[Çözüldü] Kdenlive ses sorunu

Başlatan ersinnsahin, 11 Mayıs 2016 - 23:08:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersinnsahin

Merhaba;

Orijinal videolarda ses olduğu halde kesip kullanmak için düzenlediğim videoların yarısından sonrasında ses kesiliyor. Videonun başında ses var, ortalarından  sonra ses hiç olmuyor. Ses kartından dolayı olabileceğini düşünerekten sırasıyla aşağıda ki istenen kodların çıktısını paylaşıyorum.

Not: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46166.0 linkinde benzer bir sorun yaşanmış fakat acemi olduğum için bir şey anlamadım desem yeridir. Konu mükerrer olmuş ise birleştirilmesini rica ederim.

Not2: Dizüstü eski bir bilgisayar ve Lubuntu kullanıyorum.

Yardımcı olursanız sevinir ve şimdiden teşekkür ederim.

lsb_release -a
lspci | grep Audio
grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
lsmod | grep snd, aplay -l

No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu Xenial Xerus (development branch)
Release: 16.04
Codename: xenial

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)

Codec: Analog Devices AD1981

snd_hda_codec_analog    16384  1
snd_hda_codec_generic    69632  1 snd_hda_codec_analog
snd_hda_intel          36864  1
snd_seq_midi           16384  0
snd_hda_codec         118784  3 snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_codec_analog
snd_hda_core           61440  4 snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_codec_analog
snd_seq_midi_event     16384  1 snd_seq_midi
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_rawmidi            28672  1 snd_seq_midi
snd_seq                57344  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         16384  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_pcm                94208  3 snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_core
snd_timer              32768  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    69632  13 snd_hwdep,snd_timer,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,thinkpad_acpi,snd_seq_device,snd_hda_codec_analog
soundcore              16384  1 snd

**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: AD1981 Analog [AD1981 Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: AD1981 Digital [AD1981 Digital]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

heartsmagic

Sistemin 32bit mi 64bit mi?
Bu arada, güncellemeleri yapıyor musun? Sistem hâlâ kararlı öncesi bilgisi veriyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ersinnsahin

Evet pc şuan güncel. 16.04 e de otomatik güncellemiştim. Ne kadar doğru bilmem ama apt-get update, upgrate gibi komutlarla da güncelliğini kontrol ettim.

Bit konusuna gelecek olursak ben 32 bit sanırdım ama cat /proc/cpuinfo | grep lm komutunun verdiği çıktıya göre 64 bit olduğunu anlıyorum.

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm dtherm

uname -a dediğimde ise linux un işletim sisteminin 32 bit olduğunu gösteriyor galiba, siz daha iyi bilirsiniz.

Linux ersin-ThinkPad-Z61m 4.4.0-22-generic #39-Ubuntu SMP Thu May 5 16:52:40 UTC 2016 i686 i686 i686 GNU/Linux

Peki şimdi ne yapmam hangi adımları izlemem gerekir?

ersinnsahin

Anladığım kadarı ile başından beri bilgisayarımın kaç bit olduğunu yanlış hatırlıyormuşum. O yüzden de 32 bit Lubuntu kurmuşum.

Eğer doğru anlıyorsam Lubuntu yu 64 bit e çevirmem lazım. Bunun için 64 bitlik kalıp dosyasını indirip sıfırdan mı kurmam lazım yoksa 64 bit e çevirmek için kısa bir yol mevcutmudur?

Tabi ilk olarak doğru mu düşünüyorum onu öğrenmem lazım.

ersinnsahin

32 64bitproblemini hallettim ve https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52032.msg592008#msg592008 linkinde paylaştım.

Kdenlive ın yanına openshot u da yükledim. Openshot'da da aynı problemle karşılaştım fakat openshot'da görüntü profilini hd 720p yapınca dönüşen video da ses sorunu kalmadı ve problem çözülmüş oldu.

heartsmagic

Öncelikle buralarda olmadığım için cevap veremedim  :)

İşlemcin 64bit destekli ancak sen 32bit sistem kullanıyormuşsun. Sorun değil bu esasında, fakat destekliyorsa ve bellek durumu da yeterliyse 64bit kullanmak daha güzeldir. Yalnız, diğer başlığa yorum yapacağım, eski bir sürüm kurmuşsun muhtemelen. Onu orada konuşuruz. Olayı da netleştirince seni yönlendiririz zira eski sürümlerin desteği bitiyor ve illa ki yükseltmen gerekiyor. Onun yerine 16.04 üzerinde kalıp sorunu çözmeye çalışmak daha makul. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ersinnsahin

Olmadığını fark ettiğim için sorun değil üstad. Cevap verilmesi gereken bir dünya konu vardır, atlanmış da olabilir. İncelik için teşekkür ederim :-)

Bu başlıkda sorun kalmadı. Diğer konuya bakacağım :-)