Açık wifi alanları hakkında

Başlatan Codseus, 01 Mayıs 2016 - 12:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Codseus

Arkadaşlar soracağım birşey var. Biliyorsunuz windows virüs yemeye açık bir ortam yada  hacklenmeye, özellikle açık wifi alanlarında çok kolay hacklenebilceğini öğrendim acaba ubuntuda böyle bir durum söz konusu olabilirmi ? özellikle man in the middle yöntemiyle bu işler çok kolaylaşıyor. Ayrıca modemde istemci izolasyonu özelliği yoksa zaten man in the middle olayını herkes yapabilir diye biliyorum. Yardımınızı bekliyorum.

ekremsenturk

Veri trafiğin izlenebilir. Hotspot üzerinden Bankacılık işlemleri önerilmez.

Codseus

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 01 Mayıs 2016 - 13:21:23

Veri trafiğinin izlenmesi dışında başka yapabilcekleri birşey varmı? Şifre takibi gibi ? VPN kullansam pek etki etmez herhalde ?

bourbaki

Alıntı yapılan: Codseus - 01 Mayıs 2016 - 13:34:59

Veri trafiğinin izlenmesi dışında başka yapabilcekleri * bir şey varmı? Şifre takibi gibi ? VPN kullansam pek etki etmez herhalde ?
Açıkçası bu konuda çok bilgili değilim ama bildiğim kadarıyla VPN kullanmak güvenliğinizi artırıyor açık alanlarda.

Codseus

Alıntı yapılan: ubuntugecicem - 01 Mayıs 2016 - 13:59:01
Alıntı yapılan: Codseus - 01 Mayıs 2016 - 13:34:59

Veri trafiğinin izlenmesi dışında başka yapabilcekleri * bir şey varmı? Şifre takibi gibi ? VPN kullansam pek etki etmez herhalde ?
Açıkçası bu konuda çok bilgili değilim ama bildiğim kadarıyla VPN kullanmak güvenliğinizi artırıyor açık alanlarda.

Aslında asıl merak ettiğim tuş takibi yapabilirlermi (keylogger) ?

heartsmagic

Kolaylaşıyor dediğimiz yöntemde bile kaç kişi bunu yapabilecek, yapabilse de kaç kişi açık alanlarda buna yeltenecek :)

Fakat, elbette açık alanlarda ciddi işler yapmamak daha güzel olur. Birçok ciddi olayın, kendine göre ciddi önlemleri var. Bankalar arasında https kulllanmayan yoktur, geçtim onu ikinci, üçüncü önlemler de var. Büyük her site https kullanıyor yine. Araya girilse dahi sertifika olaylarını atlatması gerekecektir, ha aldığı hatadan kıllanmayanlar ağa düşer tabi. Çok bildiğim konular değil esasında, yüzeysel yorum yapıyorum.

"Keylogger" içinse araya girilmesi yetmez sanırım, sistem üzerinde olması lazım saldırganın. Onun için de sisteme sızılması gerekiyor ki bunların hepsi başlı başına bir mesele.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.