce başka bir bilgisayardan denedim ve bu sorun olmadı.

ahmet_matematikci

Sorum olacak.
Konsolu açtığım da direk ağ programı çalışıyor.
Konsola tıkladığım da konsol çalışsın ancak ben  çağırdığım da program gelsin.
Nasıl yapabilirim?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

mhmtkrktr

Dosyayı alias olarak ama yanlış tanımlamışsın.
Şu dosyanın içeriğini paylaşır mısın?
nano ~/.bashrc

ahmet_matematikci

Manjaro openbox

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 22 Mayıs 2016 - 09:51:51
Dosyayı alias olarak ama yanlış tanımlamışsın.
Şu dosyanın içeriğini paylaşır mısın?
nano ~/.bashrc

if [ -f /etc/bash_completion ]; then
         . /etc/bash_completion
fi

xhost +local:root > /dev/null 2>&1

complete -cf sudo

shopt -s cdspell
shopt -s checkwinsize
shopt -s cmdhist
shopt -s dotglob
shopt -s expand_aliases
shopt -s extglob
shopt -s histappend
shopt -s hostcomplete
shopt -s nocaseglob

export HISTSIZE=10000
export HISTFILESIZE=${HISTSIZE}
export HISTCONTROL=ignoreboth

# Alias system

alias ls='ls --group-directories-first --time-style=+"%d.%m.%Y %H:%M" --color=auto -F'
alias ll='ls -l --group-directories-first --time-style=+"%d.%m.%Y %H:%M" --color=auto -F'
alias la='ls -la --group-directories-first --time-style=+"%d.%m.%Y %H:%M" --color=auto -F'
alias grep='grep --color=tty -d skip'
alias cp="cp -i"                          # confirm before overwriting something
alias df='df -h'                          # human-readable sizes
alias free='free -m'                      # show sizes in MB
alias np='nano PKGBUILD'

# Alias programmed

alias update='sudo pacman -Syyuu' # update system
alias install='sudo pacman -S' # install package (obs.: install namepackage)
alias remove='sudo pacman -Rsn' # remove package + dependences (obs.: remove namepackage)
alias helppacman='man pacman' # pacman help
alias updateaur='yaourt -Syyuua' # update aur
alias installaur='yaourt -S' # install package aur (obs.: installaur namepackage)
alias removeaur='yaourt -Rsn' # remove package aur + dependences (obs.: removeaur namepackage)
alias helpaur='man yaourt' # yaourt help
alias errordb='sudo rm -f /var/lib/pacman/db.lck && sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyuu  && sudo pacman -Suu' # unlock data the pacman (error db.lck) and update
alias opupdate='sudo pacman-optimize && sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyuu  && sudo pacman -Suu' # optimize data the pacman and update
alias usbiso='sudo mkusb' # writes ISO in pendrive (obs.: usbiso nameiso)

# ex - archive extractor
# usage: ex <file>
  ex ()
    {
      if [ -f $1 ] ; then
        case $1 in
          *.tar.bz2)   tar xjf $1   ;;
          *.tar.gz)    tar xzf $1   ;;
          *.bz2)       bunzip2 $1   ;;
          *.rar)       unrar x $1     ;;
          *.gz)        gunzip $1    ;;
          *.tar)       tar xf $1    ;;
          *.tbz2)      tar xjf $1   ;;
          *.tgz)       tar xzf $1   ;;
          *.zip)       unzip $1     ;;
          *.Z)         uncompress $1;;
          *.7z)        7z x $1      ;;
          *)           echo "'$1' cannot be extracted via ex()" ;;
        esac
      else
        echo "'$1' is not a valid file"
      fi
    }

# prompt
PS1='┌─[\d][\u@\h:\w]\n└─> '
BROWSER=/usr/bin/xdg-open

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Kaleihan

ifconfig enp2s0 çıktısı

└──>>ifconfig enp2s0
enp2s0    Link encap:Ethernet  HWaddr 20:89:84:a7:59:25 
          inet addr:192.168.1.37  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::b7f4:a17a:1ea3:f351/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:3282 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:2702 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:3011384 (3.0 MB)  TX bytes:414641 (414.6 KB)

└──>>

Evet, en sonra bırakınca unutmuşum :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mayıs 2016 - 11:49:35

@ahmet_matematikci Konuyla pek alakası yok ama :D .bashrc deki şu kısım arşivden çıkartıyor galiba. Nasıl kullanılıyor?
# ex - archive extractor
# usage: ex <file>
  ex ()
    {
      if [ -f $1 ] ; then
        case $1 in
          *.tar.bz2)   tar xjf $1   ;;
          *.tar.gz)    tar xzf $1   ;;
          *.bz2)       bunzip2 $1   ;;
          *.rar)       unrar x $1     ;;
          *.gz)        gunzip $1    ;;
          *.tar)       tar xf $1    ;;
          *.tbz2)      tar xjf $1   ;;
          *.tgz)       tar xzf $1   ;;
          *.zip)       unzip $1     ;;
          *.Z)         uncompress $1;;
          *.7z)        7z x $1      ;;
          *)           echo "'$1' cannot be extracted via ex()" ;;
        esac
      else
        echo "'$1' is not a valid file"
      fi
    }

mhmtkrktr

İlk mesajı tekrar güncelledim.
Yeni haliyle telekom ip 'sini ( T-IP ) ve bağlantı hızını da gösteriyor.
Bağlantı hızını buradan http://askubuntu.com/questions/104755/how-to-check-internet-speed-via-terminal aldım. Burada değer Kbayt olarak alınmış. Mbps birimine kesirli olarak çevirmek için bc paketine ihtiyaç oluştu. Ubuntu'da kurulu geliyor olabilir. Arch için betik kurulum yapacak. Ubuntu içinse eğer yoksa, kuruluma ilave ettim ama o komut çalışır mı bilmiyorum.

@ahmet_matematikci bashrc içerisin de betik görünmüyor. Betiği hangi isimle kaydetmiştin? Birde betik dosyasının adını değiştirisen nasıl tepki veriyor?

@Kaleihan bu haliyle düzgün çalışmıyor mu? Yeni haliyle tekrar deneyebilir misin?

ahmet_matematikci

Evet betigi sildim . Dedigim gibi betik cagirinca calismasini ıstiyorum.  O kodlari nereye eklemeliyim

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi