Gönderen Konu: Kimlik bilgileri çalındı...  (Okunma sayısı 1167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Kimlik bilgilerinin çalındığına dair bir haber mevcut karşı savunma nasıl yapılır önerileriniz yada neler yapmamız gerekiyor uzman arkadaşlardan yardım ricamız olur.

konuya ait haber linki ayrıca şu an Tv haberi olarak sunulmuş bulunmaktadır.

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ismet-berkan_386/panama-sizintisi-da-laf-mi-bir-milletin-bilgileri-sizdi_40082191

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

« Yanıtla #1 : »
Bireysel olarak bu olaydan kurtulmanın herhangi bir yolu yok, bilgiler her yere yayılmış durumda. Banka gibi kurumların kimlik bilgileri üzerinden kurduğu güvenli işlem prosedürlerinin acilen değişmesi gerek. 
Where there's a shell, there's a way.« Yanıtla #2 : »
sızdırılan veri tabanı eski tarihli 1990 ve sonrası doğanların kimlik bilgilerinin bu veritabanı içerisinde bulunmadığı söyleniyor. Kendi adıma bu şekilde sızdırılmış veriler için alınabilecek bir önlem olduğunu düşünmüyorum..

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4


« Yanıtla #3 : »
Bizde bu salak, hırsız, işgüzar memurlar olduktan sonra bugün önlem alsanız bile yarın yine aynı şeyler olur. Ayrıca kimlik bilgileri zaten her tarafa saçılıyor: kapıya kargocu geliyor kimlik numarası bankaya gidiyorsun kimlik numarası fatura kesilecek kimlik numarası beraberinde adreste veriyorsun. :)  Kimlik bilgileri 2-3 ay önce torrent sitelerinde binlerce kişininki vardı. 5-6 yıl önce ya hırsızlık ya da vatan haini herifler birilerine servis etti.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

« Yanıtla #4 : »
Bu çalınma olayı 2009 yılında mernisten çalınan  - seçim bilgileri kapsamında- ve SQL açığı kullanılarak çalınan veriler.
Anonymus bu verileri 2012 yılında içine rotkit koyarak yayınladı en son yeni bir şeymiş gibi 1.4 gb formatında sıkıştırılmış sql dosya tipinde tekrar internete yayıldı.
Yeni bir olay değil ancak olayın vehameti büyük.
Yapılacak bir şey var mı derseniz çipli kimliğe geçmek bir nebze işi kolaylaştırabilir.
Devlet bazında derseniz her kamu kurumunun web sitesi olması yerine kişisel - kurumsal  veriler e devlet üzerinden tek yerden kontrol edilmeli ki  her kurum kendi güvenliğini sağlaması yerine ulusal bir güvenlik katmanı oluşturulsun.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

« Yanıtla #5 : »
Bu kimlik çalınma olayları illaki her ülkede oluyordur. Bir zamanda bir ülkede ehliyet sınav sistemini hackleyen bir adam vardı. Aslında mevzu bunu engellemek değil. Biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım bilgilerimiz yine internet ortamına yayılacaktır. Ama bunun kamunun hacklenerek olması ve Devletin sanki internetin icadından haberi yokmuş gibi hala siber suçlara yönelik somut adımlar atmıyor oluşu can sıkan.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

« Yanıtla #6 : »
Şu listeden olup olmadığınızı bakabilirsiniz:
https://thanksgiving.who.ec/

« Yanıtla #7 : »
Merhaba facebook hesabı açacaktım ama bu durumda ne kadar sağlıklı olur? Facebookun kendisi bir sürü belge istiyormuş şimdi, onun yerine kendi seçtiğimiz isimle (limonel messi gibi mesela) açsak daha iyi olur? Nasıl yapılabilir?