bilgisayarım ubuntu 16.04 destekler mi?

Başlatan hsynnkdr, 22 Ağustos 2016 - 15:38:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hsynnkdr

merhaba, yine yeni bir konu daha
http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201408-15437/
bilgisayarım bu
sadece işlemci i5 5200u ve ekran kartı nvidia 820mü

fikirleriniz nedir? 16.04 de problem olur mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2016 - 15:53:46

ona göre bilgisayarımı yükselteceğim de

Linax

16.04 Ubuntu'nun en son sürümüdür ve günceldir :).Sistem özellikleriniz 16.04 için uygun fakat ben size şu anda 14.04'ü öneriyorum ama çok hevesliyseniz geçiniz.Performans olarak da bilgisayarı çok fazla zorlamamanızı öneririm.
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

hsynnkdr

ubuntu hala 14.04.5 e 2019 a kadar destek veriyor. bende öyle düşünüyorum. ama ben unity kullanmak istemiyorum

ubuntu gnome ninde 14.04.5 sürümünü bulamadım. 14.04.4 var :(

Linax

neynefes

@hsynnkdr , dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Bu sorduğunuz sorular temel düzeyde bilgiler. Lütfen öncelikle forumdaki diğer başlıkları inceleyin, araştırın, işin içinden çıkamadığınız zaman tabiki de sorularınızı yöneltebilirsiniz. Ben de size şu soruyu sorayım; neden sorun çıkartsın?

Görünürde sorun çıkartacak bir cihaz olmaması gerek halihazırda 14.04 sürümünü kullandığınızı düşünerek.

Alıntı yapılan: Linax - 22 Ağustos 2016 - 16:13:41
16.04 daha tam olarak gelişmedi;yani hala açıkları var.Sistem özellikleriniz 16.04 için uygun fakat ben size şu anda 14.04'ü öneriyorum ama çok hevesliyseniz geçiniz.Performans olarak da bilgisayarı çok fazla zorlamamanızı öneririm.

Neye dayandırarak bu sözleri sarfediyorsunuz? Açıkları olmayan bir sistem mevcut mu?

hsynnkdr

ubuntu gnome nin resmi sitesinde sadece 14.04.4 var neden koymadılar o beni şüpheye düşürdü

Linax

Alıntı yapılan: neynefes - 22 Ağustos 2016 - 16:27:23
@hsynnkdr , dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Bu sorduğunuz sorular temel düzeyde bilgiler. Lütfen öncelikle forumdaki diğer başlıkları inceleyin, araştırın, işin içinden çıkamadığınız zaman * tabi ki de sorularınızı yöneltebilirsiniz. Ben de size şu soruyu sorayım; neden sorun çıkartsın?

Görünürde sorun çıkartacak bir cihaz olmaması gerek halihazırda 14.04 sürümünü kullandığınızı düşünerek.

16.04 daha tam olarak gelişmedi;yani hala açıkları var.Sistem özellikleriniz 16.04 için uygun fakat ben size şu anda 14.04'ü öneriyorum ama çok hevesliyseniz geçiniz.Performans olarak da bilgisayarı çok fazla zorlamamanızı öneririm.

Neye dayandırarak bu sözleri sarfediyorsunuz? Açıkları olmayan bir sistem mevcut mu?
Her sistemin açığı vardır; o cümlede yani daha geliştirme aşamasında gibi bir ifade etmeye çalışmıştım,amacım Ubuntu'yu kötülemek değil.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2016 - 16:51:32

Alıntı yapılan: neynefes - 22 Ağustos 2016 - 16:27:23
@hsynnkdr , dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Bu sorduğunuz sorular temel düzeyde bilgiler. Lütfen öncelikle forumdaki diğer başlıkları inceleyin, araştırın, işin içinden çıkamadığınız zaman * tabi ki de sorularınızı yöneltebilirsiniz. Ben de size şu soruyu sorayım; neden sorun çıkartsın?

Daha önce birçok kişi Ubuntu 16.04'a geçtiği için sorun yaşadı,özellikle Amd ekran kartı kullananlar.Arkadaşımız açısından sorun çıkarmaması içindir,zaten son cümlede fikri kendisine bıraktığımı,isterse geçebileceğini söyledim.

neynefes

@Linax, sözlerinizde doğruluk payı olmasına rağmen çok doğru bir kullanım olmuyor. Geliştirme aşamasını geçeli çok oldu. Şu anda sistem kararlı olarak dağıtılmakta. Ubuntu'yu kötülediğinizi söylemedim. Çok elzem değilse daha güncel yazılımları takip etmek kullanıcının yararına olacaktır. 14.04 ile 16.04 arasında uçurum söz konusu değil.

Amd konusu çok başka bir dünya.. Ubuntu'nun kendisinden kaynaklanan bir problem değil. Bu konuda kararlılıkla hiç alakalı değil.

Linax

Alıntı yapılan: neynefes - 22 Ağustos 2016 - 16:54:30
@Linax, sözlerinizde doğruluk payı olmasına rağmen çok doğru bir kullanım olmuyor. Geliştirme aşamasını geçeli çok oldu. Şu anda sistem kararlı olarak dağıtılmakta. Ubuntu'yu kötülediğinizi söylemedim. Çok elzem değilse daha güncel yazılımları takip etmek kullanıcının yararına olacaktır. 14.04 ile 16.04 arasında uçurum söz konusu değil.

Amd konusu çok başka bir dünya.. Ubuntu'nun kendisinden kaynaklanan bir problem değil. Bu konuda kararlılıkla hiç alakalı değil.
Ben geliştirme aşamasında olduğunu değil,ona benzer ama daha kararlı bir anlam katmak istemiştim.16.04'de yaşanan sorunlar arasında Amd'yi örnek verdim.Bazı kişiler hala daha 16.04'ü önermiyor,ben de tam olarak önermiyorum ama isteyen geçebilir sorun yoktur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2016 - 17:00:09

Alıntı yapılan: hsynnkdr - 22 Ağustos 2016 - 16:27:45
ubuntu gnome nin resmi sitesinde sadece 14.04.4 var neden koymadılar o beni şüpheye düşürdü
Benim bildiğim sorun olmaz fikridir,ama karar senin.

neynefes

Tekrar söylüyorum verdiğiniz örnek doğru değil. Bu olay Amd cephesinden kaynaklanıyor.

16.04 daha tam olarak gelişmedi;yani hala açıkları var.
Lütfen öneriler konusunda bu kadar net şeyler söylemeyin. Tam olarak doğru bir yönlendirme değil.

eronis

Alıntı YapHer sistemin açığı vardır; o cümlede yani daha geliştirme aşamasında gibi bir ifade etmeye çalışmıştım,amacım Ubuntu'yu kötülemek değil.

Bir AMD kullanıcısı olarak konuşuyorum, AMDGPU performans bakımından Fglrx"i sollar. Bir çok kullanıcı bunu bir eksik olarak gördü. Bence bu gerileme değil, ilerleme. Neden ? Stabilite + Açık kaynak. Canonical öyle gözükmese de ileriye dönük en mantıklı kararları alıyor ve bunu takdir etmek lazım. Senin eksik gördüğün bir şey, başka bir kullanıcı için önemli olmayabilir. Bazıları AMD olayına çok bozuldu, çünkü AMDGPU hala OpenGL'nin belli bir versiyonunun üstünü desteklemiyor. Bunlara ihtiyacı olanlar da var. Benim için bir şey değişmiyor tabii ve benim gibi normal bir kullanıcı için pek bir şey değişmeyecektir. Kısaca bunlar tamamen göreceli. 16.04'e geliştirilmesi gereken şey belliydi ama 18.04'e kadar bekleyeceğiz gibi görünüyor. Ama çıkınca Ubuntu efsane olacak. Unity 8 ve Mir'den bahsediyorum. 2 si 1 arada *dizüstü bilgisayarıma daha iyi gideceğinden eminim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2016 - 17:09:20

Göz gezdirmeni tavsiye ederim. Sadece tablolara baksan yeter;

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amdgpu-win10-fury&num=1

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu-1604-amd&num=1

Edit: Pardon, Nvidia iatmışım.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Linax

Alıntı yapılan: neynefes - 22 Ağustos 2016 - 17:05:59
Tekrar söylüyorum verdiğiniz örnek doğru değil. Bu olay Amd cephesinden kaynaklanıyor.

16.04 daha tam olarak gelişmedi;yani hala açıkları var.
Lütfen öneriler konusunda bu kadar net şeyler söylemeyin. Tam olarak doğru bir yönlendirme değil.
Cevabınızı bir daha dikkate alarak metnimi düzenledim.Ben de Amd olayına bozulanlar arasındayım ama sadece tek sorun Amd değil ki.Neyse ki forum destek çıkıyor ve sorun ortadan kalkabiliyor.

eronis

Üstte verdiğim 2 linki inceler misin ? Özellikle alttakini. Sonra üstteki linki incele.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Linax

Ben bu olayda Amd olayına bozulmuş olsam da ben Ubuntu kullanıcısı değilim  :-X
*Not:Benim fglrx ile olayım yok.

hsynnkdr

sonuç olarak ben ubuntunun önerdiği sistemi kullanmalıyım :D
ubuntu releases da 14.04.5 e 2019 a kadar destek var. peki gnome 14.04.5 içinde bu geçerli mi?

bugra9

Önerilen sürüm her zaman uzun dönem desteğe sahip en güncel sürüm yani şuan 16.04 LTS dir.

Kaleihan

Konusu açılmışken sorayım. Bu fglrx sorunu Ubuntu 18.04'te de olur mu? veya açık kaynak sürücüler OpenGl desteğini yükseltirse fglrx'e gerek kalmayacağını düşünüyorum. Bu konuda bilginiz var mı?

eronis

Alıntı yapılan: Kaleihan - 22 Ağustos 2016 - 20:30:48
Konusu açılmışken sorayım. Bu fglrx sorunu Ubuntu 18.04'te de olur mu? veya açık kaynak sürücüler OpenGl desteğini yükseltirse fglrx'e gerek kalmayacağını düşünüyorum. Bu konuda bilginiz var mı?

AMD'nin yapabileceği gibi olmayacaktır ama elbette ilerleme olacaktır. Anladığım kadarı ile açık kaynak sürücüyü yazanlar sadece yüzeysel olarak donanımı bildikleri ve üreticinin kendi ürettiği donanımın her bir parçasını doğal olarak en iyi bilmesi nedeni ile açık kaynak sürücüler hiç bir zaman mükemmel olamayacaktır. 18.04'e kadar AMD yeni sürücü çıkarır sanıyorum.

bugra9

Amd firmasının fglrx üzerine şuan bir çalışması yok ileride de olacağını sanmıyorum. Artık amd için kapalı kaynaklı sürücü devri sona erdi diyebiliriz. Şuan kendisi hali hazırda geliştirilen açık kaynak sürücüdeki opengl desteğine yine açık kaynak olarak destek veriyor. Eğer opengl sürümü ile ilgili sorun varsa bu yeni sürücüyü deneyebilirsin, tüm opengl sürümlerini destekliyor (amdgpu pro).

Kaleihan

O sürücüler sadece yeni kartları destekliyor :)
Radeon™ RX 480 Graphics AMD Radeon™ R9 M395X Graphics
​Radeon™ RX 470 Graphics AMD Radeon™ R9 M385 Graphics
​Radeon™ RX 460 Graphics ​AMD Radeon™ R9 M380 Graphics
AMD Radeon™ R9 Fury X Graphics AMD Radeon™ R9 M270X Graphics
AMD Radeon™ R9 Fury Graphics AMD Radeon™ R9 360 Graphics
​AMD Radeon™ R9 Nano Graphics ​AMD Radeon™ R9 290X Graphics
​AMD Radeon™ R9 390X Graphics ​AMD Radeon™ R9 290 Graphics
AMD Radeon™ R9 390 Graphics ​AMD Radeon™ R9 285 Graphics
AMD Radeon™ R9 380X Graphics ​AMD Radeon™ R7 260X Graphics
​​AMD Radeon™ R9 380 Graphics ​AMD Radeon™ R7 260 Graphics

Dışındakileri ekran kartından saymamışlar :)

eronis

@Kaleihan yanlışsam söyle ama Nvidia'da aynısını yapıyor. Belli bir yaşı doldurmuş kartlara desteği çekiyorlar (Kendi haline bırakıyorlar). Bunu sadece AMD yapıyormuş gibi bir konuşma olmadı mı bu ? :)

Kaleihan

Benim amd ye kızdığım nokta Ubuntu 16.04'te oyun oynayamıyorum. Evet resmen oynayamıyorum :( OpenGl hatası veriyorlar. Nvidia da en azından oynarım. Nvidia'nın oyun çalıştıracak bir sürücüsü var. :) Yeni sürücü çıkarmasalar, desteği kesseler bile bir sürücüsü var en azından.

Linax