Java mı döver, Python mu?

Başlatan freeman, 08 Mayıs 2016 - 00:04:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freeman

Java 'nın artık alanında tek olduğunu düşünmüyorum. Python, Ruby, Go gibi diller artık en az Java kadar güçlüler. Java 'nın kullanılabildiği her projenin altından kalkabileceklerini düşünüyorum.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

NOT:
Diğer konu altından ayrıldığı güzel olmuş. Bu sebepten konunun havada kalmaması için, soruyu biraz değiştirmek mecburiyetinde kaldım.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

erdemakin09

Alıntı yapılan: freeman - 08 Mayıs 2016 - 00:04:11
Java da göstericiiler ile en fazla yakınlaşma, sınıfların referans tipi olması. C++ daki gibi pointer aritmetiği yok.
Soruya gelecek olursak, Java 'da hafıza yönetimini unut hocam. JVM e bırakacaksın o işi.

Java 'ya geçme sebebiniz nedir? Python öneririm.

Bende python istiyorum açıkcasıda okul biraz javaya zorluyor.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

ahmet_matematikci

Alıntı YapBende python istiyorum açıkcasıda okul biraz javaya zorluyor.
@erdemakin09 iyi ki okul Javaya zorluyor ve bu konuda iyi yapıyor.
Kurumsal otomasyon projeleri, android pazarı ve para kazanma -yani olay tamamen duygusal $$   :D :D - pyhtondan çok Java da var.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

freeman

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci
AlıntıBende python istiyorum açıkcasıda okul biraz javaya zorluyor.@erdemakin09 iyi ki okul Javaya zorluyor ve bu konuda iyi yapıyor.
Kurumsal otomasyon projeleri, android pazarı ve para kazanma -yani olay tamamen duygusal $$    - pyhtondan çok Java da var.
Yok öyle bir şey @ahmet_matematikci. ;)
Java 'nın yapabildiği, kullanılabildiği her yerde Python kullanılabiliyor artık günümüzde. Tek istisna ise Android.
YouTube Python ile yazılmıştır. Günde milyarlarca istek alıp/gönderen bir site. Python ile yazılmış onlarca büyük site yazabilirim.

Tabi dünyada tek para kazanan kişiler Java cılar değil. :) :)r
Türkiye de bile Python back end geliştirici talebi, son 1 yıla göre arttı.

Önemli olan dil değil. Önemli olan bir işin yapılmak istenmesi ve de en kolay yoldan  yapılabilmesi. C++ 'dan sonra bu sebepten Java kullanıldı ve yine aynı sebepten Python, Ruby, Go gibi diller kullanılmaya başlanıyor. İşte bu sebepten Java 'nın popüleritesi yavaştan yavaştan azalmaya başlıyor. Bir işi 50 satırda mı 10 satırda mı yapmak istersin?

Android konusuna da değinmek istiyorum. Android SDK 'da Java 'dan başka dillere geçiş yapılacağı haberleri var ama daha ortada kesin birşey yok. Google 'a yakın bazı kişiler Swift, Go gibi dillere geçilebileceğini söylüyorlar ama dediğim gibi Google tarafından kesin bir cevap yok.Native bir SDK sunulacağını söyleyenler de var ama şu an hepsi bir yorum.

Özellikle ABD, Avrupa gibi yerlerde Python, Javascript, Ruby, Go, Swift gibi dillere aşırı büyük bir ilgi, rağbet var. 
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ahmet_matematikci

Ülkemizde pyhtona rağbet yok...
Kişisel çalışmalarda kullanılıyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

freeman

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciÜlkemizde pyhtona rağbet yok...
Kişisel çalışmalarda kullanılıyor.
Ülkemiz göz önüne alınacaksa, .NET teknolojileri öğrenirim. Zira MS 'in kölesiyiz. :)

Python 'a baya rağbet var. Ve daha da artacak. :)
http://www.kariyer.net/is-ilanlari/#&kw=python

Burada yeterince büyük şirketler var. Tabi ASELSAN, ROKETSAN, TAI gibi şirketlerde Python geliştirici arıyorlar. Ama onların ilanını koymuyorum. Çünkü onlar asıl, Python bilen makine müh. elektronik müh. arıyorlar.

ahmet_matematikci

Pyhton da 83 ilan java da 401 ilan var. Firmaların kurumsalligini yazmıyorum ... bir de alınan pozisyon önemli...

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erdemakin09

Şimdi java bence güzel bir dil ama şunu söylemek zorundayım. Java bana göre bir yerden sonra yerini python ruby gibi dillere bırakacaktır. Şu sebepten python ruby gibi dillerin kod optimizasyonu çok fazla, hızlı ve efektif diller ve yorumlandıkları için her platformda çalışıyorlar. Raspberry pi bir tek kart bilgisayar her dilde kodlama yapabilirsin ama herkes python ile kodlama yapıyor çünkü rahat. Hackerler artık gerek olmadıkça c kullanmıyor. Python kullanıyor. Amerikada çok popüler. Google Nasa gibi büyük devler python kullanıyor.

Ha şunuda demiyorum. Java 2 sene sonra bitecek. Öyle bir şey yok temizinden 20 sene daha piyasaya hükmedecek. Ama bana göre yavaş yavaş piyasa paylarını diğer dillere kaptıracak :)

Ama bana göre java güzel dil. Zaten bence c/c++ dan gelmiş her dil çok güzeldir :D:D
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

freeman

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciPyhton da 83 ilan java da 401 ilan var. Firmaların kurumsalligini yazmıyorum ... bir de alınan pozisyon önemli...

İlan sayısı bir kıstas değil. O 401 ilan içerisinden 100+ den fazla ilanı çöp ilan, laf olsun diye yazılmış ilan olduğunu gösterebilirim. :)
Zaten Python 'un daha geliştiğini, 1 yıl öncesine göre şimdi daha fazla ilan olduğunu söyledim. 1 yıl sonra muhtemelen daha fazla ilan olacaktır.

Alınan pozisyonun da dille ilgisi yok.

Python 'u kimseye ezdirmem. ahaha :)  Python saksı değil. ;D

ahmet_matematikci

Büyük projelerde pyhton yetmez.

freeman

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciBüyük projelerde pyhton yetmez.

O zaman YouTube hiçte büyük bir sistem değil. Günde onlarca belki daha fazla terabaytlarca işlem yapılan, milyarlarca sorgu yapılan bir sistem.
Dropbox yine büyük değil.

Hiçbir bankanın sisteminin YouTobe 'dan daha büyük, kompleks olduğunu söyleyemez kimse.

Python en az Java kadar güçlüdür. 

ekremsenturk

Java başka programlama dilleri için de bir altyapı. Örnek olarak Scala, Jython, Clojuor Lisp v.s. Python'un ise tam tersine, farlı platformlar için de yorumlayıcıları mevcut. Mesela Jython, İron python (Net/Mono iiçin). C Python ( C ile derlenmiş standart Python )

Şahsi izlenimim olarak, Java daha sorunlu gibi görünüyor. Şirketlerin tercihlerine gelirsek, her zaman maliyet birinci sırada yer alır, çünkü eşit veimlilikte bir ürünü, rakiplerden daha hesaplı sunbilmek için, önce giderlerden kısıtlamak gerekiyor. Lisans ücretleri ve personel giderlerinin toplamı hesaplanır ve daha avantajlı olan seçilir. Piyasa her zaman değişkendir. Java'da, Python'da uzun bir süre değerlerini korurlar, ancak gelecekte piyasaya daha da çeşitlilik gelecek ve daha fazla rakipler piyasaya girecekler.

Gelecekteki muhtemelen parlak yıldızlar, kendi çok yüzeysel araştırmalarımdan edindiğim izlenimlerime göre, Rust, Swift, Falcon (Ubuntu'da Falconpl olarak geçer) , Julia, LiveCode, Go olabilirler.

Türkiye'da (belki darbe rejimlerinden kalma bir alışkanlık olarak) tek tip düşünce alışkanlığı daha uzun bir süre hakim kalabileceğinden, yine uzun bir süre daha, C# dan başka bir şey duymamış, görmemiş kalabiliriz.

Promethium

Alıntı yapılan: freeman - 08 Mayıs 2016 - 13:24:26
Alıntı yapılan: ahmet_matematikciBüyük projelerde pyhton yetmez.

O zaman YouTube hiçte büyük bir sistem değil. Günde onlarca belki daha fazla terabaytlarca işlem yapılan, milyarlarca sorgu yapılan bir sistem.
Dropbox yine büyük değil.

Hiçbir bankanın sisteminin YouTobe 'dan daha büyük, kompleks olduğunu söyleyemez kimse.

Python en az Java kadar güçlüdür.

Hocam saydığın sistemlerin baştan aşağı python ya da java ile yapılmadığını biliyorum.
  • Üretmeden tüketen millet, ezilmeye mahkum millettir.

freeman

@Promethium;
Hocam YouTube 'un C/C++, Python, Go ile yapıldığını biliyorum. 
Hatta YouTube 'un Google almadan önce PHP ile yazıldığını, Google aldıktan sonra Python 'a geçirdiğini okumuştum.

Ama tabi ki farklı dilleri kullanıyorlar. Facebook 'ta D bile kullanılıyor. 

ahmet_matematikci

http://www.btsoru.com/questions/2695/python-mu-java-m-birbirlerine-gore-avantajlar-ya-da-dezavantajlar-nelerdir
İşin uzmanları cevap vermiş.
Java ile pyhtonu bir tutmak diye başlamış....
Alıntı YapJava ile Python karsilastirmasi yapmak yanlis olur. Ikisi benzer islerde kullanilsa da kullanim alanlari cok farkli. Java ile Python'u kiyaslamak agir bir savas tanki ile hafif ama her yerde calisan kalasnikov tufekleri karsilastirmak gibi olur. Python ile hizli ve kaliteli CMS(Content Management System), e-commerce, web app projeleri yazabilirsiniz ama bir online banking projesi yazmak isterseniz bircok zorlukla karsilasabilirsiniz. Python ile online banking yazabilirsiniz ama java'daki zengin arac gerec ve framework seti olmadan cok zorlanabilirsiniz. Yine ayni sey java icin gecerli java ile CMS isleri yapabilirsiniz fakat java webde PHP, Python, Ruby gibi script dillerinin hizinda calismaz.

freeman

Alıntı yapılan: ahmet_matematikcihttp://www.btsoru.com/questions/2695/python-mu-java-m-birbirlerine-gore-avantajlar-ya-da-dezavantajlar-nelerdir
İşin uzmanları cevap vermiş.
Java ile pyhtonu bir tutmak diye başlamış....
AlıntıJava ile Python karsilastirmasi yapmak yanlis olur. Ikisi benzer islerde kullanilsa da kullanim alanlari cok farkli. Java ile Python'u kiyaslamak agir bir savas tanki ile hafif ama her yerde calisan kalasnikov tufekleri karsilastirmak gibi olur. Python ile hizli ve kaliteli CMS(Content Management System), e-commerce, web app projeleri yazabilirsiniz ama bir online banking projesi yazmak isterseniz bircok zorlukla karsilasabilirsiniz. Python ile online banking yazabilirsiniz ama java'daki zengin arac gerec ve framework seti olmadan cok zorlanabilirsiniz. Yine ayni sey java icin gecerli java ile CMS isleri yapabilirsiniz fakat java webde PHP, Python, Ruby gibi script dillerinin hizinda calismaz.
Hocam verdiğiniz bağlantıda Python ile yazılamaz demiyor ki. :) Yazılır ama zorluklarla karşılaşırsınız diyor. Evet doğru bir noktaya kadar. Ama Python araçları her geçen gün gelişiyor. Orada verilen cevap da aşağı yukarı 4 yıl öncenin. 

http://stackoverflow.com/questions/1358084/python-in-the-enterprise-pros-and-cons

http://www.voidspace.org.uk/python/weblog/arch_d7_2007_08_04.shtml#e783
https://www.paypal-engineering.com/2014/12/10/10-myths-of-enterprise-python/

Yani Python bankacılık sistemlerinde de kullanılabilir ve kullanıldığı yerlerde var.

ekremsenturk

Biz Türkler "takım ruhu" cümlesini yanlış anlıyoruz ve olayı Galatasaray, Fenerbahçe çekişmesine dönüştürüyoruz. Gelişmiş ülkelerde takım ruhu denince, bir tim (Team/Takım) olarak bir iş üzerinde çalışmak anlaşılır. Bizimkisi taraf tutmak oluyor.

Esnek olmak gerekiyor.

Java, C# bunlar ayrı bir kategori. Perl, Python ve benzerleri ayrı bir kategori. Bir çok açıdan farklılar. Ama birbirlerinin yerlerini alabilirler. Aradaki fark, kullanılan kod'lar ve o kodların işleniş biçimi. Yapılan işlemin sonucunun ise hiç bir farkı yok. Olay sadece bir tercih meselesi.

Python daha esnek, çünkü hem script (metin dosyası) hem bytcode (derlenmiş dosya) destekliyor. Java ve C# o esnekliği gösteremiyorlar ve çok büyük boyutlu birer altyapıya gereksinim duyuyorlar. 

freeman