Ekran kartını yükledim login ekranı kayboldu

Başlatan salihonur, 01 Aralık 2008 - 21:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

salihonur

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntu'yu ilk kez kullanıyorum. Güncelleme sırasında ben yarıda kesmek zorunda kaldım. Bu arada da ATI ekran kartını yükledim. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra  Kullanıcı Giriş ekranı görünmez oldu. Onun yerine siyah ekran geldi. Ben de Alt + F2 ile komut ekranına dönüp komut ekranında giriş yapıp güncellemeleri

sudo aptitude update
ve
sudo apt-get

komutları ile tamamladım. Tekrar başlattığımda sorun devam ettiğini gördüm. Benzer bir olay Pardus kullandığım zamanlarda meydana gelmişti. Ekran kartını taratırken sorun oldu ve giriş ekranı bu gibi kayboldu. O zamanlar /etc/x11/xorg.conf düzenlemiştim ve düzelmişti. Şimdi bu dosya içinde düzenleyebileceğim sorun yok gibi.

xorg.conf içeriği : http://paste.linux-sevenler.org/index.php?id=31845

Benim sorunuma benzer sorun yaşayan arkadaşın getirdiği çözümü denedim olmadı. Log kayıtlarını da aşağıya ekliyorum.
/var/log/Xorg.0.log
/var/log/Xorg.failsafe.log
Teşekkürler.

heartsmagic

Aslında login ekranı kayboldu değil de, X çalışmıyor diyelim biz buna. Sanırım sürücü sorunu yaşıyorsun. Gönderdiğin xorg.log dosyasında hata satırını göremedim, muhtemelen aşağı satırlarda bir yerde kaldı. Fakat şu komutu yürütüp ati sürücüsüne geçersen X açılır:

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Daha sonra kurduğun sürücüyü kaldırısın, şansını bir de Envy ile denersin.

Grafik kartının modelini de söylememişsin, bu durumda gerekli araştırmayı da yapamayız, aynı karta sahip bir arkadaş varsa da sana yardımcı olamaz.

lspci | grep VGA kartının model ve çipsetini söyleyecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

salihonur

teşekkürler bunu denicem. Toshiba a200-1ah serisi bilgisayarımda ATI MOBILITY RADEON HD2600 HyperMemory ekran kartım var. ATI sayfasında driver listesinde Mobility Radeon kategorisinde HD2600 bulamadım, ben de Radeon başlığı altındaki HD2600 indiridm. Kurdum. sanırım bu yüzden sorun oluştu.

heartsmagic

Onlar muhtemelen aynı modeldir. ATI'de mobility olan olmayan diye bir ayrım var mı?
Bir de Envy ile dene şansını.

erginemr

Emin değilim ama ATI, "mobility" terimini dizüstü bilgisayarlarda kullandığı grafik kartlar / yongalar için kullanıyor olabilir.

heartsmagic

Olabilir, ATI sahibi olmayan ben bu işin cahili oluyorum :D
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5157.0.html bu başlıkta da arkadaş Mint üzerinde başarılı olamamış. Benim gördüğüm Envy ile sürücü kurup, çalıştıranların olduğu.