Unable to Access D

Başlatan uykucuherif, 08 Mayıs 2016 - 12:48:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uykucuherif

arkadaşlar aranıza yeni katıldım öncelikle ucundan köşesinden bu foruma katkı sağlayan herkese teşekkürler

önceki birkaç linux denememde de benzer sorunları yaşayıp pes edip windowsa dönmüş biri olarak bu sefer kararlıyım, ubuntuda kalacağım

sorunumdan önce şunu anlatayım: bilgisayarım dell 5537 üzerinde 1tb hdd geldi, ve ben 120 gb ssd alıp birebir ne varsa windowsla ilgili ssdye kopyalayıp bilgisayarımı kullanabilir hale getirdim,bir senedir de kullanıyorum

bu kopyalamadan sonra d sürücüsü olarak kullanmaya başladığım 1 tb lık hard diskte tek yaptığım windows ve program files dosyalarını elle silmek oldu, şuana kadar problem yaşamadım

ancak şimdi bunun cezasını çekiyorum sanırım. d sürücündeki dosyalarıma erişmeye çalıştığımda aldığım hata şu

Alıntı YapError mounting /dev/sdb5 at /media/atikan/DDDD: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sdb5" "/media/atikan/DDDD"' exited with non-zero exit status 14: Windows is hibernated, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdb5': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

internette birçok yerde buna dair cevaplar var, windowsu tekrar açın, fast boot ve hibernation özelliğini kapatın,düzelir diye, ama bende windows yok!! ve d sürücüsü neredeyse ağzına kadar kişisel dosyalarla dolu. yani format bir seçenek değil

sanırım d sürücüsünde bir yerlerde hibernationa ait (ki çok severdim kullanmayı) dosyalar kaldı sanırım, ve hangi komutu denersem deneyim bunun üstesinden gelemedim, fikri olan varsa :)

zira windows 10da donanımım orta üstü olmasına rağmen (8 gb ram 120 gb ssd) hafiften kasmaya başladığı için ubuntu ilaç gibi geldi, daha da kullanabiliyor olmak istiyorum

teşekkürler

betseg

Kurulu değilse ntfs-3g'yi sudo apt-get install ntfs-3g ile kurun ve ardından sudo ntfsfix /dev/sdb5 ile bölümü düzeltin.

uykucuherif

Alıntı yapılan: betseg - 08 Mayıs 2016 - 14:41:14
Kurulu değilse ntfs-3g'yi sudo apt-get install ntfs-3g ile kurun ve ardından sudo ntfsfix /dev/sdb5 ile bölümü düzeltin.

ilginiz için çok teşekkürler tam denemek için ubuntuyu çalıştırdığımda aşağıdaki mesajı aldım ve bir türlü açamadım, of acaba pes mi etsem?!

ekremsenturk

Başka bir Windows kurulu bilgisayardan disk'ini denetle (chkdsk komutu veya diski seçerek ve denetleme bölümünü bularak) Yada Ubuntu'da Gparted kurarak ve oradan diskini seçtikten sonra sağ tıklayıp "CHECK" seçerek. Belki Windows üzerinden daha sağlıklı olabilir, çünkü dosalama sistemi Windows!a ait.

uykucuherif

ubuntuyu açamadığım için dediğinizi yapamıyorum, windows da biçimlendirilmesi gerekiyor diyor

ubuntuyu kapat demeden kapattığım için oldu biliyorum

betseg

Alıntı yapılan: uykucuherif'in resmindeki mesaj - 08 Mayıs 2016 - 21:51:24
/dev/sda4: UNEXPECTED INCONSISTENCY; RUN fsck MANUALLY.
        (i.e., without -a or -p options)
fsck exited with status code 4
The root filesystem on /dev/sda4 requires a manual fsck

Diyor ki canlı USB veya CD ile aç, sudo fsck /dev/sda4 yürüt.

uykucuherif

Alıntı yapılan: betseg - 08 Mayıs 2016 - 14:41:14

olmadı.. hibernate ile ilgili hala sorun peşimden geliyor sanırım,

Alıntı YapMounting volume... Windows is hibernated, refused to mount.
FAILED
Attempting to correct errors...
Processing $MFT and $MFTMirr...
Reading $MFT... OK
Reading $MFTMirr... OK
Comparing $MFTMirr to $MFT... OK
Processing of $MFT and $MFTMirr completed successfully.
Setting required flags on partition... OK
Going to empty the journal ($LogFile)... OK
Windows is hibernated, refused to mount.
Remount failed: Operation not permitted

heartsmagic

Şu an eski soruna dönmüş gibisin. Elde Windows yoksa bölümü salt okunur olarak bağlayabiliriz sanırım. Dosyalarını yedekleyebileceğin bir yer var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uykucuherif

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2016 - 12:58:53
Şu an eski soruna dönmüş gibisin. Elde Windows yoksa bölümü salt okunur olarak bağlayabiliriz sanırım. Dosyalarını yedekleyebileceğin bir yer var mı?

kusura bakmayın biraz geç yazabildim

d sürücüsü 1 tb ve ağzına kadar dolu, yedekleyebileceğim bir yer bulursam sanırım windowstaki fdisk gibi birşeyle hard disk bölümünü uçurup baştan biçimlendirmem gerekecek değil mi?

bunun için komutlar/yapılacak şeyler nelerse yazarsanız ilk fırsatta yedekleyip uygulayabilirim

* ek olarak ubuntuda sol taraftaki kolay erişim çubuğunun yerini değiştirmeyi bulamadım bilginiz var mıdır?

heartsmagic

Sen yedeklemeyi yap, biz sonrasında tarif ederiz :) Tarif kolay, bir uygulama açıp ilgili bölümü silecek ve sonra yeniden biçimleyeceksin.
Son sorunun cevabı kullandığın Ubuntu sürümüne göre değişir, ona sonra bakarız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.