Linux dağıtımları ne kadar güvenli?

Başlatan semih85, 06 Nisan 2016 - 13:23:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semih85

Selamlar. İki haftadan beri Windows işletim sistemini komple silip ubuntu işletim sistemine geçtim. Geçme nedenlerinden bazıları sistemin windows10 için yetersiz olması ve fazla incikli boncuklu şeyleri sevmemem. Şu an Xfce masaüstüyle yoluma devam ediyorum.

Peki bu tip sistemlere ne kadar güvenli. Pc kullanmaya başladığım ilk zamanlar antivirüs programları kulladım ve daha sonra uzun bir süre kullanmama kararı aldım ve şu an dahi antivirüs programı kullanmıyorum. Her zaman dikkatli bir kullanıcı oldum ve öyle saçma sapan hack olaylarına yem olmadım.

Sorum şu şekilde ben bu işletim sistemini aktif olarak kullanmaya başladım ve bankacılık işleri sigorta işleri gibi kendim için önemli işler yapacağım. Bu tip işlemlere yaparken işletim sisteminin güvenlik durumu nedir.

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

ekremsenturk

Aynı konuyu içeren bir sürü başlık mevcut. Meselâ: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=49002.0

Düzenleme Notu: Bağlantıyı açılabilir yapmak adına bir karakter boşluk bıraktım sadece.

illedelinux

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

semih85

~ hoşça'kal'

Sistem İşlemci; core i5 ekran kartı: nvidia geforce GTX920M Ram: 4GB DDR3 HDD: 320GB

heartsmagic

Düzeltelim tekrar, dağıtım :)
Bu konuda açılan eski başlıklara bakılabilir. Net cevap istiyorsan en az eski kullandığın işletim sistemi kadar güvenlidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furyzer0

Her türlü windowstan daha güvenli olduğu kesin windowsun pazara payı çok yüksek olduğundan neredeyse tüm virüsler windowsa yazılıyor linuxun hem pazar payı az hem de kullanıcılarının çoğu ileri düzey kullanıcı olduğu için virüs yazmaz pek fazla kimse ayrıca windowsun programlara verdiği yetkiler çok fazla.

Minty

Aslında şunu söyleyebilirim. Tarayıcı üzerinden yaptığın her işlemde kendine dikkat etmelisin. İşletim sistemi ne kadar güvenli olursa olsun tarayıcıdan sızanlar veya yem atanlar her zaman için tüm platformlara rahatlıkla erişim sağlayacaklardır. Linux kullanman ise seni virüslerden korur. Bu şekilde düşünürsen ve yem olmamaya dikkat edersen rahatlıkla işlerini yürütebilirsin.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~