Şifreleme

Başlatan MrCezmi, 20 Nisan 2016 - 16:55:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MrCezmi

Merhaba millet Ubuntu'ya yeni geçtim web programcısıyım (PHP). Bilgisayarımda gerçekten önemli belgeler var ve bunları korumak için başlangıçtaki şifre yetersiz kalıyor bunun için bilgisayara girildiğinde bir panel veya bir uygulama açılması ve burada ikincil bir şİfreleme sistemi olmasını istiyorum Windows olsa CMD ile yazardım ama buradaki Gnome'u çözemedim.

bugra9

Hangi açıdan yetersiz kalıyor?

Ev dizinini şifrelemeyi açıp, dosyalarını ev dizininde tutarsan ve şifren de yeterli uzunluktaysa dosyaların güvende sayılır.

MrCezmi

1. Ev dİzini neresi (yeniyim kusura bakma)
2. Oranın şifrelemesini nasıl açabilirim?

MrCezmi

İlk link yaralı görünüyor ama ingilizcem berbat.

bugra9

Ev dizini, genellikle dosya yöneticisini açtığında karşına çıkan dizindir (/home/kullanici_adi). Ubuntuyu kurarken sana ev dizinini şifreleyim mi diye sorması lazım, eğer şifrelemesini istediysen zaten şifrelenmiştir.

Eğer kurulum esnasında şifreletmediysen daha önce hiç denemediğim için nasıl yapılacağından tam emin değilim.
Kurulum sonrası disk şifreleme mümkünmü?
Ev dizini şifrelemesi ne kadar güvenli?

Bu bilgileri bilgisayarın/diskin başkasının eline geçerse bilgilerinin okunmasını istemediğini düşünerek yazdım. Eğer istediğin başka bir şey ise ve bunu belirtirsen onunla ilgili öneriler gelecektir.

MrCezmi

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Biraz araştırma yapacağım

İyi günler.

freeman

Arşiv haline getirip şifre koysanız ya??
Şİmdiye kadar güçlü bir arşiv şifresinin kırılabildiğini duymadım.

Hatta arşiv haline getirdikten sonra Drive, Dropbox gibi depolama sistemine yükleme olayı da düşünülebilir. Eğer boyutları çok çok büyük değilse.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

MrCezmi

Dosya Toplam  Boyutu 30MB Civarı PHP Sistemlerimin Hepsi Orada Duruyor Korkum Onların Windowsdaki Gibi Ç

heartsmagic

Başlangıçtaki parola neden yararsız kalıyor peki? Senden başka kullanan mı var makineyi? Eğer yoksa ve parola sağlamsa yetersiz değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Eger ev dizininizi sifrelemeyen bir cozum istiyorsaniz encfs'e bakabilirsiniz. Kullanmasi, yedeklemesi gorece kolaydir. Yalniz encfs'in de metadata analizine karsi korumadigini ihmal etmeyin. Bir de bir sene once kadar sanirim kod incelemeden gecmisti. Ayni sifrelenmis dizin birden fazla kez (tarihteki cesitli versiyonlari, yani dosyalarda degisiklikler yapmaniz gerekiyor) bir saldirgan tarafindan ele gecirildiginde, sisteme saldirilabildigi ortaya cikmisti.