[Çözüldü] Ekran birden kararıyor (Cinnamon on Debian)

Başlatan kızılgenç, 08 Nisan 2016 - 14:43:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kızılgenç

Merhaba arkadaşlar,

Debian 8.3, Cinnamon 2.2.16 sürümlerini kullanmaktayım. Kernel ise 3.16.0-4-amd64.

Gelelim asıl soruna. Arkadaşlar problemim şöyle. Bilgisayarı bir kaç kere beklemeye alıp açtıktan sonra bilgisayarda örneğin bir yazı okurken klavye ve fareyi kullanmadığımda bilgisayarın ekranı aniden kararıyor ki normal bekleme moduna alma filan değil. Şöyle ki bilgisayar normal çalışmaya devam ediyor. Bilgisayarı tekrar uyku moduna alıp uyandırmadığım sürecede ekran tekrar gelmiyor. Bu sorunu çözemedim. Ne yaptın çözmek için derseniz aslında bir şey de yapmadım. İnternette araştırdım ama böyle bir şey yaşayan hiç olmamış. Donanımsal bir arıza da yok bunu nerden anlıyorsun derseniz Windows 10 kullanarak test ettim. Orda böyle sorunlar yoktu. Kaldı ki sistemi yeniden başlattıktan sonra uzun süre dokunmasam bile ekran kararmıyor.

yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

heartsmagic

Makinenin marka ve modeli nedir?
Grafik kartı bilgileri nelerdir: ekrankomut

Konuyu da daha uygun olan bölüme taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kızılgenç

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2016 - 20:21:39
Makinenin marka ve modeli nedir?
Grafik kartı bilgileri nelerdir: http://kb.ubuntu-tr.net/ekran-komutlari

Konuyu da daha uygun olan bölüme taşıyalım.

Bu bilgileri vermeyi unuttuğum için kusura bakmayın.
Bilgisayar Asus N550JV. Daha önce Gnome masaüstü kullandım uzun bir süre. Onda iken böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Cinnamonda yaşadım.

Konu başk bölüme nasıl taşınıyor bilmiyorum.  :-\

lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0416] (rev 06)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device [1043:11cd]
Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GK107M [GeForce GT 750M] [10de:0fe4] (rev a1)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device [1043:11cd]
Kernel driver in use: nouveau

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_fbo_render_mipmap, GL_OES_get_program_binary, GL_OES_mapbuffer,

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1920 x 1080, maximum 8192 x 8192
eDP1 connected primary 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 345mm x 194mm
   1920x1080     59.97*+  59.93 
   1680x1050     59.95    59.88 
   1600x1024     60.17 
   1400x1050     59.98 
   1280x1024     60.02 
   1440x900      59.89 
   1280x960      60.00 
   1360x768      59.80    59.96 
   1152x864      60.00 
   1024x768      60.00 
   800x600       60.32    56.25 
   640x480       59.94 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
bir sonuç üretmedi.

heartsmagic

Konuyu taşıdım zaten, o kısma takılma. Sadece Debian için olan konuları bu bölüme açmaya çalışırsın.
Gnome ile sorun olmuyordu demişsin, yine aynı sürüm Debian mı vardı makinede? Aynı dağıtımdan mı bahsediyoruz burada.

Makinede Optimus var, hani sürücülerine bakın diyeceğim Debian için fakat aynı makinede Gnome ile sorun olmuyor, Cinnamon ile sorun oluyorsa masaüstü üzerine gitmek gerekebilir.

kızılgenç

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2016 - 22:21:58
Konuyu taşıdım zaten, o kısma takılma. Sadece Debian için olan konuları bu bölüme açmaya çalışırsın.
Gnome ile sorun olmuyordu demişsin, yine aynı sürüm Debian mı vardı makinede? Aynı dağıtımdan mı bahsediyoruz burada.

Makinede Optimus var, hani sürücülerine bakın diyeceğim Debian için fakat aynı makinede Gnome ile sorun olmuyor, Cinnamon ile sorun oluyorsa masaüstü üzerine gitmek gerekebilir.

Aynı sürüm mü bilmiyorum Cinnamon a geçerken sıfırdan kurulum yapmıştım. Belki bir alt sürüm olabilir. Optimus kurduğumu hatırlamıyorum. İntel HD ile kullanıyorum yetiyorda zaten  :) . Ben masaüstünden kaynaklı olacağını düşünüyorum. Lakin soruna nasıl bir çözüm geliştirilir kısmında en ufak bir fikrim dahi yok.

Oxygen

Nvida 'ın maalesef özgür sürücüleri rezalet :'( (nvida gerekli dokümantasyonu vermiyor).

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=5344.0

kızılgenç

Nvidia driver ını kurmamı neden istediniz anlamadım? Yada istediniz mi aslında onu da anlamadım. Benim problemimle ne gibi bir alakası olablir ki? Daha önce hiç kurmadan kullandım gerek görmüyorum şimdilik. Intel HD 4000 (olması gerek) ile işlerim gayet akıcı.

Alıntı yapılan: Oxygen - 08 Nisan 2016 - 23:56:12
Nvida 'ın maalesef özgür sürücüleri rezalet :'( (nvida gerekli dokümantasyonu vermiyor).

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=5344.0

dj_psk

Kurmanı istememişler, zaten kurulu gözükmekte ya kaldır ya da optimus işlemlerini yap olay bu. Çift ekran kartıyla çalışmak için gerekli ayarları kastediyorum.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

kızılgenç

Alıntı yapılan: dj_psk - 09 Nisan 2016 - 12:15:12
Kurmanı istememişler, zaten kurulu gözükmekte ya kaldır ya da optimus işlemlerini yap olay bu. Çift ekran kartıyla çalışmak için gerekli ayarları kastediyorum.

Kurmuş muyum?  :o  ;D Hiç hatırlamıyorum  :-\ Bi kullanmak için ayarlarını yapayım o halde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2016 - 12:29:09

Alıntı yapılan: dj_psk - 09 Nisan 2016 - 12:15:12

nvidia-detect programı ile bakayım dedim No NVIDIA GPU detected dedi. Çok ilginç. Kurduğumu söylediniz ama ben sistemde nvidia ile ilgili bir şey bulamadım. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Ödevlerim olduğu için hata yapıp sistemi kullanılamaz hale getirirsem hapı yutarım  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Nisan 2016 - 12:50:20

Linux Mint kullanmıştım bir ara orada bumblebee yerine prime kurmuştum çok rahattı o. Şimdi Debian için bakıyorum hiç sonuç alamadım. Dediğiniz şekilde de nvidia driverları sistemde kurulu değil sanırım. Çünkü Nvidia ile alakalı hiç bir şey bulamadım sistemde. Kernel driver in use: nouveau çıktısındaki driver da ne açıkçası bilmiyorum ama ben yüklemedim :D

heartsmagic

Şu an yüklü değil Nvidia sürücüleri, biraz yanlış yönlendirme olmuş. Çıktılarda görünüyor zaten kurulu olmadığı.
@kızılgenç, grafik kartı sürücüleri belki sorunu çözebilir, emin değilim. Prime veya Bumblebee deneyebiliriz. Eğer deneyelim dersen Debian için bakınırız.

kızılgenç

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Nisan 2016 - 00:38:39
Şu an yüklü değil Nvidia sürücüleri, biraz yanlış yönlendirme olmuş. Çıktılarda görünüyor zaten kurulu olmadığı.
@kızılgenç, grafik kartı sürücüleri belki sorunu çözebilir, emin değilim. Prime veya Bumblebee deneyebiliriz. Eğer deneyelim dersen Debian için bakınırız.

Prime deneyebiliriz. LDM ile uyumlu olduğunu biliyorum. Yazın olsa detaylı kendim de bakarım. Lakin yanlış bir şey yaparsam bilgisayara ihtiyacım var ödevsiz haftam geçmiyor. Bilgisayarın çökmesini düşünemiyorum bile...  :-\

heartsmagic

Debian için bizim taraftaki gibi bir nvidia-prime çalışması yok gördüğüm kadarıyla, ilginç. Şu durumda Bumblebee ile şansını denemelisin. Eğer ben yanlış biliyorsam veya bulamamışsam ilgili bilgileri biri düzeltir, biraz bekleyebilirsin yani.

Hoş, mesele grafik kartı sürücülerine de çıkmayabilir. Çekirdek yükseltmeyi deneyebilirsin bir başka öneri olarak.

kızılgenç

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Nisan 2016 - 00:25:10
Debian için bizim taraftaki gibi bir nvidia-prime çalışması yok gördüğüm kadarıyla, ilginç. Şu durumda Bumblebee ile şansını denemelisin. Eğer ben yanlış biliyorsam veya bulamamışsam ilgili bilgileri biri düzeltir, biraz bekleyebilirsin yani.

Hoş, mesele grafik kartı sürücülerine de çıkmayabilir. Çekirdek yükseltmeyi deneyebilirsin bir başka öneri olarak.

Kernel yükseltmesi bana ne gibi bir yarar sağlar anlayamadım. Onun dışında uğraşacak vaktim yok şimdilik hem prime hakkında yazan olur belki bekleyeyim biraz.

heartsmagic

Beklemeye alma ile ilgili değil mi tüm sıkıntılar? Bir ihtimal yeni çekirdeklerde senin makinen için iyileştirme yapılmıştır.

kızılgenç

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Nisan 2016 - 16:41:14
Beklemeye alma ile ilgili değil mi tüm sıkıntılar? Bir ihtimal yeni çekirdeklerde senin makinen için iyileştirme yapılmıştır.

Anladım. O zman bir vakit kernel yükseltmesi yapacağım. Hızlıca bir göz attım çok zor bir şey değil gibi.

kızılgenç

Evet arkadaşlar bugün itibariyle kernel 4.5.2 sürümünü yükledim. Ufak çaplı denemelerim sonucunda sorunun giderildiğini düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda yine sorun var mı yok mu bakacağım. Yardımlarınız için teşekkürler.