1024 kbps de 118kb sabit hızla downlaod edebilen oldu mu ?

Başlatan esrama, 03 Aralık 2008 - 11:57:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Günümüzde birçok download manager alternatifleri hem linux hem de windows sistemleri için var. Ben şahsen windowsta iyi dedikleri yaklaşık 10-15 program denedim fakat aralarında her zman en hızlısı İnternet download manager oldu. Paralı olan bu program gerçekten hız bakımından diğerlerinden önde oldğunu kendim birçok test sonunda gördüm. Linux dünyasına atılınca hemen aynı testleri linux sistemimde yapmaya başladım. Farkettim ki hiçbir şekilde (en hızlı serverlardan dahi) sabit hızla IDM de olduğu gibi hızlı indiremiyorum. Linxutaki tüm neredeyse alternatifleri denedim, hepsi aynı diğer windows programları gibi 114kb civarında indiriken IDM 118-119 dan aşağıya inmiyordu. Testleri sürekli hızlı serverlardan yapıyorum. Merak ediyorum acaba forumdaki kullancılar arasında 1024kbps internet kullanıpta 119 kb saniyede indirebilen varmı ?

erginemr

Yine siz bilirsiniz ama 118 kB ile 114 kB arasında sadece 118/114 = %4 fark var. Bunun 5 saatlik bir indirmeye etkisi sadece 5x60x%4 = 12 dakika. Ben sizin yerinizde olsam bu kadar üzerinde durmazdım.

Ben anı bağlantıda en fazla 104-106 kB ile indiriyorum. Bu açıdan şanslı sayılırsınız.

ironic

Hızlı indirme tamamen iss'nizin size sağladığı olanaklarla ilgili. IDM'yi bir ara bende kullandım. Benim hızım ortada ,olması gereken 106 -110 KB/s civarı. IDM 120 hatta 130 ları gösterince (anlık değil) palavradan öte bir iş olmadığını anladım. Tamam hızlı indirebilir ama o hızlara benim ulaşmam imkansız. Yaptığım bütün hız testlerinde aldığım sonuç ortada. Bu konuda tek dürüst yazılım gördüm o da Free Download Manager.

Ben Opera indirme yöneticisini ve bazen de ff'nin DownthemAll! eklentisini kullanıyorum. İkisi de son hız indiriyor. Hız konusunda  indirme yöneticisine gerek duymuyorum ama diğer planlı indirme/kapatma vs. gibi ek özellikler içinde FDM tarzı bir yazılıma iç geçirmiyorum değil hani.

heartsmagic

Sürekli 118 veya 119 ya da aynı hızda kalıyorsa program sahte bildirim yapıyordur. Sonuçta hiçbir bağlantı firesiz olmaz. Ayrıca belirmek istiyorum ki şu an kullandığım aria2 ile 118 de görüyorum 120 de.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

heartsmagic ; yok tabiki sürekli sabit değil ama küsüratlı olarak değişiyor. yanlış hatırlamıyorsam zaten IDM virgülden sonrasını bile gösteriyordu :) ne gerekse :)
Ama şaşırtıcı olan daha hiçbir programın o hıza ulaşamaması. Yani diğer bütün programlar hep altında, onunla aynı hıza ulaşan hiçbir alternatif yok.

erginemr doğru diyrosun o kadar tartışılacak bir konu değil. ama IDM düşük hızlı serverleardan baya hızlı download ediyor. Bazen lazım olabiliyor. Dediğim gibi yavaş indirilebilen dosyaları pek denemedim ama denediklerimde baya baya bir fark atmıştı.... Çok zmandan kazanıyordum.... Özellikel bazı free mp3 download sitelerinde (artık kullanmıoyruz) çok işe yarıyordu :)

ironic ; ek özelliklerde fdm çok iyi gerçekten. ama ben hiç opera download yöneticisi ve ff downloadthemall ile son hıza varamadım (yani idm gibi)(ancak kısıtlı sürelerde varabiliyordum). FDM yakında ubuntu için sürümü çıkaracak ! http://www.freedownloadmanager.com/ de öyle yazıyor

heartsmagic aria ile hiç o hıza varaadım :( aynı diğer programların hızında...

Bedreddin

118'de sabit kalmıyorsa ne esprisi var ki saniyelik çıkışların? Yani her dakika 5 saniye 118'i vursa program, onun dışında 110'la indirse, ufak bir hesapla on iki saat dosya indirseniz bir saat fark edecek, o da 35 MB falan yapar. On iki saatte de 4.5 GB'a yakın dosya geleceğini düşünürsek 35 MB hiçbir şey değil.

Yavaş sunuculardan hızlı indirme konusunda da, kullandığınız programda parçalı indirme özelliğinin açık olup olmamasıyla ilgili bir durum olabilir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ironic

Bazıları ortalama hızı gösterir bazıları da o anki anlık hızı. IDM, gösterdiği  hız konusunda ne yazık ki kötü bir geçmişe sahip. ( aldatıyor desem  :-X)

Opera indirme yöneticisi zaten  mümkün olan son hızı kullanır. İsterseniz bir hız testi yaptırın ve gerçeği görün.(hızınız gerçekten IDM 'nin gösterdiği gibi mi? )  IDM tamamen hikaye.

RexWolker

fire fox eklentisi DownthemAll bende 210ları gösteriyor en düşük 120lerde gezior :) hiç inanasım gelmiyor idm kullanışı ve hızıyla cok iyi fdm yi hiç denemedim ama linux için sürümü cıkarsa denerim:)
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER
WOLKER OLKER LKER KER ER R

ironic

Ben bir kaç saniye içinde olsa 300-400 leri görüyorum. Bu biraz da bulunduğunuz bölgedeki santral yoğunluğu ve sizin santrale olan uzaklığınız ile ilgili. Bazı arkadaşlar 1 mbps ile daha da yüksek değerleri görebiliyor.  :)

Bazen de indirme bağlantısına tıklarsınız ama açılan pencereyi geç onaylarsınız dosya çoktan indirilmeye başlanmıştır bile. Başlangıç olarak MB'li değerleri bile görebilirsiniz.

heartsmagic

İndirmelerede özellikle DownThemAll'un gösterdiği yüksek değerler gerçek değerler değil. Kendisi muhtemelen önbellek gibi bir mekanizma kullanıyor. Bir süre hızı göstermeyip, ardından göstermeye başlayınca geride kalan veriyi o an verdiği süreyle (ki bu saniye bazındadır muhtemelen) karşılaştırınca ortaya yüksek bir miktar çıkıyor.

casberg

esrama arkadaşım şahsen ben Ubuntu ya geçme kararını daha yeni aldım daha önce birçok linux versiyonu denedim...ama şimdiye kadar ciddi anlamda içli dışlı olmadım...

Bunlar bir yana 16 yıldır Elektronik tabanlı çalışan bir Bilgisayar teknisyeniyim...Microsoft'un neredeyse hertürlü filmini bilirim(laf aramızda ne 3 kağıtçı olduğunuda) :D

Sen ciddi anlamda download hızı yardımı istiyosan "Mass Downloader"'i bi dene...ben denedikten ve uzun araştırmalar sonucu TTnet in kota sınırını dahi egale ettiğine şahit oldum...

inanılacak gibi olmadığını biliyorum ama buyrun bakın...!

[IMG]http://img254.imageshack.us/img254/9479/32131bg3.jpg[/img]
[IMG]http://img254.imageshack.us/img254/32131bg3.jpg/1/w460.png[/img]

[IMG]http://img300.imageshack.us/img300/6913/adsz2ii6.jpg[/img]
[IMG]http://img300.imageshack.us/img300/adsz2ii6.jpg/1/w801.png[/img]

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/9633/adsz3ep5.jpg[/img]
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/adsz3ep5.jpg/1/w803.png[/img]

Bağlantım 4Mbps idi...Sonuncu resimdeki ağ bağlantı önizlemesini çekemedim çünkü makina donmak üzereydi görev yöneticisini bile açamadım.. :D

eren

Hiçbir bağlantı teknik olarak aynı hızda kalamaz. Mutlaka KB cinsinden hız değişmeleri olur, eğer program bu değişmeleri göstermiyorsa bu yalandır, gerçeği yansıtmaz.

Not: Bağlantı Fiber Optik kablo ile sağlanıyorsa bu bağlantı türünde kayıp çok az olduğu için sabit indirme hızı sürekli olmasa bile 30-40 dakika aralıklarda hız değişmeyebilir. ADSL de ise asla bağlantı hızı 5-10 dakikadan fazla sabit kalamaz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Ggundogdu

Benim bağlantım 8K sınırsız maksimum 115 kb ile download yapabiliyorum.Linüxde çok çok yeniyim sizce ne yapmam gerekir?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ggundogdu - 27 Ekim 2009 - 22:13:44
Benim bağlantım 8K sınırsız maksimum 115 kb ile download yapabiliyorum.Linüxde çok çok yeniyim sizce ne yapmam gerekir?

8K dediğin 8Mbit ise, Telekomu araman gerekiyordur muhtemelen. Zira o hızın işletim sistemi ile ilgisi yoktur. Santralinin de desteklemesi lazım.

Ggundogdu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ekim 2009 - 22:30:16

8K dediğin 8Mbit ise, Telekomu araman gerekiyordur muhtemelen. Zira o hızın işletim sistemi ile ilgisi yoktur. Santralinin de desteklemesi lazım.

Ubuntu dizüstü bilgisayarda kurulu. masaüstünde ise windows xp kullanıyorum. İkiside aynı bağlantıdan nete bağlanıyor. Xp'de 600 kb/sn hıza çıkabiliyorum..

buda az önce ubuntu ile yaptığım speedtest.net sonucum.

[IMG]http://www.speedtest.net/result/604519442.png[/img]

fakat download hızım 115 i geçmiyor ubuntuda. Xpde hiç bir sorun yok. Acaba firefoxla yada başka bir ayarla ilglisi olabilirmi?

Onoktake

1-Firefox için "DownThemAll" eklentisini indir. İndirme yöneticileri ile daha yüksek hızlarda indirmeler yapabilirsin.
2-Hız testi yapılan site ile birşeyler indirdiğin sitenin çıkış hızları farklı olabilir. Çıkış bant genişliği yüksek olan bir siteden birşeyler indirmeye çalış.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

Yusuff

Ben de bir mbps bağlantı sahibiyim ama sabit hızım 108 kbps.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Ggundogdu

Alıntı yapılan: Yusuff - 27 Ekim 2009 - 23:08:35

1 mbps bağlantıda indirebileceğiniz max dosya boyutu 108 kb/sn  zaten. upload hızınız ise 27 kb/sn yi geçmeyecektir. Benim sorunum sanırım tr.ubuntu archivindeki yoğunluktan kaynaklanıyor. İlk kurulumda güncellemeleri 115 i geçmeyen bi hızla indirmişti. Şu an compiz kuruyorum 180 kb la indiriyor. Sanırım bir önceki cevaptaki gibi indirdiğimiz dosyanın bulunduğu sunucunun çıkışının yüksek geniş bant olması önemli.. :)

Sherlock Holmes

1 mbps bağlantımın hızı ortalama 110-115 arası.
Fakat değişgenlik gösteriyor tabi.  :)

ironic

Alıntı yapılan: Ggundogdu - 27 Ekim 2009 - 23:12:25

1 mbps bağlantıda indirebileceğiniz max dosya boyutu 108 kb/sn  zaten. upload hızınız ise 27 kb/sn yi geçmeyecektir. Benim sorunum sanırım tr.ubuntu archivindeki yoğunluktan kaynaklanıyor. İlk kurulumda güncellemeleri 115 i geçmeyen bi hızla indirmişti. Şu an compiz kuruyorum 180 kb la indiriyor. Sanırım bir önceki cevaptaki gibi indirdiğimiz dosyanın bulunduğu sunucunun çıkışının yüksek geniş bant olması önemli.. :)

max ~108 KB kuralı sadece TT tekelinde geçerli.  :) 1Mbps hızla saniyede indirilen veri miktarı normalde 128 KB' dir.

Ggundogdu

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ekim 2009 - 10:40:49

max ~108 KB kuralı sadece TT tekelinde geçerli.  :) 1Mbps hızla saniyede indirilen veri miktarı normalde 128 KB' dir.

Bunuda nasıl isimlendiriyor sevgili TT.. Adaletli kullanım dağılımı

miles

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ekim 2009 - 10:40:49

TTnet için size katılıyorum ama 128 kb değildir. Onun için bir formul vardı fakat şu anda ezberimde değil. Fakat 128 den biraz daha az olması lazım onun... Fakat 108 de değil tabi...

Dixie

Divx filmleri indirip seyretmek en büyük zevkim. DownThemAll kullanıyorum ve gayet de memnunum. 101-107 arası hız gösteriyor. 1Mbit ADSL abonesiyim.

erkuserdem

wireless veya ethernet kartının windows driver dosyası olan *.inf dosyasını bu.  Daha sonra ubuntu da NdisWrapper programını kur. Bu programa *.inf dosyasını tanıt. Ubuntuda da yüksek hızlara ulaş.  Yada bekle yarın 9.10 indir  rahatla :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: erkuserdem - 28 Ekim 2009 - 22:40:10

wireless veya ethernet kartının windows driver dosyası olan *.inf dosyasını bu.  Daha sonra ubuntu da NdisWrapper programını kur. Bu programa *.inf dosyasını tanıt. Ubuntuda da yüksek hızlara ulaş.  Yada bekle yarın 9.10 indir  rahatla :)

Bu herkes için geçerli değildir, yanlış anlamaları bertaraf edelim :)