Tuhaf Bir Kapanmama Sorunu

Başlatan novice, 24 Mart 2016 - 17:19:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

novice

İntel NUC5i5RYH mini pc kullanıyorum ve sistemde Ubuntu 15.10, Windows 10 ve Mint 17.2 yüklü. Sistem gayet sağlıklı çalışıyor yalnız usb hub olarak kullandığım Tp-Link USB 3.0 7-Portlu Hub açıkken (harici güç bağlantısı mevcut) ubuntu ve mintte bilgisayar kapanmıyor. Daha doğrusu bilgisayarı kapat dediğimde kapanıp tekrar başlıyor. Windowsta ise böyle bir sorun yok. Daha da tuhafı usb hubu düğmesinden kapatıp ubuntuda bilgisayarı kapattığımda sorunsuz kapan pc usb hubun düğmesine bastığımda çalışmaya başlıyor. Anlayacağınız Usb Hubun güç düğmesi bilgisayar için ikinci bir güç düğmesi görevi görüyor. Tüm bu söylediklerim mint içinde geçerli.Bu sorunların hiç biri windows tarafında yaşanmıyor.

heartsmagic

Ele gelir bir şey çıkmıyor aramalarda. Aklıma gelenler:

1. Varsa eğer BIOS güncellemesi.
2. Çekirdek sürümünü yükseltmek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

novice

Haklısınız aramalarda herhangi bir sonuca ben de ulaşamamıştım. Söylediğiniz gibi benim aklıma da ilk önce sorunun BIOS tan kaynaklanabileceği gelmişti ve güncellemesini yapmıştım yani BIOS son sürümünde. Birde BIOS kaynaklı olsaydı aynı sorunun windowstada yaşanıyor olması gerekirdi sanırım. Bu haliyle bilgisayarı kullanmak sorun olmuyor sadece bilgisayarı kapatmadan önce usb hubu kapatmayı ununtmamak gerekiyor.

heartsmagic

BIOS meselesi sistemler arasında değişik tepkiler gösterebiliyor. Windows tarafında yoktur ancak mevcut BIOS sürümü Linux tarafı için yeterli değildir. Bu gibi durumlarda sürüm yükseltmek bazı sorunları çözmek için gerekli oluyor.
BIOS tarafını geçtiğimize göre söylediğim gibi çekirdek sürümünü yükseltmeyi deneyebilirsin. Forumda örnek bir anlatım var: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48099.0

Buradaki sürüm geride kaldı artık fakat 14.04 için günceldir o sürüm. Daha güncelini istiyorsan: http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.4.6-wily/

İndireceğin paketler değişecek sadece, sistem mimarine göre indirir denersin. Yeni çekirdekler bazı sistemlerde sorun yapabilir, eski çekirdeği silmeyeceğin için sistem açılmasa dahi Grub seçkesinden "Eski Ubuntu sürümleri" diyerek açabilirsin sistemi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unixmania

Bu kod derleyip çalıştırırsan sistemi reboot eder.Dene bakalım alt seviyeyi.

int main(int argc, char* argv[]){
    syscall(169 , 0xfee1dead, 672274793, 0x1234567, 0);
    return 0;
}

NOT: 0x1234567 yerine 0x4321fedc koyarsan sistemi kapatır.komutun yürütülmesiyle

kaydedilmemiş veriler kaybolur.Yürütmeden önce "sync" komutunu yürütün.Bilgiler için:

man syscall
/usr/include/asm/unistd_64.h