[Çözüldü] Ubuntu 16.04 bağımlılık sorunları (i386)

Başlatan naklov, 27 Nisan 2016 - 17:16:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

naklov

Arkadaşlar merhaba,

Sıfırdan 16.04 kurdum sistem yeni olduğundan mıdır nedir çok fazla hatalar ile karşılaşıyorum. Bu gün .deb paketleri ile  kurulum yapmak istedim fakat aşağıdaki gibi i386 hatası veriyor
Örnek;

dpkg: teamviewer:i386 paketi işlenirken sorun yaşandı (--install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
teamviewer:i386

Bir çok programı kurmak istediğimde bana f install komutunu uygulamı veya

sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove

komutlarını kullanmamı öneriyor. autoclean komutunu yazdığımda

account-plugin-facebook account-plugin-flickr account-plugin-google apg appmenu-qt appmenu-qt5 apturl-common argyll argyll-ref cabextract compiz-core
compiz-plugins-default cups-pk-helper diffstat filezilla-common fonts-horai-umefont fonts-unfonts-core fonts-wqy-microhei gdbserver
gir1.2-accounts-1.0 gir1.2-appindicator3-0.1 gir1.2-gdata-0.0 gir1.2-goa-1.0 gir1.2-javascriptcoregtk-4.0 gir1.2-signon-1.0 gir1.2-soup-2.4
gir1.2-webkit2-4.0 gkbd-capplet gnome-software-common hardening-includes icoutils indicator-appmenu jayatana libaccount-plugin-1.0-0
libaccount-plugin-generic-oauth libaccount-plugin-google libappstream-glib8 libapt-pkg-perl libarchive-zip-perl libasprintf-dev
libavahi-common-data:i386 libbabeltrace1 libbamf3-2 libc-dev-bin libc6-dev libcgi-fast-perl libcgi-pm-perl libclass-accessor-perl libclone-perl
libcolord-gtk1 libcolumbus1-common libcolumbus1v5 libdata-alias-perl libdbusmenu-qt5 libdecoration0 libedataserverui-1.2-1 libemail-valid-perl
libexiv2-14 libexporter-tiny-perl libfcgi-perl libfilezilla0 libframe6 libgcab-1.0-0 libgeis1 libgeonames0 libgettextpo-dev libgettextpo0 libgexiv2-2
libglewmx1.13 libglu1-mesa libgnome-menu-3-0 libgnomekbd8 libgrail6 libgsettings-qt1 libgtkspell3-3-0 libio-pty-perl libio-string-perl libipc-run-perl
libisl15 libjasper1 liblist-moreutils-perl libmpc3 libmpg123-0 libmspack0 libnet-dns-perl libnet-domain-tld-perl libnet-ip-perl libnm-glib-vpn1
libnm-gtk-common libnm-gtk0 libnux-4.0-0 libnux-4.0-common libodbc1 libopenal-data libopenal1 libparse-debianchangelog-perl libperlio-gzip-perl
libprotobuf9v5 libpugixml1v5 libpulsedsp libsub-name-perl libtext-levenshtein-perl libtimezonemap-data libtimezonemap1 libunity-core-6.0-9
libunity-gtk2-parser0 libunity-gtk3-parser0 libunity-misc4 libwebrtc-audio-processing-0 libwine-development libwxbase3.0-0v5 libwxgtk3.0-0v5
libyaml-0-2 libyaml-libyaml-perl libzeitgeist-1.0-1 linux-libc-dev manpages-dev metacity-common notify-osd-icons odbcinst odbcinst1debian2 patchutils
pulseaudio-utils python-wxgtk3.0 python-wxversion python3-blinker python3-cffi-backend python3-cryptography python3-feedparser python3-httplib2
python3-idna python3-jwt python3-oauthlib python3-pycurl python3-software-properties python3-xkit rtkit session-shortcuts shotwell-common
signon-keyring-extension signon-plugin-oauth2 software-properties-common squashfs-tools t1utils ttf-mscorefonts-installer ttf-wqy-microhei
ubuntu-system-service unattended-upgrades unity-control-center-faces unity-gtk-module-common unity-gtk2-module unity-gtk3-module
unity-lens-applications unity-lens-files unity-lens-music unity-lens-photos unity-lens-video unity-schemas unity-scope-calculator
unity-scope-chromiumbookmarks unity-scope-colourlovers unity-scope-devhelp unity-scope-firefoxbookmarks unity-scope-gdrive unity-scope-home
unity-scope-manpages unity-scope-openclipart unity-scope-texdoc unity-scope-tomboy unity-scope-video-remote unity-scope-virtualbox unity-scope-yelp
unity-scope-zotero unity-scopes-master-default unity-scopes-runner unity-services update-notifier-common wine-development wine-gecko2.21
wine-gecko2.21:i386 wine-mono0.0.8 wine64-development x11-apps xinit xorg-docs-core

yaklaşık 400'e yakın paketi eski çöp veri olarak görüp hepsini silmeye çalışıyor. Şu an sisteme doğru düzgün program kuramıyorum.Bağımlılık sorunları hatasına çözüm bulamazsam 15.10 yükleyip ilerki zamanlarda yükseltme yapmak zorunda kalacağim galiba.
Peşinden Gidecek Cesaretin Varsa Bütün Hayaller Gerçek Olabilir..

illedelinux

Aşagıda gördügün yazılım ve güncelleştirmeler programında yine gördügün gibi "cd" tiki hariç diğerleri işaretli olsun.

Sonra resimde gördügün gibi ana (main) sunucuyu seç.

Ardından uç birime bu kodu gir ve çıktıyı buraya aktar.
sudo apt-get update

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

naklov

@illedelinux ,

Kaynaklar ile alakalı olduğundan emin misin ? Bunlar aktif iken i386 hatası alıyordum, bu yüzden kurulumlar yarıda kalıyordu.

Ama çıktı burada;

Aynı:  1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial InRelease
Aynı:  2 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial-updates InRelease         
Aynı:  3 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial-backports InRelease       
İndir: 4 http://security.ubuntu.com/ubuntu xenial-security InRelease [92,2 kB]
Aynı:  5 http://archive.canonical.com/ubuntu xenial InRelease                 
Aynı:  6 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial InRelease                     
Aynı:  7 http://archive.canonical.com xenial InRelease                         
Aynı:  8 http://repository.spotify.com stable InRelease

Hatta bazı yerlerde örnek bir programın kurulumu için gdebi paket yöneticisini kurarak halletmişler, fakat eski sürümde olan birşey burada neden işe yaramıyor, yada ben beceremedim :)

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install gdebi
wget http://download.teamviewer.com/download/teamviewer_i386.deb
sudo gdebi teamviewer_linux.deb
sudo dpkg --remove-architecture i386

illedelinux

Türkiye sunucusunu değil, resimdeki gibi ana sunucuyu seç.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

heartsmagic

Sistem profilinde yazdığı üzere 64bit ise neden 32bitlik paketi indiriyorsun? Teamviewer'da zaten yanlış hatırlamıyorsam "multiarch" olan sürüm indiriliyordu son zamanlarda, öteki türlü sorun yapıyordu.

O kaldırılacak dediğin uygulamalar autocelan sonrasında mı yoksa autoremove sonrasında mı karşına geliyor? Eğer autoremove sonrası ise ortada çok yanlış giden bir şeyler var demektir. Bu türde genel bir sorun yok 16.04 üzerinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

naklov

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Nisan 2016 - 18:12:29
Türkiye sunucusunu değil, resimdeki gibi ana sunucuyu seç.

Aynı sorun devam ediyor düzelmedi.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Nisan 2016 - 23:33:29
Sistem profilinde yazdığı üzere 64bit ise neden 32bitlik paketi indiriyorsun? Teamviewer'da zaten yanlış hatırlamıyorsam "multiarch" olan sürüm indiriliyordu son zamanlarda, öteki türlü sorun yapıyordu.

O kaldırılacak dediğin uygulamalar autocelan sonrasında mı yoksa autoremove sonrasında mı karşına geliyor? Eğer autoremove sonrası ise ortada çok yanlış giden bir şeyler var demektir. Bu türde genel bir sorun yok 16.04 üzerinde.

Örnek olarak Teamviewer'ı kurmaya çalıştığımda;

sudo dpkg -i teamviewer_11.0.57095_amd64.deb

veya multiarch sürüm

sudo dpkg -i teamviewer_11.0.57095_i386.deb

(Veritabanı okunuyor ... 175113 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: teamviewer_11.0.57095_amd64.deb ...
Paket açılıyor: teamviewer (11.0.57095) ...
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden teamviewer paketi yapılandırılamıyor:
teamviewer şuna bağımlı: libc6-i386 (>= 2.4), ama:
  'libc6-i386' paketi kurulu değil.
teamviewer şuna bağımlı: lib32asound2, ama:
  'lib32asound2' paketi kurulu değil.
teamviewer şuna bağımlı: lib32z1, ama:
  'lib32z1' paketi kurulu değil.
teamviewer şuna bağımlı: ia32-libs, ama:
  'ia32-libs' paketi kurulu değil.

dpkg: teamviewer paketi işlenirken sorun yaşandı (--install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
teamviewer

bir tanesini kurayım dedim

sudo apt-get install libc6-i386
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bunları düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu çalıştırmanız gerekebilir:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
teamviewer : Bağımlılıklar: lib32asound2 ama kurulabilir değil
              Bağımlılıklar: lib32z1 ama kurulmayacak
              Bağımlılıklar: ia32-libs ama kurulabilir değil
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (ya da bir çözüm belirtin).

autoremove sırasında gelmişti yaptığımda sistemdeki tüm paketleri sildi yeniden sistem kurmak zorunda kaldım.

heartsmagic

@naklov, Teamviewer için olan bağımlılıklar haliyle paketle beraber gelmiyor. Böyle paketleri elle kurduğumuzda kurulum bitmez ve eksik bağımlılık uyarısı verir. Sende de vermiş bunu ve özümü önermiş:

sudo apt-get -f install

erdemakin09

Şimdi bende .deb uzantılı debian software centeri yani 14.04deki uygulama yöneticisini kurdum. Kuramadı ve sorun oldu. Sonra bağlılık sorunları çıktı. En son software centeri komple sildim. Yeniden yükledim ve düzeldi. Şimdi seninde aynı sorun olabilir.
sudo apt-get purge teamviewer
yazıp uygulamayı komple silip
sudo apt-get -f install
yazıp kontrol edebilir misin?
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

heartsmagic

@erdemakin09, 14.04 tarafındaki bir şeyleri sakın ha kurmaya kalkma. Kuramadığın gibi sorun da yaşayabilirsin.
Uygulamayı kaldırırsa ikinci komut yeni paket kurmaz ama. O komutun amacı kurulup da bağımlılıkları kurulmamış, eksik kalan uygulamalar için bağımlılıkları kurmaktır.

erdemakin09

@heartsmagic 14.04 ten kurmadım. Debianın sitesindeki software centeri kurdum .deb paketi ile kurulum yapmaya çalıştım. Sorumu böyle çözdüm ama ben. Bunu paylaşma sebebim buydu
Şöyle altına not geçeyim. Ben tekrar kurmadım. İlk komutla sildikten sonra bağımlılıklar temizlendi. Artık program kurabilir hale geldim. İlk başta bende hiç bir program kuramıyordum. Düzeldikten sonra tekrar kurulum yapmadım.
Benim yaptığımı yapıp belki tekrar @heartsmagicin dediği teamviewer sürümününü kurabilirsiniz

heartsmagic

Debian'ın sitesi derken? Debian tarafındaki paketi mi kurdun? Onu da önermiyorum :)

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2016 - 21:43:40
Debian'ın sitesi derken? Debian tarafındaki paketi mi kurdun? Onu da önermiyorum :)

Arkadaşın konusu çok dağılmasın da zaten biraz zorunda olduğum için kurmak zorunda kaldım. Çünkü 16.04teki gnome centerda programlar gözükmüyordu. Benimde acil bir program yüklemem gerekti. apt-gettende yükliyemedim. o yüzden onu kurmayı denedim. :)

heartsmagic

Deneme işte :) O programların görünmemesi sorunu bende de var, genel başlıkta dile getirmiştim. Demek ki yalnız değilmişim.

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Nisan 2016 - 02:08:17
Deneme işte :) O programların görünmemesi sorunu bende de var, genel başlıkta dile getirmiştim. Demek ki yalnız değilmişim.
Ben zaten bu gnome software centerdan pek haz etmedim :D Eskisi iyiydi ne güzel :D

heartsmagic

Kullanmadığım için bir şey diyemiyorum, uçbirim gibisi yok :)
Neyse, çok dağıttık cidden konuyu :)

naklov

Ben sorunu eksik paketleri kurarak hallettim ama baya problem çıkartıyor 16.04 :)

heartsmagic

Sorun çözüldüyse her zamanki gibi: cozuldukonsu
Eksik paketler de söylediğim üzere tek bir komutla halledilebilyor ki bu çok normal durum ve 16.04 ile alakalı değil. Teamviwer bağımlılıkları getirmiyor beraberinde, kurulduğunda o hataları alman normal yani.