Firefox site takibi ve reklamlar

Başlatan earas, 24 Nisan 2016 - 12:51:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

earas

Dün bir şey için bazı ürünlere bakmıştım firefox üzerinden. Aynı günün akşamı bu ürünleri alakasız bi sitede reklam olarak gördüm. Sanırım bu olay tarayıcıyla alakalı ve çerezler üzerinden girdiğimiz siteleri çekiyorlar? İşletim sisteminden bağımsız?

Bu işi engellemenin bir yolu var mı? Banka hesabıma da giriyorum aynı tarayıcı üzerinden ve hangi bilgiyi ne kadar tutacağını nerden bilebilirim? Bu bilgileri bir yerde tutması, başkasının da eline geçebileceği anlamına gelir. Bu verileri tutmasını nasıl engelleyebilirim? Eklenti olur, başka tarayıcı olur.

fsutil

Google'dan kaynaklı bir durum diye biliyorum. Bahsettiğiniz siteye hangi arama motorundan girdiniz ?

earas

Varsayılan arama motoru yandex ama google ile aramış olabilirim. Reklamı gördüğüm site ise outlook sitesiydi.

fafnir35

Bağlantıya bir göz gezdirmenizi öneririm. Privacy Badger eklentisini yükleyebilirsiniz. Çok fazla bilgi sahibi değilim ben de forumdan bakarak yüklüyorum eklentileri.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1415.175

illedelinux

Ghostery eklentisi kullanabilirsin.
Ghostery; reklam, takipçi, takipçi butonları ve daha bir çok casusu engelliyor.
Seçeneklerin hepsini işaretlersen her şeyi engeller, sade bir tarayıcı durumuna gelir, ancak bazı siteler için seçenekleri kaldırabilirsin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

earas

Hızımı alamayıp şu 5 eklentiyi de yükledim :D bazıları birbirinin işini yapıyor gereksiz oldu :D

Adguard
Ghostery
HTTPS-Everywhere
User-Agent Switcher
Privacy Badger

kötükurt

Sitelerdeki reklamların çoğu Google kaynaklı ve neredeyse her sitede Google'ın izlemeye yarayan scriptleri var. Bir şeye ihtiyacın olduğunu anladığında, Google ona göre reklam gösteriyor.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

burak öztürk

Ben firefox üzerinde şunları yapıyorum:
Adres satırına about:config yazıp onay verdikten sonra açılan sayfada arama çubuğuna privacy yazıp gelen ayarlardan trackingprotectionenable ayarını true yapıyorum sonra donttrackenable ayarını da true yapıp eklenti olarak adblock plus kuruyorum ve bunun ilk ayar sayfasında izlemeyi devre dışı bırak ayarını aktif edip firefox u yeniden başlatıyorum.
Arama motoru olarak DuckDuck go kullanıyorum.

earas

@kötükurt Öyleyse bu eklentiler google'ın scriptlerinin bilgi toplamasını engelleyecek?

@burak öztürk dediğin işlemleri yaptım bundan sonra öyle kullanacağım. DuckDuck go çok yetersiz ama o yüzden Google kullanırım.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: earas - 24 Nisan 2016 - 17:12:07
@kötükurt Öyleyse bu eklentiler google'ın scriptlerinin bilgi toplamasını engelleyecek?

@burak öztürk dediğin işlemleri yaptım bundan sonra öyle kullanacağım. DuckDuck go çok yetersiz ama o yüzden Google kullanırım.
Google kullanmaktansa Yandex kullan daha iyi
Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.

D@bbe

yandex önerenler yandex hakkında kısmında ne yazmış bi baksın...  ;D

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙