[Çözüldü] Windowsun Yanına Ubuntu Kurdum Şimdi Windowsu silmek istiyorum.

Başlatan erdemakin09, 26 Mart 2016 - 02:33:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdemakin09

İyi günler Arkadaşlar. Geçenlerde bilgisayarıma ubuntuyu kurdum. Kurdum kuralı ubuntuya doyamıyorum :D Windowsa geçmiyorum bile oyundan arkadaşlar çağırınca bile kendimi zorlayarak windowsa geçiyorum. Tabi hal böyle olunca dedim windowsu sil gitsin. Zaten istediğim oyun wine ile gayet akıcı oynanıyor. Diğer oyunlarında linux versiyonları var. Sağolsun steamde steamos çıkardığından beri linuxa baya oyun geldi.

Şimdi ben ubuntuyu kurarken ubuntuya 30 gb yer ayırdım. Bu ayırdığım 30 gb ubuntunun sistem dosyaları mı yoksa ubuntuya yüklediğim her uygulama bu 30 gbmı yükleniyor tam bilmiyorum. Ben windowsda kullandığım geri kalan alanı formatlamadan ubuntuya aktarabilir miyim.
Birde w8le birlikte windows keyler biosa gömüldü biliyorsunuz. Windowsu silsem komple bios kısmıda silinir mi
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

grayloop

@erdemakin09
Ubuntu kurulumunda nasıl bir yol izlediniz? Home kısmı için ayrı Kök dizin için ayrı, Takas alanı için ayrı alanlar mıı oluşturdunuz, yoksa Ubuntu'yu tek bölüme mi kurdunuz? Tek bölüme kurduysanız bütün ayarlarınız ve sistem dosyaları o 30 GB'lık bölümde duruyordur.

Windows'un bulunduğu bölümleri silip bütün bilgisayarı Ubuntu'ya ayırmak istiyorsanız önce CanlıDVD ile sistemi başlatıp GParted ile Windows bölümlerini silmeniz gerek, ardından yine GParted ile -benzer Windows uygulamalarında olduğu gibi- Ubuntu bölümünü genişletebilirsiniz, ancak veri kaybı ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmak lazım. Tamamen Ubuntu'ya geçiş yapmak istiyorsanız 16.04 gelene kadar (1 ay kaldı) bilgisayarınızı bu şekilde kullanıp 16.04 ile baştan temiz kurulum yapmayı da düşünebilirsiniz. Home bölümündeki ayarları bir belleğe kaydedip kurulumdan sonra yine aynı ayarlarla devam edebilirsiniz.,

Son olarak, BIOS üzerindeki Windows kayıt anahtarı olduğu gibi durur.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

erdemakin09

Alıntı yapılan: grayloop - 26 Mart 2016 - 12:15:55
@erdemakin09
Ubuntu kurulumunda nasıl bir yol izlediniz? Home kısmı için ayrı Kök dizin için ayrı, Takas alanı için ayrı alanlar mıı oluşturdunuz, yoksa Ubuntu'yu tek bölüme mi kurdunuz? Tek bölüme kurduysanız bütün ayarlarınız ve sistem dosyaları o 30 GB'lık bölümde duruyordur.

Windows'un bulunduğu bölümleri silip bütün bilgisayarı Ubuntu'ya ayırmak istiyorsanız önce CanlıDVD ile sistemi başlatıp GParted ile Windows bölümlerini silmeniz gerek, ardından yine GParted ile -benzer Windows uygulamalarında olduğu gibi- Ubuntu bölümünü genişletebilirsiniz, ancak veri kaybı ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmak lazım. Tamamen Ubuntu'ya geçiş yapmak istiyorsanız 16.04 gelene kadar (1 ay kaldı) bilgisayarınızı bu şekilde kullanıp 16.04 ile baştan temiz kurulum yapmayı da düşünebilirsiniz. Home bölümündeki ayarları bir belleğe kaydedip kurulumdan sonra yine aynı ayarlarla devam edebilirsiniz.,

Son olarak, BIOS üzerindeki Windows kayıt anahtarı olduğu gibi durur.

Şimdi şöyle söyliyeyim ben bu işletim sistemlerinin sadece kurulumunu bilirim. Kurarken nasıl ayarlar yaparım pek bilmem. :D Uefi modunda kurdum. önce onu söliyim. Daha sonra kurulum ekranı geldiğinde windowsun yanına kur dedim.

Ama http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows%27un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak Burada 1. yöntemde ayracı sağa sola hareket ettirerek 30 gb alan ayırdım. Ve dosya yöneticisini açtığımda da bilgisayar dizini (yani bin boot home root sys gibi klasörlerin olduğu dizinin boyutuda 30 gb)

Açıkcası bende bu kararı 16.04ü gördükten sonra aldım. Yani en azından öğreneyim diyorum

heartsmagic

sudo parted -l
ne diyor? Muhtemelen Windows diskin başında, Ubuntu ise ardındadır. Böyle olunca, Windows bölümünü sildiğinde Ubuntu tarafını genişletmek için boş bölümü Ubuntu'nun sonuna doğru taşımak gerekir. Gparted bu işi yapıyor ama arada sorun yaşanır mı yaşanmaz mı bilemiyorum. Hayati verilerini yedekleyip denemeler yapabilirsin, tecrübe olur en azından.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2016 - 00:00:59
sudo parted -l
ne diyor? Muhtemelen Windows diskin başında, Ubuntu ise ardındadır. Böyle olunca, Windows bölümünü sildiğinde Ubuntu tarafını genişletmek için boş bölümü Ubuntu'nun sonuna doğru taşımak gerekir. Gparted bu işi yapıyor ama arada sorun yaşanır mı yaşanmaz mı bilemiyorum. Hayati verilerini yedekleyip denemeler yapabilirsin, tecrübe olur en azından.

Model: ATA Hitachi HTS54757 (scsi)
Disk /dev/sda: 750GB
Sektör boyutu (mantıksal/fiziksel): 512B/4096B
Disk bölümü Tablosu: gpt

Numara  Başlangıç  Son     Boyut   Dosya sistemi   İsim                          Bayraklar
1      1049kB     316MB   315MB   fat32           EFI system partition          önyükleme
2      316MB      1259MB  944MB   ntfs            Basic data partition          gizli, diag
3      1259MB     1394MB  134MB                   Microsoft reserved partition  msftres
4      1394MB     270GB   269GB   ntfs            Basic data partition          msftdata
8      270GB      295GB   24,2GB  ext4
9      295GB      301GB   6323MB  linux-swap(v1)
5      301GB      301GB   472MB   ntfs                                          gizli, diag
6      301GB      729GB   427GB   ntfs            Basic data partition          msftdata
7      729GB      750GB   21,5GB  ntfs            Basic data partition          gizli, diag

En altta ki 21.5 gblık alan işte linuxa ayırmış olduğum alan herhalde öle anladım yani.
Ben şu an windows c ve dye erişebiliyorum. Resim film falan açılıyor ama uygulamalar açılmıyor. Wine ile açmayı denersemde kitleniyor. windowsa yedeklemek istediğim klasörleri dye atsam D:yi direk içindekilerle ubuntuya eklemem mümkün mü. Yedekliceğim dosyaları saklıyabilecek bir harddiskim yok

heartsmagic

24,2GB ext4 denilen bölüm Linux'a ait, bir de takas alanı var. Wine ile her .exe açılmayabilir, açılsa da sağlıklı çalışmayabilir. Bu çok normal bir durum. D dediğin şeyi Ubuntu'ya eklemen mümkün değil. Bölümlerin boyutunu değiştirmek için kendisini genişletmen, bunun yapılabilmesi için de ardında boş bölüm olması gerekiyor. C'yi yer varsa D'ye yedekler sonra istiyorsan C'yi silip, Linux bölümünün ardına taşıyıp, bu bölümü Canlı CD ile genişletmeyi deneyebilirsin. D dediğimiz bölüm D olarak kalır, bizim tarafta gör,p veri koyabilirsin ama sisteme dahil edemezsin.

Kişisel önerim hiç uğraşma gereği yoksa.

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2016 - 00:56:03
24,2GB ext4 denilen bölüm Linux'a ait, bir de takas alanı var. Wine ile her .exe açılmayabilir, açılsa da sağlıklı çalışmayabilir. Bu çok normal bir durum. D dediğin şeyi Ubuntu'ya eklemen mümkün değil. Bölümlerin boyutunu değiştirmek için kendisini genişletmen, bunun yapılabilmesi için de ardında boş bölüm olması gerekiyor. C'yi yer varsa D'ye yedekler sonra istiyorsan C'yi silip, Linux bölümünün ardına taşıyıp, bu bölümü Canlı CD ile genişletmeyi deneyebilirsin. D dediğimiz bölüm D olarak kalır, bizim tarafta gör,p veri koyabilirsin ama sisteme dahil edemezsin.

Kişisel önerim hiç uğraşma gereği yoksa.

En temizi herhalde bir harddisk bulup yedekleyip 16.04 çıkınca temiz bir kurulum yapmak diğer yollarda illaki veri kaybolucak.

heartsmagic

İlla ki olacak diye bir durum yok tabi, fakat tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Yedeğini alır, bölüm silme, boş bölümü ilgili yere taşıma, sonra da genişletme işlemi denersin. Fakat çok çok gereği yoksa o uğraşa, o riske değmez. Tecrübeli olsan yap derdim de, söylediğin üzere yabancı bir ortam olduğundan ötürü eksiğin de var.

erdemakin09

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2016 - 01:32:00
İlla ki olacak diye bir durum yok tabi, fakat tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Yedeğini alır, bölüm silme, boş bölümü ilgili yere taşıma, sonra da genişletme işlemi denersin. Fakat çok çok gereği yoksa o uğraşa, o riske değmez. Tecrübeli olsan yap derdim de, söylediğin üzere yabancı bir ortam olduğundan ötürü eksiğin de var.

O zaman çözüldü etiketi atayım konuya :)