[Nasıl] JDBC eclispe Mysql tanıtma

Başlatan ahmet_matematikci, 12 Mayıs 2016 - 13:32:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Java da SQL çalışırken kodlarımın neden çalışmadığını araştırdığımda eclispe de bunu göstermemiz gerektiğini öğrendim.
Kitap windows üzerine anlattığı için kitapta böyle bir ekleme yok. Belkide linux üzerinde eclipse ye böyle bir ekleme yapmamız gerekmektedir.
Türkçe kaynaklar da sorun için çözüm bulamayınca yabancı kaynaklar da bulduğumu;  eksik-yarım bilgim ile paylaşmak istedim.
Bilen arkadaşlar daha güzel bir türkçe ile ve daha detaylı anlatım yapabilir iseler faydalı olur.

Benim gibi acemilerin eclipse de SQL bağlanma problelemi çekmemeleri için aşağıdaki yazı yazdım.

http://stackoverflow.com/questions/18128966/where-is-the-mysql-jdbc-jar-file-in-ubuntu

Java da Eclispe ile çalışır iken Mysql bağlantısı yapabilmeniz için

1. sudo apt-get install libmysql-java Kurulum yapalım.

Program kurulum yeri  /usr/share/java/mysql.jar olmaktadır.

Bunu Eclipse ye tanıtmak için

2.   Project -> Properties -> Java Build Path -> Libraries -> Add External JARs ->
menüsünden
/usr/share/java/mysql.jar
seçiliyor.

Sonra aşağıdaki kod ile bağlantı yapabilirsiniz.
import java.sql.Connection;
import java.sql.DriverManager;
import java.sql.SQLException;

public class SQLBaglantisi {
public static void main(String[] args) {
try {
Class.forName("com.mysql.jdbc.Driver");
} catch (ClassNotFoundException e) {
System.err.println("Driver bulunamadi");
return;
}
Connection con = null;
try {
con = DriverManager.getConnection("jdbc:mysql://localhost:3306/mysql", "root", "Sql şifrenizi yazınız");
System.out.println("Veritabanı ile bağlantı kuruldu");

} catch (SQLException e) {
System.out.println("Veritabanı ile bağlantı kurulamadı");
e.printStackTrace();
} finally {
if (con != null)
try {
con.close();
} catch (SQLException e2) {
e2.printStackTrace();
}

}
}

}

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

srgnaras

Hocam peki sql dosyamızı nerede tutmamız gerekiyor? Hani şu efsanevi localhost(benim bir türlü ne olduğunu anlayamadığım)  nerede ?"jdbc:mysql://localhost:3306/mysql"
Yahut ben bu dosyayı exe ile yanyana tuttuğumda o url kısmına nasıl bir yol yazmam gerekiyor.
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.