Ubuntu 16.04 LTS yegeçiş için en uygun yol ve ati grafik kartları ?

Başlatan metimkhrmn7, 25 Mart 2016 - 14:44:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metimkhrmn7

Merhaba arkaşlar ubuntu 16.04 beta 2 yayınlandı yeni bir bilgisayar aldım be ubuntu gnome kuracağım 16.04 beta kurulumu yapsam güncelleme ile lts sürüm geldiğin bir problem yaşarmıyım ? veya şuan 14.04 lts kurup güncelleme mi bekleyeyim yada 16.04 lts sürümü mü bekleyeyim  ve lts 14.04 16.04 e güncellemek ile 16.04 lts dvd sini indirip tekrar kurma arasında fark olur mu ?
Bir başka değiş ile yeni bir pc var sadece 1 kere kurulum yapmak istiyorsunuz lts 16.04 u bekler misiniz yoksa mevcut sürümlerin birini kurar mısınız ? kurarsanız tercihiniz ne olur ?

grayloop

16.04 henüz beta, bu nedenle eksiklikler ve hatalar olacaktır. 14.04 kurup 16.04 yayınlandığında sürüm yükseltebilirsiniz, bu bir sorun teşkil etmez.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

metimkhrmn7

Peki kurulum için dosyaları tamalamadım ama benim için ve sanırım tüm ati gpu kullanıcıları içinde önemli bir durum söz konusu sanırım  ati hd7670m gpu var sistemde ubuntu 14.04 den 16.04 e güncellendiğimde sistemim nasıl etkilencek ? ati kullanıcılarına ne olacak daha doğrusu oyun performansı nasıl etkilenecek hangi yazılımı kullanacağız grafik geçişi nasıl olacak vs.

grayloop

Sisteminiz 14.04 sürümünde nasılsa 16.04'de de öyle olacaktır.
                                 H. Yavuz

metimkhrmn7

fglrx catalyst driver kullanıyorum ekran kartı geçişlerini CCC üzerinden yapıyorum 16.04 desteklenmeyeceğini yazmışlar

grayloop

Alıntı yapılan: metimkhrmn7 - 25 Mart 2016 - 18:26:46
fglrx catalyst driver kullanıyorum ekran kartı geçişlerini CCC üzerinden yapıyorum 16.04 desteklenmeyeceğini yazmışlar

Bağlantıyı verir misiniz?
                                 H. Yavuz

metimkhrmn7

https://tjaalton.wordpress.com/2016/03/11/no-catalystfglrx-video-driver-in-ubuntu-16-04/
bir yazı okudum bir kaç yerde de benzeri şeyleri gördüm kusura bakmayın yanlış anlamışda olabilirim ama öğrenmek için soruyorum ubuntuye yeni geçtim daha yeni yeni bir şeyleri yapabilecek konuma geldim gücellemede hazır sistemde sorun olursa pek düzeltebileceğimi sanmıyorum tekrar windows a dönmeyi de hiç istemiyorum o yüzden fazla detaycı belki saçma sapan şeyler soruyorum

meda

Beta yükleyip güncelleyerek tam sürüme ulaşabilirsiniz o süre zarfında sorun yaşamanız muhtemel yaşamaya da bilirsiniz yerinizde olsam 15.10 yükleyip 16.04'a daha sorunsuz olarak geçerdim çünkü arada 14.04 ile 16.04 arasında 4 sürüm var. 14.04'den 16.04'a güncelleyeceğime sıfır kurulum yapardım. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

grayloop

Verdiğiniz bağlantıda 16.04'de Catalyst kullanılmayacağını yazıyor. Yükseltme yapıldığında Fglrx sürücülerinin kaldırılacağı açıklanmış. Bu kaynak ne kadar güvenilirdir bilemiyorum, ancak denilen doğruysa Catalyst veya Fglrx kullanıcılarının 14.04 ile yola devam etmeleri gerektiği sonucuna varabiliriz.

Not: Yanlış anlamış değiliz. Sorulacak ve birlikte öğreneceğiz.
                                 H. Yavuz

metimkhrmn7

Alıntı yapılan: grayloop - 25 Mart 2016 - 19:32:32
Verdiğiniz bağlantıda 16.04'de Catalyst kullanılmayacağını yazıyor. Yükseltme yapıldığında Fglrx sürücülerinin kaldırılacağı açıklanmış. Bu kaynak ne kadar güvenilirdir bilemiyorum, ancak denilen doğruysa Catalyst veya Fglrx kullanıcılarının 14.04 ile yola devam etmeleri gerektiği sonucuna varabiliriz.

Not: Yanlış anlamış değiliz. Sorulacak ve birlikte öğreneceğiz.
çok teşekkürler peki bu sürücüler kalkarsa aynı performans ve desteği verecek sürücüler mevcut mu mevcut ise forumda bulabilir miyim ?

heartsmagic

16.04 ile eski sürücüler kullanılmayacak bu doğru, bir hafta kadar önce forumda bir başıkta konuştuk bunu. ATI/AMD eski sürücüler yerine sistemle beraber gelecek olan açık kaynaklı sürücülerin kullanılmasını öneriyor. Kaldı ki bir diğer sebep de o bağlantıda açıklandığı üzere XServer'ın yeni sürümünün bu sürücüler tarafından desteklenmemesi. Açık kaynaklı sürücülerin eski sürücüler kadar başarılı olacağını düşünüyorum, en azından umuyorum diyelim :)

Ayrıca, ilgili bağlantıdaki günlüğün sahibi yetkili bir ağabeydir :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

metimkhrmn7

16.04 beta 2 yi yükledim dediğiniz gibi ati driver kurmaya çalıştığımda fglrx vs bulamadı kurmadı peki 16.04 de ekran kartı ayarlarını ve ekrankartı seçimini değiştirmeyi nasıl yapacaz ?

nuked

işin özü şu amd fglrx sürücüsü bitirdi. yeni sürücü modeli ile devam edecek. ubuntu da fglrx desteğini kaldırdı. ama yeni sürücü çıkana kadar oss sürücüsü ile idare edin demek istiyorlar.
amd beta sürüm yayınladı fakat test için olduğundan sadece 14.04 sürümüne destek var 16.04 çıkana kadar sürücü de çıkmış olur.

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMDGPU-PRO-Beta-Driver-for-Vulkan-Release-Notes.aspx

metimkhrmn7

işin bir kötü yanı vardı benim için 7670m ekran kartım var ccc sonrası windowd için yeni gelen driverlar hd 7000m serisi için uyum olarak geçiyor ama hepsi ile uyumlu değil benimki uyumsuz kartlardandı en azından windows için

FireSwords

AMD, şu an antik fglrx sürücüsünün yerini alacak Vulkan destekli yeni sürücü üzerinde çalışıyor.

Şimdilik beta sürücü sadece GCN 1.2 mimarisine sahip GPU'ları destekliyor.

GCN 1.2 mimarisine sahip GPU'lar:

-Tonga / Antigua
-Fiji

Yani şu GPU modelleri beta sürücüyü destekliyor.

- AMD Radeon R9 285
- AMD Radeon R9 380
- AMD Radeon R9 380X
- AMD Radeon R9 Fury
- AMD Radeon R9 Fury X
- AMD Radeon R9 Nano
- AMD Radeon R9 Pro Duo

Şimdilik sadece bu GPU'lar destekleniyor. Ama bu demek değil ki daha eski GPU'lar desteklenmeyecek. %99 ihtimalle tüm GCN mimarili GPU'lar desteklenecek.

nuked

Alıntı yapılan: FireSwords - 26 Mart 2016 - 23:37:35
AMD, şu an antik fglrx sürücüsünün yerini alacak Vulkan destekli yeni sürücü üzerinde çalışıyor.

Şimdilik beta sürücü sadece GCN 1.2 mimarisine sahip GPU'ları destekliyor.

GCN 1.2 mimarisine sahip GPU'lar:

-Tonga / Antigua
-Fiji

Yani şu GPU modelleri beta sürücüyü destekliyor.

- AMD Radeon R9 285
- AMD Radeon R9 380
- AMD Radeon R9 380X
- AMD Radeon R9 Fury
- AMD Radeon R9 Fury X
- AMD Radeon R9 Nano
- AMD Radeon R9 Pro Duo

Şimdilik sadece bu GPU'lar destekleniyor. Ama bu demek değil ki daha eski GPU'lar desteklenmeyecek. %99 ihtimalle tüm GCN mimarili GPU'lar desteklenecek.

GCN 1.1 desteği aktif ama listeye yazma zahmetinde bulunmamışlar r9 290x/290 gibi kartlar da çalışıyor.

MerthanTosun

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.