[Çözüldü] YouTube HD video izleme sorunu

Başlatan ersinnsahin, 24 Nisan 2016 - 18:15:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersinnsahin

Arkadaşlar merhaba;

Youtube da 720p ve 1080p hd videoları izlerken görüntülerde takılma ve sesin önden gitme sorunu var. Ayrıca çok rahatsız etmese de ara ara çizik ve tozlu cd ler gibi bir cızırtı geliyor. Dailymotion da böyle bir sorunla karşılaşmadım. Yardımlarınızı rica ederim. İstediğiniz çıktıları aşağıya ekliyorum umarım doğru yapmışımdır.

Not 1: Küçük veya tam ekran farketmiyor.
Not 2: Firefox ve Chromium'da da bu sorunları yaşıyorum ama Chromium'da daha akıcı, firefox daha sıkıntılı gibi.

No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 15.10
Release: 15.10
Codename: wily

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller [8086:27a2] (rev 03)
Subsystem: Lenovo ThinkPad R60/T60/X60 series [17aa:201a]
Kernel driver in use: i915
00:02.1 Display controller [0380]: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller [8086:27a6] (rev 03)
Subsystem: Lenovo ThinkPad R60/T60/X60 series [17aa:201a]
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller [8086:27d8] (rev 02)

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GM x86/MMX/SSE2
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1280 x 800, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 331mm x 207mm
   1280x800      59.91*+
   1024x768      60.00 
   800x600       60.32    56.25 
   640x480       59.94 
   640x400       60.00 
TV1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

ii  libdrm-intel1:i386                         2.4.64-1                                 i386         Userspace interface to intel-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libpresage-data                            0.9.1-0ubuntu2                           all          intelligent predictive text entry platform (data files)
ii  libpresage1:i386                           0.9.1-0ubuntu2                           i386         intelligent predictive text entry platform (shared library)
ii  wvdial                                     1.61-4.1                                 i386         intelligent Point-to-Point Protocol dialer
ii  xserver-xorg-video-intel                   2:2.99.917+git20150808-0ubuntu4          i386         X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display driver

heartsmagic

Merhaba.

Donanım hızlandırması açıksa kapatıp dener misin?
Bir de, Chrome ile deneme şansın var mı acaba? Gerçi Youtube artık Flash kullanmıyordur mümkün olduğunca. Bir denetler misin Flash mı yoksa HTML5 mi kulanıyor sen izlerken?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ersinnsahin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Nisan 2016 - 22:15:15
Merhaba.

Donanım hızlandırması açıksa kapatıp dener misin?
Bir de, Chrome ile deneme şansın var mı acaba? Gerçi Youtube artık Flash kullanmıyordur mümkün olduğunca. Bir denetler misin Flash mı yoksa HTML5 mi kulanıyor sen izlerken?

Adres çubuğuna chrome://flags/ yazdığımda karşıma çıkan menülerden donanım hızlandırma ile ilgili bir şey bulamadım fakat şöyle bir haber var sanırım o yüzden benim donanım hızlandırma zaten kapalı olabilir. http://www.chip.com.tr/haber/chrome-da-donanim-hizlandirma-da-degisiklik_25647.html

Özetle "bazı eski grafik sürücülerinde Chrome donanım hızlandırmasını devre dışı bıraktı" diyor.

Sistemim 32 bit olduğu için chrome yükleyemedim.

Youtube dan şimdi kontrol ettim HTML5 kullanıyor.

turkerataturk

ekran kartın çok zayıf 1080 izlemen zor gibi sorun donanımın zayıf olması görülen
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ersinnsahin

Alıntı yapılan: mustangank - 27 Nisan 2016 - 00:28:17
ekran kartın çok zayıf 1080 izlemen zor gibi sorun donanımın zayıf olması görülen

Benim de aklıma bu geldi ama çok net olmamakla beraber windows kullanırken böyle bir sorun yaşadığımı hatırlayamadım.

turkerataturk

ubuntu grafiksel olarak biraz iyi bir ekran kartı ister windows gibi değildir yani bu yüzden iyi bir ekran kartı olan makinada yada linux un düşük sistemler için sunulan sistemleri kullanman gerekli.
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

heartsmagic

Doğrudan Ubuntu demetelim de, Unity diyelim.
Chrome kurabilirsin @ersinnsahin, sadece desteği kesildi 32bit sürümlerde. En azından görmüş olursun mesele tarayıcı temelli mi değil mi diye.
Bir de, @mustangank arkadaşımızın yorumundan yola çıkarak Unity yerine farklı bir masaüstü deneyebilirsin. Örneğin XFCE gibi.

ersinnsahin

Kusura bakmayın sanırım Lubuntu kullandığımı belirtmem gerekirdi. Yani lxde kullanıyorum.

Bu arada donanım hızlandırmayı zor da olsa bulabildim. Şuan için 720p sıkıntı kalmamış 1080p de ise ufak kesintiler var gibi. Fakat  elektrikler kesildiği için sağlıklı kontrol edemedim. Akşam eve gittiğimde Laptopu açıp tekrar bakacağım.

Dün Chrome kurarken 64 bit seçeneği çıktı sadece. 64 biti seçip kurmaya devam mı edeyim?

Son kullanıcı olduğum için sizler kadar içli dışlı değilim ama linux kullanmayı, kurcalamayı seviyorum, daha yolun başındayım  :-)

heartsmagic

Sanırım kuramıyormuşuz artık sistemde yoksa, biraz bakındım da harici dağıtan yerler var ama güvenmek pek mümkün değil.
Ancak, sen bir iletinde Chrome için donanım hızlandırma ayarını kurcaladığını söylemişsin, o nasıl oldu :) Ben onu atlayıp Chrome kur demişim sana.

Bu arada, 720p videolarda sorunun yoksa fazlaca takılma bence. Söylendiği üzere eski bir donanımsa fazlaca başarı beklememek lazım.

ersinnsahin

Donanım hızlandırmayı google da aratınca buldum. Gelişmiş ayarlardaydı ama tam olarak donanım hızlandırma yazmıyor farklı bir açıklaması daha vardı. Gördüğüm kadarı ile versiyondan versinyona değişiyor.

Henüz tam olarak kontrol edemedim bir hafta şahsi bilgisayarımdan uzaktayım. Tam olarak kontrol ettikten sonra duruma göre çözüldü olarak etiketlerim. Muhtemelen 720p düzelmiş olacaktır. Dediğiniz gibi 1080p ye kasmaya gerek yok.

Bir hafta sonra net olarak yorum bırakırım. Tşk :-)

ersinnsahin

Tekrardan merhaba;

Donanımsal hızlandırmayı kaldırdıktan sonra 720p de sorun kalmadı. 1080p de sıkıntı devam ediyor ama 720p de işimi görüyor ve zaten ekran kartım da çok eski olduğundan 720p ile yola devam. @Oxygen in yönlendirdiği linki de kontrol ettim her şey doğru görünüyor.

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

heartsmagic