Port Açma

Başlatan ahmet_matematikci, 02 Mayıs 2016 - 14:03:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

java da server işlemlerine bakıyorum da, java da portlar kapalı geliyormuş ve bizim açmamız gerekiyormuş.
Elimdeki kitapta
server = new Socket("localhost", 23453)
yani port no:23453 açılması gerek.
Forumda bulduğum ve denediğim
iptables -A INPUT -p udp --dport 23453 -j ACCEPT
modprobe: ERROR: could not insert 'ip_tables': Operation not permitted
iptables v1.4.21: can't initialize iptables table `filter': Table does not exist (do you need to insmod?)
Perhaps iptables or your kernel needs to be upgraded.

hatası veriyor.
Nerde yanlış yapıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mayıs 2016 - 16:49:19

iptables -A INPUT -p tcp --dport 19999 -j ACCEPT
herhangi bir hata vermiyor.
Sanırsam doğru olan bu...
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Sistemdeki port meselesinin Java ile ilgisi yoktur. Yerel ağda port için uğraşmaya da gerek yok yaptığın şekilde. Yazdığın uygulama ilgili portu güzelce dinliyorsa, yerel ağ içinde o porttan rahatlıkla işlem yapabilirsin, ek hiçbir şey yapmana gerek yok. Örneğin basit bir sohbet uygulaması mı yazıyorsun? Sunucu uygulama belirli bir portu dinler, sen de istemciden o port üzerinden rahatlıkla bağlanabilirsin bu sunucuya. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

@heartsmagic cevap için teşekkür ederim.

Okuduğum java kitabında ağ işlemleri bölümünde windowsta portların açık geldiğini, linux da da portların kapalı geldiğini ve işlem yapılacak portun açılması gerektiği yazıyordu.(Kitap windos üzerine yazıldığı  için bende fikir yürütmek istedim.)
Ben de kodu birebir yazdım.
Aldığım hata da not connection yazınca bağlanamıyor dedim ve port açmaya koyuldum.
Asıl soru şu o zaman.
Yerel de çalışırken linux da port açmaya gerek yok mu yani?
Eğer öyle ise kodların neden çalışmadığını anlamak için bölüme baştan başlayacağım.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Esasında port açma, kapatma diye bir şey yok :) O portu bir uygulama dinliyorsa, sistem üzerindeki güvenlik duvarı da bu portu engellemiyorsa her türlü ulaşılabilmesi lazım. Yerelde eğer kullanılan sistem üzerinde bir güvenlik duvarı yoksa veya varsa ve engellemiyorsa ilgili portu sorun olmadan ulaşabilmen lazım.

Örneğin, yereldeki makineye bir web sunucusu kurduğunda ha deyince ulaşırsın o makinenin web sayfasına. 80 portunu falan kurcalaman gerekmez. Aynı şekilde SSH sunucusu kurarsan yine hop diye bağlanırsın, sorgu sual etmez karşı taraf.

Yerel değil yani buradaki mesele, yapıya bağlı. Doğrudan internete bakan bir makine olsun elinde, önünde veya kendi üzerinde bir güvenlik duvarı olmadıktan veya varsa da etkin olup tüm portları engellemedikten sonra dilediğin porta, dilediğin yerden ulaşabilirsin. Benim yereli vurgulama sebebim başkaydı. Hani makine bir yerlerde bir modem veya yönlendirici arkasındadır, o zaman port yönlendirme yapman gerekir. Ancak yerelde, daha doğrusu aynı ağda buna gerek yoktur.

ahmet_matematikci

Cevap için teşekkür ederim @heartsmagic.
Hemen olmasa da kısa süre sonra(Yeni başlayacağım kitap da ) ağ programlama konusuna daha derin inip kodlarda ki hatayı yada varsa atladığım kısmı anlamaya çalışacağım inş.

heartsmagic

Rica ederiz :) Geri dönüşü istediğin zaman yaparsın, konuyu o zaman noktalamış oluruz.