Ubuntu 16.04 Snap Kullanımı

Başlatan Quapukulu, 23 Nisan 2016 - 21:42:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Quapukulu

Ubuntu 16.04 ile birlikte Snap paketleme sistemi kullanıma sunuldu. Ubuntu'da yıllardır uygulama yüklemek, yükseltmek ve kaldırmak için kullandığımız ''apt-get'' komutu yavaş yavaş yerini ''snap'' komutuna bırakıyor.Yine de 16.04 sürümü ile hem ''.deb'' hem de ''.snap'' paketleri kullanılabilir olacak. Snap paketlerini şöyle deneyebilirsiniz;

Uygulama bulmak için : snap find

Uygulama yüklemek için : snap install ubuntu-clock-app

Uygulama kaldırmak için : snap remove ubuntu-clock-app

burak öztürk

Kurulabilir uygulamalar listedeki kadar mı? Yoksa daha çok kurulabilir uygulama var mı?

Quapukulu

Alıntı yapılan: burak öztürk - 23 Nisan 2016 - 23:47:59
Kurulabilir uygulamalar listedeki kadar mı? Yoksa daha çok kurulabilir uygulama var mı?
Şu anda bu kadar görünüyor.Ancak yakında uygulamalar snap olarak paketlenmeye başlar diye tahmin ediyorum.

Kaleihan

Bilgi edinmek için soruyorum. Canonical neden böyle bir işe giriyor olabilir? Binlerce paket deb halinde duruyor. Fakat canonical bu paket sistemiyle bütün paketlere sıfırdan başlayacak. Bu sistemin buna değecek kadar getirisi olur mu?

Quapukulu

Alıntı yapılan: Kaleihan - 24 Nisan 2016 - 17:27:22
Bilgi edinmek için soruyorum. Canonical neden böyle bir işe giriyor olabilir? Binlerce paket deb halinde duruyor. Fakat canonical bu paket sistemiyle bütün paketlere sıfırdan başlayacak. Bu sistemin buna değecek kadar getirisi olur mu?
Tam emin olmamakla birlikte bu sistem, hem Ubuntu telefonlar hem tabletler hem de masaüstü bilgisayarın ortak yazılım kullanması amacıyla yapılıyor.Yani siz bir uygulamayı indireceksiniz (.snap) uzantılı olarak ve bu üç cihazınıza da kurabileceksiniz.

Ayrıca snap, paket bağımlılığı sorununu ortadan kaldıracak.Yani uygulamalar bildiğim kadarıyla sistem sürümünden bağımsız olarak çalışacak.Uygulamayı indirdiğiniz anda aslında o uygulamanın çalışması için gerekli paket bağımlılıklarını da indirmiş olacaksınız.Tabi bu durum sisteminizde daha fazla depolama kullanması olarak bir dezavantaj ortaya çıkarıyor.Ancak bu HDD ve SSD boyutları göz önüne alındığında kullanıcıları çok fazla rahatsız etmeyecek sanırım.

Bu konuda yanıldığım noktalar olabilir.Daha deneyimli kullanıcılar bizi bilgilendirebilir.

heartsmagic

@Quapukulu, doğru bilgiler vermişsin. Bağımlılık konusu biraz tartışılıyor, seven var sevmeyen var, destekleyen ve desteklemeyen var ancak snap bu şekilde çalışacak. Sistem temel bileşenleri ayrıca gelecek esasında, uygulamalar tüm bağımlılıkları beraberinde getirmeyecek. Fakat kabaca olay senin bahsettiğin gibi.

Bir diğer konu da uygulamaların tamamen yalıtılmış olarak çalışacak olmaları. Bu da sistem geneli için daha az sorun ve daha az güvenlik açığı demek. Bir uygulama ile gelen bir bağımlılıkta sorun olması diğer uygulamaları ve sistemin genelini etkilemeyecek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Quapukulu

@heartsmagic, uygulamaların sistemden yalıtılmış halde çalışması demek 16.04 sürümü için yazılmış bir uygulamanın 14.04 sürümünde de sorunsuz çalışabileceği anlamını taşır mı? Eğer bu durum doğruysa yazılım geliştiriciler bu konuda kendilerini daha özgür hissederler gibi düşünüyorum.Hem üretkenlik artar hem de kararlılık.Nedense snap ile birlikte Ubuntu'da yazılım çeşitliliğinin artacağını düşünüyorum, yanılıyor muyum?

heartsmagic

O kadar büyük sürüm sıçramalarında verimli çalışacağını sanmıyorum. Buradaki yalıtım esasında sistem içindeki yalıtım, bir nevi küçük sanal makineler, taşıyıcılar gibi olacak snap paketleri. Sürümler arası kolaylıklar olabilir belki ama dediğim gibi yanlış okumadıysam sağda solda temel sistem bileşenleri zaten ayrı olacak, haliyle 16.04'deki temel bir kütüphaneye bağlı olan uygulama bunu beraberinde getirmeyecek belki, yan bağımlılıkları getirecek. Bu durumda 16.04 ile sağlanan temel bileşen 14.04'de farklı olursa, o da bu uygulama için yeterli değilse çalışacağını sanmıyorum.

Yazılım yani paket sayısının fazlaca artacağını düşünmüyorum ama bizlerin bu paketleri edinme şekli, geliştiricilerin de dağıtma şekli değişecek, bundan eminiz. PPA'lar olmayacak artık örneğin. Bir geliştirici kendi snap paketini oluşturup ilk elden güzelce dağıtabilecek.

Örneğin Mozilla kısa bir süre önce bunun duyurusunu yaptı:
https://blog.mozilla.org/futurereleases/2016/04/21/firefox-default-browser-for-linux-users-ubuntu-new-snap-format-coming-soon/

Quapukulu

Yazılım çeşitliliğinin artacağından bahsederken örneğin Ubuntu telefon için geliştirilen bir not alma uygulamasının masaüstünde de ''convergence'' usulüne göre çalıştırılabileceğini düşünmüştüm.Bu açıdan yaklaşırsak masaüstü kullanımına da uygun daha fazla uygulamamız olacaktır sanırım.

heartsmagic

O açıdan yaklaşmamıştım olaya, haklı olabilirsin. Mobil taraftaki artış masaüstüne de etkileyebilir elbette.

neynefes

Çok ufak bir ekleme yapayım. Paket diğer masaüstü ortamlarında da yüklü olarak geliyor ama uygulama kurulumu yapılamıyor. Unity kullanılması gerekli.

WaylandIZMIR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Nisan 2016 - 23:38:48PPA'lar olmayacak artık örneğin. Bir geliştirici kendi snap paketini oluşturup ilk elden güzelce dağıtabilecek.

Hocam PPA'lar olmayacak demişsin fakat şuan da da bir yazılım .deb uzantılı sunulduğunda PPA'lara gerek duyulmuyor. Arada ki fark ne?
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

Kaleihan

.deb paketlerini kurduğumuzda, paket otomatik olarak ppa'sını sisteme ekliyor diye biliyorum. Yanlışım  varsa düzeltin :)

Quapukulu

Alıntı yapılan: Kaleihan - 26 Nisan 2016 - 19:54:30
.deb paketlerini kurduğumuzda, paket otomatik olarak ppa'sını sisteme ekliyor diye biliyorum. Yanlışım  varsa düzeltin :)
Evet, .deb uzantılı paketleri kurduğumuzda PPA'lar sisteme otomatik olarak ekleniyor.Bu şekilde o uygulamayla ilgili güncelleme almaya devam edebiliyoruz sanırım.

heartsmagic

Yok hayır, .deb paketi kurulduğunda PPA eklemez :) .deb paketi sadece bir pakettir, geliştirici paketler ve sunar bunu o kadar. Bazı .deb paketleri ise PPA eklemek için hazırlanır, ondan bahsetmiyoruz tabi burada.

PPA ne için gerekiyor?

Elde bir yazılım var ve kendisi bir .deb paketi olarak dağıtılıyor, yanındaki kütüphaneler için olanlar da ayrı .deb paketleri olarak diyelim ki. Şimdi burada geliştirici isterse diyor ki "Alın bu .deb paketlerin hepsini kurun". Siz indirip topluca elle de kurabilirsiniz bunu:

sudo dpkg -i *.deb

gibi. Bunun yerine PPA oluşturuyor ilgili geliştirici, oraya koyuyor. Siz PPA'yı ekliyorsunuz, yazılım neyse onu kur diyorsunuz, o da bağımlı olduğu diğer kütüphaneleri kendisi kuruyor güzelce. Uğraşmıyorsunuz yani siz elle indirmeyle falan. Ayrıca, PPA eklendiğinde haliyle yeni sürümler çıktığında kendiliğinden güncelleniyor paketler.

PPA'ların bir diğer sebebi de sistemde olan paketlerin güncellenmesi olabilir. Eldeki yazılım güncel olanlara ihtiyaç duyar, ilgilisi bu sürüme karşı derler bunları bizim yerimize ve güzelce PPA yapar. Bu PPA eklenince hem kendi uygulaması gelir hem de sistemdeki diğer kurulu olan kütüphane güncellenir. İşte tam bu noktada, diyelim ki o kütüphane yarın bir gün sorun yaptı, hani geliştirici derledi ya bizim için. Öyle bir durum olduğunda bu kütüphaneye bağlı olan diğer uygulamalar da çalışmayabilir.

Snap burada ayrılıyor işte, bağımlılıklar ayrı ve diğer bileşenleri etkilemiyor :) PPA olmayacak, bağımlılıklar doğrudan snap paketlerinin içinde olacak.

Quapukulu

@heartsmagic, anlıyorum, uygulamanın paketlenmesi ve kurulması ile ppa'ların sisteme eklenmesi farklı şeyler.Kurduğum neredeyse her .deb paketinde aynı durumla karşılaşınca aklımda öyle kalmış olmalı.

heartsmagic

Evet, bazı .deb paketleri PPA eklemek için kullanılabiliyor, öylesi daha kolay geliyor karşı tarafa. PPA eklettireceğime indirsinler, tıklayıp kursunlar, o kendisi PPA ekleme işlemini yapsın diyor ilgilisi. Basit bir paket yani o.

WaylandIZMIR

.snap paketlerde güncelleme nasıl olacak peki? Mesela Firefox'u Windows ve Mac'te ki gibi "Hakkında" ya girip güncelleyebilecek miyiz? Veya herhangi bir program otomatik nasıl güncellenecek
Devrimin amacını kavramış olanlar, sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
Mustafa Kemal Atatürk

Ozmo

paylaşımlı kütüphane ile her uygulamanın kütüphanesinin yanında gelmesinin farkı ne @heartsmagic 

şimdi akılıma şu soru takıldı eğer her uygulama kendi kütüphanesi ile gelecekse ciddi manada bir disk alanı gerekecek ?

heartsmagic

@FLooD, paketleri yine normal bir şekilde bizler güncelleyeceğiz. Uygulamalar üzerinden güncelleme olmayacak yanlış bilmiyorsam. apt-get gibi snap üzerinden güncelleme alacağız.

@Ozmo, paylaşımlı kütüphane farklı bir kavram sanırım. Söylemek istediğin ortak kütüphane paketlerinin kullanılması mı? Örneğin A uygulaması B uygulamasına ve C kütüphanesine, yani paketine bağımlı. Biz normalde A uygulamasını kurarken sistem B ve C'yi de kuruyor. Yarın bir gün D uygulaması da C'ye bağımlı ise onu kurarken C tekrar kurulmuyor zira sistemde bulunuyor.

Snap tarafında ise eğer bu değişiyor biraz işte. Eğer B dediğimiz şey temel bir paket değilse (onlar ayrı olarak gelecekmiş ve ortak olacakmış) B'ye bağımlı olan her uygulama kendisi getirecek artık B'yi. Daha önce de anlatmaya çalıştığım üzere sistemde uygulamaların yalıtılmış bir şekilde çalışmasını sağlayacak bu da. Tekrar o konuya değinmeyelim.

Disk alanı meselesini ise birçok insan soruyor ama boyut konusunun çok fazlaca değişmeyeceği söyleniyor. 2GB-3GB gibi boyutlar, modern sistemlerde artık hatırı sayılır bir alan olarak addedilmiyor :)

Ozmo

@heartsmagic paylaşımlı dediğim ortak kütüphane

dün ubuntu-clock-app kurdum disk alanından 120 mb yedi bu şekilde alan yerse her uygulama disk alanı sorun teşkil eder bence

heartsmagic

İlgili uygulamanın ne kurup kurmadığını bilmediğim için doğrudan yorum yapamıyorum ne yazık ki. Temel bileşenelerden bazılarını getirmişse örneğin bir sonraki uygulama onları getirmeyebilir.. Bu meseleyi bizim düşündüğümüz gibi geliştiriciler de düşünmüştür muhtemelen. Hemen herkesin aklına bu soru geliyor çünkü. 

Kaleihan

Bu ubuntu-clock-app i kurdum ama nereden çalıştırıyoruz? Terminale ubuntu-clock-app yazıyorum bir şey açılmıyor.
Not: Hallettim

WaylandIZMIR

Windows 30 gb boyuta kadar şişiyordu ve herkes sorunsuz!?! kullanıyordu. Ubuntu Windowsun yanında 3-5 gb fazla yer kaplamış hiç sorun olmaz bence.
Mustafa Kemal Atatürk

karasu

Merhaba
blender-tpaw snap paketini kurdum ama blender içinde cuda çalıştıramıyorum.
Blender'ın kendi sitesinden blender-2.77a-linux-glibc211-x86_64.tar.bz2 dosyasını indirip açtım, cuda miss gibi çalışıyor.
not: Şimdi apt-get ile blender 2.76 yı kurdum ondada cuda çalışmıyor.

Ekran kartını NVIDIA*.run dosyasından kendim kurdum, aksi taktirde ubuntu sürücü merkezinden kurunca cuda çalıştırmak için cuda-toolkit kurmak gerekiyor. oda 600mb civarı ve arada sırada güncelleme geliyor offf detirtiyor insana.

Herneyse konuyu fazla dağıtmadan.
blender-tpaw paketini hazırlayan developer'ın kısaltması tpaw mış şimdi bu paketi blenderdaki bir yetkilimi hazırlıyor yoksa ubuntudaki bir yetkilimi diye sormak istedim.