Ubuntu 16.04 Çift Ekran kartı

Başlatan else, 21 Mart 2016 - 14:57:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

else

Bilgisayarımın Ekran kartlarını ne kadasr kullanabiliyorum ? Sormamın nedeni Hybrid teknoloji ekran kartına sahip bilgisayarım var ve ubuntuyu 2 yıldır kullanıyorum.
Sadece ubuntu kullanıyorum windows un yanında felan değil. Ama 2 yıldır bu olayı bir türlü anlayamadım.

Mesela 0 ad isimli bir oyun var oyuna başladıktan bir süre sonra takılmalar donmalar başlıyor..
Wine üzerinden Lol ü yükledim. Ubuntu 13.10 yada 13.04 de sorunsuz çalışıyordu ama 14.xx' den sonra Lol ü çalıştırınca;
Oyunu bilenler bilir Temel Eğitim modunda oynayınca siyah ekran oluyor. Oyuna giriyor sesler geliyor ama ekran siyah..
Ama doğrudan diğer oyuncularla oynamak istediğimde ise yüklenme ekranı siyah oluyor sonra oyundan atıyor. Bug Splat hatası veriyor.

Ben de bu sorunların ekran kartımla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Öyle mi ? Ekran kartlarımı ne kadar kullanıyorum ?

Oyunlarda Hariciyi kullanıyor mu ? Nedir bunun olayı. ? Yani Ubuntu Tam olarak ekran kartlarını nasıl kullanıyor ?

Bir de Ubuntu 16.04 ile artık AMD Grafik Sürücüleri desteklenmeyecek tarzında bir yazı okudum. Doğruysa Ubuntu benim için öldü mü?

Gerekli Çıktılarım :

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M] (rev ff)

-------------------------

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

--------------------

xrandr

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768      60.04*+  40.02 
   1360x768      59.80    59.96 
   1280x720      60.00 
   1024x768      60.00 
   1024x576      60.00 
   960x540       60.00 
   800x600       60.32    56.25 
   864x486       60.00 
   640x480       59.94 
   720x405       60.00 
   680x384       60.00 
   640x360       60.00 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

-----------------------------------

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"

Çıktı vermedi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Mart 2016 - 21:49:55

6 saat 43 dakikada 0 yanıt. sanırım Ubuntu'nun daha çok gelişmesi gerekiyor. Herkesin kafasında sorular... Açıkcası Windows kullanırken kendimi enayi gibi hissediyordum bu yüzden Linux kullanmaya kara vermiştim, ama şimdi sistemimde var olan bir grafik kartını kullanammadığım için asıl Linux kullanırken kendimi enayi gibi hissediyorum onu fark ettim bu yüzden de Windows 10 a geçiş yaptım. Umarım Bir gün ubuntu tam olarak kullanıcılarını memnun edebilir seviyeye gelir. Umarım biz ubuntuyu yabancı kaybaklardan değil de Türkçe kaynaklardan daha iyi anlayabiliriz. işte o zaman geri dönerim. Sağlıcakla kalın.

heartsmagic

6 saatte destek gelmiyor diye bırakıp gitmek, serzenişte bulunmak, eleştirmek. Peki, Windows forumlarında bol şans. İlk dakikada "format at geçer" önerileri ne de olsa pek matah. Ya da arayıp resmi destek alırsın ilk dakikasında Microsoft'tan. Kısacası yolun açık olsun. Biz enayiliğimizle mutluyuz, başka enayiye gerek yok.

Not düşmüş olalım, Ubuntu 16.04 ATI kartları desteklemiyor diye bir olay yok. ATI/AMD firması 16.04 için fglrx sürücülerini güncellemeyecek artık, mesele Linux tarafının meselesi değil. Diyor ki AMD/ATI bize, "mevcut olan özgür sürücüleri kullanın". Daha iyi destek veriyorlar zaten şu an.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.