Bash kabuğu ve Ubuntu dağıtımı Windows’a geliyor

Başlatan hsynblgn, 31 Mart 2016 - 01:17:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hsynblgn

iyi geceler
Ubuntu kodlamaları Windows ta çalışabileceği konusunda iki şirket anlaşmış galiba
yorumlarda Windows un amacının geliştiricileri win tarafına çekmek olduğunu söylüyorlar
change. org da Ubuntu Windows a destek vermesin diye kampanya başlatmışlar

bulut sisteminde birkaç seneden beri zaten kodların çalışma işlemi yapılabiliyormuş

https://www.change.org/p/linus-torvalds-linux-u-zirveye-ta%C5%9F%C4%B1mak

https://blogs.windows.com/buildingapps/2016/03/30/run-bash-on-ubuntu-on-windows/

erdemakin09

Konuyu çok incelemedim Hastayım attığın linkede şöle bir gözgezdirdim. Bugün Linkedinde görmüştüm. Herhalde bu sadece bash betik dilinin windows üzerinde yorumlanabilir olması ile alakalı bir durum. Yanlışım varsa düzeltin.

Bash betik dili linux ve unix işletim sistemlerinde kabuk programlamayı sağlayan dildir. Kabuk ise işletim sistemi ile kullanıcı arasında duran kısımdır. Bunu windowsta programlamanın yada yorumlamanın ubuntuya ne gibi bir zararı olabilir tam kestiremiyorum. Zaten ubuntu kullanan kesim özgürlükçü kesim. Bunu yaparak windowsun kolay kolay linux kullanıcılarını çekiceğini zannetmiyorum. Artı linux kullananların Hepsi zaten kabuk programlayıcısıda değil.

Ha yanlış anlamışsam kusuruma bakmayın hastayım biraz.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

yazilimci_adam

Sadece bash kısmı sanıyorum. Bu zaten cygwin ile geliyordu diye hatırlıyorum. Uzun yıllar oldu kullanmayalı yanlışım varsa kusura bakmayın.

Ayrıca dmd ile birlikte yine linux bash kuruluyordu makineye. Artık varsayılan olarak mı kurulacak?

OnLive

Bash kabuğu Windows 10'a resmi olarak geliyor!

Microsoft Linux geliştiricilerine erişmek için şimdiye kadar hiç denemediği bir yola giriyor, Bash kabuğu Windows'a geliyor. Build 2016 açılış konuşmasında sahneye çıkan Microsoft'tan Kevin Gallo, gerçek Bash kabuğunun Windows'a geldiğini müjdeledi. Bu önemli duyuru salondaki kalabalıktan büyük alkış aldı.

Gallo bunun bir sanal makine veya çapraz derlenmiş araç olmadığını söyledi, söz konusu deneyimi sunmak için Canonical ile işbirliği yaptıklarını belirtti. Bash kabuğu Windows Mağaza üzerinden indirilebilecek. Aslında üçüncü taraf araçlar ile yıllar boyu Bash kabuğundan Windows sistemlerde de yararlanmak mümkün oluyordu. Ne var ki, şimdi Microsoft ve Canonical işbirliğiyle daha fazla esneklik ve rahatlık söz konusu dosyalara ve araçlara erişmek isteyenlerin emrinde olacak.

Microsoft bu adımla açık kaynak uygulama geliştirme camiasına olan ilgisini birkez daha ortaya koydu. Windows şefi Terry Myerson ise daha fazlasının çok yakında geleceğini söyleyerek Windows 10'un daha açık bir ortama doğru ilerleyeceğinin işaretlerini verdi.

(Kaynak)
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

Qeox

Geçmişim, olamadığım her şeydir..

yazilimci_adam

Bash kabuğu Canonical şirketinin resmi ya da lisanslı bir ürünü mü nasıl kendileri imzalıyor :/

cagriemer

Microsoft, "Windows Subsystem for Linux (WSL)" adini verdigi bir teknoloji gelistirmis. Cok kabaca, bu teknoloji sayesinde normal bir Linux dagitiminda userspace'te calisan herhangi bir programin cekirdege yaptigi sistem cagrilari Windows cekirdegine ait sistem cagrilarina tercume ediliyor es zamanli olarak. Canonical bu noktada devreye giriyor ve bir root dosya sistemini Windows uygulamasi olarak sunuyor. Bu uygulama kuruldugunda herhangi bir sanallastirma ya da konteynir kullanmadan Ubuntu'yu Windows icerisinde calistirabilir hale geliyoruz. Paket depolari falan da kullanilabiliyor ve sisteme kurulan programlar, normal bir Ubuntu dagitimindakinin birebir aynisi oluyor. Cesitli haber sitelerinde "Ubuntu Bash" diye verilmesi tabii ki bence de yaniltici fakat neden Ubuntu dediklerini anlayabiliriz cunku ikilik olarak birebir Ubuntu'daki kurulmus oluyor.

karboran

Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

meda

Windows sağmıyacağı ineği beslemez vakti zamanında Linux çekirdeğinede katkı yaptılar gibi reklam haberler döndü sonradan anlaşıldı ki Windows makineler Linux sunucularda ( Dünya'daki sunucu makinelerin %95 civarı Linux kullanır.) sıkıntı yaşaması sebebiyle katkı yaptıkları anlaşıldı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Canım ülkemde Ubuntu desen bu mu diyecek çok insan var.  ;D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

freeman

Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ahmet_matematikci

Çanlar çalmaz linux için. Windosws bir kere paralı ve pahalı...
Ubuntu hep ücretsizim diyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Linux için bu yeni değil ki, yanılmıyorsam Opensuse'nin de Windows ile buna benzer bir anlaşması var.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

heartsmagic

Linux için neden çanlar çalsın ki? Ücretsiz olması da değil mesele. Linux kullanan zaten Linux kurup kullanır, kabuk veya temel işlemleri kullanabileyim diye Windows kurup da üzerine Linux mu kuracak insanlar? :)
Windows kullanıp da bir şekilde Linux üzerindeki araçlardan bütünleşik olarak yararlanmak isteyenler tercih edecektir bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Mart 2016 - 14:10:21
Linux için neden çanlar çalsın ki? Ücretsiz olması da değil mesele. Linux kullanan zaten Linux kurup kullanır, kabuk veya temel işlemleri kullanabileyim diye Windows kurup da üzerine Linux mu kuracak insanlar? :)
Windows kullanıp da bir şekilde Linux üzerindeki araçlardan bütünleşik olarak yararlanmak isteyenler tercih edecektir bunu.

Katılıyorum. Son iki gündür bu haber heryerde linuxun sonu gibi anlatılıyor. Linuxu kullanan insanların linux kullanma sebebi bash kabuğuymuşda windows bunu getirince herkes windowsa geçicekmiş gibi bir algı var :D
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

heartsmagic

TopKek

Ben pek sicak bakmadim. Bir kere ikisi ayri seyler. Yani ortaya cikacak olan urun pek ragbet gormez
Arch Linux mu Gentoo mu?

OnLive

Ben bir şeyi anlayamadım. Windows'a gelecek Bash komut satırını cmd.exe gibi Windows'u yönetmek için kullanabilecek miyiz? Yoksa içinden mini bir Linux ile mi geliyor ve sadece orada mı kullanabileceğiz? Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

heartsmagic

@TopKek, neden görmesin? Temel bir Linux dağıtımını, onun beraberinde gelen kabuğu ve araçlarını birileri kullanmak isteyecek olamaz mı? Windows üzerine Cygwin kurup kullanan bir dünya insan var. Sırf bazı şeyleri yapabilmek için ben bile kullanmıştım zamanında.

@OnLive, olay Linux'u kullanmak değil burada, mümkün olduğu kadar Windows üzerinde iş yapmak. Tabi "Windows'u yönetmek" değil kapsam, üzerinde iş yapmak. @Qeox'un paylaştığı şu bağlantı çok güzel anlatıyor olayı: http://blog.dustinkirkland.com/2016/03/ubuntu-on-windows.html

Cygwin'den çok ama çok daha kapsamlı imkânlar elinin altında olacak insanların. Dosyalarla çalışmak (grep, sed, awk,...), doğrudan bir başka yere SSH yapmak gibi. Yukarıdaki bağlantıda değinilmiş bunlara.

ekremsenturk

Bash aynı zamanda bir programlama dili. Python, Ruby, Perl, Lua, Php, Windows üzerinde de kullanılabiliyorlarsa ve kullanmak isteyenlerinde sayısı oldukça çoksa, Bash kullanmak isteyenlerde Bash kullanabilirler. Firefox, Chrome, Notepad++ adı altında Scintilla editörü, bunlar Windows'ta oldukça popüler olabilmiş yazılımlar. Microsoft'un kendi Bash alternatifi olacak olan Windos Power Shell pek popüler olamamıştı windows'ta.

Bazen Linux kullanıcıları da Windows programlarını Wine ile, veya C# ve Visual Basic'i mono ile kullanabiliyorlar.

AmigaMan

Microsoft' un düzenlediği build 2016'ya açık kaynak damga vurdu. Windows ' un içine ubuntu gömülmüş gibi bash kabuğu sanal makina olmadan çalışacak. Bu bende açıkça teki oluştu R. Stallman yakında bombalar gelişmeler güzel görünüyor ama arka planda acaba neler dönüyor veya dönecek saygılar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Nisan 2016 - 16:35:42

http://tahiroglu.com/post/142117285257/yaşasın-kara-konsol bu makaleyi okumanızı isterim saygılar

FireSwords

Windows 10 Anniversary Update yayınlandı ve artık kullanılabiliyor.

ubuntu-desktop paketi yüklemeyi deniyorum bakalım ne olacak  :D

[eklenti yönetici tarafından silindi]

furyzer0

Alıntı yapılan: FireSwords - 03 Ağustos 2016 - 12:20:16

Hocam ne oldu merak ettim gerçekten eğer masaütlerini bu şekilde yükleyebilirsek çok hoş olur:)

FireSwords

Alıntı yapılan: furyzer0 - 13 Ağustos 2016 - 20:13:56

Hocam ne oldu merak ettim gerçekten eğer masaütlerini bu şekilde yükleyebilirsek çok hoş olur:)
Olmadı. Ama Doom oynayabildim, Firefox ve Libreoffice çalıştirabildim.

furyzer0

Alıntı yapılan: FireSwords - 13 Ağustos 2016 - 20:16:09

Ubuntuda çalışan programlar çalışıyor mu yani? çalışıyorsa normal bir şekilde reposunu ekleyip sonra install diyerek yükleyebiliyor muyuz?

FireSwords

Alıntı yapılan: furyzer0 - 13 Ağustos 2016 - 20:47:09
Alıntı yapılan: FireSwords - 13 Ağustos 2016 - 20:16:09

Ubuntuda çalışan programlar çalışıyor mu yani? çalışıyorsa normal bir şekilde reposunu ekleyip sonra install diyerek yükleyebiliyor muyuz?
Evet çalışıyor. Ama GUI'ye sahip uygulamaları kullanabilmek için Windows için X indirmen gerekiyor.