[Çözüldü] Galiba Uefi yerine Legacy ye Ubuntu kurmusum

Başlatan xberg, 28 Nisan 2016 - 23:09:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xberg

ilk Basta emegi Gecen Her arkadaslara cok Tesekkürler.
Windows tan kurtulma istegi Beni 1Haftadir Ubuntuya Yöneltti .. Ama Bu Mahallenin en acemi ve cok sorusu olan Bir canlisiyim ..

Sony Vaio Dizüstü bilgisayarima Windows 8 in yanina Ubuntu 15.10 yükledim .. ama Ellerim titreye titreye sadece internetten edindigim bilgilerle..
Ubuntuyu Cd ye aktardim Bios dan Cd ile acilmasi icin Legacy secenigini sectim . ve Cd Legacy e kurmus .. Bilgisayari actigimda ilk acilis sorusunda Windows a gecmek istiyorum secenegini sectigimde gecis olmuyor .ama Bios dan uefi moduna cevirdigim de bu sefer de ubuntu acilmiyor.. Hic bir sey silmeden etmeden Sadece Terminal den bu isi Halledebilirmiyim ..yoksa Ubuntuyu silip tekrar sitenizdeki okudugum adimlari izleyerek tekrarmi kurmam gerekiyor.. ama 1 haftalik ubuntumda cok muzik ve dosyalarimda var..

tekrar kurulum yapmadan. Terminalden komutlarla bunu yapabilirmiyim ..

Tesekkurler..  :-[

heartsmagic

BIOS tarafındaki güvenli ve hızlı başlangıç falan kapatılıp, Boot-Repair uygulanırsa ne olur bilemiyorum. Ancak, sen zaten 15.10 kurmuşsun, daha birkaç gün önce 16.04 çıktı. Sürüm yükseltmek yerine bence güzelce 16.04 kur. Müzik ve dosyalarını da bir yere yedekler, ardından geri taşırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xberg

ilk basta gercekten tesekkurler yanit alabildigim icin ..
Mesaji okur okumaz kollari sivadim ise koyulmak icin ..
windows üzerinden ubuntu 15.10 sildim , grub menu hatasini kaldirmayida bilmiyordum sitzenizdeki bilgilerle ortadan kaldirdim tekrardan.
sonra Ubuntu 16. indirdim Cd ye aktardim , Ac-Kapat dügmesinden sonra Cd ile actim ve karsimda merakina doyum olmayan ubuntu karsimda. :)
sonra kurarken yaptigim bir hata  varki galiba yanlis bölümleme yaparken olsa gerek anlamadim . Windowsumu silmisim..

pismanmiyim Hayir :)

Simdi 500Gb alanda ubuntumu yanima alarak , sizin sitenizide rehber edinerek , ilerlemeye calisiyorum.

Yalniz bir sorum daha vardi. Otamatik güncellestime yaparken . bilgisayarim kapandi yanlislikla. Sag üst kösede kücük iconda su sekilde diyor. Paketler denetlenirken bir hata meydana geldi. apt-get yazarak neyin yanlis gittgini görün diyor .. ne yapmam gerekiyor acaba.. ?
tesekkurler

yazilim güncellestirme ve yükleme paketinde su sekilde ki sorunun nedeni nedir acaba..?

org.freedesktop.PolicyKit.Error.NotAuthorized: ('system-bus-name', {'name': ':1.111'}): org.debian.apt.install-or-remove-packages

heartsmagic

Normalde farklı sorunlar için farklı başlıklar istiyoruz ama şimdilik bu konudan devam edelim :) İleride yaşayacağın sorunlar için aklında olur bu durum. Bir de sorunları Haberler gibi bölümlerde değil de, diğer bölümlerde dile getirirsen forum düzeni adına daha güzel olur. Bunlar küçük meseleler tabi, bilgi amaçlı söylüyorum. Konuyu taşırız bir süre sonra, sorun değil yani.

Sorunun için şunu uygula lütfen:

sudo apt-get update
sudo apt-get install -f
sudo apt-get upgrade

Bunları ctrl+alt+t ile açacağın uçbirimde uygulayacaksın. Tüm çıktıları da buraya kopyalayıp yapıştır ve şunu kullan lütfen: kodetiketi

xberg

dedigin komutlari uyguladim ama karsima su
xberg@xberg:~$ sudo apt-get install -f
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '10periodic.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20archive.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: dpkg kesintiye uğradı, sorunu düzeltmek için elle 'sudo dpkg --configure -a' komutunu çalıştırın.

xberg@xberg:~$ sudo apt-get upgrade
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '10periodic.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20archive.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: dpkg kesintiye uğradı, sorunu düzeltmek için elle 'sudo dpkg --configure -a' komutunu çalıştırın.

karsima böyle cikiyor.. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2016 - 16:11:57

Heartsmagic..

Acaba nerede Hata yapmis olabilirim ..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mayıs 2016 - 16:28:51

Sorunu asagidaki komutu uygulayarak hallettim .. Tesekkurler
sudo dpkg --configure -a

heartsmagic

Bir şeyleri yanlış yaptığından değil, makine kapandığından olmuş bu sorun tahmin edebileceğin üzere :) Kurulum işini yapan aracın işi yarıda kalmış kısacası. Sistem de sana çözüm yolunu göstermiş, sen de uygulamışsın.

Çözülen başlıklarımız için forumda şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Sen etiketlersen bizler de konuyu kapatıp, doğru yerine taşırız.
Şimdiden teşekkürler.