[Çözüldü] Ubuntu 14.04 Kurulum Başlamıyor

Başlatan Respect, 07 Mayıs 2016 - 13:58:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Respect

Cümleten kolay gelsin.

Başlıktada belirttiğim gibi Ubuntu 14.04 kurulumu için usb den başlattığımda loading ekranında takılıp kalıyor. Tüm noktacıklar turuncu olup kalıyor. Dene dediğimde ise loading ekranını bir türlü geçemiyorum. Bu yüzden herhangi bir komutda deneyemiyorum.

Pc MSI GL62 6QD Freedos olarak aldım. Windows 10 kurulu şuan. Yanına Ubuntu kurmaya çalışıyorum. Forumdaki konularda böyle bir sorun yaşayana rastlamadım. Varsa da gözden kaçırmış olabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: Respect - 07 Mayıs 2016 - 13:58:40
Cümleten kolay gelsin.

Başlıktada belirttiğim gibi Ubuntu 14.04 kurulumu için usb den başlattığımda loading ekranında takılıp kalıyor. Tüm noktacıklar turuncu olup kalıyor. Dene dediğimde ise loading ekranını bir türlü geçemiyorum. Bu yüzden herhangi bir komutda deneyemiyorum.

Pc MSI GL62 6QD Freedos olarak aldım. Windows 10 kurulu şuan. Yanına Ubuntu kurmaya çalışıyorum. Forumdaki konularda böyle bir sorun yaşayana rastlamadım. Varsa da gözden kaçırmış olabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Ubuntu isosunun Md5 kontrolünü yaptın mı?
Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Respect

Alıntı yapılan: yenilikciadam - 08 Mayıs 2016 - 11:48:55
Alıntı yapılan: Respect - 07 Mayıs 2016 - 13:58:40
Cümleten kolay gelsin.

Ubuntu isosunun Md5 kontrolünü yaptın mı?

@yenilikciadam Evet. Hatta sanal makina da kurulumda yaptım aynı kalıpla. Bir sıkıntı yok sanalda çalışıyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mayıs 2016 - 13:36:40
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51165.msg584947#msg584947

@heartsmagic Hocam bu konuya da bakmıştım. BIOS ayarlarımı daha önce de bu şekilde düzenleyip denemiştim. Ama buda çözüm olmadı. Install Ubuntu seçeneği üzerine geldiğimde hiç bi kombinasyon tepki vermiyor. Çekirdek seçeneklerini açamıyorum. Herhangi bi command çalıştıramıyorumdan kastım buydu.

Anekdot olarak belirteyim aynı makinada Linux Mint sorunsuz çalışıyor.

heartsmagic

Ümitliydim o konudan. Zira hem dışarıdaki insanlar hem de o arkadaş bu şekilde çözmüştü sorununu. Sorun e tuşu ile çekirdek parametre kısmına giremiyor oluşun. İlgili parametre işlenirse sanırım kuruluma geçebilirsin. e tuşu kesinlikle tepki vermiyor öyle mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Respect

@heartsmagic Evet e tuşu kesinlikle tepki vermiyor.

Son olarak diski komple biçimlendirip windows 10'u sildikten sonra birde MBR olarak deniyicem. Belki gözden kaçırdığım bişeyler vardır. Konu açık kalırsa şimdilik iyi olur.

Respect

Ekteki görüntüde kalıyor kurulmuyor. Yok arkadaş ne yaptımsa olmadı.

remziyapar

Şu konuyu canlandıralım dedim. :) Arkadaş benim ev arkadaşım ve şuan pc yi ben aldım arkadaştan. Ne yaptımsa ubuntu kuramadım. Debian kurdum çalışıyor sorun yokta. Niye ubuntu kuramadımın derdine düştüm şuan. Yukardaki logoda takılıp kalıyor.

Şöyle * bir şey denedim. Ubuntu server sürümünü kurup oradan desktop yüklerim dedim. server kurdum * her şey sorunsuz gnome kurunca üzerine yine gitti makine ve ayrıca açılışta şöyle birşeyle karşılaştım.
NMI whatchdog: BUG soft luckup - CPU#0 stuck 23s1 [piymouthd:448]

Bunun gibi bi dünya çıktı. Kopyalama imkanım yoktu. O yüzden hepsini buraya aktaramıyorum. Ama çözüm olursa elimde görsel var.  PC MSI GL62 6QD Gamıng serisi.

Bu arada libata.force=noncq ile denedim. tepki vermiyor. Yine resimdeki ekranda takılıp kalıyor. Sorun acaba ekran kartından mı kaynaklı. Yukardaki çıktıda işlemci gibi duruyor ama. Bence o hata başka birşeyin hatası gibi geliyor. Yani yükleyememekle alakası yok gibi duruyor.

Düzeltme

Cevapladıktan sorna  farkettim başlığı.Başlık 14.04 yazıyor ama 16.04 te kurulmuyor.

remziyapar

Bu sorun çekirdek sürümünden kaynaklanıyormuş. Linux  4.*.*  ve üstü hiç bir sürümde kurulmadı. Bunun için 3. lı sürüm kullanan 12.04 kurulumu yapabildim sadece. Sonra yükseltme yaparak 16.04.2 LTS' ye geçiş yaptım. Ama yükseltme de yine Linux 4.4.0-64-generic  kurulduğu için işletim sistemi açılmamaya devam etti. Bunun için Ubuntu gelişmiş seçeneklerden eski çekirdekle sistemi başlatıyoruz. Sistem açıldıktan sonra grubta küçük bi ayar yapıyoruz ve olay tamamdır.

Şuraya bir not düşelim.Çekirdeğin 4.- - - ve altındaki sürümlerinde intel Dualband Wi-Fi desteği olmadığı için 4 ve üzeri çekirdek kullanmak şart. Bkz. http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/support/network-and-i-o/wireless-networking/000005511.html

Grupta yapılması gereken ayar. Uçbirimden root olduktan sonra
nano /etc/default/grub
açıyoruz ve ardındna şu satırı bulup
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şununa benzetiyoruz.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic"
kayıt edip çıktıktan sonra
update-grub
reboot

Eğer hala açılmamaya devam ederse Gelişmiş seçeneklerden recovery'e geçip grub'ı birde oradan update yapmakta fayda var.