QT nin geleceği ve copperspice kavgası ( c++ ve qt ortamı )

Başlatan mursel134, 20 Nisan 2016 - 13:01:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mursel134

c++ üzerinde kafa yormuş birisi olarak bir süredir araştırma yapıyorum. Özellikle şu anda tam anlamıyla isviçre çakısı tipinde ide ve frameworklerin mantar gibi türediğini görüyoruz.

Aş. konularda samimi görüşlerinizi ve gerçek hayat tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum:

1- c++ da gui için çalışılabilir tek seçenek qt midir?
2- qt de veri sorgulama, veri tabloları, formlar, ms sql, mysql bağlantıları sorunsuz kurulabiliyor mu?
3- lgpl lisansı programın paketlenip win, mac, android ve ios ortamlarına kurulması sırasında sorun oluyor mu? ücret ödemeden bir yolu var mı? google, apple buna izin veriyor mu?
4- qt projesi yapan arkadaşlar qt yi tavsiye ediyor musunuz? c++ kullanarak database ağırlıklı uygulamalar geliştirebilir miyim?
5- en önemli soru: qt nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
6- son olarak: copperspice nedir? Ne değildir? Ortam nasıldır?

İster soruların tamamını isterse bildiğiniz kadarını cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar.

bonus video: Barbara ve Ansel ne yapmak istiyor? https://www.youtube.com/watch?v=LIiwBNvTllk

ekremsenturk

1 - Maalesef C++ ile Gui mui olmuyor.
2 - Qt çok eskimiş ve ne MSsql tanıyor, ne de Mysql tanıyor. Hep büyük bir sorun oluyor.
3 - Windows, Mac ve Android GPL lisansına kesinlikle izin vermiyorlar ve gizlice içeri sızmak gerekiyor. Yakaladıklarında da hemen yasal işlem başlatıyorlar.
4 - Qt'yi hiç tavsiye etmem. C++ ile de yapılabilecek fazla bir şey yok.
5 - Qt ölmüş, artık hiç kullanan yok.
6 - Copperspice nedir ? hiç duymadım.

Bağlantı verdiğin video 1 saat üzeri sürüyormuş, bu nedenle izlemedim. Önemli bir şey değildir. Konuşuyorlar sadece.

O kadar zaman boşuna kafa yormuşsun. Buraya ( http://www.appsbar.com/ ) hemen üye ol ve ne yapmak istiyorsan, modası geçmeden yapmaya başla. Modern çağa ayak uydur. 70'li 80'li yıllarda kalma.

freeman

1. "C++ GUI Frameworks, C++ GUI Toolkits" şeklinde aramalar yaparsan sorunun cevabını bulabilirsin.
2. C++ ile * her şey yapılır. Bazı şeyler C++ ile çok daha kolaydır diğer dillere göre ama bazı şeyler de çok daha zordur.
3. Bu soruyu tam anlamadım. Qt 'yi kapalı kaynak olarak kullanmak istiyorsnız Google, Apple ile işiniz yok. Qt geliştiricileri ile görüşmelisiniz. Mobil platformlarda kullanmak istiyorsanız lisans hakkında bilgim yok ama kullanmanızı önermem. Platformun orjinal SDK sını ve ilgili dili kullanmak her zaman iyidir.
4. Qt iyidir, hoştur, güzeldir. Ve bu sorunun devamı için 3.cevap.
5. Geleceği bilemeyiz. * bir şey olur * her şey çat diye bir gecede bile değişebilir.
6. Henüz araştırmadım.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

mursel134

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 20 Nisan 2016 - 16:04:45
1 - Maalesef C++ ile Gui mui olmuyor.
2 - Qt çok eskimiş ve ne MSsql tanıyor, ne de Mysql tanıyor. Hep büyük bir sorun oluyor.
3 - Windows, Mac ve Android GPL lisansına kesinlikle izin vermiyorlar ve gizlice içeri sızmak gerekiyor. Yakaladıklarında da hemen yasal işlem başlatıyorlar.
4 - Qt'yi hiç tavsiye etmem. C++ ile de yapılabilecek fazla bir şey yok.
5 - Qt ölmüş, artık hiç kullanan yok.
6 - Copperspice nedir ? hiç duymadım.

Bağlantı verdiğin video 1 saat üzeri sürüyormuş, bu nedenle izlemedim. Önemli bir şey değildir. Konuşuyorlar sadece.

O kadar zaman boşuna kafa yormuşsun. Buraya ( http://www.appsbar.com/ ) hemen üye ol ve ne yapmak istiyorsan, modası geçmeden yapmaya başla. Modern çağa ayak uydur. 70'li 80'li yıllarda kalma.

Çok sert geldi bunlar. Kendimi toparlamam için süre lazım bana  :-\

ekremsenturk

Anlamadığın bir konu hakkında araştırdığın için kafan karışık.

Semt pazarına gidersen ve oradaki aynı türden ürünler arasındaki farkı pazarcılardan öğrenmek istersen, pazarcı palavralarıyla kafan karışır. Sahip olmak istediğin ürünün önce bir tadına bakarsın, ve kendin bir karar verirsin. Kimse kendi ürünü için ürünüm kötü demez. Herkes diğerlerini ürününü kötüler, kendi ürününü satabilmek için.

C++ ile ilgileniyorsan, bu ilgiyi artık uygulama aşamasına taşırsın ve bir yerlerden bir şeyler öğrenmeye başlarsın. Sonra kendin bir karar verirsin.

Er meydanına çıkmadan, araştırarak Pehlivan olunmaz.

erdemakin09

1. C ve c++ makine diline en yakın dildir. C++ en büyük avantajı pointer kavramıdır. Bu AAA oyunlarında işletim sistemlerinde yani makineyi kullanmayı gerektirecek her durum için C++ mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Fakat c++ makine diline yakın olması Gui programlamada bana göre sorunlu hale getiriyor.
C++ ile gui programlama öğrenmesi zor. Okulda verilen projeleri c++ yapan birisi olarak çok zorlanıyorum. Eğer Masaüstü programlar yapmak istiyorsan c++ yapabilirsin fakat çok sabırlı olman gerekiyor. Özellikle insanlar python java c# gibi dillerde takır takır 5 dakkada arayüzlü programları yazarken senin bunlar için bile uğraşman çok motivasyon kırıcı oluyor(en azından benim adıma öyle)

2. İnternette qt ile veritabanı arasında işlemleri anlatan videolar var fakat çok işlevsel gelmedi bana. Zaten bir çok videoda Microsoft office access 2007 2010 üzerinden anlatım yapıyorlar.

3. Bu konuda bir şey diyemem.4

4. Ben önermiyorum. Birincisi başıma gelen bir şeyi söyleyeyim. Qt ile iki ana pencere arasında değişkenleri ortak kullanmak istiyordum. Neti aradım taradım bir çok şey buldum fakat bir çoğu güncellemelerle ya kaldırılmış yada sorunlu çalışıyor. Benim ki gibi basit bir istekte bile böyle durumlar varken büyük projelerde neler olur bilemiyorum.

5. Qtnin bir geleceği olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Neden insanlar java c# python gibi diller varken zaten gui programlaması zor olan c++ birde sorunlu çalışan qt kullansın ki.

Düşüncelerim bunlar katılmayanlar katılanlar olabilir. :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

freeman

Alıntı yapılan: erdemakin095. Qtnin bir geleceği olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Neden insanlar java c# python gibi diller varken zaten gui programlaması zor olan c++ birde sorunlu çalışan qt kullansın ki.
Yanlış bir düşünce. C++ dünyada halen daha en çok kullanılan diller arasında. Demek ki kullanılıyormuş. :)
Özellikle savunma sanayi C/C++ üzerine kurulmuştur. Milyar dolarlık projelerde onlarca senedir kullanılıyor. Yine oyun sektörü de milyar dolarların havada uçtuğu bir sektör. Aynı şekilde Qt de birçok dev şirket tarafından kullanılıyor.
Qt ile çözemediğiniz olay signal&slot mekanizması ile yapılıyor. Qt bilginiz ne seviyede? Belki yeterli bilginiz olmadığından çözüme ulaşamadınız?? Zaten C++ bildiğinizi sanmıyorum. Ki bende bilmiyorum. C++ 1-2 yılda öğrenilecek bir dil değil.

İlla ki C++, Qt 'nin ya da başka dillerin eksik yanları illa ki vardır. Ama her dillin kullanım amacı ve yeri farklıdır. Atıyorum müşteri bilgilerini tutan bir veritabanı uygulaması için bende C++ kullanmam. Ama  performans benim için önemliyse C++ 'tan başka seçenek yok zaten.

Saygılarımla.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

erdemakin09

Alıntı yapılan: freeman - 20 Nisan 2016 - 20:48:26
Alıntı yapılan: erdemakin095. Qtnin bir geleceği olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Neden insanlar java c# python gibi diller varken zaten gui programlaması zor olan c++ birde sorunlu çalışan qt kullansın ki.
Yanlış bir düşünce. C++ dünyada halen daha en çok kullanılan diller arasında. Demek ki kullanılıyormuş. :)
Özellikle savunma sanayi C/C++ üzerine kurulmuştur. Milyar dolarlık projelerde onlarca senedir kullanılıyor. Yine oyun sektörü de milyar dolarların havada uçtuğu bir sektör. Aynı şekilde Qt de birçok dev şirket tarafından kullanılıyor.
Qt ile çözemediğiniz olay signal&slot mekanizması ile yapılıyor. Qt bilginiz ne seviyede? Belki yeterli bilginiz olmadığından çözüme ulaşamadınız?? Zaten C++ bildiğinizi sanmıyorum. Ki bende bilmiyorum. C++ 1-2 yılda öğrenilecek bir dil değil.

İlla ki C++, Qt 'nin ya da başka dillerin eksik yanları illa ki vardır. Ama her dillin kullanım amacı ve yeri farklıdır. Atıyorum müşteri bilgilerini tutan bir veritabanı uygulaması için bende C++ kullanmam. Ama  performans benim için önemliyse C++ 'tan başka seçenek yok zaten.

Saygılarımla.

Yorumunuz için teşekkürler :)
Ben 1. kısımda zaten kullanıldığını söyledim. C++ kullanım alanlarını. Söylediğiniz sözlere katılıyorum. Linkedini açıp bakarsak c++ isteyen şirketlerin sayısının yurtdışında çok yüksek olduğun görürüz. Fakat ben mesajımda şunu söylemek istedim. Bir masaüstü programı için örneğin uçak bileti satın alabileceğimiz bir masaüstü uygulaması için c++ kullanmak yanlış bir tercih olacaktır. Arkadaşımız zaten c++ ile arayüz programlama arasındak bağlantı hakkında soru sormuş. Yoksa c++ dilini küçümsemek kötülemek gibi bir niyetim yok. Haklısınız c++ dilini bilmiyorum. Gelişmiş bir hesap makinası yapabilirim biraz daha zorlarsak kullanışlı olmayan bir veritabanı yapabilirim. Belki uğraşırsam bir masaüstü uygulamasıda yapabilirim. Fakat bunlar c++in %10luk bir kısmı bana göre. Bende %10luk bir c++ programcısıyım :D
Qt signal slot meselesini biliyorum. Ha qt hakkında çok fazla konuşcak bilgim yok. Zaten yorumum amatör bilgilerimle yazdığım bir yorum. Bir amatör olarak qt pek cezbetmedi beni o yüzden öyle bir düşünceye sahibim :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

freeman

@erdemakin09;
Katılıyorum. Qt 'yi Python ile de kullanabilirsiniz. C++ 'ın karmaşasından uzak Qt deneyimi. Deneyin bence. ;)

ekremsenturk

Bütün yaygın kütüphaneler farklı yaygın diller ile birlikte kullanılabilirler. Programlama dilinin gerekli modülleri kurulu olması gerekiyor. Her Kütüphane kendi alanında bir programlama dili kadar kapsamlı. (Belki de daha kapsamlı)

mursel134

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. c++ bilgimi kullanarak qt üzerinden istediklerimi yapabilir miyim ? noktasındaki sorularıma cevap aldım sayılır. c++ ve qt nin kullanımı yapmak istediklerim için çok uygun değil.  yeni bir dile çalışmadan kestirmeden halledeyim istedim ama sanırım çok daha fazla uğraştıracak bu iş beni. framework dünyası zaten kendi başına birer dil.

c++ ın yeri her zaman ben de ayrı kalacak ve konsol için vazgeçilmezim olmaya devam edecek.

java veya daha basit phyton üzerine biraz kafa yormam gerekecek sanırım.

teşekkürler.

Limonata

Merhabalar, sizin tam olarak beklentiniz nedir? Yani Qt C++ için çok iyi bir çatı. Ticari, lgpl ve GPL lisansı altında bulunuyor. Siz açık kaynak mi kapalı kaynak mi uygulama gelistireceksiniz? Eğer açık kaynaksa Qt size tüm yolları mübah görüyor. Sizin beklentiniz nedir? Ne yapmaya çalışıyorsunuz da yapamiyorsunuz? Biz de vereceğiniz kriterlere göre size sağlıklı öneride bulunabiliriz.

mthnzbk

Uygulama yapıp satacaksanız da bir mani yok. Kapalı kod olsa bile qt nin size musallat olacağını sanmam. Tabii eğer whatsapp gibi milyonlara hitap edip de çok kazanırsanız eşek değilsiniz ya :D o zaman qt ye yıllık gerekli ücreti de ödersiniz :D Kazandığınız paraya göre artmıyordur sanırım ücreti.

Limonata

@mthnzbk çok doğru söylüyorsunuz. Qt Open Source indirip uygulamanızı geliştirip kodları da kapatıp dilediğiniz gibi para kazanabilirsiniz. Bunun tek kuralı LGPL lisansına uymaktır. Whatsapp gibi çok para da kazansanız LGPL lisansda bile Qt'a para ödeme zorunluluğunuz yok. Ki ben olsam bu kadar kazansaydım adamların hakkını vermek için ödeme yapardım orası ayrı tabii :).

ekremsenturk

Hayal'lerinizi yıkmak istemem ama açık kaynak ücretsiz olmak zorunda diye bir kural yok. LGPL olunca isteyen tarafından sahiplenilebilir diye bir durum da yok. Lisans sözleşmeleri hakkında birilerinin yorumlarını değil, Lisans şartlarının kendisini okumanızı öneririm.

Henüz ortada olmayan bir ürünün, kazancını hesaplamak ta ileride hayal kırıklıklarına neden olabilir ve iradeyi zayıflatır. (bilgi amaçlıdır)

sumeyra

"Qt Linux, BSD gibi UNIX türevi sistemlerde, Windows sistemlerinde ve Mac OS X
sistemlerinde aynı biçimde kullanılan bir ortamdır."
Qt ogrenmeye deger.
C  ve Sistem Prog. derneginden Kaan Aslan bey guncel ders notlarini paylasiyor.
Qt gibi bir kutuphaneyi bu sekilde yerden yere vurmadan once biraz arastirma yapin.

https://www.dropbox.com/sh/5fpu4n9o6br16of/AABxXjFkNB9hx8vPsKqZwT6Ia?dl=0
Bir insanın zekası cevaplarından değil; sorduğu sorulardan anlaşılır.

ysnn

Qt'nin geleceği nokia ile sabit kalmamıştır. Geleceği güven altına alınmıştır. Skype Tesla gibi şirketler kullanıyor. Çapraz platform yazılan çoğu uygulama Qt kullanır. Bunun dışında AMD Radeon Software Crimson Edition ve Proteus gibi sadece windows'da yer alan uygulamalar da Qt kullanır. Maya gibi çok büyük projelerde de imzasını görmek mümkün. Sadece çapraz derleme açısından bakmamak lazım yani. (Dipnot olarak ismi q ile başlayan programlar çok yüksek ihtimal Qt ile yazılmıştır. Örnek: Qbittorent, Qmmp, Qwinff, QCAD).igia firması tarafından geliştirilmektedir. (Eski sahibi Nokia'dır) Fakat ilgili firmaya herhangi bir şey olması durumunda projenin tüm hakları KDE Free Qt Foundation'a kalır. (https://www.kde.org/community/whatiskde/kdefreeqtfoundation.php) Açık kaynak olacağı ve sürekli geliştirileceği garanti altına alınmıştır. grafikte son 16 haftanın gelişim grafiğini görebilirsiniz. http://www.macieira.org/~thiago/qt-stats/current/qt-all.employer.relative.png

Erdem

Alıntı yapılan: mursel134 - 20 Nisan 2016 - 13:01:20
1- c++ da gui için çalışılabilir tek seçenek qt midir?

Hayır değil. Burada bir sürü grafiksel kullanıcı arayüzü arabirimi kütüphanesi bulabilirsiniz.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_platform-independent_GUI_libraries

2- qt de veri sorgulama, veri tabloları, formlar, ms sql, mysql bağlantıları sorunsuz kurulabiliyor mu?

Evet.

4- qt projesi yapan arkadaşlar qt yi tavsiye ediyor musunuz? c++ kullanarak database ağırlıklı uygulamalar geliştirebilir miyim?

Evet.

Sanırım yeni başlayan arkadaşlar herhalde bize sürükle bırak mantığıyla veritabanı kullanan muhasabe programı tarzında uygulamalar yapacağız diye düşünüyorlar. Hoş böyle uygulamalar da yapabilirsiniz ki sanırım bu tür uygulamaları neredeyse 15 sene kadar önceleri yapıyorduk.

Şimdi programlama aldı başını gitti. Artık javascript ile Arduino programlayabiliyorsunuz. C++ nerede kullanılıyor. Örneğin Arduino'nun firmata protokolünün kodlanmasında. Oradaki test programını incelerseniz WxWidgets kullanmışlar.

Hangi dil olursa olsun programlamaya yeni başlayan arkadaşların öncelikle veri yapıları ve algoritmalar konusunda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim.