fdisk mkfs ve swap

Başlatan ercancapkin, 22 Mart 2016 - 23:42:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercancapkin

arkadaslar
ben soyle bisi yapmak istiyorum
ornegin /dev/sdb diskini
mkfs kullanarak belirli bir gb seklinde formatlayabilirmiyim yada bunu fdisk ile yapabilirmiyim

ornegin
fdisk /dev/sdb 20 gb ext3
fdisk /dev/sdb 2 gb swap gibi bir turlu beceremedim

cagriemer

Yapabilirsiniz. Yalniz fdisk "interaktif" calisir. Ornegin diskiniz 20GB olsun ve bu diski 2 birincil (primary) bolume ayiracaginizi varsayalim.

sudo fdisk /dev/sdb
p

p tusuna basip enter'a bastiginizda diskte mevcut olan bolumlendirmeyi gosterir. Eger hic bolum yoksa sadece diskin boyutunu gosterir. d tusu ile varolan bolumleri silebilirsiniz. Mesela /dev/sdb1 ve /dev/sdb2 olsun. Bunlari silmek icin d tusuna basip enter dedikten sonra 1'e basip yine enter'a basarsaniz /dev/sdb1 silinir. Ayni islemi /dev/sdb2 icin de yapabilirsiniz.

Yeni bolum olusturmak icin once n tusuna basip enter'a basarsiniz. birincil bolum mu mantiksal bolum mu istediginizi sorar. Birincil istedigimizden p'ye basip enter'a basariz. Eger mantiksal isteseydik l'ye (kucuk L) basip enter'a basacaktik. Unutmamakta fayda var, bir disk dort birincil bolum icerebilir (MBR standardi icin gecerli, GPT'de boyle bir limit yok. Yalniz fdisk GPT diskleri isleyemez o yuzden daha guclu bir arac olan parted'i kullanmaniz gerekir.). Bolumun hangi sektorden baslayacagini sorar. Varsayilan olarak ilk bos sektoru kullandigindan enter'a basip gecebiliriz. Ardindan bolumun son sektorunu sorar. Buraya istedigimiz buyuklukte alani girebiliriz. Ornegin +10GB yazip enter'a basarsak ilk bolumu 10GB boyutuna getirir. Ayni islemleri istediginiz diger bolumleri olusturmak icin de kullanabilirsiniz. Burada onemli olan bir de swap ve boot edilebilir bolumlerin isaretleri var. Simdilik o detaya girmeyelim ama onun icin de a ve t tuslarini kullaniyorsunuz. 82 hex numarasi swap bolumunu 83 hex numarasi ise normal bir linux dosya sistemi bolumunu ifade eder. Butun degisiklikleri bitirdiginizde once w tusuna basip enter'a basiyorsunuz ve degisiklikleri fdisk sizin adiniza gerceklestiriyor. Son olarak da q tusu ile cikiyorsunuz ve bolumlendirme isleminiz bitmis oluyor. Bir suredir kullanmadigim simdi de test etme imkanim olmadigi icin her tustan sonra enter'a basiyor muyduk hatirlamiyorum ama zaten farkedersiniz denerken.

Bicimlendirmeyi bitirdik evet ama herhangi bir dosya sistemi olusturmadik. Bunun icin de mkfs komutunu kullanabilirsiniz. Ornegin ilk bolumumuzu ext4 yapmak isteseydik soyle olacakti komut;

sudo mkfs.ext4 /dev/sdb1

Bu islemleri yaparken dikkatli olun ve sistemin calistigi disk uzerinde herhangi bir islem gerceklestirmeyin. Eger sistemin calistigi disk uzerinde islem yapmaniz gerekiyorsa bir kurulum imajindan baslatip islemleri oyle gerceklestirin.

TopKek

Cfdisk ve mkfs komutlari ile de kolayca yapilabilir
Arch Linux mu Gentoo mu?

ercancapkin

arkadaslar cfdisk ve fdisk kullanimini biliyorum ama benim yapmak istedim soyle bisi

örneğin
bolumlenme yapilmamis bir disk ustunde
fdisk -n 50 gb alan /dev/sdb
yada
fdisk -d /dev/sdb1 yapip silebilirmisyim

ekremsenturk

cagriemer

Alıntı yapılan: ercancapkin - 23 Mart 2016 - 10:13:17
arkadaslar cfdisk ve fdisk kullanimini biliyorum ama benim yapmak istedim soyle bisi

örneğin
bolumlenme yapilmamis bir disk ustunde
fdisk -n 50 gb alan /dev/sdb
yada
fdisk -d /dev/sdb1 yapip silebilirmisyim

Istediginizi, ornek gosterdiginiz sekilde yapamazsiniz. fdisk kullanimina asinaysaniz bunun icin bir betik yazip onu calistirabilirsiniz. En basitinden;

echo -e "o\nn\np\n1\n\n\nw" | fdisk /dev/sdb

Bu cok karisik geliyorsa, bir onceki iletimde bahsettigim parted'dan yararlanabilirsiniz. Ornek;

sudo parted /dev/sdb mklabel dos mkpart primary ext3 1MiB 20GiB
sudo mkfs.ext4 /dev/sdb1