Ubuntu 16.04 LTS Genel Şikayet

Başlatan hasansahin, 22 Nisan 2016 - 08:18:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@arti17, tema varsayılan tema mı? Bende bu sorun yok örneğin. Bir bakalım genel mi değil mi?
@ubuntupardus, senin sorununu da bir ara ilk elden deneyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arti17

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Nisan 2016 - 01:35:07
@arti17, tema varsayılan tema mı? Bende bu sorun yok örneğin. Bir bakalım genel mi değil mi?
@ubuntupardus, senin sorununu da bir ara ilk elden deneyelim.
tema varsayılan.

heartsmagic

Varsayılan tema ile de sorun yok bende. Unity ayarlarını sıfırlamayı bir dene bence.

oguz1979

Arkadaşlar iyi akşamlar.Ayrı bir konu açmaktansa buraya yazmayı uygun gördüm.14.04 den 16.04 'e güncellerken dağıtım yükseltimi penceresi yükseltmeler kuruluyor sekmesinde donuklaştı.ve uçbirimde inhibiting until ctrl+c is pressed....... yazdı.Belli bir süre beklememe rağmen   ne yükseltme penceresinde ne de uçbirimde hiç bir değişiklik olmadı.Uçbirimde Ctrl+c yapmama rağmen gene bir değişiklik yok.Ne yapabilirim bu durumda ? Yardımlarınızı bekliyorum

metaltrrocker

Xubuntu 16.04 kullanıyorum, imleç teması sistemi yeniden başlattığımda seçtiğim şekilde değil de normal(normalden kasıt standart imleç teması) seçilmiş olarak geliyor. Xfce den kaynaklı mı yoksa 16.04 'den mi emin olamadım.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

heartsmagic

@oguz1979, ayrı bir konu açıp sorunun şu an ne durumda olduğunu aktarabilirsin. Oradan devam ederiz, bu başlık uygun değil konuşmak için.

heartsmagic

Bende gedit gibi uygulamalarda üst pencerenin yani seçke bölümünün görünmemesi sıkıntısı çözüldü. Bir süredir bu sıkıntıyı yaşamıyorum. Sormak istediğim bir konu var ama, Gedit'i açınca sağ tarafta bir ayar bölümü görüyor musunuz? Yoksa gördüğünüz tek şey Kaydet kısmı mı?

Hani bende mi eksik var yoksa herkeste mi böyle merak ediyorum. Ekran görüntülerinde bazılarında bu ayar bölümü vardı Gedit yeni arayüze geçtiğinde. Pek kullanmadığım için aşamaları takip edemedim.

Kaleihan

Bende sadece kaydet butonu var. @heartsmagic

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2016 - 17:00:49
Bende gedit gibi uygulamalarda üst pencerenin yani seçke bölümünün görünmemesi sıkıntısı çözüldü. Bir süredir bu sıkıntıyı yaşamıyorum. Sormak istediğim bir konu var ama, Gedit'i açınca sağ tarafta bir ayar bölümü görüyor musunuz? Yoksa gördüğünüz tek şey Kaydet kısmı mı?

Hani bende mi eksik var yoksa herkeste mi böyle merak ediyorum. Ekran görüntülerinde bazılarında bu ayar bölümü vardı Gedit yeni arayüze geçtiğinde. Pek kullanmadığım için aşamaları takip edemedim.

Sadece kaydet var :) Fakat ben manjaroya gedit yüklediğimde kaydet butonun yanında birşeyler vardı diye hatırlıyorum. Belkide kaldırmışlardır.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

arti17

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Nisan 2016 - 22:19:46
Varsayılan tema ile de sorun yok bende. Unity ayarlarını sıfırlamayı bir dene bence.
-güncellemeden sonra çözüldü.

heartsmagic

Gedit meselesi için son durum nedir bilemiyoruz yani :) Neyse, herkeste olmaması şimdilik bende sorun olmadığını gösteriyor.
@arti17, şu sıralar sık sık güncellemeleri almak lazım. Bu şekildeki bazı hataları zamanla düzelteceklerdir.

arti17

-merhaba. ubuntu 16.04'de ilk önce Türkçe Q klavye çalışmadı,açılış-saat alanı vede unity gitti.yanlışlıkla bir tuşamı bastım bilemiyorum..!? ne yapmam gerekir?(buraya yazmak zorunda kaldım)

heartsmagic

Yanlış tuşa basmayla olmaz bu anlattıkların. Sen yeni bir başlık aç, son zamanlarda neler olduğunu bir ekle oraya lütfen. Örneğin güncelleme mi yapıldı, grafik kartı sürücüsü mü kuruldu? ...

ahmedf.1

Bu sürümde tespit ettiğim aslında sorun bile denilmeyecek küçük bir şey buldum.(Muhtemelen yalnız benim bilgisayardadır)
Ben kendi bilgisayarımda 2'li işletim sistemi kullanıyorum.Her 2 tarafta da saat eşleşmesi yapılamıyor.Yani bu tarafta saat 1 iken orada 4 olarak karşıma çıkıyor.2.Si arasında bariz 3 saat farkı var.:)Diğer taraftan yapsam burası 3 saat geriye gidiyor. Bİr türlü anlaşamadılar bizimkiler :) Günceleme ile çözülür diye umuyorum.

fcengiz

Saat sorununu bende yaşıyorum..

Kaleihan

@fcengiz, @ ahmedf.1
Saat konusunu eskiden bilgisayarımda windows ve linux olduğu zamanlarda ben de yaşıyordum. Windowsdayken linuxun saati duruyor. Linuxtaykende windowsun. Anladığım kadarıyla genel bir şey.

sezmen

Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

bugra9

Saat olayı bir sorun değil, windows ve linux'un işleyiş farklılıklarından kaynaklanan bir olay. Linux bios saatini evrensel saat olarak görürken windows ise yerel saat olarak görüyor. Eğer iki sistemde de saatin aynı görünmesini istiyorsan ya windows'a bios saatini evrensel saat olarak gör demelisin ya da linux'a bios saatini yerel saat olarak gör demelisin.

hatas

Alıntı yapılan: bugra9 - 09 Mayıs 2016 - 17:18:22
Eğer iki sistemde de saatin aynı görünmesini istiyorsan ya windows'a bios saatini evrensel saat olarak gör demelisin ya da linux'a bios saatini yerel saat olarak gör demelisin.

Windows'a bios saatini evrensel saat olarak ayarlama işlemini nasıl yapabiliriz? BIOS üzerinden mi yapılıyor yoksa Windows masaüstünde bununla ilgili bir seçenek mi var bulamadım.

bugra9

Not: Ubuntu yüklenirken daha önce yüklenmiş bir windows sürümünü görürse kendini otomatik yerel zamana göre ayarlıyormuş. Bu her zaman varmıydı yoksa belirli sürümler arasında mı uygulandı bilmiyorum.

Windows için UTC ayarı
Aşağıdaki kodu not defterine yaz ve uzantısı .reg olacak şekilde kaydet. Daha sonra da çalıştır. (Windows Vista SP2 ve sonrası sürümler için geçerli.)
Bilgisayarı yeniden başlattığında etkin olacaktır.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation]
     "RealTimeIsUniversal"=dword:00000001

Eğer bir etkisi olmazsa dword kelimesini qword kelimesi ile değiştirerek tekrar denersen belki işe yarayabilirmiş.

Ubuntu 16.04 için yerel zaman ayarı (Yüksek ihtimal 15.04 ve sonrası systemd kullanılan sürümler)
timedatectl set-local-rtc 1

Ubuntunun önceki sürümleri için yerel zaman ayarı (Yüksek ihtimal 15.04 öncesi upstart kullanılan sürümler)
sudo -H /etc/default/rcS
Açılan dosyada UTC=yes yazan yeri UTC=no olarak değiştirip kaydedin.

Kaynak:
https://wiki.archlinux.org/index.php/time
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuTime
https://wiki.ubuntu.com/SystemdForUpstartUsers

hatas

Çok teşekkürler @bugra9. Verdiğiniz bilgileri müsait bir zamanda (iki hafta sonra), kaynak belirterek Viki'de bir belge haline getirmeyi düşünüyorum. 4-5 senedir aynı bilgisayarda Windows7 ve Ubuntu kullanımaktayım. Bu sorunla ilk kez 16.04 güncellemesi sonrasında karşılaştım. Yazdıklarınızı henüz uygulamadım, bir aksilik olursa buradan bildiririm.

Tilki

Global Menü'den açılan menülerde gölge yok. Dümdüz açılıyorlar. Sizlerde de böyle mi acaba?