Chrome bizim yerimize kararlar vermeye başladı !

Başlatan eronis, 11 Mayıs 2016 - 23:25:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Yakın zamanda gelen yeni versiyonu ile chrome güvenlik konusunda bize hiçbir seçenek vermiyor ve google'ın gözünün tutmadığı hiçbir siteye giremiyoruz ve hiçbir dosyayı indiremiyoruz. Biraz daha detaylı anlatayım, geçen gün manjaro wiki'ye girmeye çalışırken güvenlik sertifikası hatası verdi. Zararlı içerik olabilir dedi ve beni bu sayfadan çıkar butonu vardı, neden kaçınmalıyım gibi detaylar yazan sayfa vardı ama hadi ama ? Manjaro wiki'den bahsediyoruz, büyük ihtimalle yakın zamanda ubuntu forum ile pek çok kişinin yaşadığı sorunun aynısıydı bu. Sorun bu değildi, chrome bana yine de devam et gibi bir seçenek vermedi. Güvenliğimi düşünmek benim elimde olmalı. Kaldı ki eğer öyle bir şey var ise adblocker'lar, no script gibi pek çok eklenti ile kendimi bu zararlı yazılımlara karşı koruyabilirim. Bu sayfaya girip girmemek benim elimde olmalı, bir şirketin değil. Ayriyeten, bugün bir dosya indirdim chrome ile. Yaklaşık 400MB falan ve sunucular yavaş olduğu için uzun sürdü baya. İndirme bitince ne görim ? Chrome bunun güvenli bir dosya olmadığı uyarısını ben o kadar bekledikten, indirdikten, zamandan, elektrikten, AKN'den harcadıktan sonra anca söylüyor ve dosyayı bilgisayarda tut diye bir seçenek vermiyor. İndirdiğim şeyin ise tamamen güvenli olduğuna inanıyorum. Bugün yaşadığım bütün yer imlerimin silinmesi durumu ise tepemin tasını attırdı artık. Şimdilik chrome ve chrome tabanlı hiçbir tarayıcıyı kullanmama kararı aldım ve firefox'a geri dönüyorum. Şu an Chrome bana Microsoft ve Windows 10'u hatırlatıyor. Açıkçası ben google'a saygı duyardım ama bu davranışlarını kesinlikle onaylamıyorum.Siz google'ın bu davranışları hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sizce google doğru bir karar mı veriyor ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

lnxdev

Yaşadığın olayın benzeri benimde başıma geldi. Okulumuzun sağladı bir sistem vardı sertifika ile ilgili bir problem site güvensiz olarak çıkıyordu chrome tarayıcıyla bağlanamıyordum. Yaklaşık bir senedir opera kullanıyorum herhangi bir problem ile karşılaşmadım.

erdemakin09

Eğer googledaki şifreleri yer imlerimi kayıtlı epostaları sorunsuz bir şekilde operaya aktarsam bende operaya geçicem.
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

cokomoko

Ben de son zamanlarda bazı sitelerden dolayı chrome kullanmaya başladım ama memnun olmadığım yönleri var. İlki tmpfs ve ramfs üzerinde çalışırken kendi kendine kapanması, ikincisi flashgot gibi bir eklentisinin olmaması.
Bu yüzden firefox'a döndüm 1 ay sonra  :-\
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

mhmtkrktr

Alıntı Yapchrome bana yine de devam et gibi bir seçenek vermedi.

Gözden kaçırmış olabilirmisin o seçeneği. Söylediğin durumla karşılaştım ama yanlış hatırlamıyorsam ayrıntılar bölümünün altında seçenekler vardı.

Alıntı YapChrome bunun güvenli bir dosya olmadığı uyarısını ben o kadar bekledikten, indirdikten, zamandan, elektrikten, AKN'den harcadıktan sonra anca söylüyor ve dosyayı bilgisayarda tut diye bir seçenek vermiyor.

Doğru. Uyarıyı sonunda veriyor ancak sağ tarafına küçük bir ok işareti koyup "yinede sakla" gibisinden seçenekler de veriyor. (Bu seçenekleri koyması bazen bir kaç saniye gecikebiliyor. Sanırım bir çeşit ön tarama yapıyor dosya için)

fsutil

Siteye girmek için bir seçenek zaten var. Gelişmişe basarsanız çıkacaktır. En alttaki cümleye dikkat.
Girebiliyorum manjaro-wikiye chrome üzerinden.

matrax_41

Bu kadar da kuşkucu olmaya gerek yok. Sorun sitenin sertifikasından kaynaklanıyor. Aynı uyarıyı firefox da gösteriyor ilgili sitede.

eronis

Evet, devam et butonu eskiden vardı ama chrome devam et butonunu tamamen kaldırmış, firefox'ta en azından bu buton hala duruyor. İndirmeden sonra dediiniz sakla butonu da gitmiş. Denk gelirseniz anlarsınız.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

chrome://net-internals/#hsts

Adresine git, "Delete domain" kısmına adresi yaz, sonra "Delete" de. Ardından girmeye çalıştığında ilerleme seçeneğini görürsün. Bu olay da pek "ne yapacağımızı söylüyorlar" meselesi değil de, "kendi güvenlik şartlarımı kendim sunarım" meselesi. Adamlar sertifika gibi ciddi bir mesele için bu şekilde bir tutum sergiliyorlar. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

Chrome'u savunmak bana dusmez ama burada hata tarayicida degil. HSTS web uygulamasi tarafindan kullanici tarafina gonderilir. Sunucu der ki "bu siteye bundan sonra su su zaman dilimi icerisinde ne olursa olsun TLS baglantisi ile geleceksin.". Eger bir nedenden oturu sertifika hatasi olusursa, tarayici eger ilgili RFC'ye [1] uyumlulugu saglayacaksa, kullanicinin ilgili siteye erismesine olanak vermemelidir. Dogru yanlis ayri mesele ama Chrome'un karari degil. Acikcasi sorun dogrudan sitenin yonetimiyle alakali.

IETF'nin calisma gruplarina herkes ucretsizce uye olup katilabiliyor. Eger RFC sureclerine dahil olmak isteyenler varsa diye not dusmus olayim.

[1] https://tools.ietf.org/html/rfc6797#section-12.1

furyzer0

Gizliliğinize önem veriyorsanız size hiçbir google hizmetini kullanmamanızı öneririm eğer illa kullanmanız gerekirse hesabınızın gizlilik ayarlarını gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Google ve facebook'un gelir modeli kişisel verilerin kullanımından geçtiği için...

Minty

Chrome gibi rahat bir tarayıcıda ne olursa olsun siteye girişin veya dosyayı saklamanın bu kadar da zor yerlerde olmaması gerektiğini düşünüyorum. Açık açık sayfaya iki tane buton koysun. Bu sayfa tehlikeli desin devam et veya vazgeç(önerilen) desin bıraksın. Bu kadar zor değil yani.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~