Böyle öğretmenler de var

Başlatan illedelinux, 27 Nisan 2016 - 13:10:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Fransa'da aynı okulda okul müdürüyle birlikte beş öğretmen çocuklar için dağıtım çıkarmış.
Henüz iki ay olmadı ama Distrowatch sitesinde şu anda 195. sıraya yükseldi.
Adı PrimTux, sürüm adı Eiffel, Debian tabanlı, 32 bit Lxde sürümü, Türkçe, grafik kurulumlu.
Buradan Fransa'ya kadar o öğretmenlerin elinden öperim, darısı bizim öğretmenlere.
http://primtux.fr/telecharger-primtux/
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

eronis

Öğretmenin birisi öğrencisine böbreğini vermiş, bizimkiler 5 puan fazla vermeye üşeniyor ;D

Şaka maka bir yana bu başlığı incelemeni tavsiye ederim.

http://www.gelecekegitimde.com/egitime-deger-diyerek-yola-cikan-14-sira-disi-ogretmen/

Öğretmenlik hevestir, yetenektir. Diploma ile öğretmen olan maaşına bakar sadece, verdiği eğitime değil...
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

erdemakin09

Bizim öğretmenlerimizin çoğu bilgisayara yabancı. Bizim öğrencilerimiz ise bilgisayarı sadece oyun eğlence amaçlı kullanıyor. Bugün Türkiye de bunun yapılamamasının tek nedeni budur bana göre. Oysa amerikada bugün öğrencilerin analitik düşünme yetisini geliştirmek için kodlama öğretiyorlar. Bizim için böyle şeylere biraz daha var diyorum ve Fransa da ki bu öğretmenleri tebrik ediyorum. :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

illedelinux

Bizim de farklı alanlarda eli öpülesi öğretmenlerimiz var elbette, ancak bir şeyler yapmak isteyen öğretmenlerimizi birileri bir şekilde önlerini tıkıyor maalesef.  35 yıllık bir öğretmenimiz bakın  ne diyor.

Alıntı YapBırak dağıtım çıkarmayı, ben birlikte çalıştığım bilgisayar öğretmenlerinin bile Linux'a nasıl baktıklarını üzülerek gördükten sonra... Artık bu tür ümitlerin kırıntısını bile taşı(ya)mıyorum maalesef.Çok zorlayarak bazı öğretmenlere deneme amaçlı kurulumlar yaptırdımsa da, hiçbiri benimseyip devam ettirmediler.Yine üzülerek söyleyeyim ki, bizim öğretmenlerimiz çok fazla hazırcı.İlgi yok, merak yok...Bir de kullandıkları sistemi bilmiyorlar.Her bilgisayarı ile sıkıntı yaşayan geliyor, benden çare umuyor.Her seferinde anlatıyorum; açık kaynak, Linux vs.İlgilerini bile çekemiyorum.Bu sefer kullandıkları Windows'u Office'i korsan kullandıklarını, lisans sorunundan falan dem vuruyorum.(Bu arada çok büyük çoğunluk korsan Windows kullanıyor(bizim okuldakilerin tamamı mesela] ve daha da ironik olanı, bunu bilmiyorlar.)Çözüm, diyorlar, nedir?İşte tam burada taşı gediğine koyuyorum, bir deneyin diyorum.Ya boşver diyor benim öğretmenim, uğraştırma beni öyle şeylerle.Daha söylenecek neler var da Çok dertliyim bu konuda çoook!...

İşte bu öğretmenimiz kendi blogunu Linux üzerine ayırmış Linux sevdalısı bir öğretmenimiz, gel gelelim MEB tarafından sitesi sakıncalı bulunmuş ve yasaklanmış...

erdemakin09

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Nisan 2016 - 15:27:04
Bizim de farklı alanlarda eli öpülesi öğretmenlerimiz var elbette, ancak bir şeyler yapmak isteyen öğretmenlerimizi birileri bir şekilde önlerini tıkıyor maalesef.  35 yıllık bir öğretmenimiz bakın  ne diyor.

Alıntı YapBırak dağıtım çıkarmayı, ben birlikte çalıştığım bilgisayar öğretmenlerinin bile Linux'a nasıl baktıklarını üzülerek gördükten sonra... Artık bu tür ümitlerin kırıntısını bile taşı(ya)mıyorum maalesef.Çok zorlayarak bazı öğretmenlere deneme amaçlı kurulumlar yaptırdımsa da, hiçbiri benimseyip devam ettirmediler.Yine üzülerek söyleyeyim ki, bizim öğretmenlerimiz çok fazla hazırcı.İlgi yok, merak yok...Bir de kullandıkları sistemi bilmiyorlar.Her bilgisayarı ile sıkıntı yaşayan geliyor, benden çare umuyor.Her seferinde anlatıyorum; açık kaynak, Linux vs.İlgilerini bile çekemiyorum.Bu sefer kullandıkları Windows'u Office'i korsan kullandıklarını, lisans sorunundan falan dem vuruyorum.(Bu arada çok büyük çoğunluk korsan Windows kullanıyor(bizim okuldakilerin tamamı mesela] ve daha da ironik olanı, bunu bilmiyorlar.)Çözüm, diyorlar, nedir?İşte tam burada taşı gediğine koyuyorum, bir deneyin diyorum.Ya boşver diyor benim öğretmenim, uğraştırma beni öyle şeylerle.Daha söylenecek neler var da Çok dertliyim bu konuda çoook!...

İşte bu öğretmenimiz kendi blogunu Linux üzerine ayırmış Linux sevdalısı bir öğretmenimiz, gel gelelim MEB tarafından sitesi sakıncalı bulunmuş ve yasaklanmış...

Aslında tam benim dediğimi özetlememiş mi? Çok yabancılar ve yabancı kalmak istiyorlar. Keşke böyle güzel öğretmenleri daha çok görsek :)

ahmet_matematikci

Konu linux dışına çıktı ama anlatamdan geçemeyeceğim.
Bir işçinin oğlu olarak hiç özel ders almadım, etüte gitmedim , dershane hayatım olmadı...
Parasız gönüllü olarak maaş karşılığı dışında bir şeyler öğretmeye çalışan öğretmen ile tanışmadım.
(Aldığı maaşı hak edecek kadar da bir şeyler öğrettiklerini sanmıyorum ya o ayrı bir konu....)

Arkadaşlar öğretmen kavramı bende derin bir yaradır.
Gerek okul yıllarım gerek ise okul bittikten sonra devlette yaptığım matematik öğretmenliği sırasında hiç de güzel örnekler ile karşılaşmadım.
Okulda satranç şampiyonu olduğum halde hafta sonu satranç maçlarına gitmemin -yanımda hoca da gelmeli imiş- iş yükü olduğunu düşünenler;
Tübitak a proje hazırladığım da altına okul adına göndermek için sorumlu hoca bulamadığım kendi başıma katıldığım projeler;
Kendini geliştirmek ve ders anlatmak için bir gayreti olmayıp 3 sene lise dönemimde bir şey öğretmeyen öğretmenler,
Öğretmenlik yaptığım sırada gördüğüm sınav sorusu hazırlayıp kendisinin 100 dakika da çözdüğü soruları öğrencilere 40 dakika da çözmesini isteyip öğrenciler zayıf alınca da çalışmıyor diyenler;
Kızlı erkekli ilişkiler de eğitici seviyesini aşıp onları tavlanacak mecra  olarak görenler....
Kendi ideolojilerinde olmayan öğrencilere kötü davranıp dışlayanlar....

Hayatım da eli öpülesi öğretmen dediğim çok az öğretmen çıktı karşıma....(Belki bir yada iki....)
Belki de benim şansızlığım. Tüm camia yı zan altında bırakamam....

Ülke de ki eğitim, başarı, projeler , uluslar arası kabul görme de aslına benim gibi talihsiz çok kişinin olduğunu gösteriyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

400 bin nufuslu Malta'nın dahi Linux dağıtımı var, Yunanistan'ın 4-5 tane...
Sadece Ubuntu forum üyelerinin yazılımcıları dahi birleşse bir dağıtım çıkarır, haydi var mısınız!?

erdemakin09

Böyle bir proje olursa sonuna kadar destek veririm. Fakat ne kadar c++ bilen insan var orası da önemli bir konu. Hurra deyip de yazılacağını düşünmüyorum. Sağlam bir ekip kurmak lazım. Kordine çalışmak lazım.
Ama tabi Ubuntu-Tr adlı bir linux dağıtımıda isterim :D

ahmet_matematikci

Aman arkadaşlar o işe girmeyin.
@heartsmagic o konuda çok doludur.
Bizim forum yönetimin de dahil olduğu 2009 du sanırsam lapis işletim sistemi vardı.
Sonra ekip dağıldı.
Bir dokundunuz bin ah işitirsiniz. ;D ;D
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Yönetimde benden başkası yoktu Lapis tarafında, esasında çok dolu da değilim ama bu işin kolay olmadığını, kendi adıma da girişmeyeceğimi söyleyebilirim :)
Zira bu iş için iki üç şey gerekiyor:

1. Bilgi
2. Vakit
3. İstikrar

Bilgi yoksa da edinilir bir şekilde, zamanla öğreniliyor bazı şeyler. Fakat vakit ve devamında istikrar olmazsa her proje ölü doğuyor ne yazık ki. Ayrıca, yeni dağıtımdaki amaç ne? Neler hedefleniyor yani? Sağını solunu azıcık değiştirelim, logo koyalım, bayrak koyalım, tema farklı olsun, üç beş de uygulamayı biz ayarlayalım diyorsak eğer hiç gerek yok. Onu her kullanıcı kendi de yapabiliyor zaten. Ciddi anlamda ortaya fark koyacak bir şeyler yapmak lazım ki, onun için de yukarıdaki kriterleri sağlayan fazlaca insan bulmak emin olun hiç kolay değil.

Olaylar böyle başlamıyor tabi, "yaparız, ederiz" oluyor sonrası gelmiyor :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdemakin09

Amaç Türk kullanıcalara linux sevdirmek :D

Ama diğer istenilenler için napılabilir bilmiyorum :D

heartsmagic

Ubuntu sevdiremiyor mu yani? :) Ya da Mint, Archlinux, Manjaro? 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Linux'u sevseler ne olacak, sevmeseler ne olacak ? Adam gidiyor crack windows'a ne kadar crack'li program, illegal, saçma sapan şey varsa yüklüyor hepsini ve 20TL yi alıyor makine başı. Adamlar makinemde virüs var diye gidiyor, aldıklarında 2000 virüs buluyorlar. Yada herif kendi yapıyor aynısını evde. Sonra ne kadar crack oyun, hack/hile programı, saçma sapan, ben virüsüm diye bağıran, inleyen şeyleri indiriyorlar. Sorsan "bir şey de indirmedim ki" "bir şey yapmadım ki" hee inler cinler basmıştır bilgisayarını, git bir cinci hoca çağır okusun makineyi. Makinenin affedersiniz bereketini kaçırmış herif, diyorum ki bununla nasıl bir günah işledin ? Makineye ayıp etmişsin. Ne kadar abuk subuk şey varsa yapsın, sonra arasın "Kanka makinemde sorun var, niye böyle oluyor". Düzgün bir şekilde sorununu izah etmez sanki windows'taki hata raporları çok yardımcı oluyormuş gibi hata raporunu söylemez. Adamlara laf anlatamazsınız, size neredeyse hiç yardımcı olmazlar. Makinesine nereden virüs girdiğini anlayamaz bu adam, o kadar yapılmamasını sölediğimiz şeyi yapıyorlar ama bunu anlayamıyor düşünün. Sonunda benim gibi illallah dersiniz. Antivirüs dosyaya virüs uyarısı veriyor diye antivirüsü devre dışı bırak diyen forumlarda "abiler", "tecrübeliler" görüyorum.  Böyle adamlar linux'u sevse ne olacak, sevmese ne olacak. Sadece bütün foruma benim gibi sinir krizi geçirtecekler. Bize bir iyilik yapsınlar, bizden uzak dursunlar :/
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

erdemakin09

Alıntı yapılan: eronis - 28 Nisan 2016 - 22:07:39
Linux'u sevseler ne olacak, sevmeseler ne olacak ? Adam gidiyor crack windows'a ne kadar crack'li program, illegal, saçma sapan şey varsa yüklüyor hepsini ve 20TL yi alıyor makine başı. Adamlar makinemde virüs var diye gidiyor, aldıklarında 2000 virüs buluyorlar. Yada herif kendi yapıyor aynısını evde. Sonra ne kadar crack oyun, hack/hile programı, saçma sapan, ben virüsüm diye bağıran, inleyen şeyleri indiriyorlar. Sorsan "bir şey de indirmedim ki" "bir şey yapmadım ki" hee inler cinler basmıştır bilgisayarını, git bir cinci hoca çağır okusun makineyi. Makinenin affedersiniz bereketini kaçırmış herif, diyorum ki bununla nasıl bir günah işledin ? Makineye ayıp etmişsin. Ne kadar abuk subuk şey varsa yapsın, sonra arasın "Kanka makinemde sorun var, niye böyle oluyor". Düzgün bir şekilde sorununu izah etmez sanki windows'taki hata raporları çok yardımcı oluyormuş gibi hata raporunu söylemez. Adamlara laf anlatamazsınız, size neredeyse hiç yardımcı olmazlar. Makinesine nereden virüs girdiğini anlayamaz bu adam, o kadar yapılmamasını sölediğimiz şeyi yapıyorlar ama bunu anlayamıyor düşünün. Sonunda benim gibi illallah dersiniz. Antivirüs dosyaya virüs uyarısı veriyor diye antivirüsü devre dışı bırak diyen forumlarda "abiler", "tecrübeliler" görüyorum.  Böyle adamlar linux'u sevse ne olacak, sevmese ne olacak. Sadece bütün foruma benim gibi sinir krizi geçirtecekler. Bize bir iyilik yapsınlar, bizden uzak dursunlar :/

Öyle güzel isyan ettin ki vallahi ben burda çoştum :D
Bunlar işin şakası. Açıkcası Türkiye'de kıymet bilmeyeceği için böyle bir projeye pek sıcak bakmıyorum. Fakat bir yandan da işletim sistemlerini, yazılımcılığı, kısacası bilgisayara dair ne varsa öğrenebileceğimiz için sonunda hiç bir işe yaramasa da kimse kullanmasa da sadece bize katacağı değerler için böyle bir proje olsa yardım ederim. :)

illedelinux

Bakın arkadaşlar, PrimTux dağıtımını yapan öğretmenler ne diyor...

Alıntı YapWindows verimliliği artırmak için tasarlanmış bir katı bir arayüze sahip (hedef elde?). lisans fiyatı fahiş ve artan donanım gereksinimleri (Windows 8 veya 10 olası Windows XP'den geçiş) 'dir. Çok siyah nokta, bu sistem yükleyebilirsiniz ne gibi hiçbir güvence sunuyor. Ek barlar ve yararsız ve hatta tehlikeli, Web tarayıcıları ve kirliliğine neden olabilecek sayısız virüs ve trojan çok sayıda bulmak alışılmadık bir durum değildir. Ayrıca, Windows XP desteği terk Bertaraf kullanılmaya devam edilebilir makinelerin bir dizi kınamaktadır.

Linux sistem bir alternatif sunuyor. Bu, ücretsiz güvenli ve ücretsizdir. Bu dağılımlar şeklinde gelir: Bu sistem ve entegre bir yazılım sayısından oluşan bir işletim sistemi Linux, denir. Bu dağılımların avantajı belli bir kullanıma tahsis edilebilir olmasıdır: Bazı gelişme, müzik, arama başkalarını başkalarının dönecek, web sunucuları oluşturulması ... Bu mantıklı Bu nedenle orada eğitim dağılımları bulmak için.

Yani "nasıl olsa yüzlerce Linux dağıtımı var uğraşmaya değmez" dememişler ve insanlıga bir parça da olsa katkı sunmayı başarmışlar...
Ubuntu forum üyeleri bir dağıtım çıkarmış, adını da "Forumos" koymuşlar fena mı olur yani...

eronis

İyi güzel diyorsun da bu dağıtımın hedefi ne olacak ? İzleyeceği yol, felsefesi, başarmak istediğimiz şey ne olacak ? Misal arch way felsefesini bir örnek.

erdemakin09

Türkiyede ki üniversitelerde derslerde kullanılması için tasarlanmış içerisinde her türlü derleyici ve kütüphanenin eklenmiş olduğu, gerek pic ve sistem programlama gerek sistem programlamada rahatlıkla kullanılabilecek bir işletim sistemi yazılabilir. Bunu şimdi uydurdum çok üstünde düşünülmemiş bir şey. Fakat istenilse bulunabilir.

Aslında ben burada illa bir işletim sistemi yazalım demiyorum. Böyle bir şey böylesine bir proje böyle tek mesajla başlamaz. Bir kaç kişi oturur üzerine derinlemesine konuşur. Rol modeller belirlenir. Hedefler belirlenir. Maliyetler süreler belirlenir falan filan.

@illedelinux da eminim bana katılacaktır. Burada bahsettiğimiz şey işletim sistemi yazmaktan önce işletim sistemi yazmaya istekli gönüllü olmak. 

sinan54

Windows kullanırken Türkiyenin en güvenilir program indirme sitelerinden birşey indirdigimde,programla birlikte eşantiyon bir iki şey daha veriyorlardı.İndirdiğim program tarayıcımı değiştiriyordu.Kullanmadığım halde arkaplanda devamlı çalışıyordu,sonra bilgisayar kasılıp kalıyordu.Linuxla o sorunlarım bitti.Ttnet'in gönderdigi email de bile vürüs çıkmıştı...

eronis

Alıntı yapılan: sinan54 - 28 Nisan 2016 - 23:38:40
Windows kullanırken Türkiyenin en güvenilir program indirme sitelerinden * bir şey indirdigimde,programla birlikte eşantiyon bir iki şey daha veriyorlardı.İndirdiğim program tarayıcımı değiştiriyordu.Kullanmadığım halde arkaplanda devamlı çalışıyordu,sonra bilgisayar kasılıp kalıyordu.Linuxla o sorunlarım bitti.Ttnet'in gönderdigi email de bile vürüs çıkmıştı...
Linux'a geçmemin başlıca sebeplerinden birini söyledin :) Ancak şunları hatırlatayım;
1- Flash bir güvenlik açığıdır.
2- Java bir güvenlik açığıdır.
3- Virüs girmeyen bir sistem yoktur ve %100 güvenli bir sistem de yoktur.
4- Kullanıcı dikkat etmedikten sonra hangi sistemi kullandığı nafile. İsteyen windows'ta da oldukça güvenli bir sistem elde edebilir ki ben windows 10 kullanırken bilgisayarıma hiç virüs girmedi çünkü güvenlik konusunda baya tecrübeli ve lafı yerinde paranoyaktım ;D

illedelinux

Alıntı YapBurada bahsettiğimiz şey işletim sistemi yazmaktan önce işletim sistemi yazmaya istekli gönüllü olmak.

Bir kitap dolusu konuların özeti...
O öğretmenler de böyle başlamıştır...

Sürekli gelişim diyoruz ama  armut piş agzıma düş ile nasıl gelişecegiz?
Bir yerde öğretmenler dağıtım çıkarırken, bizde işin erbabı yazılımcılar cesaret edemiyorsa kendimizi bir kez değil bin kez sorgulamamız gerekmiyor mu?
Ekonomi mi, işte ekonomisiyle çalkalanan Yunanistan'da Antergos dağıtımını liseli gençlerin gelişimine bırakmaları bir örnek değil mi?
Ülkenin yüzde doksanı daha Linux'un adını duymamışsa herkes kendine bir pay çıkarması gerekmiyor mu?
Her şeyden önce işletim sistemi kullanmak için hırsızlık yapmak zorunda olan insanları o bataklıktan kurtarmak adına bir şeyler yapmayı kendimize görev edinmemiz gerekir. Bu amaç dahi istekli ve gönüllü olmaya yeterli olmalı...
Linux üzerine blog açtım, bu anlamda bir şey yapamasam da Linux'u anlatarak vijdanımı rahatlatmaya çalışıyorum. Umarım gün gelir şu hazırcılıgın ne menem bir şey oldugunu anlarız...

cokomoko

Bana göre yeni bir dağıtıma gerek yok, hatta gereksiz. Zaten hali hazırda zilyon tane dağıtım var, çoğu da ya debian ya ubuntu tabanlı, önüne gelen dağıtım çıkarıyor. Artık bir noktadan sonra bazı kullanıcılar sapıtıyor, ya ne gerek var yeni bir şey ortaya koyamadıktan sonra dağıtıma anlamıyorum. Bazıları sırf ego tatmini için dağıtım yapıyor gerçekten. Şu saatten sonra bana göre bunlara gerek yok, eğer gerçekten yardım etmek isteniyorsa severek kullanılan herhangi bir ana dağıtıma destek sağlanmalı. Türkçeye tam anlamıyla çevrilmemiş bir sürü paket var, proje var; bunlara yardım etmek kafi. Ya da pakette bir hata varsa hatayı paketçiye yazın kafi. Üstelik bunu yaparak sadece o ana dağıtıma değil tüm dağıtımlara destek sağlanmış olur.
İkinci bir husus artık bu binlerce dağıtım meselesinin bize dezavantaj olmaya başlaması, tamam kullanıcı açısından dolaylı da olsa bir avantaj var. Ama daha geniş açıdan baktığımızda bunun gnu/linux'a zarar getirdiğini görüyoruz; bu bölünmüşlük iş gücünü azaltıyor, enerjimizi yanlış yerlere vermemize neden oluyor. O harcanan enerji 5-6 ana dağıtıma verilse daha iyi bir sistem elde edeceğiz, hatta dağıtımları da geçtim, artık sadece projelere destek verilmeli. Çünkü aşırı bir dağıtım doyumuna zaten ulaştık, fazlasını zarar görüyorum. Ya şu enerjiyi paketlerin wayland ve mir'e port edilmesine verseler şu an 2 ayrı görüntü yöneticisine sahip olurduk. Al sana zarar işte.
Şu aşamada size önerim: 1-Paketçilere hata kaydı mutlaka gönderin 2-Mümkün olduğunca paketlerin çevirilerine yardım edin 3-Eğer bilgi ve tecrübeniz biraz da merakınız varsa yeni projeler oluşturun, forumlarda bunu paylaşıp, geri dönüşlere göre kendinizi ve projenizi geliştirin.
Bu 3'ü yeterli bence.
Son olarak Matematikçi'ye katılıyorum, maalesef öğretmenler konusunda haklı, hatta son olaylar yüzünden haberlere artık bakamaz oldum. Benim ülkem, benim milletim, benim tarihim böyle iğrenç öğretmenleri hak etmiyor.Yazık ki ne yazık!
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

ekremsenturk

Bir zamanlar yurt dışında dahi yaygın kullanılan ve Belçika ve Almanya da forum siteleri bulunan Pardus vardı. Halen Pardus adında bir topluluk ve bir de Tübitak sürümü var. Pisi Linux var. Biraz daha araştırırsanız başka Türk eli değimiş dağıtımlar da bulabilirsiniz. Bir de Ticari dağıtım olarak Gelecek Linux vardı. Belki halen vardır(?). Siz Fransızları araştırırsanız, Fransa olan biteni bulabilirsiniz. Gözünüz ve gönlünüz nereye yönelirse, orayı görürsünüz. Bir Linux dağıtımının gelişimine katılmak ve katkıda bulunmak istiyorsanız, bunun için bir engel yok. Yeteneklerinizi tanıtarak bir başvuruda bulunursunuz ve katılırsınız. Pisi sanırım GitHub'da.

freeman

Beyler yine gaza gelmişsiniz. :) :)

Dağıtıma falan gerek yok. Eğer bilginiz, gücünüz  varsa Linux tarafında olmayan programları yazmaya çalışın. Bak mesela bir AutoCad kadar yetenekli program yok. Bu programı kullanmak zorunda olanlar -ki başta ben- Windows 'u silemiyoruz. Eğer birşey yapacak yeteneğinz varsa bu tür eksikleri kapatın. 

LibreOffice 'in geliştirilmesine katkıda bulunun. MS Office kadar iyi değil.

İngilizce 'niz çok iyiyse ne buluyorsanız çevirin Türkçe 'ye. 

Geri kalan zamanda her yerde Linux 'un reklamını yapın. Bunlar dışında emeğinizi, zamanınızı boş yere harcamayın.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

illedelinux

Alıntı YapSiz Fransızları araştırırsanız, Fransa olan biteni bulabilirsiniz. Gözünüz ve gönlünüz nereye yönelirse, orayı görürsünüz.

Dogru önce Türkiye'yi araştırdım; öğretmenlerden yazılımcılara kadar herkes dağıtım çıkarmış, bir de Fransa'ya bakim dedim...

Alıntı YapBeyler yine gaza gelmişsiniz.

Merak etmeyin, bu kadar zararlı bir şeye kimse gaza gelmez...

Quapukulu

Yurtdışında, muhtemelen İngiltere'de geçiyor olay.Bir anaokulunda öğretmen çocuklara temalarını kendilerinin belirlediği resimler yapmalarını istiyor.Herkes ev, araba, anne, baba çizerken çocuğun bir tanesi garip bir resim yapıyor.Öğretmen soruyor, ne çiziyorsun diye.Çocuk Tanrı'yı çiziyorum diye cavaplıyor.Öğretmen ama Tanrı'yı çizemezsin ki.Daha önce hiç görmedik.Çocuğun cevabı net, merak etmeyin, birazdan göreceksiniz.

Demeye çalıştığım şudur, bu ülkenin neredeyse tamamı, onların yaratıcılığını, araştırma ruhunu, eleştirel düşünce tarzını bastıran bir eğitim sistemi, kafa yapısı ile eğitim-öğretim aldı.Tabi gerek öğretmenlere gerekse öğrencilere yeni şeyler denemek zor ve meşakkatli bir yol olarak görünüyor.Kalabalığa karışıp gitmek, görünmeden yaşamak, etliye sütlüye pek karışmamak bir erdem gibi gösterildiği sürece, hiçbir zaman farklı pencereden bakmayı öğrenemeyiz.Ben tarih öğretmeniyim.Evet, öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerime Linux kullanmak üzerine konuşmalar yapmıyorum ama her zaman herşeyin ''başka bir yolu'' olduğunu anlatmaya çalışıyorum.Ne düşünmeleri gerektiğini değil, nasıl düşünmeleri gerektiğini öğretiyorum.Bunu yapabilirsem, eminim ileride pencerelerini değiştirirler.