Bu sorunun cevabını bulamadım...

Başlatan illedelinux, 29 Mart 2016 - 10:52:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Arkadaşlar kafamı kurcalayan ama cevabını bulamadıgım sorular sorun haline geldi.
Linux ile tanıştıgımdan bu yana şu iki soruya cevap bulamadım:

1- Dağıtımların çogu neden ilk kullanıcıyı baz alıyor?

2- Lxde, Razorqt gibi hafif masaüstleri geliştiriciler için neden son planda?

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Reverser

1-) basit, yeni kullanıcıları soğutmamak, kullanım kolaylığı sağlamak için şeklinde cevap verilebilir. Sonuçta deneyimli kullanıcılar da sorunlarla uğraşmak ve zaman kaybetmek istemiyorlar.
2-) aslında son planda demek doğru mudur bilemiyorum ama tamamen popülerite ile ilgili. Kullanıcı sayısı arttıkça oluşan topluluğun beklentilerine cevap vermek bir geliştirici için daha tatmin edici ve anlamlı olacaktır kanısındayım.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

illedelinux

@Reverser zanedersem "ilk kullanıcı" sözcügünü yanlış yazmışım, şu şekil düzelteyim.

1- Dağıtımların çogu neden uzman kullanıcıları baz alıyor?

ata1

ubuntu ,mint, manjaro, ve daha birkaç dağıtım zaten son kullanıcı yani yeni kullanıcıya hitap eden dağıtımlar.
üst seviye kullanıcılara ara yüzleri daha az daha fazla terminal kullanımı gerektiren dağıtımlar hitap etmektedir ki bunlar arch,gentoo.debian
benzeri dağıtımlardır.

illedelinux

Sorun haline gelen kafamdaki soruyu biraz geniş anlatmaya çalışayım.
Distrowatch sitesinde 271 tane dağıtım var, bunların 130 tanesi  (yarıdan daha az) yeni kullanıcıya hitap ediyor ve tamamına yakını Ubuntu türevi dağıtımlar. Bir anlamda Ubuntu bu işi sırtlamış durumda...

Dağıtımların çogu yeni kullanıcıya hitap etmiyor, o halde bu dağıtımlar hangi amaçla çıkarılıyor?...

Diger soru veya kafamdaki sorun; hafif masaüstlerini bütün bilgisayarlarda kullanma imkanı varken, geliştiriciler bilgisayarı yenilemeye yönelik ağır masaüstlerine neden daha çok yöneliyor ve bir anlamda da yönlendiriyor?

Reverser

Herhangi bir amaca hizmet etmesi gerekmiyor tamamen zevk meselesi bana kalırsa. Şeye benziyor, mesela ben çileği çikolataya batırıp yemeyi seviyorum sen çileği toz şekere bulayıp yemeyi seviyorsun gibi. Çeşitlilik iyidir her zaman.

Direkt olarak geliştiriciler mi yönlendiriyor, yoksa kullanıcılar mı ? Bana kalırsa kullanıcılar...
Ek olarak, direkt yönlendirme yapılıyor denemez zira şu anda kullanılan dünya kadar masaüstü ortamı sayabilirim.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

heartsmagic

Alıntı yapılan: illedelinux
Dağıtımların çogu yeni kullanıcıya hitap etmiyor, o halde bu dağıtımlar hangi amaçla çıkarılıyor?...

Çoğu demeyelim bence, bazıları diyelim. Distrowatch'a bakarak bu gibi şeyleri değerlendirmek pek verimli olmuyor. Çok ama çok sayıda dağıtım var ve hepsi farklı şekillerde, farklı amaçlarla ortaya çıkıyor. Bir grup sevdiği bir dağtımın bazı özelliklerini alıyor ve başka bir dağıtım çıkartıyor örneğin. Bazıları ise sadece bazı gereksinimler için dağıtım çıkartıyor, daha hafif olması, daha şık olması gibi.

Mesele esasında uzman olmak değil, zaman verip araştırabilmek. Tamam, Linux konusunda belirli bir tecrübenin olması işleri kolaylaştırır fakat ben şimdi başka bir dağıtıma geçsem tutup bir öğrenme aşaması yaşayacağım ister istemez. Paketleme sistemi neymiş, depoları nasılmış, altyapıda farklı şeyler kullanıyor mu? systemd'ye geçmiş mi geçmemiş mi? gibi. Olay uzmanlıktan ziyade farklı bir ortama geçiş bence. Hani X dağıtımında bir şeyi yapamıyorsam tutup "X dağıtımında Y nasıl yapılır" diye araştıracağım. Tek artım genel Linux tecrübem olacak.

Uzmanlara hitap etmiyor fakat kesinlikle araştırma ve İngilizce gerekiyor. Bunlar eksik olduğu sürece insanlar bocalar, kaçınılmaz yani bu. Öteki türlü nasıl araştıracağını bilen, vakit ayıran, kısaca işleri doğru yapan herkesin her dağıtımı kullanma olanağı var. Bir de, bazıları doğal olarak bu işlere yatkındır. Bana sorsanız kimseye ilk dağıtımı olarak Gentoo kullanmasını önermem. Fakat seneler (farklı bir ortamda) önce bir arkadaşımız bizler Gentoo kullanıyoruz diye doğrudan Gentoo ile başlamıştı. İngilizcesi olan, araştırmasını bilen, bu işlere de yatkınlığı olan birisi olduğundan dolayı hiç de zorlanmadı. Gayet de iyi bir Linux kullanıcısı oldu.

Ana akım dağıtımların birçoğu son kullanıcı odaklı, diğerleri de @Reverser'ın dediği gibi çeşitliliğin güzelliği :)

Alıntı Yap
Diger soru veya kafamdaki sorun; hafif masaüstlerini bütün bilgisayarlarda kullanma imkanı varken, geliştiriciler bilgisayarı yenilemeye yönelik ağır masaüstlerine neden daha çok yöneliyor ve bir anlamda da yönlendiriyor?

Bu teknolojinin bir gerekliliği. Donanımlarımız seneler öncesine göre canavar gibi, eski sistemleri kullanmanın bir anlamı yok ki :) Unity örneğin daha modern sistemlere hitap etmeyi amaçlıyor, bunun sayesinde de daha fazla ve daha ilginç özellikler barındırabiliyor.

Esasında bu sorudan önce, neden donanımlar bu kadar hızlı büyüyor, cidden gerek var mı diye de sorulamaz mı? :) Yani şu devirde çok özel işleri olanlar haricinde kimin 16G belleğe, i7 işlemciye ihtiyacı olur ki? Bu kaçınılmaz bir durum, biraz da pazarlama tekniği işte. Hâl böyle olunca ister istemez modern projeler ortaya çıkıyor. Bizim tarafın güzelliği eski makineler için bile elimizin altında imkânın olması.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

illedelinux

Alıntı YapEsasında bu sorudan önce, neden donanımlar bu kadar hızlı büyüyor, cidden gerek var mı diye de sorulamaz mı? :) Yani şu devirde çok özel işleri olanlar haricinde kimin 16G belleğe, i7 işlemciye ihtiyacı olur ki? Bu kaçınılmaz bir durum, biraz da pazarlama tekniği işte. Hâl böyle olunca ister istemez modern projeler ortaya çıkıyor. Bizim tarafın güzelliği eski makineler için bile elimizin altında imkânın olması.

Burası kafamdaki cevaba bir hayli uyuyor.
Birkaç yıl önce eski makineme Ubuntu kurmaya kalkmıştım, bir pencere açtı aynen şu yazıyordu:
"Bilgisayarın donanımı Ubuntu için yetersiz ama idareten kullanabilirsin".
İşte bu uyarı bana yeni bilgisayar aldırmıştı, ancak bu başlıkta sordugum soru da kafamda sorun haline gelmişti.
Teşekkürler @heartsmagic.

heartsmagic

Rica ederiz her zamanki gibi. Varsa farklı cevap beklentisi açık kalabilir konu, etiketlersen de kapatırız. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.