[Çözüldü] disk bağlama problemi

Başlatan gokhanyildiz, 06 Mayıs 2016 - 14:38:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhanyildiz

Merhaba,

Şuan elimin altında 1 adet supermicro var. 4TB ve 45TB olarak 2 alandan oluşuyor. 4 TB'lık alana ubuntu işletim sistemini kurdum. 45TB'lık alanı web tabanlı crm için kullanmak istiyorum. Bunun için lamp kurulumu yaptım ve apache2 için tanımlanmış olan /var/www/html dizinine 45TBlık diski bağladım. fstab içinde de her açılışta otomatik olarak bağlanma işlemini çeşitli forumlarda söylenenleri yaparak hallettim. Lakin şöyle bir şey daha farkettim ki bağladığım hard disk salt-okunur görünüyor. Bunu bağlamadan önce ext4 olarak biçimlendirip öyle bağlamıştım. Bu sorunu nasıl aşabilirim? Ciddi bir upload işi olacağından localhostun bi disk üzerinde çalışmasını istiyorum diyebilirim.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

heartsmagic

Kime salt okunur örneğin?
ls -ld /var/www/html
Sahibi kim buranın? Hangi kullanıcı yazıp çizecekse (www-data mı örneğin) dilediğin şekilde sahiplik ayarlaması yapabilirsin. Olduğu gibi bırakılmışsa o dizinin sahibi root kullanıcısıdır ve sadece kendisi yazıp çizer.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhanyildiz

Şöyle bir yanıt alıyorum.

drwxr-xr-x 4 root root 4096 May  6 15:27 /var/www/html
yalnız şöyle bir durum da var. konsoldan sudo nautilus /var/www/html komutuyla dizine gidiyorum. Bu şekilde işlem yapabiliyor olmam gerekmez mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Mayıs 2016 - 13:59:29

fstab içinde aşağıdaki gibi bir değişiklik yaparak sorunumu çözdüm.

/dev/sdb1 /var/www/html ext4 rw,acl 0 0

heartsmagic

Önceki giriş nasıldı bilemiyorum ancak aksi belirtilmedikçe zaten ext4 sistemlerde salt okunur olarak bağlanmaz bölümler (yanlış bilmiyorsam). Dizin izinlerine bakınca da sahibi root olarak görünüyor ve sadece o yazabiliyor. Şu an buraya örneğin www-data kullanıcısı yazabiliyor mu?

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mayıs 2016 - 15:29:38
Önceki giriş nasıldı bilemiyorum ancak aksi belirtilmedikçe zaten ext4 sistemlerde salt okunur olarak bağlanmaz bölümler (yanlış bilmiyorsam). Dizin izinlerine bakınca da sahibi root olarak görünüyor ve sadece o yazabiliyor. Şu an buraya örneğin www-data kullanıcısı yazabiliyor mu?

Şöyle anlatayım. Mevcut login olduğum kullanıcı ve ftp için yarattığım kullanıcı ile dizin içine yazabiliyorum. Herhangi bir problem yok. www-data kullanıcısının yazıp yazamadığını script kurulumundan sonra upload yaparken anlayacağım gibi geliyor.

heartsmagic

Son halini bilemiyorum tabi ama ilk verdiğin haliyle yazamıyor olman lazım. Neyse, konuyu şu haliyle kapatalım, sorun çıkarsa konunun altından Kilit Açtırma isteği yaparsın.