C# ve Windows

Başlatan OnLive, 12 Nisan 2016 - 23:25:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Merhabalar. Mono kurmadan Ubuntu'da C# kullanmak mümkün müdür? İkinci sorum Ubuntu üzerinden Windows için uygulama geliştirebilir miyiz? Ve Geliştirdiğimiz uygulamayı test edebilmek için mutlaka sanal makineye Windows kurmak mı gerekiyor? Teşekkürler.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

natgho

Merhaba;
Mono kullanmak istemiyorsanız Eclipse üzerinden de C# geliştirebilirsiniz, ancak konsoldan .exe çalıştıramayacağınızdan, wine kullanmanız gerekir.
Mono çok pratik ve kullanışlı, neden kullanmaktan kaçınıyorsunuz ki?
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

ekremsenturk

Netframework kurulu olmadan Windows'ta C#, VB.Net, Asp.Net, Paintnet, Visual Studio v.s çalışmazlar (ve kurulmazlar bile) .MSI uznatılı hiç bir kurulum dosyası başlatılamaz.

Ubuntu'da Wine ile bazı Netframwork sürümleri kurulabilir, ancak her zaman düzgün çalışmayabilirler.

Mono dışında bir de DotGnu var. Uzun zamandır güncellenmeyen ve de kararlı sürümü sipariş ile gönderilen. Başka da bir seçenek yok.
Mono kurulu olmadan Eclipse ile de, veya başka bir şeyle de C# geliştiremezsin. Wine ile de Netframwork veya Mono veya DotGnu kurulu olmadan C# programlarını çalıştıramazsın.

Linux'ta geliştirilen C# programları kısmen ( basit olanlar ) Windows'ta çalışırlar. Mono'da mcs derleyicisi dışında da başka C# derleyicileri mevcut ve belirli bir Windows sürümü veya Netframwork sürümü için, belirli derleyicileri kullanabilirsin. Her C# programı her Windows veya Netframework sürümünde çalışmaz. Sürümler arası geriye dönük destek sınırlı. Her Visual Studio sürümünün kendi desteklediği bir Netframwork sürümü var. Ve yine her Windows sürümünü desteklemezler. Bunları MSDN'den araştırabilirsin. Mono bu konuda en esnek olanı. Her yeni sürüm, bir öncekileri de destekler. mcs ile derlenen programlar varsayılan olarak Netframwork 2.0 yi arar. ama diğer sürümleri de 4.5'e kadar desteklerler. Bu nedenle de sadece mono komutu ile çalışırlar.

Örnek: Bu şekilde çalışır
mono program_adı.exe
Bu şekilde çalışmaz:
./program_adı.exe