[Çözüldü] Yazılım konusunda başarı öyküsü

Başlatan ahmet_matematikci, 25 Mart 2016 - 10:45:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

NLP (Neuro Linguistic Programming) psikolojik yöntemine göre başarı hikayeleri  insanların aynı yolda ilerleyip aynı başarıya ulaşmasını sağlayan araç olabilirler.
Yazılım konusunda çalışan , bir şeyler üreten insanların yerde bıraktıkları izlerin üzerine basarak bizlerde belki iyi bir yazılımcı olabiliriz.
Biliyorum ki bir Bil Gates, Linus Trovals yada Stalman olma hedefim yok.
Kendi çapımda uygulamalar üretip bir programlama diline hakim olmam benim için bir başarıdır.

Sizler yazılıma nasıl başladınız, başardığınızda sizi çok mutlu eden yazılımsal olay - program nedir yada hangi zor problemi  nasıl çözdünüz de kendinizle gurur duydunuz.

Bu türden paylaşımların yapılmasının faydalı olacağına inanıyorum.

Not: Yazılım konusunda malesef  bir başarı öyküm yok.. Olaydı heyecan ve gurur ile anlatmak isterdim ama şimdilik yok...
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Alıntı YapBiliyorum ki bir Bil Gates, Linus Trovals yada Stalman olma hedefim yok.

Neden?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ahmet_matematikci

Konu bana yani kişiselleşmeye dönmesin ama cevap vereyim illedelinux.
Büyük işler büyük gayret, çalışma ve fedakarlık ile olur.
O bahsettiğin kişiler gibi iş yapmam için mesleği bırakmam ve tüm vaktimi bu işlere ayırmam gerekir. (eşimi, cocuğumu, köpeğimi , zeytin ve limonuma -2 adet fidan diktim de-   daha az vakit ayırmamı gerektirir.)
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Alıntı YapKonu bana yani kişiselleşmeye dönmesin ama cevap vereyim illedelinux.
O bahsettiğin kişiler gibi iş yapmam için mesleği bırakmam ve tüm vaktimi bu işlere ayırmam gerekir. (eşimi, cocuğumu, köpeğimi , zeytin ve limonuma -2 adet fidan diktim de-   daha az vakit ayırmamı gerektirir.)

Bir insanda yetenek, sabır, mücadele ve hedef olursa bahsettiginiz konu pek de engel değil, kişisel olarak değil genel için diyorum.
Hedefi tutturamamak elbette söz konusu, biraz da işlerin rast gitmesine bağlı.
Bu nokta çok önemli, başarılamayan kendinden mi, yoksa şansın tutmamasından mı, noktasını bilmek gerekir.
Şans deyince takdiri ilahi tarafını demiyorum, yaşamın cilvelerinden bahsediyorum.
Ancak bazı insanlar var ki, sadece yazılım değil, hayatın her alanında işi şansa bırakmayacak kadar yeteneklidir, bu tür insanlar da milyarda bir çıkıyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

erdemakin09

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 25 Mart 2016 - 11:57:06
Konu bana yani kişiselleşmeye dönmesin ama cevap vereyim illedelinux.

Bir çok insan sadece yazılım alanında değil tüm branşlarda kariyer dediğimiz anda sosyal hayatı bir kenara bırakmadan yükselmenin imkansız olduğunu düşünüyor. Ben buna inanmiyorum. Çok çalışmak hırslı çalışmak sizi bir yere getirir ama hedefleriniz için hayatınızda herşeye yer olması gerek. Çok çalışan yükselmek için herşeyi yapan biri olursanız yükseldiğiniz bu konumda hep yalnız kalıcaksınız.

Ben planlı bir çalışmanın başarıyı getirdiğine inanırım. Ben bir Bill Gates olucam diyebilirsin herkes dalga geçebilir aşağılayabilir. Fakat kendinize inanarak programlı çalışmak her zaman en iyisidir. Eminim Steve Jobsta ilk başlarda ben bilgisayar yapıcam dediği zaman herkes onunla alay etmiştir :D
Demem o ki Hayallerden vazgeçme. Eğer Bill Gates olacağını inanmıyorsan inanıcağın bir hayal seç. Türkiyenin en iyisi olucam gibi. Onada inanmıyorsan başaramam diyorsan. En iyilerden biri olucam de.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

meda

Yukarıda bahsi geçen ünlü isimlerin bana göre hayatından vazgeçercesine fedakarlık yaptığına inanmıyorum. Zira başarı için zamanın ve şartların başarıya ortam hazırlaması gerek.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ekremsenturk

Başarı, bakış açısına göre değişir. Benim başarı olarak gördüğümü, bir başkası gereksiz olarak görebilir. İsimleri belirtilen şahısların başarı öyküleri, birer hayat öyküsüdür. Her tamamlanan görev bir başarıdır. Kendinizi başkaları ile kıyaslarsanız ve başkalrının edinimlerini bir ölçek olarak kabul ederseniz, kendinizi hep başarısız ve mutsuz his edersiniz. Hiç bir kimse, bir Bill Gates yada bir Obama veya bir Hülya Avşar olamaz. Onlar zaten kendileri varlar ve sonradan olmuş değiller. Herkes sadece kendisi olabilir. Herkes başka bir hayat yaşar ve kendi başarılarını ve başarısızlıklarını yaşar. Başkalarını örnek almak, sizi o kişilerin kimliklerine ve başarılarına ortak etmez veya size de aynı başarıyı yaşatmaz.

Benim bugünkü başarım:
Gece uyumadan önce aklıma takıldı ve kalktım, araştırdım ve Paskalya'nın bu gün olduğunu öğrendim. Oysa daha önceki seneler Nisan sonu veya ortası olurdu. Ben de bir hafta öncesinden bir tebrik animasyonu hazırlardım. Bu sefer hiç bir hazırlığım olmadı. Hemen, daha önce tesadüfen keşf etmiş ve indirmiş olduğum bir kaç Flash (FlashPascal) örneğini inceledim ve en kolayı olanın metnini değiştirdim, (Hello World! yazıyordu) derledim ve yolladım. Arkadaşım şimdi düşünüyordur, "Ekrem yine benim için özenerek bir şeyler yaptı" diye. Umarım burayı bilmiyordur.

ahmet_matematikci

Şöyle bir örnek vereyim. Geçen gün bir forumda okuduğum hoş bir başarı öyküsü vardı. Yazıdan aklımda kalanları yazayım.

Bir bilgisayar mühendisi arkadaşımız yurt dışında işe başlamış yanlış hatırlamıyorsam server yöneticisi olarak.  İşe başladığının 2. haftasın da ilgilendiği 32 server çökmüş. Kendisinden önce calışan personel eski bir yöntem ile server yedeklemiş ve onun yaptığı bir hata yüzünden 12 makina daki veriler kurtatılamamış. Bu arkadaşımız da tekrardan kendi düzenini kurmuş ve şu an ki sistemde veri kaybını imkasız hale getirecek yedekleme yöntemi geliştirmiş.

Şunu aktarıyordu. Yurt dışında işinin 2 . haftasında bu olay yaşanırken kimse onu suçlamamış. Kimse her şeyi bilmesini beklememiş. Kişi de kısa süre de düzeni tekrar kurmuş.
İşte bu bir olay ve başarı öyküsü aslında ve bana büyük ilham oldu.

Neden ilham oldu derseniz şu cümle çok önemli "Burada çalışan kimse her şeyi bilmemi beklemiyor....."

Not: Server yönetimini anlatan kişi kadar teknik terimleri bilmediğim için aklım da kaldığınca yazdım olayları...Detay sormayın....:)

Erdem

Ben şu uğraştığım problemi çözebilirsem oldukça mutlu olacağım  :D

Önemli olan yaptığınız işi sevmek. Gayret bizden muvaffakiyet Allah'tan .. (c.c)

Bu bir çok boyutlu ağaç veri yapısı. Çarpışma algılaması, en yakın komşuyu bulma için kullanılıyor.

Örneğin burada herhangi bir noktaya tıkladığımızda en yakın komşu düğümü mavi ile gösteriyor. Altta ise 100 noktadan oluşan bir çember ama çok boyutlu ağaç veri yapısıyla, bir alttaki örnekte ise gene aynı çember bu sefer sürükle bırakla oluşturduğunuz bir dikdörtgenin altında kalan noktaları bulmanızı istiyorlar.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ahmet_matematikci

@erdem bunu yeni başlıkta aç ben java da çözüm üretmeye çalışayım ;)
Hatta bununla alakalı çözüme yol gösterecek biraz daha açıklama yap , örnek göster, (sanırsam 2 boyutlu bir alforitma olacak)ki sıfırdan uğraşmak yerine cevabı daha hızlı bulmanı sağlayalım.
Bunun benzeri bir yada daha basit bir hali var ise onu da paylaş hatta örnek kod var ise onu da ekle....

Bakalım belki de güzel bir çalışma ortaya çıkar :D :D

Elimde 2007 basımı Murat İnanın java uygulamaları kitabı var.Yeni aldım.  Sanırsam benzer bir şeyler görmüştüm içinde...

ahmet_matematikci

Konu benim için çözüldü.
Konunun çok dağılmaması için çözüldü etiketi koydum.
Bu konuda psikologa da gittim.  Konuşmalardan çıkardığımız sonuç benim problemin sabırsızlık ile alakalı olduğu.
"Öğrenilecek çok şey var. 4 ayda bir yere gelemedin. 32 yaşına geldin ortaya bir ürün koyamadın.  Hala unix e hakim değilsin. Kitaplar geç bitiyor....vs"
Bu düşünceler kafa da dolaştıkça daha çok öğrenme, bilgisayar da daha çok vakit geçirme isteği doğuyor ama biyolojik ve ruhsal olarak insan  bedeni buna uygun olmadığı için (Günde 13 saati yazılım öğrenmeye ayır...) i vücudun savunma mekanizması ortaya çıkıyor ve bikkinlik baş gösteriyor.

Değerli forum sakinlerinin önerileri ile  hafta sonu hiç yazılım ile uğraşmadan , bahçe , köpek ve bebek ile ilgilenince öğrenmeden sıkılma ve bıkkınlık istekleri yok oldu.
Öğrenme aşamasından ufak ufak uygulama aşamasına geçilmeye başlandığında saatlerin çok uzun olmasının bir önemi kalmadı.
Örneğin forumda bulunan üçgenin içine sayı yerleştirme sorusu ile dün gece sabaha kadar uğraştım ve java da bunu kodlama kısmında bayağı yol aldım.
Bırakın bıkkınlığı sabah erkenden iş yerine geldim sorunun cevabını bulabilmek için.

İşin özünde bu kadar şey nasıl öğrenilecek daha çok çalışmalıyım düşüncesi yerine az da olsa düzenli çalışılarak başarının geldiğini bir kez daha hatırladım.
Largo barok muzikler çalışırken konstarsyon artışını sağlıyor.
Tavsiye ederim.

Not: Bu konuda hissettiğim tek eksiklik bu işin içinde olan insanlar ile yeteri kadar görüşüp onlar ile aynı ortamda bulunup ekip çalışması ile öğrenememe ivme kazandıramamak.

heartsmagic

İlginç ve güzel bir başlık oldu :)

@ahmet_matematikci, son söylediğin şeyi de artık mümkün mertebe sanal ortamlarda yapacaksın doğrudan görüşme imkânın yoksa. Birçok insan böyle yapıyor zaten.
Etiket için teşekkürler, kapatlım konumuzu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bugra9

İstek üzerine başlığın kilitini kaldırdım.

Alıntı yapılan: soldanatarbaşlığa birkaç yorumda bulunmak istiyorum .

soldanatar

Kilidi kaldıran yöneticime teşekkürler.

Bilgisayarla 5 yaşımda komşumuzun internet kafesine gidip oyun oynayarak tanıştım (2000 senesinde) . 4-5 yıl sonra babam eve bilgisayar almıştı ve ben şimdi düşünüyorum onca yılda acaba kendimi ne kadar geliştirdim diye ?  ve açıkçası bu sorunun cevabı beni karamsarlığa itiyor. çünkü o zamanlar bilgisayar benim için sadece oyun için bir araçtı.  . lise dönemimde ise ailemden uzakta okuduğum için bilgisayardan da uzak kaldım .  şu an elektrik-elektronik müh. okumaktayım , bölüme başlamadan önce  bu bölümde okuyan bir arkadaşım bana temel programlama dili olan "C" nin bir kısmını anlattı . O günden beri bir nevi kodlarla uğraşıyorum diyebilirim . kod yazmak hoşuma gidiyor ve bana bir şeylere hükmettiğim hissini veriyor . ama bazı şeyler belirttiğim gibi benim öğrenme aşkımı zedeliyor . bunların başında ingilizce geliyor. bir şeyler yapmak istediğimde türkçe kaynak bulamıyorum ve belkide gelişimim için iyi olacak bir uygulamayı rafa kaldırıyorum .  başarı öykülerine baktığımda ise büyük insanların bu işe çocukluktan başladığını görüyorum sonra kendime soruyorum 22 yaşından sonra kod öğrenmek ile çocukken kod öğrenmek aynı mı diye ? çünkü şu an öğrenme aşamasında çok zorlanıyorum hemen sıkılıyorum ve bu yüzden gelişemiyorum , öğrendiğim bilgileri ise hemen unutuyorum . kendimi de anlayamıyorum hem öğrenmek istiyorum hem de çalışırken çok sıkılıyorum , çok sıkılmamın sebebi aynı şeyleri tekrar etmem çünkü çok çabuk unutuyorum . ve bu başarı hikayeleri beni motive etmekten çok soğutuyor . buraya yorum eklememin sebebi siz üstatların tavsiyesini almak , siz 5 yaşından beri pc ile haşir neşir olan programlama dili öğrenirken herhangi bir metodu olmayan bana nasıl tavsiyelerde bulunabilirsiniz ?   

erdemakin09

Her hayat kendi hikayesini yaşar. Başkasının başarı öyküsü seni ilgilendirmez. Aynı şekilde başkasının başarısızlık hikayesi de. Peki ne ilgilendirir bizleri? Cevap basit. Sadece kendimiz. Ne için kod yazıyorsun? Maksadın ne? Ne olmak istiyorsun? Neyle ilgilenmek istiyorsun? Nedir bu hayatta keyif aldığın şeyler? Nedir bu hayatta sıkıldığın şeyler?

Başarı öykülerinin sayısı fazladır. Arasak baya bir öykü buluruz. Peki temelinde ne var bu hikayelerin? Bu kişilerin ortak özelliği ne?

Söyleyeyim sana hepsinin kendini bilmesidir. Yukarıda ki soruların cevabını tereddüt duymadan verebilmelidir. Kendini bilen insan ne yapabileceğini neyi seveceğini nasıl yapabileceğini çok iyi bilir. Bu yüzden son yarım yıldır her arkadaşıma her eşime dostuma verdiğim tavsiyeyi sana da vereyim. Kendini araştır her şeyden önce. Kendini araştırmadan nereden bilebilirsin ki aşcı olmak istediğini? Nereden bilebilirsin ki bir ralli yarışcısı olmak istediğini?

Araştırdıysan kendini ve artık eminsen kendinden bir yol çıkacak karşına. Sağa sola ayırımı olmadan direk kalbinin istediği yere giden bir yol çıkacak. Gerisi kendini geliştirmekte. Hiç bir şey için geç değildir. Çünkü insanlar sevdiği şeyleri çok hızlı öğrenir. Önemli olan sevdiğin şeyi bulabilmekte.

Ha diyorsan ben bunu seviyorum ama yinede sıkılıyorum. O zaman yanlış bir şekilde çalışıyorsundur. Nasıl çalıştığını çalışırken neler yaptığını izah edersen belki yanlışları daha iyi farkederiz. :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

soldanatar

değerli yorumunuz için teşekkür ederim hocam emin olun bu yorumunuzun bana katkısı olacaktır :) . Şu an için hedefim dönem sonuna kadar Play Store'a bir uygulama koyabilmek . bu yüzden java ' ya konsantre şekildeyim. kim korkar java'dan adlı kitaptan java öğrenmeyi düşünüp android stüdyoya geçmeyi planlıyorum bakalım derslerin yoğunluğundan başımı kaldırabilecek miyim :) yaklaşık 3-4 ay öncede linux u da pc ye kurup iki işletim sistemi kullanıyorum bir taraftan linux bir taraftan java , linux a geçme amacım ise benim merakım ve ilgim , hala bıkmış değilim yavaş yavaş bu işletim sisteminin mantığı nedir ne için kullanılır öğrenmeye çalışıyorum ama ingilizcemiz bir yere kadar yetiyor işte :)

semm

ben yanlış çalışıyorum demek ki seviyorum ama sıkılıyorum kitaptan okuyorum mesela konuyu anlamadığımı sonradan fark_ediyorum bir daha sağlam okuyorum öyle anlıyorum:D  aklımdaki düşünceler bitmiyor henüz bir şey yapamadım hala çalışıyorum. 

ekremsenturk

100 kod satırını aşmayacak kadar basit şeyler dene. Başarı mutlu eder, o halde başarabileceğin şeyler dene.

Death Pro

Bende üniversitede tanıştım programlamayla.Bilgisayarla baya ilgim vardı.Bana kalırsa en büyük eksikliklerden birisi motivasyon.Evet hakkaten çünkü derslerde sınıftaki arkadaşlara bakıyorum. C programlama dilini görüyoruz adam diyo napıcam ben bu dili bi işime yaramicak.(Açıkçası bende şimdiye kadar öyle düşünüyodum hatta müfredata sövüyodum neden C görüyoruzki artık C mi kaldı piyasada hep C#, modern diller ağırlıklı(Python, Ruby vs.) ama bi kursa gittim orda öğrendim C neymiş, neden öğrenmem gerekiyo falan diye. Hatta assembly e başladım :D )Halbuki C nin ne olduğunu nerelerde kullanıldığını fln bilse ve sonrasında bir programlama diline başladığında ne kadar kolay öğreneceğini bilse C diline çalışmaktan zevk alır, kod yazmaktan zevk alır.Adam tercihlerine doldurmuş birçok bölüm yazmış.Pat diye bi geliyo Bilgisayar Mühendisliği kalıyo öle.Bilmiyo bilgisayarı tanımıyo ve burda hocalarında eksikliği var adam direk C programlama dilinden başlıyo.Halbuki anlatsana C nin ne olduğunu, hafızada verilerin nasıl tutulduğunu,stack frame yapısını sonra bu programalama diliyle neler yapılabileceğini,dünyadan örnekler ver vs. Dediğim gibi motivasyon gerçekten bence çok önemli ve şunuda söylim kod yazarken kendinizin eğleneceği şekilde yazın ne bilim kendi stiliniz olsun.