Ubuntu Steam Kurulma Sorunu !

Başlatan 1zamanlar, 27 Mart 2016 - 17:10:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1zamanlar

Merhaba arkadaşlar. Ubuntuyu yeni kullanmaya başladım. Steam kurmak istedim. Ubuntu yazılım merkezinden steamı indirdim. Ama aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.

Kullandığım sürüm: Ubuntu 14.04 LTS

Steam needs to install these additional packages:
   libgl1-mesa-dri:i386libgl1-mesa-glx:i386libc6:i386
[sudo] password for kadir:
.......................................................................................
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libgl1-mesa-glx:i386 : Bağımlılıklar: libglapi-mesa:i386 (= 10.1.3-0ubuntu0.6)
unity-control-center : Bağımlılıklar: libcheese-gtk23 (>= 3.4.0) ama kurulmayacak
                        Bağımlılıklar: libcheese7 (>= 3.0.1) ama kurulmayacak
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_steam_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_steam_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve bozuk paketlere yol açtı, bu sorunun nedeni tutulan paketler olabilir.
Press return to continue:

heartsmagic

arch
sudo apt-get -f install

çıktılarını bir görebilir miyiz? Sistemi kurduktan sonra hiç güncelledin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burakbs

Aynı sorun bendede mevcut

arch sonuçları

x86_64

sudo apt-get -f install sonuçları

Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  calligra-l10n-engb kde-l10n-engb kde-l10n-tr libasn1-8-heimdal:i386
  libcapi20-3:i386 libdrm-intel1:i386 libdrm-nouveau2:i386 libdrm-radeon1:i386
  libedit2:i386 libelf1:i386 libexif12:i386 libgd3:i386 libgif4:i386
  libgl1-mesa-dri-lts-vivid:i386 libgl1-mesa-glx-lts-vivid:i386
  libglapi-mesa-lts-vivid:i386 libglu1-mesa:i386 libgphoto2-6:i386
  libgphoto2-port10:i386 libgssapi3-heimdal:i386
  libgstreamer-plugins-base0.10-0:i386 libgstreamer0.10-0:i386
  libhcrypto4-heimdal:i386 libheimbase1-heimdal:i386 libheimntlm0-heimdal:i386
  libhx509-5-heimdal:i386 libieee1284-3:i386 libkrb5-26-heimdal:i386
  liblcms2-2:i386 libldap-2.4-2:i386 libllvm3.6:i386 libmpg123-0:i386
  libopenal1:i386 liborc-0.4-0:i386 libosmesa6:i386
  libp11-kit-gnome-keyring:i386 libpciaccess0:i386 libqrencode3:i386
  libroken18-heimdal:i386 libsane:i386 libsasl2-2:i386 libsasl2-modules:i386
  libsasl2-modules-db:i386 libssl1.0.0:i386 libtxc-dxtn-s2tc0:i386
  libusb-1.0-0:i386 libv4l-0:i386 libv4lconvert0:i386 libvpx1:i386
  libwind0-heimdal:i386 libx11-xcb1:i386 libxcb-dri2-0:i386 libxcb-dri3-0:i386
  libxcb-glx0:i386 libxcb-present0:i386 libxcb-sync1:i386 libxpm4:i386
  libxshmfence1:i386 libxxf86vm1:i386 linux-headers-3.19.0-25
  linux-headers-3.19.0-25-generic linux-image-3.19.0-25-generic
  linux-image-extra-3.19.0-25-generic ocl-icd-libopencl1:i386
  p11-kit-modules:i386 wine-gecko2.21:i386
Bu paketleri kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 6 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_dofus_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_rncoder_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_warspear-online_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-java-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_dofus_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_rncoder_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'private-ppa.launchpad.net_commercial-ppa-uploaders_warspear-online_ubuntu.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'webupd8team-java-trusty.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
Yaşama odaklan, ölüme razı ol..

heartsmagic

Sende de mi libglmesa paketlerini bulamıyorum diyor?

eronis

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get install --reinstall steam
Ubuntu 14.04.3'de olmuştu. Güncel iso 14.04.4'de sorun yaşamadım. Kısaca bu güncelleme kernel yükseltmek için önemli. Kernel yükseltmesinden sonra yeniden başlatman gerekebilir. Hiç bu şekilde kullanmadığım için emin değilim. Eğer sorununu bu çözmezse;

14.04 için
sudo apt-get install libc6:i386 libgl1-mesa-dri-lts-utopic:i386 libgl1-mesa-glx-lts-utopic:i386

14.04.3 ve üzeri için (kernel 3.19 ve üzeri ise. Öğrenmek için terminalde "uname -a" yaz)
sudo apt-get install libc6:i386 libgl1-mesa-dri-lts-vivid:i386 libgl1-mesa-glx-lts-vivid:i386

Ayrıca şahsen steam'in kendi sitesindekini kurmaya çalıştığımda bu hatayı ben de alıyorum. Steam'i apt-get komutu ile ubuntu'nun depolarından kurunca bu sorunu yaşamıyorum.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

burakbs

uname -a için çıktılar

Linux System 4.0.0-040000-generic #201504121935 SMP Sun Apr 12 23:36:33 UTC 2015 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

neynefes

@burakbs, @eronis'in önerisi denendi mi?

burakbs

Galiba ben bir yerde hata yapıyorum

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get install --reinstall steam

***@***:~$ sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get install --reinstall steam
'sudo' komutu bulunamadı, şunu mu demek istediniz:
'sudo' paketinden 'sudo-ldap' komutu (universe)
'sudo' paketinden 'sudo' komutu (main)
sudo: komut bulunamadı
****@***:~$

sudo apt-get install libc6:i386 libgl1-mesa-dri-lts-utopic:i386 libgl1-mesa-glx-lts-utopic:i386

libc6:i386 zaten en yeni sürümde.
libc6:i386 elle kurulmuş olarak ayarlı.
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libgl1-mesa-dri-lts-utopic:i386 : Çakışmalar: libgl1-mesa-dri
libgl1-mesa-glx-lts-utopic:i386 : Bağımlılıklar: libglapi-mesa-lts-utopic:i386 (= 10.3.2-0ubuntu1~trusty2) ama kurulmayacak
libqt5feedback5 : Bağımlılıklar: libqt5multimedia5 (>= 5.0.2) ama kurulmayacak
E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve bozuk paketlere yol açtı, bu sorunun nedeni tutulan paketler olabilir.

sudo apt-get install libc6:i386 libgl1-mesa-dri-lts-vivid:i386 libgl1-mesa-glx-lts-vivid:i386

eronis

@burakbs

su
yazarak root olamazsan
su -
yaz. Bir şekilde root hesabına girmen lazım. Sonra
apt-get install sudo
yaz. Sonra yukarıdakliler tekrar dene. Sudo komutunu silmişsin. Geri yüklemen gerek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2016 - 14:11:43

Olmazsa ikinci bir önerim daha var. Chroot dene. Önce bir ubuntu live cd'si tak.
1. Adım
mount /dev/sdxy /mnt
Bu kodun anlamı, ubuntu'yu kurduğun bölümü /mnt'ye bağlıyorsun. (Ubuntu'yu kurarken bölümlemede / olarak seçtiğin bölüm oluyor) Ubuntu'yu hangi bölüme kurduğunu bilmiyorsan
fdisk -l
komutu ile görebilirsin. Bende /dev/sda5 misal. Yani benim durumumda
mount /dev/sda5 /mnt
2. Adım
chroot /mnt /bin/bash
3. Adım
apt-get install sudo
Kurulum bitince
exit
umount -R /mnt
reboot
Şimdi bilgisayarın yeniden başlayacak. Sana verdiğim komutları tekrar dene.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

neynefes

Sudo paketi kurulu olarak gelir sistemde. Forumumuzun kod etiketinde bir sorun var. Seç demeden direk fare ile seçip kopyala yapıştır yaparak komutu uygulayın.

eronis

Alıntı Yap
Hocam yapmayın. Bu çıktı forumdan kaynaklı bir sorun mu ? Sudo komutu bulunamadı diyor.

neynefes

Evet :D

Forumun kod etiketinde "seç" kısmı ile komutu aldığınızda nedendir bilmediğimiz ve normal şartlarda görünmeyen garip bir sembol ekliyor komutun başına. O sebepten kendisinden komutu direk fare ile seçmesini istedim. Sudo paketi Ubuntu'da kurulu olarak gelir.

eronis

Çok "interesting" bir forum olduğumuzu söylemişmiydim hiç :D

burakbs

Alıntı yapılan: neynefes - 29 Mart 2016 - 15:14:39
Evet :D

Forumun kod etiketinde "seç" kısmı ile komutu aldığınızda nedendir bilmediğimiz ve normal şartlarda görünmeyen garip bir sembol ekliyor komutun başına. O sebepten kendisinden komutu direk fare ile seçmesini istedim. Sudo paketi Ubuntu'da kurulu olarak gelir.

Ben zaten kendim seçmiştim o.O ama sağdan sola seçtiğim için aynısını yaptı sanırım soldan sağa yaptım sıkıntısız geçti şuan ilk komut u

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2016 - 17:41:50

Steam kuruldu ve açıldı fakat şimdide şöyle bir şey oldu şöyle oluyor arkadaşlar temin açıldı ama hata alıyorum şuan aynı şekil ekranda kalıyor yada buraya geçiyor burdanda ileri gitmiyor

eronis

Öncelikle, steam'i ubuntu depolarından mı yoksa sitesinden indirdiğin .deb dosyasından mı kurdun ? Ubuntu depolarındaki sorunsuz çalışıyor. Verdiğim

sudo apt-get install --reinstall steam
komutunu denedin mi ? Olmazsa steam'i tamamen kaldırıp yeniden yükle

sudo apt-get purge steam -y
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean
sudo apt-get install steam

Terminalden yüklerken bir lisans anlaşması göreceksin. Kabul et onu. (I AGREE)

https://www.youtube.com/watch?v=PXB89F4xoQM

burakbs

1 kere siteden 1 kere depo dan yükledim ama siteden yükleyip sildikten sonra artan dosyaları temizleyemedim bide sağa sola tıklayarak o ekranı geçmeyi başardım  işimi görüyor tekrar yüklemek için silersem üzerinden yüklediğim oyunlarda onunla beraber gider mi ?
bu arada bu konu aynı zamanda çalıştıramadığım dofus oyunununda çalışmasını sağladı :D
çok teşekkürler siz olmasanız işim zor

eronis

https://askubuntu.com/questions/499874/completely-uninstall-steam-and-all-steam-games

Bu konuda konuşulmuş.

sudo apt-get purge steamkomutu sadece steam installer'ı silecek, yani steam'in kendisini. Eğer oyunlardan kurtulmak istiyorsan ~/.local/share/Steam/ ve ~/.steam dizinlerini kendin silmelisin. İstersen steam'in üstünde backup (yedekle) seçeneği olacak. Oyunlarını o seçenekle yedekle, kafan rahat etsin. Hatta iyice kefan rahat etsin, sana verdiğim dizinleri de siler, oyunları sıfırdan yüklersin. Steam'le ilgili hiçbir şey bırakmakdan yeniden yüklemiş olursun. Sonra restore (geri yükle) seçeneğinden oyunlarını geri getirebilirisin.

heartsmagic

LC_ALL=C steam
şeklinde açıp dene. Forumda birkaç gündür konuşuluyor o ekranda kalma meselesi. Son gelen güncellemeyle bir şeyler bozulmuş sanırım.

burakbs

Alıntı yapılan: eronis - 30 Mart 2016 - 10:38:50
https://askubuntu.com/questions/499874/completely-uninstall-steam-and-all-steam-games

Bu konuda konuşulmuş.

sudo apt-get purge steamkomutu sadece steam installer'ı silecek, yani steam'in kendisini. Eğer oyunlardan kurtulmak istiyorsan ~/.local/share/Steam/ ve ~/.steam dizinlerini kendin silmelisin. İstersen steam'in üstünde backup (yedekle) seçeneği olacak. Oyunlarını o seçenekle yedekle, kafan rahat etsin. Hatta iyice kefan rahat etsin, sana verdiğim dizinleri de siler, oyunları sıfırdan yüklersin. Steam'le ilgili hiçbir şey bırakmakdan yeniden yüklemiş olursun. Sonra restore (geri yükle) seçeneğinden oyunlarını geri getirebilirisin.

Hmm kod u yazdım ama oyunları silmedi sanırım sadece steam i kaldırdı galiba yada masaüstünde ki simgelerden dolayı bana öyle geliyor olabilir

Steam launcher ide tamamen kaldır dedim

Çıktısı:

burak@System:~$ sudo apt-get purge steam
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  steam:i386*
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 1 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 2.810 kB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] E

┌────────────────────────┤ steam yapılandırılıyor ├─────────────────────────┐ 
│                                                                           │ 
│ STEAM PURGE NOTE                                                          │ 
│                                                                           │ 
│ Purging is not entirely complete.  Steam's working files are still        │ 
│ located in your home directories at ~/.steam.  If you intended to remove  │ 
│ the entire application, you will need to remove those directories         │ 
│ manually.   

(Veritabanı okunuyor... mevcut 264056 dosya veya klasör yüklü.)
Kaldırılan: steam (1:1.0.0.45-1ubuntu1.1) ...
steam (1:1.0.0.45-1ubuntu1.1) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
man-db (2.6.7.1-1ubuntu1) için tetikleyiciler işleniyor ...
hicolor-icon-theme (0.13-1) için tetikleyiciler işleniyor ...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mart 2016 - 16:35:35

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2016 - 13:35:59
LC_ALL=C steam
şeklinde açıp dene. Forumda birkaç gündür konuşuluyor o ekranda kalma meselesi. Son gelen güncellemeyle bir şeyler bozulmuş sanırım.

LANG=en_US.UTF-8 steam
LC_ALL=C steam

üstteki de açıyor sanırım başlangıç ekranı dışında ayarlar>arayüz ekranındada sorun var sanırım ama böyle açınca 2 sindede sıkıntı olmuyor teşekkürler