GNOME 3 Yüklemek

Başlatan harunbas141, 12 Mayıs 2016 - 11:51:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harunbas141

forum da nasıl yüklenmesi gerektiği yazıyor ama ben beceremedim arkadaşlar.yardımcı olabilecek var mı? dizüstü bilgisayara yüklemeye çalışıyorum.
Kendim yüklemeye çalıştım ama beceremedim.yarım yamalak oldu ve bilgisayar baya kasıyor şuanda :S

eronis

Ubuntu'ya mı kurulacak, yoksa ubuntu tabanlı bir dağıtıma mı, yoksa farklı bir dağıtıma mı kurulacak ?

Ubuntu forumunda olduğumuz için ubuntu üzerinden gidim, eğer başka bir dağıtım kullanıyorsan (Linux Mint yada Zorin gibi ubuntu tabanlı dahi olsa, yada lubuntu, xubuntu gibi türevleri dahi olsa) beni düzelt.

Ubuntu'ya gnome yüklemek yerine ubuntu gnome'u seçebilirsin.

https://ubuntugnome.org/

Ubuntu'ya doğrudan gnome yükleyebilirsin ama şu ana kadar hiç kusursuz bir şekilde ubuntu'dan unity'i tamamen kaldırıp, gnome yükleyemedim. GNOME ile Unity çakışmalara neden olduğu için sistem çok kararsız çalışıyor ve bazı fonksiyonlar çalışmıyor. Hata mesajları alman muhtemel. Ubuntu GNOME bu durumda ubuntu tabanı için en iyi seçim gibi duruyor. Ayrıca eğer gnome masaüstü istiyorsan bu dağıtımları da incelemeni tavsiye ederim;

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

harunbas141

İşletim sistemim ubuntu
Demek istediğiniz şey ubuntu Gnome 3 kurmam için direk dvd ye ubuntu Gnome kurup onu boost etmek mi?

eronis

Gnome'u

sudo apt-get install gnome-shell
yada
sudo apt-get install gnome
sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop
şeklinde kurabilirsin ama ne kadar düzgün çalışır o malum. Bence direk makineyi Ubuntu GNOME ile formatla.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

@harunbas141, tam olarak neler denedin?

Şunu bir netleştirelim, Ubuntu'da Gnome 3 zaten kurulu. Unity de altyapı olarak neticede Gnome'a ait bileşenleri kullanıyor. Üst taraftaki kabuk sadece Unity. Burada sorulan şey Gnome'un kendi arayüzü olan Gnome Shell'in kurulumu muhtemelen. Onun için de bir iki paket normalde yeterli. Fakat madem Gnome Shell isteniyor, söylendiği üzere indirip Ubuntu Gnome kurmak da bir seçenek olabilir. Yok, kurulum istemiyorum diyorsan önce neleri denediğini bir anlat lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

harunbas141

@heartsmagic

sudo apt-get update

sudo apt-get install gnome-shell

bu kodları yazdım sonra bilgisayarı kapatıp açtım gnome ismi geliyordu ama masaüstü değişmedi sanki yarım yamalak olmuş gibi
ve çok kasıyor

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjsjLnBo9XMAhVDahoKHbnOC3gQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DqjSdLV7eIqg&bvm=bv.121658157,d.bGs&psig=AFQjCNHBLZNk2hQmJNJiSocWHaLWWsT2mQ&ust=1463167948123867

bu linkteki gibi olmasını istiyorum açıkçası :)

heartsmagic

Giriş yöneticisinden oturum olarak Gnome'u seçtin mi?

harunbas141

öyle bir seçenek yoktu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mayıs 2016 - 23:14:26

pardon öyle bir seçenek varmış şimdi gnome dan girdim ama bana bir uyarı verdi kısaca yapılan değişiklikler kayıt alınmayacaktır diye onu nasıl halledicem?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mayıs 2016 - 23:45:09

@heartsmagic dostum bir el atsana valla kafayı sıyırdım bugün :)

dediğin gibi yaptım iki tane seçenek var ama gnome 3 arayüzü yüklü olan yere guestt session olarak gire biliyorum
ayrıca ubuntum da değişti neden acaba bu gnome işini yapmadan önce kasmıyordu bilgisayar ubuntu açıkken ama şimdi ise ubuntuya girdiğimde kasıyor

heartsmagic

Sadece Gnome Shell yüklemeyle ağırlaşma sorunu falan olmaması lazım ama kesin konuşmak istemem. Misafir oturumu yerine normal kullanıcını seçince ne oluyor peki?

harunbas141

sıfırdan ubuntunun üzerine kurdum gnome3. Halletim.

neynefes

Temiz kurulum mu yapıldı? Ubuntu Gnome sürümü gibi.. Yoksa Gnome Shell mi kuruldu?

harunbas141

direk yüklü olan ubuntunun üzerine yükledim ubuntu gnome u

neynefes

Ubuntu Gnome iso'su ile kurulum mu yapıldı? yoksa gnome shell mi kuruldu?

harunbas141

neynefes

Tamam. Olayı netleştirmek için sordum. Yeniden kurulumlarda başlığı etiketlemeden kapatıyoruz. Başka sorunuz kaldı mı bu konuyla alakalı?

harunbas141

teşekkür ederim bu konu ile ilgili bir sorunum yok ama başka bir konu ile ilgili sorunum var. Orada da yardımcı olursanız sevinirim. Birde konunun çözüldüğünü nasıl işaretliyorduk?

neynefes

cozuldukonusu

ama yeniden kuruluma gidildiği için direk başlığı kapatıyorum.