[Çözüldü] Bazı uygulamanın çift olması

Başlatan Crashlone, 05 Mayıs 2016 - 18:40:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Crashlone

Merhabalar.

Ubuntu 16.04 64bit sürümünü kullanıyorum
Bir resim dosyasını düzenlemek için birlikte aç'a geldim daha fazla uygulama göster dedim Pinta'yı açmak için fakat bazı uygulamaların 2'şer hatta 3'er olduğunu fark ettim.
Bu uygulamalar hem 32 hem 64bit sürümümü kurulu yoksa 2 defa üst üste ayrı ayrı yerleremi kurulmuşlar? Yoksa bug'mı?
Resimler aşağıdadır.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Aynı isimde görünseler de farklı amaçlara hizmet ediyor olabilirler.

ls -l ~/.local/share/applications | grep rhythmbox

ne diyor örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Crashlone

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mayıs 2016 - 21:07:24
Aynı isimde görünseler de farklı amaçlara hizmet ediyor olabilirler.

ls -l ~/.local/share/applications | grep rhythmbox

ne diyor örneğin?
Öncelikle cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim,
Dediğiniz kodu terminale eksiksiz yazdım fakat tepki vermedi.
Sizdede benimki gibimi gözüküyor bir jpeg dosyasını birlikte aç diyebilirmisiniz?

bugra9

Bende de bazıları çift görünüyor. Bazıları farklı amaca hizmet etse de aynı amaca hizmet edenler de var.

Örneğin Arşiv Yöneticisi ben de iki tane bulunuyor. Bu ikiside /usr/share/applications/ dizini içerisinde bulunuyor.
İlkinin içeriği (org.gnome.FileRoller.desktop),

[Desktop Entry]
Name=Archive Manager
Comment=Create and modify an archive
Keywords=zip;tar;extract;unpack;
TryExec=file-roller
Exec=file-roller %U
StartupNotify=true
Terminal=false
Type=Application
Icon=file-roller
Categories=GTK;GNOME;Utility;Archiving;Compression;X-GNOME-Utilities;
NotShowIn=KDE;
MimeType=application/x-7z-compressed;application/x-7z-compressed-tar;application/x-ace;application/x-alz;application/x-ar;application/x-arj;application/x-bzip;application/x-bzip-compressed-tar;application/x-bzip1;application/x-bzip1-compressed-tar;application/x-cabinet;application/x-cbr;application/x-cbz;application/x-cd-image;application/x-compress;application/x-compressed-tar;application/x-cpio;application/x-deb;application/x-ear;application/x-ms-dos-executable;application/x-gtar;application/x-gzip;application/x-gzpostscript;application/x-java-archive;application/x-lha;application/x-lhz;application/x-lrzip;application/x-lrzip-compressed-tar;application/x-lzip;application/x-lzip-compressed-tar;application/x-lzma;application/x-lzma-compressed-tar;application/x-lzop;application/x-lzop-compressed-tar;application/x-ms-wim;application/x-rar;application/x-rar-compressed;application/x-rpm;application/x-rzip;application/x-rzip-compressed-tar;application/x-tar;application/x-tarz;application/x-stuffit;application/x-war;application/x-xz;application/x-xz-compressed-tar;application/x-zip;application/x-zip-compressed;application/x-zoo;application/zip;application/x-archive;application/vnd.ms-cab-compressed;
X-GNOME-DocPath=file-roller/file-roller.xml
X-GNOME-Bugzilla-Bugzilla=GNOME
X-GNOME-Bugzilla-Product=file-roller
X-GNOME-Bugzilla-Component=general
X-GNOME-Bugzilla-Version=3.16.4
X-GNOME-UsesNotifications=true
X-Ubuntu-Gettext-Domain=file-roller
NoDisplay=true

ve ikincisinin içeriği (file-roller.desktop),

[Desktop Entry]
Name=Archive Manager
Comment=Create and modify an archive
Keywords=zip;tar;extract;unpack;
TryExec=file-roller
Exec=file-roller %U
StartupNotify=true
Terminal=false
Type=Application
Icon=file-roller
Categories=GTK;GNOME;Utility;Archiving;Compression;X-GNOME-Utilities;
NotShowIn=KDE;
X-GNOME-DocPath=file-roller/file-roller.xml
X-GNOME-Bugzilla-Bugzilla=GNOME
X-GNOME-Bugzilla-Product=file-roller
X-GNOME-Bugzilla-Component=general
X-GNOME-Bugzilla-Version=3.16.4
X-GNOME-UsesNotifications=true
X-Ubuntu-Gettext-Domain=file-roller

İkisi arasındaki fark sadece aşağıdaki satırlar

MimeType=application/x-7z-compressed;application/x-7z-compressed-tar;application/x-ace;application/x-alz;application/x-ar;application/x-arj;application/x-bzip;application/x-bzip-compressed-tar;application/x-bzip1;application/x-bzip1-compressed-tar;application/x-cabinet;application/x-cbr;application/x-cbz;application/x-cd-image;application/x-compress;application/x-compressed-tar;application/x-cpio;application/x-deb;application/x-ear;application/x-ms-dos-executable;application/x-gtar;application/x-gzip;application/x-gzpostscript;application/x-java-archive;application/x-lha;application/x-lhz;application/x-lrzip;application/x-lrzip-compressed-tar;application/x-lzip;application/x-lzip-compressed-tar;application/x-lzma;application/x-lzma-compressed-tar;application/x-lzop;application/x-lzop-compressed-tar;application/x-ms-wim;application/x-rar;application/x-rar-compressed;application/x-rpm;application/x-rzip;application/x-rzip-compressed-tar;application/x-tar;application/x-tarz;application/x-stuffit;application/x-war;application/x-xz;application/x-xz-compressed-tar;application/x-zip;application/x-zip-compressed;application/x-zoo;application/zip;application/x-archive;application/vnd.ms-cab-compressed;
NoDisplay=true

heartsmagic

Demek ki yerelden almıyor uygulama bilgilerini, @bugra9'nın da söylediği gibi /usr/share/applications/ dizininden alıyor. Neticede benim ve @bugra9'nın anlattığı gibi farklı amaca hizmet ediyorlardır muhtemelen. 
Komutu şöyle uygula:

ls -l /usr/share/applications | grep rhythmbox

Crashlone

Alıntı yapılan: bugra9 - 05 Mayıs 2016 - 23:20:28
Bende de bazıları çift görünüyor. Bazıları farklı amaca hizmet etse de aynı amaca hizmet edenler de var.

Örneğin Arşiv Yöneticisi ben de iki tane bulunuyor. Bu ikiside /usr/share/applications/ dizini içerisinde bulunuyor.

Aynı şekildeymiş ben sadece bana özel bir durum sandım sonradan sıkıntı çıkar diye 12.04'te öyle bir sorun yoktu.
Teşekkür ederim ilginiz için

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2016 - 00:35:27
Demek ki yerelden almıyor uygulama bilgilerini, @bugra9'nın da söylediği gibi /usr/share/applications/ dizininden alıyor. Neticede benim ve @bugra9'nın anlattığı gibi farklı amaca hizmet ediyorlardır muhtemelen.
Komutu şöyle uygula:

ls -l /usr/share/applications | grep rhythmbox

Biri device biri device-desktop.Sanırım biri şu sağ üstteki müzik kontrolü ve şarkı geçişlerinde albüm resimlerinin çıkmasını sağlayan program.Diğeri normal Rhythmbox.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Çıktılar için ekran görüntüsü almayla uğraşma :) Doğrudan buraya kopyala ve yapıştır, ardından şunu uygula: kodetiketi
Böylece çıktılar forum dizinine de girer.

Evet, farklı işlevleri vardır söylediğin gibi. O dosyaların içine bakarsan neleri yürüttüklerini de görebilirsin. Gerçi @bugra9'nın örneğinde farklı işlev yok gibi. Birinde mimetype işlenmiş.