ubuntu 16.04 de steam deki fm2016 sayfada kalıyor

Başlatan erdngncr, 05 Mayıs 2016 - 16:02:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdngncr

Merhaba Arkadaşlar UBUNTU 16.04 64 bit versiyonunda  0 dan kurulum yaptıktan sonra Steam çalışıyor fm2016 başlıyor. ekteki görüntüden sonra yükleniyor yazısı farklı dillerde  değişerek devam ediyor ama yeni oyun başlama ekranına gelmiyor. 30 dk fazla bekledim o ekranda hep aynı yerde hiç bir şekilde ilerlemiyor. Hatalara nerden bakacağıma yada nasıl bir çözüm üretmem gerektiği konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mayıs 2016 - 16:05:42

Terminalden çalıştırdığımda gözüken hatalar şu şekilde

(steam:15520): LIBDBUSMENU-GLIB-WARNING **: Trying to remove a child that doesn't believe we're it's parent.
grep: symbol lookup error: grep: undefined symbol: pcre_jit_stack_alloc
Warning: Your steam package is out of date. Please get an updated version from your package provider or directly from http://repo.steampowered.com/steam for supported distributions.
Generating new string page texture 83: 8x256, total string texture memory is 548,86 KB
Running Steam on ubuntu 16.04 64-bit
STEAM_RUNTIME has been set by the user to: /home/erden/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime
/usr/bin/ldd: line 119: printf: write error: Broken pipe
ExecCommandLine: "/home/erden/.steam/root/ubuntu12_32/steam steam://open/driverhelperready"
ExecSteamURL: "steam://open/driverhelperready"
assert_20160505160303_17.dmp[15582]: Finished uploading minidump (out-of-process): success = no
assert_20160505160303_17.dmp[15582]: error: HTTP response code said error
assert_20160505160303_17.dmp[15582]: file ''/tmp/dumps/assert_20160505160303_17.dmp'', upload no: ''HTTP response code said error''
Generating new string page texture 93: 128x256, total string texture memory is 679,94 KB
ExecSteamURL: "steam://nav/games"
Generating new string page texture 99: 256x256, total string texture memory is 942,08 KB
Generating new string page texture 101: 128x256, total string texture memory is 1,07 MB
Generating new string page texture 129: 384x256, total string texture memory is 1,47 MB
Game update: AppID 378120 "Football Manager 2016", ProcID 15714, IP 0.0.0.0:0
ERROR: ld.so: object '/home/erden/.local/share/Steam/ubuntu12_32/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.
ERROR: ld.so: object '/home/erden/.local/share/Steam/ubuntu12_64/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS64): ignored.
ERROR: ld.so: object '/home/erden/.local/share/Steam/ubuntu12_32/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.
Setting breakpad minidump AppID = 378120
Steam_SetMinidumpSteamID:  Caching Steam ID:  76561198145176456 [API loaded no]
Installing breakpad exception handler for appid(gameoverlayui)/version(20160331191130)
Installing breakpad exception handler for appid(gameoverlayui)/version(1.0)
Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 72: non-double matrix element
Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 72: non-double matrix element
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 80: saw unknown, expected number
Assert( Assertion Failed: font != vgui::INVALID_FONT ):../vgui_surfacelib/FontManager.cpp:455

assert_20160505160319_5.dmp[15734]: Uploading dump (out-of-process)
/tmp/dumps/assert_20160505160319_5.dmp
assert_20160505160319_5.dmp[15734]: Finished uploading minidump (out-of-process): success = no
assert_20160505160319_5.dmp[15734]: error: HTTP response code said error
assert_20160505160319_5.dmp[15734]: file ''/tmp/dumps/assert_20160505160319_5.dmp'', upload no: ''HTTP response code said error''
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1459463254)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bugra9

http://community.sigames.com/forumdisplay.php/521-Crashes-Launch-and-Technical-Issues-on-Mac-or-Linux
Fm 2016'nın oldukça popüler bir sorunu gibi görünüyor. Herkes bu durumdan şikayetçi olmuş. Genel olarak aşağıdaki işlemleri uygula diyorlar. Yazdığım adımlar birbirinden bağımsız, herhangi biri sorununu çözebilir.

- Oyuna sağ tıkla ve özellikleri seç. Yerel dosyalar > Oyun önbelleğinin bütünlüğünü doğrula.
- Önbellek ve ayar dosyalarını sil, bilgisayarı yeniden başlat. (Nerede bilmiyorum ama bulamazsan bakarım.)
- Üstteki iki maddeyle birlikte steami sil ve yeniden yükle. Bilgisayarı yeniden başlat ve oyunu çalıştır.
- Pencere kipinde oyunu çalıştır

heartsmagic

Denenebilecek bir başka şey de Steam'i İngilizce başlatmak olabilir, hoş genel forumda aynı şikayet varsa sorun bu olmayabilir ama denemek bir şey kaybettirmez.

LC_ALL=C steam

şeklinde açıp denenebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdngncr

2 Arkadaşın tavsiyesinide denedim ama yinede sorun devam ediyor. 16.04 biraz uğraştıracak gibi sanki

heartsmagic

Önceki sürümlerde yok muydu böyle bir sorun?

erdngncr

Yoktu 16.04 ile birlikte başlatı sanırım ati ekran kartının sürücüsü olmadığından kaynaklı tahminen. Bekleyecez artık ATI drıver çıkarsın diye.

erdngncr

Steam deki font hataları falan gitti ama fm2016 hala footboll manager 2016 yazısı altında sgames logosu yanıp sönüyor ve loading yüklenir vs yanıp sönüp bekliyor. bu bir hatamıdır varsa logları nerdedir nasıl okuyabilirim. terminalden steam deyip çalıştırdığımda hiç hata vermiyor oyun ama loading ekranından başka bir şey gelmiyor.

heartsmagic

Kart ATI ise ve yeni sürücülerle desteklenmiyorsa muhtemelen tahmin ettiğin gibidir olay. Steam uçbirimden hiç hata vermiyorsa eğer, oyunlara ait kayıtlar bir yerlerde tutuluyor mudur diye oyuncu arkadaşlara danışmak lazım.

Linuxman

14.04 kullanıyorum aynı sorunu yaşıyorum. CCC çalışıyor bir sorun da yok ama siz 14.04'te nasıl girebiliyordunuz? Sistemimde AMD A6 6400K Soket FM2 3.9GHz 1MB Önbellek 65W 32nm İşlemci + HD8470D GPU kartı kullanıyorum. Oyunu pencere modunda nasıl çalıştırabiliriz? Açılır açılmaz oyun direkt Tam ekran moduna geçiyor. Windows'ta oynarken aynı sorun sadece oyunu açıp başka pencerelere bakınca oluyordu. Bir defa 1 saat facebook oyununda kalmıştım oyuna dönünce hala loading görüntüsü vardı basit maçlarda net sörf yapınca da oyun takılıp kalıyordu ama pencere modunda bu sorun ortadan kalkıyordu. Yani oyun Ubuntuda da muhtemelen benzer bir şey yaptığımızı sanıyordur. Pencere modunda çalıştırabilirsek sorunu çözeriz diye tahmin ediyorum.

heartsmagic

Olayın pencere kipi ile ilgisi var mıdır bilemiyorum ancak istenen şey için öneri şu şekilde:

Alıntı Yap- Open Steam and access your Games Library
- Right-click on Football Manager 2016 -> Properties -> General -> Set Launch Options
- Type this in the box: -small_screen -windowed
- Click on OK, close the window and launch FM16 through Steam
Kısacası oyun kütüphanesinden ilgili oyun için ayarlara gidilecek, çalıştırma seçeneklerine şu eklenecek:
-small_screen -windowed

Linuxman

Ben bu komutu kısayol üzerinden deniyordum olmamıştı =)

Neticeye gelirsek sorunun kaynağı farklıymış, öğrenmiş olduk. Windows'ta pencere modu işe yarıyordu ama Ubuntu'da sorun başka yerde. Toplamda 7-8 farklı bilgisayarla, 3 senedir deniyorum olmadı gitti :D Artık AMD (ATI)yerine Nvidia ekran kartlarını deneme zamanı geldi sanırım. Bee gibi bir şey vardı Nvidia kartlarla oyun oynayabilmek için kullanılan. ATI kartlar için öyle bir şey geliştirildi mi bu arada onu da bir denesek

Maksat acabada kalmamak =)

Bir şey farkettim Steam'de sistem özellikleri kısmında Ekran Kartı 0 mb. olarak görünüyor ama aslında 1Gb. ram var ekran kartında. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor olabilir mi?

heartsmagic

ATI için yanlış bilgi basıyordu bir ara Steam, hâlâ öyle midir, öyle olsa da soru o mudur bilemiyorum.

Linuxman

Bu satırları üzülerek Windows'tan yazıyorum. Yanlış anlaşılmasın windows7 orjinal benim yani çakma windowsçulardan değilim ama özellikle win8'den sonra Microsoft ürünlerinden tamamen soğudum win10'da win7'ye rahmet okutacak cinsten. XP'den sonra benim gözümde tek doğru düzgün versiyonu şimdilik win7.

Ubuntu kullanıyorum her türlü ihtiyacımı karşılıyor. Yüklerken az da olsa bağış yaparak indiriyorum ancak Oyuna100 tl. verip aldığım oyunu oynayamamak can sıkıcı oluyor ve emektar win7'ye geri dönüyorum. Umarım bu sorun win7'ye destek kaldırılıncaya kadar çözülür de tamamen Ubuntu'ya geçebilirim. Çoğu insan gibi ben de sadece ve sadece bu oyun için windows'a ihtiyaç duyuyorum.

Konuyu açan arkadaş daha önceki sürümlerde 14.04 gibi ne yaparak oyunu sorunsuz çalıştırdığını yazsa belki windows'a veda edebileceğiz ama sanırım soru sorduktan sonra foruma girmemiş. 16.04 ile ati ekran kartlarının tam desteği yok diye okuyarak 14.04 kurdum ama bir türlü sonuç alamıyorum. Eğer çözebilirsek inanıyorum ki pek çok arkadaş Windows defterini kapatacak. (Benim çevremde 20'ye yakın kişi var) Eskiden bir önyargı vardı Linux'a karşı ama özellikle Android'in linux türevi olması Linux'un öcü olmadığını gösterdi pek çok önyargılı son kullanıcıya.

bugra9

Bu sorun sonradan mı oluştu yoksa yüklendikten sonra hiç çalışmadı mı?

Linuxman

Alıntı yapılan: bugra9 - 28 Mayıs 2016 - 22:44:21
Bu sorun sonradan mı oluştu yoksa yüklendikten sonra hiç çalışmadı mı?

Toplamda 7-8 farklı bilgisayarla, 3 senedir deniyorum =)

bugra9

Demek istediğim daha önce oynarken güncelleme sonrası ya da başka sebeplerden mi çalışmamaya başladı yoksa başından beri hiç mi açılmadı? Cevabından hiç açılmadığını anlıyorum.

3 senedir dediğine göre önceki fm oyunlarıda mı açılmıyordu? Mesela FM 2014.

Linuxman

Evet, hiçbiri açılmadı henüz. Daha önce Wine ile açabiliyordum Steam'e bağlı değilken FM12 falan çalışıyordu wine ile. Bak şimdi fikrim geldi. Neden Wine ile steam kurup denemiyorum ki? Virtualbox ile denemek anlamsız geliyor ama onu da deneyeyim wine ile açamazsam. Windows'ta .net 4.5 istiyor. Ubuntuda belki o yüzden takılı kalıyordur. Ubuntuda .net ile ilgili sorun aramak ne kadar doğru bir fikir oldu bilmiyorum ama =)

Edit - 1 Wine ile steam kurarken Ekran kartı ram bilgisini manuel olarak istedi sanırım problemin kaynağı daha önce farkettiğim gibi steam ekranında sistem bilgisi kısmında ekran kartı hafızasının 0 görünmesi. Kurulum tamamlanınca paylaşacağım.

Edit - 2 Wine ile deneyince direkt crush dump hatası veriyor.  oyun bu denemeyi kaale bile almadı =) Muhtemelen ekran kartı driver hatasıdır çünkü amd oto tanıtıcıdan kontrol ettim sistem wine ile 64 bit xp görünüyor. wine ile Radeon CCC yüklemeye çalıştım sistemde ekran kartını bulamadı. Sanırım sorun tamamen ekran kartı ile alakalı. Nvidia ekran kartı alıp denemem lazım ama bu sisteme ekran kartı almak aşırı gereksiz olur.

O yüzden sistem değişikliği sebebiyle az kullanılmış, temiz, satılık bilgisayar var  :D

bugra9

Senin aldığın hata mesajı bu konudan farklı gibi geldi. Eğer farklı ise yeni bir konu açman daha uygun olur. Eğer benzer ise,

LC_ALL=C steam

yazıp, steamden oyunu çalıştırıp sorunun yaşandığı yere geldikten sonra uçbirimdeki çıktıları buraya aktarır mısın.

Dün fm 2014'ü yükledim ve bende sorunsuz açıldı (NOT: Ekran kartım nvidia).
Eğer ekran kartıyla ilgili sorun olsa oyun açılırken direk hata iletisi gösterir ve oyun açılmaz diye düşünüyorum. Oyun, dosyaların yüklenmesi sırasında kalıyorsa ve donma/takılma/hata oluşmuyorsa ki bu konu o amaçla açılmış, ya oyun dosyalarında sorun vardır ya da kaydedilen önbellek/ayar dosyalarında sorun vardır.

Oyun dosyalarında sorun olup olmadığını,
Alıntı Yap- Oyuna sağ tıkla ve özellikleri seç. Yerel dosyalar > Oyun önbelleğinin bütünlüğünü doğrula.
şeklinde kontrol edip düzeltebilirsin.
Oyun önbellek dosyalarında/ayarlarında sorun olup olmadığını da
rm -R ~/.local/share/"Sports Interactive"/*
komutu ile tüm ayar ve önbellek dosyalarını silip kontrol edebilirsin.

Hani başka oyun olsa neyse de fm oyunu tamamen resim/yazı gösterimi üzerine kurulmuş bir oyun. 3d grafiklerini sadece maç sırasında gösteriyor ama onu da ayarlardan kapatabiliyorsun. Yani oyunu dahili ekran kartıyla (intel) bile çalıştırabilirken, ekran kartından dolayı oyunun açılmadığı düşüncesi bana doğru gelmiyor.

Tabi başka sorunlarda açılmamasına neden oluyor olabilir ki onları da hata çıktılarından ya da deneme yanılmayla yakalamaya çalışırız.

Linuxman

Kusura bakmayın imsakiye sezonu yüzünden yoğundum biraz ilgilenemedim.

Steam söylediğiniz komutla açılınca

Running Steam on ubuntu 14.04 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1461972496)
Gtk-Message: Failed to load module "overlay-scrollbar"
Gtk-Message: Failed to load module "unity-gtk-module"
Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 70: non-double matrix element
Fontconfig error: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 70: non-double matrix element
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 78: saw unknown, expected number
[0605/211202:ERROR:main_delegate.cc(779)] Could not load cef_extensions.pak
[0605/211204:ERROR:browser_main_loop.cc(217)] Running without the SUID sandbox! See https://chromium.googlesource.com/chromium/src/+/master/docs/linux_suid_sandbox_development.md for more information on developing with the sandbox on.
Installing breakpad exception handler for appid(steamwebhelper)/version(20160429221814)
Installing breakpad exception handler for appid(steamwebhelper)/version(1461968294)
[0605/211204:ERROR:main_delegate.cc(779)] Could not load cef_extensions.pak
Created shared memory when not owner SteamController_Shared_mem
Installing breakpad exception handler for appid(steamwebhelper)/version(20160429221814)
Installing breakpad exception handler for appid(steamwebhelper)/version(1461972496)
Installing breakpad exception handler for appid(steamwebhelper)/version(1461972496)
Generating new string page texture 2: 48x256, total string texture memory is 49.15 KB
Generating new string page texture 3: 256x256, total string texture memory is 311.30 KB
roaming config store loaded successfully - 794 bytes.
migrating temporary roaming config store
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/10-scale-bitmap-fonts.conf", line 78: saw unknown, expected number
Failed to init SteamVR because it isn't installed
ExecCommandLine: ""/home/arm/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam" "
System startup time: 25.10 seconds
Generating new string page texture 85: 1024x256, total string texture memory is 1.36 MB
Generating new string page texture 86: 64x256, total string texture memory is 1.43 MB
Generating new string page texture 87: 128x256, total string texture memory is 1.56 MB
Generating new string page texture 88: 256x256, total string texture memory is 262.14 KB
Generating new string page texture 89: 24x256, total string texture memory is 1.58 MB
CAPIJobRequestUserStats - Server response failed 2
Running Steam on ubuntu 14.04 64-bit
STEAM_RUNTIME has been set by the user to: /home/arm/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime
ExecCommandLine: "/home/arm/.steam/root/ubuntu12_32/steam steam://open/driverhelperready"
ExecSteamURL: "steam://open/driverhelperready"
Game update: AppID 378180 "Football Manager 2016 Demo", ProcID 4052, IP 0.0.0.0:0
ERROR: ld.so: object '/home/arm/.local/share/Steam/ubuntu12_32/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.
ERROR: ld.so: object '/home/arm/.local/share/Steam/ubuntu12_64/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS64): ignored.
Generating new string page texture 99: 64x256, total string texture memory is 327.68 KB
Generating new string page texture 100: 128x256, total string texture memory is 458.75 KB
Generating new string page texture 101: 128x256, total string texture memory is 1.71 MB
ERROR: ld.so: object '/home/arm/.local/share/Steam/ubuntu12_32/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.
Setting breakpad minidump AppID = 378180
Steam_SetMinidumpSteamID:  Caching Steam ID:  76561198307120557 [API loaded no]
Installing breakpad exception handler for appid(gameoverlayui)/version(20160429221935)
CAPIJobRequestUserStats - Server response failed 2

çıktılar bu şekilde oluyor.

FM 2016 demo versiyon ile deniyorum şu anda.

İşin ilginç yanı da FM dışındaki oyunlarda sıkıntı yaşamıyor olmam. 3d oyunları gayet performanslı oynuyorum ama FM bir türlü çalıştıramadım. Bir de sizin Steam hesabında sistem bilgisinde Ekran kartı belleği 0,0 MB mı görünüyor?

Edit 11.07.2016: Windows vista da da Aynı sorun var. Apu Ekran kartının driverı kurulduğu halde denetimden hep 1.0 puan alıyor ekran kartı. Steam denedim aynı sonucu aldım. yani sorun kesinlikle İşletim sistemi ile ekran kartı arasındaki uyum sorunu.