Uyelik iptali ve icerigin silinmesi

Başlatan Mr_YAMYAM, 19 Nisan 2016 - 04:15:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinan54

Dagıtım önerisinden çıkan şu tartışma.... :)) Hani derler ya''ceviz kabuğunu doldurmaz'' öyle birşey oldu.Formu uzun süredir takip ediyorum,gerek üyeler gerekse yöneticiler,bazen sert ifadeler kullanabiliyor.İnsanlık hali olabilir....Çok kırıcı olmadıysa bazen alttan almamız gerekir...Konuyu uzatmak,karşılıklı tavizler vermemek,bu gibi istenmeyen durumlara yol açabiliyor.Üyelik sonlandırma konusuna gelirsek,herkes istediği zaman forumdan ayrılabilmeli,üyeliğini iptal edebilmeli,tersi antidemokratik bir uyğulama olur ve savunulacak tarafı yoktur.....Gönderilen iletiler tabiki kalıcı olmalıdır.Çünkü burası bilgi ve bilgileri paylaşma formudur.Kaldıki paylaşılan bilgilerin çoğu  kendimize ait degil,başkalarından alınmadır.

seron

Alıntı yapılan: sinan54 - 19 Nisan 2016 - 22:27:56
Dagıtım önerisinden çıkan şu tartışma.... :)) Hani derler ya''ceviz kabuğunu doldurmaz''
Sorun sadece o konu ile ilgili değil. Uzun süren bir olay :)
Burada patladı bu durum.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016 - 22:23:32
Mr. AsLanturk,

Biz buraya kendi hür irademizle ve forum kurallarını okuyup anlayarak, forumun ne forumu olduğunu bilerek geldik.

"Kimse zorla üye yapılamaz" ama; haksızlığa uğradığında da bilgileri zorla tutulamayıp, istediğinde geçmişini silip gidebilmelidir.

İkincisi durumun bu hale geleceğini bilsek zaten baştan kabul etmezdik o maddeleri. Girmezdik, olur biterdi.

"Arşivleyiniz" demene de gerek yok, arşivleniyor zaten. Ben tuttuğunuz tarafı anlamış bulunuyorum. Her ne kadar istediğiniz tarafı tutmakta özgür isen de, yne de elinizi vicdanınıza koymanızı ve akıl antık çerçevesinde düşünmenizi isterim. İçerikte yasadışı bir durum da olmadığına göre, arşive şimdilik gerek yok gibi görünüyor.

Seron kardeşim benim için hepiniz birsiniz sana ne kadar yakınsam taraf dediğiniz insanlara da o kadar yakınım ayrım yok ben konuyu irdelemedim sadece genel anlamda yazdım saece olması gerekeni yazdım forumda hiç kimse ile tanışıklığım yoktur ne bir selam ne bir çay ben konunun kayıkçı kavgası gibi uzamamasını istiyorum buda en doğal hakkım isteyen istediği sürümü yükler bunun sorun olacağını kim söylüyor bende Linux Lite 2.8 de var ubuntu 16.04 var UbuntuBSD var harici harddiskte manjaro var var oğlu var isteyen istediği sürümü kullanır bunun için tartışmaya gerek dahi yok gelip PC ne müdahale edip yok olmaz mı dediler tamam de bildiğini oku yine söylüyorum bu sitede yakinim yoktur.

saygılar ve hepinizi seviyorum
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

illedelinux

Sevgili seron, konuyu sonlandırmak adına ne düşünüyorsun?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

seron

Alıntı yapılan: Mr.AsLanturk - 19 Nisan 2016 - 22:33:53

Seron kardeşim benim için hepiniz birsiniz sana ne kadar yakınsam taraf dediğiniz insanlara da o kadar yakınım ayrım yok ben konuyu irdelemedim sadece genel anlamda yazdım saece olması gerekeni yazdım forumda hiç kimse ile tanışıklığım yoktur ne bir selam ne bir çay ben konunun kayıkçı kavgası gibi uzamamasını istiyorum buda en doğal hakkım isteyen istediği sürümü yükler bunun sorun olacağını kim söylüyor bende Linux Lite 2.8 de var ubuntu 16.04 var UbuntuBSD var harici harddiskte manjaro var var oğlu var isteyen istediği sürümü kullanır bunun için tartışmaya gerek dahi yok gelip PC ne müdahale edip yok olmaz mı dediler tamam de bildiğini oku yine söylüyorum bu sitede yakinim yoktur.

saygılar ve hepinizi seviyorum
Abi sen konuyu yanlış anlamışsın ;D Mesele sürüm meselesi değil. İnsan ilişkileri yeterli olmayan bazı yöneticilerin yönetici olmaları ve haksızlık etmeleridir.
NOT: Ben vazgeçtim. Üyeliğim devam etsin. Buraya geldiğimi için de pişman falan değilim 8)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2016 - 22:40:17

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Nisan 2016 - 22:37:02
Sevgili seron, konuyu sonlandırmak adına ne düşünüyorsun?
Site yönetimi:
"Eğer size haksızlık ettiysek ya da üzdüysek ÖZÜR DİLERİZ. Haksız değilsiniz. Ama biz de haksız değiliz" derseler, O şahıs da "sizlere aşağılayıcı davrandığım için özür dilerim" derse, konu çözülmüş olunur.

Demezlerse o başlıkta bu başlıkta bize vıdı gıdı dıdı hede hödö demesinler.

illedelinux

Alıntı Yap"Eğer size haksızlık ettiysek ya da üzdüysek ÖZÜR DİLERİZ. Haksız değilsiniz. Ama biz de haksız değiliz" derseler, O şahıs da "sizlere aşağılayıcı davrandığım için özür dilerim" derse, konu çözülmüş olunur.

Peki böyle bir çözüm umudun var mı? Örnegin benim yok.

Umudun varsa devam et, umudun yoksa bence konu bir şekilde kapanmalı...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

seron

Umudum yoksa konu çözülmez ki?

Konu şimdi çözülmezse, ileride yine patlak verecektir.
Biz de iki de bir kimseyi rahatsız etmek taraftarı değiliz hani. Ama çözülmezse, forum kuralları bizi bağlamadığı gibi, forum yönetiminin itirazı olmadığından hatalarını yine kabul ettiler demektir. Yani eninde sonunda sizler hangi tarafı tutarsanız tutun, bizler sözde haksız oluruz, onlar sözde haklı olur.

Dolayısyla haksız oldukları için, yav ona buna itiraz etme hakları da olmaz. Madem öyle, ben ya da bir başkası da gider ona saldırır, bunu eleştirir, isteyen istediğini yapar.

cık...ı-ıh bu benim hoşuma gitmedi.

Ben barışmaya hazırım. kendileri bilirler.

Siz onu bunu bırakın: site yönetiminden birisi bize saygısızlık etmiştir ve diğerleri de duruma itiraz etmiyor görünmektedir. "Bu durum normaldir, uzatmayın kapatın derseniz, benim sizin "bu site saygın bir forumdur" gibi sözlerinizin hiçbir anlamı ve geçerliliği olmaz.
NOKTA.

ata1

https://www.facebook.com/incicapsfan/videos/1437545336274714/
bende istedim ama olmadı sadece hakaret ve saldırı durumlarında yasaklıyorlar bizleri

ahmet_matematikci

Gece 12 oldu acaip yorgunum ama merakımdan uyuyamiypr heyecan ile okuyorum yazılanları  [emoji1]

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

seron

Ahmet dalga geçme Alla'sen. Burada bizim kimseye kötülüğümüz dokunmamıştır; buna karşılık haksızlığa uğramışızdır.
Eğer bu sana eğlendirici geliyorsa, bu gerçekten tuhaf bir durum. ??? Ya konuya hiç karışmayın, ya da tarafsız olun. Sizden birşey istemiyoruz biz.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Arkadaşlar sizlerden ricam olacak yangına körükle gitmeyelim haricilik yapmayalım...

Bu sayfada ki yazışmaları bir kaç gün nadasa bırakalım...

Sağlıklı, sinirsiz ve empati yaparak düşünelim...

Hepiniz kendi açılarınızdan haklı olabilirsiniz...

Zaman en iyi ilaçtır velakin kızgınlık, sinir, hırs ve ego insanın bu dünyada ki cehennemidir.

Biraz aklı selim sakin kafayla düşünelim...

Olayları miras kavgasına, kan davasına dökmemek için bir süre bu sayfadan uzak kalalım.

Sizlere rahatsızlık verdiğim için hepinizden ben özür dilerim.

Saygılar.
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

seron

Peki abi,
Hatırın için ben bu işe ara veriyorum.
Zaten senin hatırın için siteye dönüş yapmış ve "ben de hatalı olabilirim" demiştim hatırlarsan  >:( 8)
Mr_YAMYAMla özel olarak konuşacağım.

eronis

@seron

Alıntı Yap
Formun denetlenir olması gerek neden derseniz suç unsuru teşkil etmemesi açısından arşivleme gerekliliği zorunludur ; gayri ahlaki, siyasi, Terör, uyuşturucu  ve tehtid içerikli olmasını önlemek adına burada şu anda devam etmekte olan konu ile dolaylı yoldan yönden bağlantılıdır yani suç teşkil etmese de arşivlenmesi zorunludur. her suç bilişim suçu değildir örnek Terör propagandası ve Uyuşturucu pazarlama gibi.

Sadece bu değil, bu konuda misal bir hakaretten dava açacaklar değil mi ? Yada yukarıdakilerden birine şikayet geldi. Mahkeme site sahibine diyecek ki "ver bakim şunun bilgilerini". O zaman eğer adamın elinde bu bilgiler olmazsa başı belaya girer çünkü yasal olarak bu zorunlu. Keyfiyetten tutmuyorlar yani.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

seron

tamam tamam eronis. sıkıntı yok. biz siteyi dava etmek peşinde değiliz.

alquirel

Sanırım cevap hakkı doğuracak kadar ileti yemişizdir artık.

İlgili iletileri okudum, bu başlığı okudum. Ve anladığımı yazıyorum. Şu an bir algı oyunu oynanıyor. Önce o başlık hakkındaki düşüncemi söyleyeyim.

@Mr_YAMYAM o konuya dahil olduktan sonra özetle mütemadiyen ona şu soru yöneltilmiş: "Eğer multimedya üretim işiyle uğraşan bir insan değilse özellikle Ubuntu Studio kurmasının ne avantajı olacak? O hiç kullanmayacağı uygulamaları çıkarttığında geriye zaten normal bir Ubuntu sürümü kalıyor, neden Ubuntu Studio?" diye sorulmuş. Cevap var mı? Malesef yok. İlle de Ubuntu Studio kullanması gerekmediği, aynı performansın hangi açıdan bu uygulamaların olmadığı normal Ubuntu sürümlerinde elde edilebileceği hususunda atılan iletilere nihai cevap olarak da şunu yazmış:

Alıntı Yap
Bu durumda ben P-4 işlemcili donanımıma Linux mint KDE kurayım.
Sanırım iyi olacaktır. Görenlere hava atarım biraz :D

Kusura bakmayın ama ben bu iletide sadece provakasyon ve tahrik etme görüyorum. Gayet düzgün cümlelerle ve sakince size bir şey anlatmaya çalışan bir insana böyle karşılık verirseniz alacağınız tepkiyi de az çok tahmin etmeniz gerekir. O kişinin yönetici olması veya olmaması bir şey değiştirmez çünkü karşınızdaki kişi en az sizin kadar "insan". Siz onun damarına basmakta beis görmeyeceksiniz de o yönetici olduğu için kayıtsız şartsız yutup geçecek mi? Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız karşınızdaki kişiyi insan yerine koymuyorsunuz demektir. Kaldı ki ben aldığınız cevabın bu yazdığınızdan ne üslup bakımından ne de mana bakımından daha ağır olduğunu da düşünmüyorum.

İleti silme, üyelikten çekilme vs. konuları hakkındaki düşünceme gelince, bu konu özelinde değil genel olarak söylüyorum, bence bir insanın bir diyalog içerisindeyken (ki bunun adı forum oluyor, forum doğası gereği bir diyalog ortamıdır, bir blog veya gazete değildir) yazdığı bir yazıyı silmek istemesi sadece ve sadece kendine saygısızlığıdır. Yazdığının arkasında duramamaktır. Eğer tüm yazdıklarımın arkasındayım deniliyorsa iletileri silmemekte de bir sakınca görmemelidir.

"Sanane arkadaşım, ben yazdım ben silerim" deniliyorsa da bu da bulunduğun ortama ve o ortamdaki tüm insanlara karşı saygısızlıktır. Çünkü burası bir diyalog ortamıdır. Bir gazete değildir ki silinen sadece senin yazın olsun. Sen yazıyorsun A kişisi cevap veriyor sonra sen ona cevap veriyorsun sonra yine A kişisi cevap veriyor. Sonra sen geliyorsun ikinci yazdığını siliyorsun, sonuç ne oluyor: A kişisi kendi kendine konuşmuş, havaya cevap vermiş oluyor. Dolayısıyla ortada bir düzen bir diyalog kalmıyor. Bizim bütün çabamız beyhude bir uğraş olmuş oluyor.

İletileri silmememizin bir nedeni budur, diğer bir nedeni de bahsedildiği gibi yasal hususlardır.

Üyelik silme konusuna gelince de, o da sosyal açıdan yukarıda bahsettiğim "yazdığının arkasında durmama" konusuna dahildir. Teknik açıdan da iletileri silmeden üyeliği sildiğimizde o iletiler "Ziyaretçi" diye bir gönderici ismine sahip bir şekilde görüntüleniyor. Burada üyelik silme konusunda bir kural koyacak olduğunuzda "silinmeli/silinebilir" şeklinde uygulama yapılırsa ortalık kimin gönderdiği belli olmayan bir dünya iletiyle dolacak. Diğer yandan eğer o iletiler üyelik silinmeden önce alıntılandıysa orada üyenin ismi görünür olacak, bunları tamamen temizlemek de imkansıza yakın ve apayrı bir mesai isteyen bir uğraş olacak.

Doğal olarak bu kadar aleyhte kriter varken tutup da üyelik silinebilir şeklinde kural koymazsınız, gelen silme isteklerini de güzelce reddedersiniz.

Olay bir şekilde adalet merciine taşınır da bir karar çıkarsa onu da seve seve uygularız, onda bir şüpheniz olmasın.

Gelelim algı oyununa...

Ben normal sıradan bir vatandaş olsam, geçerken uğramış olsam da şu başlıkta @seron'un yazdıklarını okumuş olsam başıma gelecekler şunlar:

1- @seron'un yazdıklarından sonra bir yönetici bir şey yazmış olsa ne yazdığını okumam bile, çünkü yine kendilerini haklı çıkarmak için alıntılar peşine düşmüş olacaklar. Kendilerini hiç haksız görmeyecekler.

2- Burada yöneticilerin aslında gördükleri bir eksiği/yanlışı düzeltmekle uğraşmaları tamamen saçma bir uğraş. Düzeltmeye uğraşacaklarına konuları kapatıp gitsinler. Ne diye ortalığı karıştırıyorlar ki? Beceremiyorlar bu işi arkadaş.

3- Bu yöneticiler niye tarafsız değiller, niye her şeye karışıyorlar ki? Yönetmek ayrı forumu kullanmak ayrı, siz sadece yönetin forumu biz kullanalım, yanlışıyla eksiğiyle istediğimizi yazalım, istediğimizi de silelim. Siz de biraz tarafsız olun.

4- Bu yöneticiler galiba forumu "birileri gelsin de gıcıklık yapalım" amacıyla kullanıyorlar, pusuda bekliyorlar hep. Hep de nedense bu @seron ve @Mr_YAMYAM'a denk gelmiş bu gıcıklıklar, çok hakları yeniyor galiba bu iki arkadaşın. Nerede ne konuşulmuş bakmama da gerek yok, vardır kesin bi gıcıklık.

5- Bu konu da sadece o gıcık yöneticilerin paşa paşa gelip özür dilemesiyle tatlıya bağlanır.

Bu yazdıklarım @seron'un yazdıklarının bir nevi özeti mahiyetinde. Hafif abartılar olabilir ancak haksız bir yargıda bulunduğumu düşünmüyorum. Yine de bam teline değdiyse özür dilerim. Ama durumun özeti dışarıdan bakıldığında gerçekten bu şekilde. Ayrıca kusura bakmayın alıntılarla pek uğraşamadım gecenin şu vaktinde.

Nihai olarak;

Bu konu özelinde konuşuyorum. İnanmayacaksınız ama ben o "ayarsızlık"la ithamda bulunduğunuz arkadaşımızı haksız görmüyorum. Niye olduğunu da açık bir şekilde yukarıda anlatabildiğimi düşünüyorum.

Üyelik veya ileti silme işlemi yapmayacağız. Hadi üyelik için istisnai bir açık kapı olsa bile ileti silme işini kısaca unutun. Bu sizin kişisel haklarınızın ihlali değil, bu forumun ve bu forumu kullanmak isteyen diğer binlerce kişinin hakkını korumaktır. Hani hep söylenir ya özgürlük başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter diye. Aynen o şekilde. İleti silmek forumun düzenini dengesini bozan bir işlemdir, tekrarlıyorum, çünkü forum dediğiniz karşılıklı diyalog merkezidir. Bir kişinin çalıp oynadığı bir yer değildir. Siz karşılıklılığı ihlal ederseniz bu hem yaptığımız işi anlamsız kılar, hem de forumdan faydalanmak isteyen binlerce kişinin hakkını ihlal etmek olur.

Diğer başlıkta özellikle @heartsmagic sürekli soru sormuş ama cevabını beklemediğini de her seferinde ayrıca belirtmiş. Zaten sorduğu sorulara cevap da gelmemiş. Ben de bundan ders çıkartıp bu iletimde size karşı özellikle herhangi bir soru yöneltmedim. Yine de cevap vermek isterseniz buyrun.

Mr_YAMYAM

@alquirel
Öncelikle şunu belirtmelisiniz.
Yukarda yazdıklarınızı hangi sıfatla yazıyorsunuz?
Eğer forum için çalışan bir moderatör iseniz dikkate almıyorum. Ancak yetkili bir sıfatla yazıyorsanız cevabım olacaktır elbette.
Eğer herhangi bir yetkiniz var ise bunu açıkça bildirmenizi de talep ediyorum.
Profil avatarındaki yazıların yanıltıcı olabileceği düşüncesi ile bunu sormak zorundayım.

alquirel

Yazdıklarımı "normal bir kullanıcı olsam bu konuda ne düşünürdüm" sorusunu mümkün mertebe gözeterek yazmaya çalıştım.

Yetkimi sizin aklınızdaki hiyerarşiye göre yazmam gerekirse tam yetkili bir yöneticiyim.

seron

Algı oyunu malgı oyunu yok. size öyle gelmiş. haksızlığa uğrayarak duruma itiraz etmek de algı oyunu değildir.

sonra mr yamyam plazmaya o şekilde cevap verdirecek bir şey dememiştir. senli benli konuşmamıştır ve ifadelerinin çoğunda yüz ifadesi kullanarak gerginlik çıkarmamaya çalışmıştır. yanlış anlaşıldıysa o ayrı.

plazmanın önceki tavrı da hoş değildir ve amacı o değlse de tarafımca sataşma olarak algılanmıştır. o konuda da kendisine "o şekilde" yanıt vermesine neden olabilecek bir şey denmemiştir.

Siz haksızı ve haksızlığı savunmaya niyetli görünüyorsunz. böyle algı oyunu malgı oyunu süslü laflarla yürümez bu iş. sanki tüm kabahatli bizmişiz de kendilerinin hiç kabahati yok da babababa....

Kuru bir özür bekliyoruz, yine kabahatli biz olduk.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Nisan 2016 - 01:23:02
Yazdıklarımı "normal bir kullanıcı olsam bu konuda ne düşünürdüm" sorusunu mümkün mertebe gözeterek yazmaya çalıştım.

Yetkimi sizin aklınızdaki hiyerarşiye göre yazmam gerekirse tam yetkili bir yöneticiyim.
O halde ben de normal bir üye gibi yanıt vereyim size.
Bir üyeye bir linux sürümü tavsiye edilmiştir.
Süregelen tartışmalarda NEDEN U.S denilse de bazı ekran görüntüleri ile açıklamaya çalışmışımdır.
Ekran alıntılarından ne anlaşılıyor ?
Çoğu işletim sistemi birkaç uygulamayı aynı anda çalıştırırsa ya uygulama çökme raporu vererek kapanır, ya da sistem çökme ile karşılaşabilir.
(Benim diğer sürümlerde gözlemlediğim aksaklıklar bunlardır)
Ancak U.S gibi bir işletim sisteminde oldukça düşük kapasitede bir donanım kullanmama rağmen, bir video render işi, bir müzik editing bir de müzik dinleyebiliyorum. Hatta espri olarak dedim ki, küçük çapta da bir oyun oynayabilmekteyim. Hoş tüm sesler birbirlerine karışsa da bence bu bir özelliktir ve üzerinde durmaya değer.
Çoğu kullanıcılar bu gibi işlerle ilgilenmeseler de, bu gibi işleri aksatmadan aynı anda çalıştırabilen bir işletim sistemi TERCİH SEBEBİDİR.
Linux mint KDE sürümü bir P4 gibi PC ye yüklenilemez. Sistem kurulumda hata verir ve kalır. Ama ben önerim için dedim ki ;
P-4 gibi düşük kapasitedeki bir donanımla bile çalışan bir işletim sistemidir. Ancak bir mesajda işletim sisteminin sistem bileşenlerine bağlı olmadığı da belirtilmişti sanırım.
Bu yazmış olduklarım ''NEDEN UBUNTU STUDIO'' sorularının birer açıklaması idi. (Anlayabilen için)
Yine de;
Başka bir arkadaşım konu içerisinde ''Hayır U.S. kurmayınız, Şu gibi sorunları var'', ''Benim tavsiyem XXX sürümüdür'' demiş olsaydı saygıyla karşılanırdı.
Edit: İmla.

alquirel

Aslında o başlıkta devam etmek de uygun olabilir ama buradan devam edelim.

Bakın size yöneltilen soru şu: Aynı kaynak tüketim cimriliğini normal Xubuntu ile de yapabilecekken neden kullanmayacağı uygulamalarla dolu olan dağıtımı yüklesin?

Xubuntu dememin sebebi de şu, bir önceki iletide demişsiniz ya, birisi "Benim tavsiyem XXX sürümüdür" demiş olsaydı diye, @eronis aslında tam olarak da onu yapmış:
Alıntı yapılan: eronis - 18 Nisan 2016 - 19:51:21
Eğer konu kaynak tüketimiyse xubuntu (ubuntu studio xfce kullanır. xfce=xubuntu) yada lubuntu daha akıllıca tercihler olacaktır. Veya net install'dan ubuntu'yu kurabilirsin, diğer adı minimal iso ve oldukça minimal bir sistem kuruyorsun. Base sistem dahi kurabilirsin. Sonra kurarsın i3 wm yada openbox wm gibi daha hafif bir şey.

Sonra ne olmuş: teknik açıdan doğrudur eksiktir yanlıştır bilemeyeceğim, @plazma size ille de Ubuntu Studio demenizin neden uygun olmadığını örnekle anlatmaya çalışmış. Siz ne yapmışsınız? Dalga geçer gibi kaldırmayacak bir donanıma "KDE yükleyeyim o zaman, havam olsun" demişsiniz.

Bunu bana deseydiniz muhtemelen hiç cevap vermezdim. Ama benim cevap vermeyecek olmam her insanın aynı şeyi yapacağı/yapması gerektiği anlamına gelmez.

Mesela şu başlıkta da gayet insani bir şekilde tavsiyede bulunmuştum ancak aldığım cevap ortada. Ben cevap vermedim. Belki o tepki orada size gelseydi demediğinizi bırakmazdınız.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50733.msg580588#msg580588

seron

@alquirel,
allasen, söyler misin o son linkteki durumda ne var? Niye sorun oluyor şimdi bu? Google drive sorunlu ve kızıp uğraşmak istemedim, başka tavsiye istemem dedim.
sizler olayı yanlış anlıyorsanız....
alıngansanız...
o kadaaaaaar yazı yazdık çizdik, hatalıyız da dedik,
sizin hiç mi hatanız yok dedik...
anlamıyorsanız;

ben ne yapayım arkadaş?
Haa, ben üzerime düşeni yaparak orada ya da başka yerlerde, yanlış anlaşılmaya meydan vererek sizleri rahatsız ettiğim için ÖZÜR DİLERİM. bak aha da koca koca harflerle yazıyorum.
ÖZÜR DİLERİM HATAYA BEN NEDEN OLDUM
pekala şimdi sizler, kusursuzsunuz da...
biz mi kötüyüz?!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2016 - 02:28:13

Başka nerelerde ne kusur işlediysek, yanlış anlaşıldıysak söyleyin de düzeltelim/özür dileyelim.
Madem siz dileyemiyorsunuz gurudan, biz dileriz 8)

alquirel

Google Drive sorunlu derken? Bu kısma nasıl bir yorum yapsam bilemedim. Tüm dünyanın çerez niyetine kullandığı şey sorunluymuş.

Ayrıca ben size kötüsünüz dedim mi? Önce sen benden o konu için özür dile dedim mi? Bana niye orada öyle yaptın çok kırıldım falan dedim mi? Eğer alınmış kırılmış olsaydım, eğer o konu için özür bekliyor olsaydım bunu o zaman yapardım. Şu an o konuyu sadece örnek olarak verdim.

Ve eminim ki orada tavsiye veren sen olsaydın da o tavsiyeyi kabul etmeyen ben olsaydım konu üstüne konu açılır, ne alınganlığımız ne de gıcıklığımız kalırdı.

Bu arada belirtmeme gerek yoktur umarım, bu iletilerim şahsıma aittir, yönetime değil.

seron

Eğer özür isteseydin, ben de dilerdim, konu tatlıya bağlanır uzamazdı.
Bir sorun oluyor, bana düşman oluyorsunuz, haberim yok. Bir sıkıntınız varsa söyleyin, ben iyi niyetliyim ve özür dilemeye veya sorunu gidermek için destek olmaya razıyım.

Demediysen örnek vermeye de gerek yok. Gücenmişsin ki konuyu taaaaa nerelerden bulup alıntı yapmışsın.

Google drive'ın sorunlu olması benim açımdan. ben cahilim kullanmayı beceremeyip kızdım/ ya da kullanışlı bulmadım. bu benim şahsi fikrim.
yapamayınca da "ya bunla beni uğraştırmayın yeaaa" dedim. milletin ne yerine kullanması beni ilgilendirmez ki?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2016 - 02:36:39

sitede kan arayan bir arkadaş var.
bu konuyu takip eden arkadaşlar, buraya kilitlenip vakit kaybetmeyin. imkanınız varsa yardım edin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: alquirel - 20 Nisan 2016 - 02:15:24
Aslında o başlıkta devam etmek de uygun olabilir ama buradan devam edelim.

Bakın size yöneltilen soru şu: Aynı kaynak tüketim cimriliğini normal Xubuntu ile de yapabilecekken neden kullanmayacağı uygulamalarla dolu olan dağıtımı yüklesin?

Xubuntu dememin sebebi de şu, bir önceki iletide demişsiniz ya, birisi "Benim tavsiyem XXX sürümüdür" demiş olsaydı diye, @eronis aslında tam olarak da onu yapmış:
Alıntı yapılan: eronis - 18 Nisan 2016 - 19:51:21
Eğer konu kaynak tüketimiyse xubuntu (ubuntu studio xfce kullanır. xfce=xubuntu) yada lubuntu daha akıllıca tercihler olacaktır. Veya net install'dan ubuntu'yu kurabilirsin, diğer adı minimal iso ve oldukça minimal bir sistem kuruyorsun. Base sistem dahi kurabilirsin. Sonra kurarsın i3 wm yada openbox wm gibi daha hafif bir şey.

Sonra ne olmuş: teknik açıdan doğrudur eksiktir yanlıştır bilemeyeceğim, @plazma size ille de Ubuntu Studio demenizin neden uygun olmadığını örnekle anlatmaya çalışmış. Siz ne yapmışsınız? Dalga geçer gibi kaldırmayacak bir donanıma "KDE yükleyeyim o zaman, havam olsun" demişsiniz.

Bunu bana deseydiniz muhtemelen hiç cevap vermezdim. Ama benim cevap vermeyecek olmam her insanın aynı şeyi yapacağı/yapması gerektiği anlamına gelmez.

Mesela şu başlıkta da gayet insani bir şekilde tavsiyede bulunmuştum ancak aldığım cevap ortada. Ben cevap vermedim. Belki o tepki orada size gelseydi demediğinizi bırakmazdınız.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50733.msg580588#msg580588
Bir kez daha AÇIKLAMA.
İşletim sistemlerinin donanım istememesi veya donanım ile ilgili olmadığı hakkındaki yazılanları okuyunuz.
Ben de diyorum ki.
P-4 işlemci ve bunun gibi düşük kapasiteli bir donanıma bazı işletim sistemleri kurulamaz.
Alıntı yapılan: plazma - 19 Nisan 2016 - 02:55:13
İşletim sistemi bir uygulamayı çalıştırmak için yüksek kapasiteli bir işlemci istemez ki, uygulamaların min ve önerilen donanım ihtiyacı vardır. İşletim sistemlerinin sayfalarında da istenilen konfigürasyon yazar. Render ve video converti kalkıp anlatmayacağım ama karıştırınlar var sitelerde forumlarda ve ilgili yerlerde zaten açıklanmıştır.

Bu örnekte donanımı isteyen uygulama mı yoksa işletim sistemi mi? Cevap vermenize gerek yok zaten belli.
Yineliyorum
P-4 gibi düşük konfigürasyonlu bir PC ye Linux mint KDE gibi işletim sistemi kuramazsınız. Hasbel kader kurabilseniz de çalışmaz. Uygulamalarda sistem kilitlenir :D
Şu sözlere dikkat çekeyim.
Alıntı YapCevap vermenize gerek yok zaten belli
Burada esas olan TAVIRLARDIR. Siz bu gibi sözcüklerden ne anlarsınız?

heartsmagic

Konu ta buralara kadar gelmiş. Esasında yapısal olarak ciddi ciddi bir şeyler yazıp, tartışıp tek tek neden neyi ne şekilde söylediğimizi anlatmak isteyen biriyimdir. Bunu yaparken de önce karşı tarafla nazik nazik konuşup, üstelemesi durumunda sivrilebilirim. Yine böyle yapardım ancak bazı konularda hâlâ insanların samimiyetine güvendiğim için son bir kere daha şansımı deneyeceğim. O aşamadan sonraysa eski tutumumuza döneriz, zira yapacak bir şey yok.

Bakın, baştan şunu söyleyeyim. Şu ana kadar yanlış anladığınız durumlar için, hatta ve hatta kendinize haksızlık yapıldığını düşündüğünüz durumlar işin peşin peşin kendi adıma özür dileyeyim. Madem beklenen bir özür, peki buyurun sizin olsun.

Değineceğim ikinci nokta şu, lütfen ama lütfen eski meseleleri konuşacaksanız forumun öneriler başlığında durumu açık açık, uzun uzun yazın. Diliyorsanız örnek verin, ileti koyun, şu yönetici bana şunu dedi deyin, durumu tartışalım. Öteki türlü "şöyle haksızlığa uğradık, böyle oldu" demek çok havada kalıyor. Bu başlıkta çıkamayız işin içinden. Bu başlık malum dağıtım meselesi ve üyelik iptaline yönelik olsun.

Şimdi, gelelim dağıtım başlığı konusuna, yani US meselesi. Bu söyleyeceklerime üzüleceksiniz @seron ve @Mr_YAMYAM, bizlerin yazdıklarını sanki sizlere gıcığımız varmış  da o nedenle yazıyormuşuz gibi düşünüyorsunuz. Yok. Cidden yok böyle bir şey, özelden konuştuğumuzda da söyledim, yanlış görürsem düzeltirim, düzeltmeye de devam ederim.

Hâlâ ısrarlı bir şekilde sanki dağıtım önerisi yapılmasını kısıtlıyormuşuz gibi konuşuyorsunuz, mesele buradan çıkıyor sanırım. Hayır, dilediğiniz dağıtımı önerebilirsiniz. Ancak, bu öneriye eleştiri gelmesi neden rahatsız ediyor sizi anlamıyorum. Aynı öneriyi @Mr_YAMYAM değil başkası yapsa "tüm samimiyetimle söylüyorum" aynı eleştiriyi getirirdim. Forumun birçok noktasında birçok üye için eleştiri getirdim yanlış bilgiler nedeniyle. Tabi olay algıda seçicilik olunca ne yazık ki onlar görülmüyor fakat konu size yapılan eleştiri olunca itiraz ediliyor. Anlıyorum bunu.

Peki, yanlış olan ne bana göre? US ile ne zorum olabilir ki benim? Anlatmaya çalıştım defalarca, mesele US dağıtımının özel bir dağıtım olması, normal bir kullanıcının ihtiyacı olmayacak birçok uygulama ile beraber gelmesi. Allah aşkına bunu anlamayacak ne var? Kali Linux veya Scientific Linux dense de aynı şeyleri söyleyecektim, değişmeyecekti kısacası.

Ha, şimdi ısrarla @Mr_YAMYAM demiş ki yine:
Alıntı Yap
Çoğu işletim sistemi birkaç uygulamayı aynı anda çalıştırırsa ya uygulama çökme raporu vererek kapanır, ya da sistem çökme ile karşılaşabilir.

Ben şu cümlenin neresinden tutayım? Lütfen ama, geçtik senelerin tecrübesi ile Linux sürümlerini kullanan biz, ortalama tecrübeye sahip arkadaşlar bile şu cümlenin ne kadar yanlış olduğunu görürler. Daha ne anlatmaya çalışayım sizlere bilemiyorum. Hâlâ bazı makineler bazı dağıtımlar kurulamaz deniyor. @Mr_YAMYAM, US'nin temeli ne, bak kaçtır soruyorum. Temel diyelim ki 12.04. Ne güzel işte, demek ki o makineye 12.04 kurulabiliyor. Bu durumda bir yığın kullanılmayacak uygulamayı barındıran US yerine düz 12.04 önerilir. Nedir yani artısı US dağıtımının. Şu meseleyi dahi kabul edemiyorsan başka da bir şey söylemek istemiyorum.

Bu kadar şeyi de tartışmayı devam ettirmek için yazmadım, cidden açıklama ihtiyacı hissettim. Size karşı bir durum yok, bugün @Mr_YAMYAM gider yarın bir başkası gelir, aynı itirazı ona da yaparım. Kendisi "Çözüm getirmediler" demiş ısrarla, ancak çözüm belli: Normal kullanıcılara bence US önerilmez, sebeplerini de sıraladım. "US şöyle iyi, böyle iyi" dendiğinde de iyi olanın temeli olduğunu anlatmaya çalıştım ama nafile.

Bu nafile meselesinden sonra da cidden sizin bizlerin yazdıklarını alaycı, saldırgan bulduğunuz gibi bizler de karşı tarafın yazdığını alaycı bulabiliriz. Tüm doneler ortadayken hâlâ söylenenlere bakınca bize de alay ediliyor gibi gelmekte. Sizler de @plazma'nın yazdığına takılmışsınız, görüldüğü gibi insanlar karşılıklı olarak bazı şeyleri doğru ya da yanlış algılayabiliyorlar.

Kullanıcı iptali ve ileti silinmesi meselesine gelirsek. Forumun lisansı belli, sözleşme ortada. Ha, bu bağlayıcıdır değildir bilemiyorum, @cagriemer'in dediği gibi henüz test edilmiş bir durum yok. Fakat, @alquirel'in dediği gibi önüne her gelen iletilerinin tamamını sildirme imkânı edinecekse ben bu aşamadan sonra forumdaki hiçbir soruyu cevaplamam. Neden cevaplayayım ki? O insan bir iki gün sonra gelip silin benim iletilerimi derse? Böyle bir potansiyel varsa, o korkuyla nasıl yaşarım ben :D

Kendi fikrim üyeliğin de silinmemesi yönünde, fakat aramızda ortak bir karar çıkar da farklı bir şey olur bilemiyorum. Burası demokratik bir yer değil arkadaşlar, defalarca söyledik. "Bir grubun" yönettiği bir forumda bulunuyorsunuz, seçimle gelmedi bu insanlar, herhangi bir demokrasi vaadi de verilmedi. Ancak, elbette aramızdaki bütünlüğü korumak için kendi içimizde "demokratik" davranıyoruz. Fakat bu demek değildir ki çıkacak karar forum geneli için demokratik bir karar olsun.

Bağlamak adına söyleyeyim, hâlâ insanların içindeki samimiyete güveniyorum. @seron'la özelden konuştuğumuzda da söylemeye çalıştım esasında. Benim kendi adıma kimseye gıcık olup da bir şeyler karalayacak kadar ileti yazma lüksüm yok, gerek yok. Zira gıcıklık olsun diye bir şeyler yazmak bana vakit kaybettirir. Vaktimi farklı şekillerde kullanmayı tercih ediyorum. Yazılanlar da gıcıklık olarak algılandıysa özür dilerim ama gerçek böyle değil ne yazık ki.

Buranın saygın bir ortam olmadığını düşünebilirsiniz, kalabilirsiniz, gidebilirsiniz. Bu tamamen hür iradenize bakar. Bizi illâ çok saygın ya da başarılı bulmak durumunda da değilsiniz. Biz tekel de değiliz. Gidip isteyen herkes "Ubuntu Destek" adında bir forum da açabilir. Hatta gidip ubuntuturkiye.net vs. gibi bir şey de açabilir. Orada dilediği yönetimi sergiler, istediği şekilde davranır topluluğa. Bizler senelerdir çizgimizi bozmadık, edindiğimiz tecrübenin de ortamı korduğunu düşünüyoruz. Tartışmalar olur, biter. İnsanlar gelir, geçer. Kalan buradaki birikim ve Linux'a başlayan insanların bir şeyler öğrenmesidir. Eh, o da olduğuna göre...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.