Amd ek sürücülerde görünmüyor

Başlatan yenilikciadam, 25 Nisan 2016 - 22:19:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yenilikciadam

Arkadaşlar bu sitede şöyle diyor:
http://www.omgubuntu.co.uk/2016/04/ubuntu-16-04-download-new-features
Alıntı Yapas we've previously warned, if you use a device with AMD Radeon graphicshardware you should NOT upgrade at present. The fglrx driver is now deprecated in 16.04, and although open source alternatives (radeon and amdgpu) are recommended, they do not deliver comparable performance.
benim ekran kartım amd radeon şimdi ubuntuda sahipli sürücüler çalışmaz mı?
Açık kaynaklı sürücülerle performanslı bir şekilde oyun oynayabilir miyim?
Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.

rhoaides

Merhaba arkadaşlar ubuntu mate 16.04'ü yükledim. Ancak ek sürücülerde 2 sürücü görünüyor. Bunlardan biri Broadcom Wireless Network Adapter (sahipli) diğeride Bilinmeyen intel-microcode (sahipli) görünüyor. Bilgisayarda donma kasma meydana geliyor ekran kartı sürücüsünden kaynaklandığına eminim. Çıktılar şu şekilde:

pci | grep -E "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]

sudo lshw -C video
*-display               
       açıklama: VGA compatible controller
       ürün: Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]
       üretici: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       sürüm: 00
       genişlik: 64 bits
       saat: 33MHz
       kapasiteler: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
       yapılandırma: driver=radeon latency=0
       kaynaklar: irq:27 bellek:e0000000-efffffff bellek:f0020000-f003ffff ioport:d000(boyut=256) bellek:f0000000-f001ffff

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD CEDAR (DRM 2.43.0, LLVM 3.8.0)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

gecegezen

ubuntu artık amd'din fglrx sürücüleri olan desteğini kesti bu sebepten ek sürücülerde artık fglrx sürücülerini göremezsiniz.
http://www.omgubuntu.co.uk/2016/03/ubuntu-drops-amd-catalyst-fglrx-driver-16-04
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

Ubuntu kesti demeyelim de, ATI artık bu kartlara güncelleme vermiyor, yeni sürümümüzdeki Xorg sürümüne göre uyarlamıyor diyelim :) Hani öteki türlü sürekli dağıtım desteği kesmiş gibi görünüyor. Biliyorum, her yer böyle söylüyor, hatta senin verdiğin bağlantıda bile öyle deniyor @gecegezen ama AMD/ATI'nin eseri gibi geliyor bu bana biraz.

@rhoaides, ne yazık ki söylendiği üzere 16.04 ile bu sürücüleri kullanamayacaksın artık. Açık kaynak sürücülerin aslında sağlıklı çalıştığı söyleniyordu. Sistemde nerede sorun varsa o kısmın üzerine gidebiliriz belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

@yenilikciadam, aynı konu şurada konuşulmakta:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51669.0

Sen başlığı 1 dk. daha önce açmışsın ama önce oraya cevap gelmiş. Affına sığınarak bu konuyu kapatalım ve oradan devam edelim.

Konuları birleştirmeye karar verdim.

rhoaides

Şöyle söyliyim o zaman hani sistemin açılması sıkıntı açıldığı zaman arayüz gelirken sorunlar oluşuyor (sorunlar derken hani arayüz ilk başta win98'in arayüzü gibi geliyor sonra düzeliyor, internet tarayıcıları çok kasıyor vb gibi). Ayrıca programlar yanıtvermiyor kapatmaya çalıştığımda tüm sistem donuyor. Ve en büyük sorun bazen bilgisayar tamamen kapanıyor. Sanırım xubuntuya  geri döneceğim bu gidişle.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Nisan 2016 - 01:51:25

Şu anda xubuntu 16.04 live üzerindeyim kurmadan ek sürücülere baktımda ondada broadcom network adapter ve bilinmeyen intel-microcode görünüyor. Bu sistemi kurduktan sonra yine aynı sıkıntıları yaşarmıyım? Yada şöyle söyliyim bunların ekran kartı sürücüsünden kaynaklandığından adım kadar eminim amd'nin açık kaynaklı sürücüsünü yükleyemezmiyim?

heartsmagic

16.04 sürümü olduğu sürece kartın için sahipli sürücü kuramazsın, açık kaynaklı sürücüler de sistemle beraber gelir. Mesele kart ve masaüstü ortamı olabilir, Xubuntu'yu kurup denemeden net bir şey söylemek zor ne yazık ki.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Nisan 2016 - 02:13:27
16.04 sürümü olduğu sürece kartın için sahipli sürücü kuramazsın, açık kaynaklı sürücüler de sistemle beraber gelir. Mesele kart ve masaüstü ortamı olabilir, Xubuntu'yu kurup denemeden net bir şey söylemek zor ne yazık ki.
Oyunlarda performans alabilir miyim açık kaynak sürücülerle?

Kaleihan

Ben sürücü desteği varken de açık kaynak sürücüleri kullanıyordum şimdi de açık kaynak kullanıyorum. Oyunlarda hiçbir sıkıntı olmuyor.

rhoaides

O zaman benim xubuntunun hangi sürümüne geçmem gerek yani amd'nin desteklediği hangi sürümü var?

Benim bildiğim kadarıyla 16.04'ten önceki her sürüm destekliyor siz hangisini önerirsiniz?

Kaleihan

Eski bir sürümü kullanacaksan tabiki de bu 14.04 LTS olmalı. Herkes aynı şeyi söyleyecektir.

rhoaides

Alıntı yapılan: Kaleihan - 26 Nisan 2016 - 17:36:55
Eski bir sürümü kullanacaksan * tabi ki de bu 14.04 LTS olmalı. Herkes aynı şeyi söyleyecektir.

Teşekkürler.

Source

Bende AMD ekran kartı kullanıyorum talihsizlikliktir ki ekran kartını alalı çok olmamıştı.Gerçi amd nin linux üzerindeki sıkıntısından haberdardım ama böyle * bir şey olacağınıda tahmin edemedim.Bu sebepten linux mint kurdum şuanda sıkıntı gözükmüyor.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: Faker - 26 Nisan 2016 - 22:38:58
Bende AMD ekran kartı kullanıyorum talihsizlikliktir ki ekran kartını alalı çok olmamıştı.Gerçi amd nin linux üzerindeki sıkıntısından haberdardım ama böyle * bir şey olacağınıda tahmin edemedim.Bu sebepten linux mint kurdum şuanda sıkıntı gözükmüyor.
Linux mint Ubuntu tabanlı değil miydi?
Orada nasıl çalışıyor geçmemi önerir misiniz?

Source

Alıntı yapılan: yenilikciadam - 26 Nisan 2016 - 22:55:28
Alıntı yapılan: Faker - 26 Nisan 2016 - 22:38:58
Linux mint Ubuntu tabanlı değil miydi?
Orada nasıl çalışıyor geçmemi önerir misiniz?

Linux Mint Ubuntu 14 tabanını kullanıyor diye biliyorum.Şuan en güncel versiyonu olan Mint 17.3 Cinnamon kullanıyorum AMD driverları gözüküyor.Geçmenizi öneririm.

Edit :

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_Mint_releases

Bu sayfadan gördüğüm üzere mint 18 Sarah için Ubuntu 16 tabanını kullanıyor bir sonraki güncellemede minttede problem yaşayabilirim.Tekrar Manjaro kullanacağız gibi gözüküyor :)

heartsmagic

Mesele dağıtım değil burada arkadaşlar. Manjaro da güncel Xorg sürümüne geçince sıkıntı yaşayacaksınız.
Eski sürüm kullanacaklar da söylendiği üzere 14.04'e geçmeli zira 15.10'un desteği bir süre sonra sona erecek zaten.

Source

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Nisan 2016 - 00:05:58
Mesele dağıtım değil burada arkadaşlar. Manjaro da güncel Xorg sürümüne geçince sıkıntı yaşayacaksınız.
Eski sürüm kullanacaklar da söylendiği üzere 14.04'e geçmeli zira 15.10'un desteği bir süre sonra sona erecek zaten.

Peki bu durumda önerin var mı ne yapabiliriz amd kullanıcıları olarak.Sonuç olarak kullandığım işletim sisteminde en güncel sürümü kullanmak isterim.Şuan GTX 970 almadığıma pişman oldum :)

Kaleihan

Tabiki tercih meselesi ama sahipli sürücüler ile açık kaynak sürücüler arasında kafaya takacak kadar fark var mı?

Source

Alıntı yapılan: Kaleihan - 27 Nisan 2016 - 00:14:45
* tabi ki tercih meselesi ama sahipli sürücüler ile açık kaynak sürücüler arasında kafaya takacak kadar fark var mı?

İkisi arasındaki farkları şu şekilde görebilirsin.

heartsmagic

@Faker, kartın yeni bir şeyse sanırım AMD/ATI şu an desteklemese bile bir süre sonra sürücüye koyacak bu desteği. Fakat bazı modeller için bunun önü kapalı diye gördüm şimdiye kadar okuduğum yazılarda. Yapılacak ne var? Güncel sürümler için bir şey yok sanırım ne yazık ki. İlgili Xorg sürümüne geçen hiçbir dağıtımda kullanılmayacak eski sürücüler.

Bu benim anladığım şey, hani bir tane yetkili/etkili/bilgili ATI kullanıcısı bir şeyler okumuş ve farklı bir durum varsa ben de öğrenmek isterim :) Yeni sürücüler Xorg XServer 1.18 sürümünü desteklemiyor. Hadi çekirdek uyumu bir şekilde halledildi ve sürücüler elle derlendi diyelim, bunu aşmanın yolu yoktur sanırım zira kökten sistemin tamamını etkiliyor Xorg sürümü meselesi.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: Faker - 27 Nisan 2016 - 00:46:13
Alıntı yapılan: Kaleihan - 27 Nisan 2016 - 00:14:45
* tabi ki tercih meselesi ama sahipli sürücüler ile açık kaynak sürücüler arasında kafaya takacak kadar fark var mı?

İkisi arasındaki farkları şu şekilde görebilirsin.

Ben 1 fark göremedim?

yenilikciadam

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Nisan 2016 - 00:05:58
Yani kaçışımız yok illa ki yeni ekran kartı alacağız.

Source

Nasıl bir fark göremedin anlamadım AMD R7 370 ekran kartı var cs go da 300 fps alıyordum.Açık kaynak sürücülerde bu oran düşecektir ki zaten resimlerdeki fps değerlerini görebilirsin.Genel kullanımda etkileyeceğini bende düşünmüyorum fakat sistem üzerinden oyun oynayanlar için ciddi bir sorun gibi gözüküyor.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: Faker - 27 Nisan 2016 - 10:08:03
Nasıl bir fark göremedin anlamadım AMD R7 370 ekran kartı var cs go da 300 fps alıyordum.Açık kaynak sürücülerde bu oran düşecektir ki zaten resimlerdeki fps değerlerini görebilirsin.Genel kullanımda etkileyeceğini bende düşünmüyorum fakat sistem üzerinden oyun oynayanlar için ciddi bir sorun gibi gözüküyor.
Oyun oynuyorum ama unturned Minecraft ve ets 2 oynuyorum çok etkiler mi?

Source

Alıntı yapılan: yenilikciadam - 27 Nisan 2016 - 13:04:07
Alıntı yapılan: Faker - 27 Nisan 2016 - 10:08:03
Oyun oynuyorum ama unturned Minecraft ve ets 2 oynuyorum çok etkiler mi?

Test edemediğim için bilemiyorum açık kaynak ve amd nin kendi sürücüleri ile testini alıp burada paylaşabilme şansın var mı?