Ubuntu ve Amazon Hakkında

Başlatan qrx, 22 Nisan 2016 - 10:41:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

qrx

Merhaba arkadaşlar ubuntu ve amazon hakkında bir yazı okudum bu konuda ne düşünüyorsunuz aslı nedir bilgilerinizi aktarabilir misiniz?

Okuduğum yazıdan küçük bir alıntı :

Alıntı YapBunun son zamanlardaki en çarpıcı örneği, Ubuntu'nun yeni masaüstü ortamı Unity'nin Dash uygulamasıdır. Kullanıcıların kendi bilgisayarlarındaki dosyaları ararken kullandığı kelimeler ve IP adresleri Canonical şirketine ait productsearch.ubuntu.com sunucusuna gönderilmektedir. Bu veri iletimi güvenli bir bağlantı üzerinden gerçekleşir. Bir diğer deyişle, aradığınız kelimeler güvenli bir şekilde sunucuya iletilir. Bu bilgilerden yola çıkarak, Amazon ürünlerinde de bir arama yapılır ve bu ürünler hakkındaki tanıtım ve reklamlar bilgisayarınıza gönderilir. Ancak arama sonuçlarının iletimi güvenli bir şekilde olmaz. Bağlantının izlenmesi ile kullanıcının bilgisayarına gelen sonuçlardan ne aradığı bilgisine de erişilebilir. Bana ne aradığını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim!

Canonical arama bilgilerini sadece Amazon ile paylaşmamaktadır. Canonical, aramalarınızın Amazon yanında BBC, Twitter, Facebook vb üçüncü taraflara da iletilebileceğini, bu web sitelerinde de arama yapılacağını söylemektedir. Hatta şunu da ekler: Canonical veriyi üçüncü taraflara ilettikten sonra bu verinin nasıl kullanılacağı ile ilgili sorumluluk tamamen üçüncü taraflardadır ve onların gizlilik politikalarına bakmanız gerekir. Facebook'un gizlilik konusundaki zaaflarını düşündüğümüzde, bunun kullanıcı açısından çok büyük bir risk olduğu görülmektedir.

yenilikciadam

Windows kullanıyorsan zaten Microsoft canonical ın verdiği bilgilerin 10 katı bilgiyi veriyor BBC twitter Facebook'a falan

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayatta değişmeyen tek şey değişimdir.
Ama ben değişimin beni zorla değiştirmesini beklemem.
Hiç beklemeden değiştiririm.

heartsmagic

Eski bir konu, forumda biraz arama yaparsan tartıştığımız başlıkları görebilirsin. Son sürümlerde zaten bu özellik kapalı geliyor, ayrıca kullanıcılar da rahatlıkla kapatabiliyorlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yenilikciadam

Bazıları Windows kullanıp da ubuntu ya bundan dolayı laf ediyor o yüzden dedim.

qrx

Windows kullanmıyorum bu kadar eleştirisel bir yorum yapmanıza gerek yoktu windows 10 katı gönderiyor diye ubuntununda göndermesi gerekmiyor. Böyle birşey doğrumu doğruysada bir şekilde bunu engellemenin bir yolu vardır open source olduğu için nasıl yapılıyor diye sormak istedim.

Barış Can

böyle bir durum var ve doğru, evet. ancak bu durum ubuntu'yu bir "spyware"e dönüştürür mü? bu hâlâ forumda da, diğer taraflarda da tartışılagelen bir konu. kaldı ki, heartsmagic'in söylediği gibi yeni sürüm ile beraber; bu özelliği deaktif edebilmeniz mümkün kılınıyor.

ilgili konuyu burada görebilirsiniz: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37044.0;topicseen
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Quapukulu

Richard Stallman bu konuda ne düşünüyor ; https://www.youtube.com/watch?v=CP8CNp-vksc

Bana kalırsa Ubuntu'nun Amazon ile işbirliği yapması onun spyware olduğu anlamına gelmez.Kaldı ki bu özellik arkadaşların da dediği gibi kolayca kapatılabiliyor.Hatta 16.04 sürümünde varsayılan olarak kapalı geliyor.

Tabi bazı kullanıcılar ''gizlilik'' konusunda fazla hassaslar.Onları da anlayabiliyorum.Yine de google hesabı kullanıp gizlilik konusunda Ubuntu'yu eleştirmek bana biraz acımasızca geliyor.

yenilikciadam

Alıntı yapılan: qrx - 22 Nisan 2016 - 11:57:04
Windows kullanmıyorum bu kadar eleştirisel bir yorum yapmanıza gerek yoktu windows 10 katı gönderiyor diye ubuntununda göndermesi gerekmiyor. Böyle * bir şey doğrumu doğruysada bir şekilde bunu engellemenin bir yolu vardır open source olduğu için nasıl yapılıyor diye sormak istedim.
Ben o anlamda demedim bazıları Windows kullanıp da bunu diyor.

FireSwords

Bu yeni bir olay değil, bu olay çıktığında kapatma seçeneği vardı, ve 16.04'den beri varsayılan olarak devre dışı geliyor.

Eğer gerçekten Spyware bir OS varsa o da Windows 10'dur.

Windows 10, çoğu verinizi toplayıp Microsoft sunucularına gönderiyor. Üstüne Home ve Pro sürümlerinde bunu kapatmak için bir seçenek yok! Daha da komik olanı, yeni bir güncelleme geldiğinde Windows 10 tüm bant genişliğini bu güncellemeye adayıp bu güncellemeleri kapatmak için hiçbir seçenek sunmuyor.

Gizlilik konusunu çoğu kullanıcıdan abarttığını düşünüyorum açıkçası. Kullanıcıların çoğu hayatının her anını Facebook'tan, Instagram'dan millete duyuruyor zaten, "stalker" 'lar istediği gibi yaptıkları her şeyi öğrenebiliyor. Yine de gizliliğe önem veren kullanıcılar için Microsoft'un yaptığı küfretmek gibi bir şey. Keşke RMS biraz da Microsoft'a giydirse :D

kötükurt

Forumda bu konu konuşulmuştu, arama yaparak daha çok bilgi bulabilirsiniz.
"Cahil tutarlıdır kendi içinde, kötü olan yarı cahillerdir." İlber Ortaylı

qrx

Arkadaşlar konu tartışmaya gidiyor durumu şöyle toparlayalım isterseniz :) şimdi ben baktığımda sitede 15.10 vardı ben onu kurdum yazdığınıza göre 16.04 de kapalı geliyormuş. Sistemi 16.04 e nasıl yükseltebilirim? birde yükseltiğimde otomatik olarak kapanır mı bu özellik yoksa kapatmam mı gerekir.Kapatmam gerekirse nasıl kapatabilirim yardımcı olur musunuz?

Düzeltme : 15.10 dan 16 ya güncelleme işlemlerini buldum. Bunun için yardımcı olmanıza gerek yoktur bilginize.Diğer sorumu cevaplarsanız memnun olurum.

if

Sistem Ayarları > Güvenlik & Gizlilik altında ayarlar.

illedelinux

Arkadaşlar diyelim ki, Ubuntu bu şekilde maddi bir kaynak elde ediyor, peki daha iyi bir seçeneginiz var mı?
Bence bırakın biraz para kazansın, nasıl olsa bunun bazı artısı yine bize dönecektir.
Bilemiyorum, ben böyle düşünüyorum...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

if

Sadece Amazon lensinin bulunmadığını hatırlatmak isterim. Wikipedia, github, Soundcloud gibi farklı hizmetler sunan bir çok lens var. Lensler belirli işlemleri kolaylaştırmak adına yazılmış. Özellikle Amazon üzerine odaklanmak yanlış olur. Hem Amazon lensindeki arama arama motorunda yaptığımız aramadan pek farklı değil.

illedelinux

Alıntı YapSadece Amazon lensinin bulunmadığını hatırlatmak isterim. Wikipedia, github, Soundcloud gibi farklı hizmetler sunan bir çok lens var. Lensler belirli işlemleri kolaylaştırmak adına yazılmış. Özellikle Amazon üzerine odaklanmak yanlış olur. Hem Amazon lensindeki arama arama motorunda yaptığımız aramadan pek farklı değil.

Ubuntu'nun bu Amazon hikayesi üstelik diğerlerinin yanında çok sıradan sayılır, bakın Google'un kendisi dahi kendini güvensiz bulmuş.
Başlık: Google, Google.com'un tehlikeli bir web sitesi olduğunu düşünüyor
https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2016/04/19/why-google-is-warning-that-google-com-is-partially-dangerous/?tid=sm_tw

fsutil

Alıntı yapılan: illedelinux - 23 Nisan 2016 - 00:50:00
Ubuntu'nun bu Amazon hikayesi üstelik diğerlerinin yanında çok sıradan sayılır, bakın Google'un kendisi dahi kendini güvensiz bulmuş.
Başlık: Google, Google.com'un tehlikeli bir web sitesi olduğunu düşünüyor
https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2016/04/19/why-google-is-warning-that-google-com-is-partially-dangerous/?tid=sm_tw

Şuan sorguladığımız da güvenli olarak belirtiyor sistem.

https://www.google.com/transparencyreport/safebrowsing/diagnostic/#url=google.com

illedelinux

Alıntı YapŞuan sorguladığımız da güvenli olarak belirtiyor sistem.

Bugün temiz görünen Google Salı sabahı taramada güvensiz oldugunu belirtmiş.
İşte burada anlatılmak istenen Google'un kendisi dahi her zaman güvenli olamayacagı bilgisidir.

furyzer0

Alıntı yapılan: yenilikciadam - 22 Nisan 2016 - 11:20:08
Windows kullanıyorsan zaten Microsoft canonical ın verdiği bilgilerin 10 katı bilgiyi veriyor BBC twitter Facebook'a falan

Bunu Android işletim sistemi kullanan bir cihazdan göndermek de ayrı bi ironik...

D@bbe

Alıntı yapılan: furyzer0 - 05 Ağustos 2016 - 18:49:37
Alıntı yapılan: yenilikciadam - 22 Nisan 2016 - 11:20:08

Bunu Android işletim sistemi kullanan bir cihazdan göndermek de ayrı bi ironik...
bunu ubuntu kullanan kişinin söylemesi daha komik... kurulum ekranında seçeneklere bakmak yerine okursanız onu görürsünüz... + android izin verilen bilgileri yolluyor... ben veri haraketlerini izlediğimden gördüğüm detay...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙