[Çözüldü] netbeans javayı görmüyor

Başlatan ahmetguvenn, 16 Mayıs 2016 - 12:01:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetguvenn

bilgisayarımda java 8 ve java 8 jdk yükledim ardından netbeans yükledim.Netbeanste new project yaptığım javayı görmüyor bu sorunu nasıl aşabilirim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ahmet_matematikci

Bende benzer sıkıntılar yaşadım sonra eclispe geçtim.
Diğer bilgisayarımda manjora kurulu ama hiç onda hata ile karşılaşmadım kurulum yaptım.
Bir ara sebebini araştırırken virtualbox kurulu bilgisayarlarda olduğuna dair bir şeyler okudum ama çözemedim.
Netbeans 8 java 8 ile çalışıyor diye biliyorum.
Sendeki java sürümü nedir?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

bugra9

Eğer sisteminizde java yüklüyse, aşağıdaki komut ile javanın dizinini öğrenin.

bugra@bugra:~$ readlink -f $(which java)
/usr/lib/jvm/java-8-oracle/jre/bin/java

burada jre kelimesine kadar olan yerler senin java dizinini gösteriyor. Örneğin bendeki "/usr/lib/jvm/java-8-oracle/" oluyor

Daha sonra netbeans'ın bulunduğu dizinde bulunan etc/netbeans.conf dosyasının içerisindeki netbeans_jdkhome= ile başlayan satırı bu java dizinine göre düzenle.
Örneğin bendekine göre,
Alıntı Yapnetbeans_jdkhome="/usr/lib/jvm/java-8-oracle/"

kaydedip çıktıktan sonra hata vermemesi lazım.

ahmet_matematikci

Siz söyleyince fark ettim.
Bilgisayarda birden farklı java ve java versionu kurulu ise kurulumun ikinci Netbeansı nereye kuracağını ve hangi jdk yı kullancağınızı soruyor.
Orada birini seçmez iseniz usr/ klasörünü yol gösteriyor ve orada java olmadığı için ekranda gösterdiğiniz hatayı veriyor.
@bugra9  dediğini yaptıktan sonra bende kurulum sorunu çözüldü.
@ahmetguvenn umarım sen de de çözülür.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ahmetguvenn

@bugra9 dediklerinizi uygulamaya çalıştım ama kaydet tuşu aktif olmuyor.Ayrıca dosya için salt okunurluğu değiştirip kaydetmeye çalıştım salt okunurluk dosya için değişmiyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

O dosyanın yolu /etc/netbeans.conf mu? Depolardan kurdun galiba, normalde direk netbeans klasörünün içinde olması lazımdı.

Eğer yol doğru ise dosyayı aşağıdaki komut ile açarsan içinde düzenleme yapabilirsin.

sudo -H gedit /etc/netbeans.conf

ahmetguvenn

@bugra9 evet ilk önce depolardan kurmuştum kaldırdım sonra netbeans sitesinden indirip kurdum depolardan kurduğum netbeans.conf dosyasını düzeltmişim ama sonradan kurduğum netbeans 8.1 netbeans.conf dosyasından dediğiniz işlemi yaptım sorunum duzeldi çok teşekkür ederim.

bugra9