Ubuntu 16.04 ve sonrası için amd/ati sürücüsü[17.50/Bütün GCN/freesync destekli]

Başlatan nuked, 29 Nisan 2016 - 23:33:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HasanAkdenz

[mention=612206]@FireSwords[/mention]
Türkçesi?  ;D

[mention=612207]@nuked[/mention]

Tamamdır hocam beklemedeyim bir arkadaşın tavsiyesi üzerine backbox 4.6 kurdum şuan. Iso indire indire akk bitecek daha ayın başındayız ^^

da alışamadım backbox a bir yabancı geldi bana ve sistem bir saati bile düzeltemiyor.  :o Düzeltmek istediğim de siyah ekran veriyor, yeniden başlatmak zorunda kalıyorum  :D

nuked

majortom

ATI Radeon HD 4650 ile çalışır mı ? Ona göre yükleyeceğim. Biraz hızlı cevap gelirse sevinirim çünkü uyumam lazım :D

plazma

majortom

Alıntı yapılan: plazma - 14 Aralık 2016 - 01:45:13
Listede yok o kart malesef.

hocam benim sıkıntım çözünürlük değiştirememem. baya bir araştırma yaptım konuların çoğu eski. çözünürlüğü ayarlardan değiştiremiyorum xorg.conf dosyası da bomboş. driver falan kurmadım ama ubuntu galiba kurulurken sistemimin driverlarını da yükledi beraberinde. çözünürlüğü nasıl değiştireceğim ? driver yüklü müdür ?

plazma

Sorun için grafik kartları- ati/amd altında bir başlık açın ve kodetiketi içerisinde şu çıktıları geçin:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

astsel

Merhaba bana bir yardım lütfen atı radeon 9250 driver bulamadım kuramadım ne yapacağım ben
selcuk@ast:~$ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for selcuk:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
mesa-utils zaten en yeni sürümde (8.3.0-2).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 145 paket yükseltilmeyecek.
selcuk@ast:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.10
Release: 16.10
Codename: yakkety
selcuk@ast:~$ lspci -nnk | egrep "VGA|3D|Display" -A2
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV280 [Radeon 9200 PRO] [1002:5960] (rev 01)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. RV280 [Radeon 9200 PRO] [1043:0054]
Kernel modules: radeonfb, radeon
01:00.1 Display controller [0380]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV280 [Radeon 9200 PRO] (Secondary) [1002:5940] (rev 01)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. RV280 [Radeon 9200 PRO] (Secondary) [1043:0055]
selcuk@ast:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,
selcuk@ast:~$ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 640 x 480, current 640 x 480, maximum 640 x 480
default connected 640x480+0+0 0mm x 0mm
   640x480       73.00*
selcuk@ast:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
selcuk@ast:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
selcuk@ast:~$ /code]

dexter

r9 280 kullanıyorum. r9 285'e kadar destek var sadece. aşağısına destek gelmeyecek galiba. keşke zamanında amd'nin fiyat performans olayına kanmayıp nvidia alsaymışım :)

Source

bartu97

Alıntı yapılan: Source - 23 Şubat 2017 - 15:54:53
Arkadaşlar AMD R7 370 için destek durumu nedir bilgisi olan var mı?
R7 350'ye kadar var ama 370 şu an için yok belki ileriki sürümlerde gelir.

Source

Bu işin hızlanması gerek çok uzun zamandır amd driver desteği vermiyor.Bir arkadaş sorunu halletmiş sanırım ama tam olarak ne yaptığını anlayamadım.

https://community.amd.com/thread/201763#2730126

bartu97

Alıntı yapılan: Source - 23 Şubat 2017 - 16:05:10
Bu işin hızlanması gerek çok uzun zamandır amd driver desteği vermiyor.Bir arkadaş sorunu halletmiş sanırım ama tam olarak ne yaptığını anlayamadım.

https://community.amd.com/thread/201763#2730126
MESA sürücülerinden bahsediyor. MESA sürücücleri bildiğim kadarıyla Ubuntu'da zaten dahili olarak geliyorlar. Ne kadar iyi performans gösterdiğini bilmiyorum ama oyun oynamıyorsan her türlü yeter. Eğer 14.04'teysen bence orada kalmaya devam et ama illaki 16.04 ya da 16.10 kuracağım diyorsan hiç sürücü yüklemene gerek kalmadan gömülü gelen MESA sürücüleri sayesinde grafik kartın düzgün çalışmalı.

nuked

16.04 ve 16.10 da güncel stabil mesa kullanmak isteyen aşağıdaki ppa yı ekleyip güncellerse daha iyi performans alacaktır.
amd in mesa sürücüleri gün geçtikçe iyileşiyor. kapalı sürücüye gerek kalmadan hatta bazı oyunlarda bile daha iyi performans verebiliyor.

sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa
sudo apt-get update

Source

AMD almakla ciddi hata yaptım.Fiyat performans olarak amd tercih ettim ama sonuç hüsran oldu kartı aldım 1 ay sonra güncellemeyle birlikte driver desteği gitti.Biraz aceleci davrandım araştırsaydım böyle olamazdı.Uzun zamandır oyun oynayacak vakit bulamıyorum o yüzden idare ediyoruz bir şekilde. Şuan tam karar vermedim sürekli dağıtım değiştiriyorum farklılık olsun diye aklımda elementary ve arch var o anki ruh halime göre birini kuracağım [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tarantulapasa

lspci | grep -i --color 'vga'
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barts LE [Radeon HD 6790]

cat /etc/os-release
NAME="Ubuntu"
VERSION="16.04.2 LTS (Xenial Xerus)"
ID=ubuntu
ID_LIKE=debian
PRETTY_NAME="Ubuntu 16.04.2 LTS"
VERSION_ID="16.04"
HOME_URL="http://www.ubuntu.com/"
SUPPORT_URL="http://help.ubuntu.com/"
BUG_REPORT_URL="http://bugs.launchpad.net/ubuntu/"
VERSION_CODENAME=xenial
UBUNTU_CODENAME=xenial

selam kolay gelsin arkadaslar hangi driverleri yüklemeliyim  yönlendirebilirmisiniz

bartu97

Alıntı yapılan: tarantulapasa - 24 Şubat 2017 - 16:03:56
lspci | grep -i --color 'vga'
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barts LE [Radeon HD 6790]

cat /etc/os-release
NAME="Ubuntu"
VERSION="16.04.2 LTS (Xenial Xerus)"
ID=ubuntu
ID_LIKE=debian
PRETTY_NAME="Ubuntu 16.04.2 LTS"
VERSION_ID="16.04"
HOME_URL="http://www.ubuntu.com/"
SUPPORT_URL="http://help.ubuntu.com/"
BUG_REPORT_URL="http://bugs.launchpad.net/ubuntu/"
VERSION_CODENAME=xenial
UBUNTU_CODENAME=xenial

selam kolay gelsin arkadaslar hangi driverleri yüklemeliyim  yönlendirebilirmisiniz

Şu an AMDGPU-PRO senin kartını desteklemiyor. Hiç bir sürücüyü kurmaya çalışmayıp sadece nuked'in verdiği repodan MESA sürücülerini güncellemen yeterli ben MESA kullanmıyorum ama eğer nuked'in dediği kadar iyiyse işini gayet iyi görür.

tarantulapasa

yorumun için teşekür ederim yani şuanda güncellemeleri yükleyip bekleyimmi yoksa birşey yüklemem gerekiyormu

bartu97

Alıntı yapılan: tarantulapasa - 24 Şubat 2017 - 17:35:50
yorumun için teşekür ederim yani şuanda güncellemeleri yükleyip bekleyimmi yoksa * bir şey yüklemem gerekiyormu

nuked'in verdiği komutları uygulaman ve bilgisayarı yeniden başlatman yeterli olmalı.

tarantulapasa

konuya hakim degilim biryerden nukedin verdigi komutları bulup onları uygulamammı lazım öyleyse nukedin verdigi komutlara nerden bakmalıyım

bartu97

Alıntı yapılan: nuked - 23 Şubat 2017 - 22:57:32
16.04 ve 16.10 da güncel *kararlı mesa kullanmak isteyen aşağıdaki ppa yı ekleyip güncellerse daha iyi performans alacaktır.
amd in mesa sürücüleri gün geçtikçe iyileşiyor. kapalı sürücüye gerek kalmadan hatta bazı oyunlarda bile daha iyi performans verebiliyor.

sudo apt-get update

nuked forumda ki bi dostumuzun nicki :)

tarantulapasa

:D güldüm ya teşekürler sen bu kodu uyguladınmı bir degişiklik gördünmü

bartu97

Alıntı yapılan: tarantulapasa - 24 Şubat 2017 - 18:14:14
:D güldüm ya teşekürler sen bu kodu uyguladınmı bir degişiklik gördünmü
Ben AMDGPU-PRO kullanıyorum o yüzden denemedim. Zaten eğer herhangi bir sürücü yüklemeye çalışmadıysan MESA Ubuntu'ya gömülü gelen bir sürücü olduğu için şu anda onu kullanıyorsundur. Nuked'in verdiği o komutlar bu MESA sürücülerini daha yeni ve kararlı bir sürüme yükseltmeni sağlayacaklar.

tarantulapasa

kodu birazdann denerim bakalım bir degişiklik olucakmı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2017 - 19:23:08

sudo apt-get update

bunları uyguladım ve reset attım güncelleme gelmiş kurdum baska birşey yapmama gerek varmı

bartu97

Alıntı yapılan: tarantulapasa - 24 Şubat 2017 - 18:20:34
kodu birazdann denerim bakalım bir degişiklik olucakmı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Şubat 2017 - 19:23:08

sudo apt-get update

bunları uyguladım ve *yeniden başlattım güncelleme gelmiş kurdum baska * bir şey yapmama gerek varmı
Başka bir şey yapmana gerek yok. MESA zaten vardı şimdiyse daha güncel kararlı sürüme yükseldi.