[Çözüldü] Linux da arka kapı var mı?

Başlatan ahmet_matematikci, 06 Nisan 2016 - 13:17:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

https://tr.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds#Muhtemel_NSA_.28Ulusal_G.C3.BCvenlik_Dairesi.29_Yana.C5.9F.C4.B1m.C4.B1

Alıntı YapEylül 2013'te, LinuxCon konferansında Torvalds bir ABD devlet dairesi tarafından Linux'a arka kapılar eklemesi için yanaşılmış olup olmadığı sorulduğunda, şifahi "hayır" diyerek başını "evet" şeklinde sallayarak cevap verdi.[4] Sonrasında apaçık bir şaka olduğunu ifade etti.[5] Fakat, Linus'un babası Nils belirtti:

En büyük oğlum [Linus Torvalds] aynı soruyu sorulduğunda: "NSA tarafından arka kapılar hakkında size yanaşıldı mı?", "hayır" dedi ama aynı zamanda başını salladı. Böylece bir nevi yasal serbestlikde idi. Doğru cevabı vermişti, [ancak] herkes NSA'in ona yanaşmış olduğunu anladı.

—  Nils Torvalds, LIBE Committee Inquiry on Electronic Mass Surveillance of EU Citizens - 11th Celse, 11 Kasım 2013.[4][6][7]

iyi de hikayenin sonunu nasıl bitti. Yanaştı da ne oldu.... Bunu okuyunca aklımda deli fikirler komplo teoriler oluştu birden :o :o :o
Bİr de bizim tarafta Kabuk (bash) , glibc , OpenSSL açıklarının bu kadar geç keşfedilmesinin sebebi aslında bilinçli şekilde bırakılmış açıklar olması mı idi?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ekremsenturk

Olsaydı keşf edilirdi. Kaynak kodlar erişime açık ve yüzlerce dağıtım tarafından kullanılıyorlar, düzenleniyorlar, deneniyorlar.

yazilimci_adam

Herkes tarafından katkı yapılan bir dağıtım. Arka kapı için bir açık bırakılsaydı elbet benim gibi kod okumayı seven ve ayrıca okuduğu kodun ne işe yaradığını bilenler bir şeyler söylerdi.

D@bbe

olsa 20 günden fazla sürmezdi... NSA mı yardım istedi açık kaynak kodlu işletim sistemlerinden hoşlanmadıkları kesin... 

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

erdemakin09

Bunlara pek itimat etmeye gerek yok. Genel olarak bir çoğu reklamın iyisi kötüsü olmaz amacı ile söylenmiş şeyler çıkıyor. Açık kaynak kodlu bir yazılımda A şahsı açık kapı bıraksa B şahsı kapatır :D
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

heartsmagic

Eski bir konu, kaldı ki cevabı verebilir miyiz? :)

Önce şu ayrımı yapalım, Linux çekirdektir, bash, OpenSSL ise uygulama. Bu uygulamaların Linux ile alakası yok, tartışma temelini doğru oturtmak adına söylüyorum bunu. Bilinçli midir açıklar? Kim bilir... Cidden, kim bilebilir ki? Bu kadar sıkıntı yapmaya değmez, eğer bu kadar düşünürsek hiçbir şey kullanamayız zira benzer şeyler OpenBSD için de söylendi zamanında.

Öyle bir zamandayız ki at izi it izine karışmış durumda. Özel bir hedef değilseniz bence bu kadar şüpheci olmaya gerek yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marslı

Alıntı YapÖzel bir hedef değilseniz bence bu kadar şüpheci olmaya gerek yok.
Hepimiz birer hedefiz. Bknz: NSA

heartsmagic

@marslı, özele vurgu yapmış olayım o zaman. Şu durumda hiçbir şekilde bilgisayar, internet, telefon falan kullanmamak gerekiyor. Birbirimize orada arka kapı var mı, burada arka kapı var mı diye sormamızın bir anlamı yok. Adamlar güvenlik duvarlarına arka kapı koymuşlar daha ne olsun, adı güvenlik duvarı bunun. Bkz: Juniper. Bildiklerimiz, bilmediklerimiz. Şimdi bütün bunlar oluyor diye ne yapmamız lazım birer kullanıcı olarak?

ahmet_matematikci

@ heartsmagic haklısınız aslında bu bakış  açısı hoşuma gitti. Arka kapı olsa ne tür bilgilerim calinabilir diye düşündüm ...
kopegim @roche ve oglumun resimleri , bankada maaşım dan arta kalanlar  ...☺....ve e posta hesabım da amirlerim sen gelen gorevlendirmelerim  var.
Dediginiz gibi bana açık kapı olsa ne olur olmasa ne olur.  Gündem de bu kadar komplo teori olunca insan ister istemez panikle yazıyor ama işin ucunda bizi ...siradan insanlari....direk ilgilendiren bir şey yok aslında.
Koca nsa benim facebook hesabım için arka kapı biraktirmaz sanirsam :))
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

marslı

Sizler böyle düşünmeye devam ettiğiniz sürece, bizler hep izlenmeye devam edeceğiz.
İnternet trafiğiniz ve verileriniz sizin mahremiyetiniz. Madem birilerinin görmesinde, sizleri izlemesinde sakınca yok. Buyurun maillerinizi fotograflarınız paylaşın.
Ha biz görmüşüz ha devletler. Gerçi devletler sadece izleyip kayıt etmiyor. Yeri geldiğinde şirketlere bilgileri satıyor. 

grayloop

Peki, sizce ne yapmalı?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

marslı

Neden bu düzeni kabul ediyorsunuz? Neden ayaklanıp bu düzene dur demiyoruz? Biz varsak devlet var. Biz yoksak yok.
Sözlerimde siyasi bir anlam barındırmıyorum. Bilginize.

ekremsenturk

erdemakin09

Alıntı yapılan: grayloop - 07 Nisan 2016 - 23:10:21
Peki, sizce ne yapmalı?

Cep Telefonunu kır at. Laptopu parçala. Modemi yak. Evini teknolojiye izole et. :)
Bunlar şaka gibi gelebilir ama interneti kullandığınız her an açıklar ve tehlikelerle karşı karşıyasınız. Ne yazık ki bu durum böyle. Tıkladığınız bir *bağlantıda saniyeler içinde mailiniz çalınabilir. Sosyal medya hesaplarınız hacklenebilir. Kredi kartı bilgilerinizden 100lerce lira çalınabilir. Ne kadar önlem alırsanız alın bunlar başınıza gelebilir.

betseg

@erdemakin09, hackenmek ve izlenmek farklı olaylar yalnız. Hacklemeyi gerekli bilgiye sahip herkes yapabilir ama izlemeyi sadece devletler/sağlayıcılar yapabilir.

marslı

heartsmagic

@marslı, kabullendiğimi ve istediğimi söylemedim ki. Basit bir gerçeğe vurgu yaptım. İnsanoğlu avlanmak için keskin şeyleri icat ettikten sonra "Aman ya ayaklanalım da kimse cinayet işlemesin" diyebildi mi? 
İnterneti servis sağlayıcılardan alıyorsun, varsa eğer bildiğin birileriyle bilgileri paylaşmayan bir sağlayıcı söyle ki biz de ona geçelim. Öteki türlü "Haydi ayaklanalım arkadaşlar" şeklindeki kuru anarşist (olumsuz yönde alınmasın) söylemin ötesine geçmiyor bu söylem, bu forumun da konusu değil. Ele gelir önerilerin varsa dinlemeye hazırım, öteki türlü senin de şu an ayaklanmış olduğunu, izlenmeyen bir servis sağlayıcısından bu iletiyi yazdığını pek düşünmüyorum :) Şimdi bana Tor, VPN falan deme lütfen hepsinin istendiğinde izlenebildiğini bal gibi biliyoruz.

Konu çok farklı yerlere kayıyor, cidden bu konunun ve forumun meselesi olmasın bu mesele bence. Teknik konulardan bahsedelim, beyin fırtınası oluyor denecekse de ayaklanalım önerisi üzerine gitmeyelim.

marslı

Ben ayaklanmış durumda değilim, izlendiğimi de biliyorum. Ha şunu da belirteyim. Tor ve VPN kullandığımızda belki NSA'dan kaçamayız ama ISS'den bir nebze kaçabiliriz.
Ayaklanınca bir şey olmayacağını, doğru olanı savunduğumuzda bunun terör örgütü propagandasıymış gibi gösterileceğini de biliyorum. Bunlar olmadı mı? Oldu. Ama bunları bilip de bir şeyler yapamamak zoruma gidiyor. Belki daha mantıklı bir fikir söyleyen olur ayaklanmak dışında. Sonuna kadar desteklerim ve destekleyeceğinizi de biliyorum.
Ama bakıldığı zaman başkaldırmak (yanlış anlaşılmasın siyasi anlam taşımamaktadır) şu an için yapabileceğimiz tek şey. Tüm ABD ayaklanıp "bizi izlemeyin" dese devlet hala "yok biz izleriz" diyebilir mi? Umarım vermek istediğim mesaj anlaşılmıştır.

dj_psk

Alıntı yapılan: marslı - 07 Nisan 2016 - 23:29:25
Neden bu düzeni kabul ediyorsunuz? Neden ayaklanıp bu düzene dur demiyoruz? Biz varsak devlet var. Biz yoksak yok.
Sözlerimde siyasi bir anlam barındırmıyorum. Bilginize.
Diyelim ki ediyoruz, niyesinden nedeninden kimene? İzlenmek hoşuma gidiyor kimene? İnsanlar gelip geçer, Devlet bakidir öyle kalmalıdır. Linux dağıtımları kullanan her insanı özgürlükçü diye tanımladığını düşünüyorum fakat yanılıyorsun. İnsanların ihtiyaçları tercihlerini belirler. Ayaklanalım filan diyorsun ayaklan kardeş engelleyen yok. Kime karşı ayaklanacaksın peki? Muhattabın kim olacak? İnternet kullanmaya mecbur değilsin biliyorsun değil mi? Ayaklanılacaksa internete yahut cep telefonuna mahkum edilmeye karşı ayaklanılmalı. Bankada orada burada cep telefonundan onay isteyenlere karşı ayaklanılmalı. Kullanmak zorunda değilim ama zorunda bırakılıyorum. Yoksa sistemin nasıl işleyeceği belli, servis sağlayıcı seni izlemek zorunda bu sayede interneti düzenleyebilmekte(sansür v.s.). Linux'ta(çekirdekte) arka kapı yok, dağıtımlarda var mıdır ve bu kapılar(varsa eğer) nereye açılmaktadır bugüne kadar ortaya atılan saçma şeyler dışında böyle bir şey duyulmamıştır.
İnadına değil daha iyi olduğu için Linux!

Source

Genele konuşuyorum bu tarz izleniyormuyum acaba gibi sorular çok anlamsız geliyor zaten facebook, twitter vb. sosyal ağlarda tüm hayatını sergiliyorsun öte yandan mobilde her gittiğin yerde check-in yapıyorsun e yani tüm hayatını kendin paylaşıyorsun zaten seni kim neden izlemek için ekstra çaba harcasın ki? yanlış anlamayın böyle yapıyorsunuz diye demiyorum böyle yapılıyor diye diyorum.

erdemakin09

Alıntı yapılan: marslı - 08 Nisan 2016 - 23:29:03
Ben ayaklanmış durumda değilim, izlendiğimi de biliyorum. Ha şunu da belirteyim. Tor ve VPN kullandığımızda belki NSA'dan kaçamayız ama ISS'den bir nebze kaçabiliriz.
Ayaklanınca bir şey olmayacağını, doğru olanı savunduğumuzda bunun terör örgütü propagandasıymış gibi gösterileceğini de biliyorum. Bunlar olmadı mı? Oldu. Ama bunları bilip de bir şeyler yapamamak zoruma gidiyor. Belki daha mantıklı bir fikir söyleyen olur ayaklanmak dışında. Sonuna kadar desteklerim ve destekleyeceğinizi de biliyorum.
Ama bakıldığı zaman başkaldırmak (yanlış anlaşılmasın siyasi anlam taşımamaktadır) şu an için yapabileceğimiz tek şey. Tüm ABD ayaklanıp "bizi izlemeyin" dese devlet hala "yok biz izleriz" diyebilir mi? Umarım vermek istediğim mesaj anlaşılmıştır.

Der başkanım der  :) Devletleri yanlış çözmüşsünüz. Devletler bir şekilde idare eder halkı. Bir adam çıktı Amerika Herkesi dinliyor dedi. Snowden mi nedir. Noldu? Herkes sinirlendi amerikada insanlar tepki gösterdi. Noldu ? Ya biri çıksa deseki ben kimsenin kimseyi izliyemediği bir ağ yarattım. O adamı hiç ederler :D

bugra9

Alıntı YapYa biri çıksa deseki ben kimsenin kimseyi izliyemediği bir ağ yarattım. O adamı hiç ederler
Bu dediğini destekler nitelikte şifreli eposta iletisi gönderimini yaratan kişiyle ilgili wikipedia'da bi yazı okumuştum. Ne kadarı doğru bilmiyorum ama bayağı ilginç.

Alıntı YapPhil Zimmerman i lisanssiz silah ihracati yapmaktan dolayi suclu konumuna dusurdu. O donemde 40 bit anahtar uzunlugundan daha buyuk anatar uzunluguna sahip sifreleme programlarinin ihracati silah ihracati ile ayni yasal duzenlemelere tabiydi.
https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCvenli_e-posta_:_pgp

heartsmagic

Alıntı yapılan: marslıTüm ABD ayaklanıp "bizi izlemeyin" dese devlet hala "yok biz izleriz" diyebilir mi? Umarım vermek istediğim mesaj anlaşılmıştır.

Diyelim ki "izlemiyoruz" dediler, beş sene sonra bir başka Snowden çıkıp durumu anlatınca izlenildiği anlaşılır. Ne yazık ki hayat bu kadar toz pembe değil.

@dj_psk, izlenilmek sana normal geliyor olabilir, fakat başkasının normal bulmamasına da "kime ne?" diyemezsin. Kimsenin böyle bir hakkı yok yani, başkasının istekleri için "kime ne?" denmez. Hele hele burada muhatap biz değilsek. Kendi adıma sadece durumu anlatmaya çalışıyorum, @marslı bir şeyler istiyor, isteyebilir buna karışamam kendi adıma.

erdemakin09

Alıntı yapılan: bugra9 - 10 Nisan 2016 - 10:26:46
Alıntı YapYa biri çıksa deseki ben kimsenin kimseyi izliyemediği bir ağ yarattım. O adamı hiç ederler
Bu dediğini destekler nitelikte şifreli eposta iletisi gönderimini yaratan kişiyle ilgili wikipedia'da bi yazı okumuştum. Ne kadarı doğru bilmiyorum ama bayağı ilginç.

Alıntı YapPhil Zimmerman i lisanssiz silah ihracati yapmaktan dolayi suclu konumuna dusurdu. O donemde 40 bit anahtar uzunlugundan daha buyuk anatar uzunluguna sahip sifreleme programlarinin ihracati silah ihracati ile ayni yasal duzenlemelere tabiydi.
https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCvenli_e-posta_:_pgp

Başkanım daha nice örnekleri var bunun. Atalarımız boşuna doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar dememiş. Johnny Deepin oynadığı bir bilim kurgu filmi vardı. O aslında çok güzel özetti. Adamın bilinç altını internete yüklüyorlardı akşama kadar tüm dünyayı ele geçiriyordu. İnternet böyle bir kavram. Uzay boşluğunun cisimleşmiş hali ve bu boşlukta çok iyiler birşekilde gizleniyorken bizim gibiler ise bu karanlık boşlukta tek ışık olan yerde kabak gibi parlıyoruz :D

furyzer0

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 07 Nisan 2016 - 21:12:06
@ heartsmagic haklısınız aslında bu bakış  açısı hoşuma gitti. Arka kapı olsa ne tür bilgilerim calinabilir diye düşündüm ...
kopegim @roche ve oglumun resimleri , bankada maaşım dan arta kalanlar  ...☺....ve e posta hesabım da amirlerim sen gelen gorevlendirmelerim  var.
Dediginiz gibi bana açık kapı olsa ne olur olmasa ne olur.  Gündem de bu kadar komplo teori olunca insan ister istemez panikle yazıyor ama işin ucunda bizi ...siradan insanlari....direk ilgilendiren bir şey yok aslında.
Koca nsa benim facebook hesabım için arka kapı biraktirmaz sanirsam :))
sıradan insanları ilgilendiren çok şey var toplumun izledikleri şeyleri yaşlara,cinsiyetlere ve ya bölgelere göre analiz ederek her toplumu kolayca ilgi duydukları ürünlerle yönlendirebilirler aynı zaman çıkardıkları ürünleri buna göre şekillendirerek çok daha fazla kar edebilirler. Kişisel etkisi az ancak toplumsal etkisi çok yüksek