Opera'dan Chromium Tabanlı Tarayıcı

Başlatan ercnynr, 07 Temmuz 2013 - 11:51:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercnynr

Şubat ayında kendine ait tarayıcı motoru Presto'dan Chromium'a geçeceğini duyuran Opera stable sürümünü yayınladı. Opera Next 15, Windows ve Mac sürümleri ile karşımızda.

Tarayıcı motorunda geçiş kararını geçtiğimiz Şubat ayında açıklayan Opera, Chromium motorunu kullanan Opera Next 15 tarayıcısının stable (kararlı) sürümünü duyurdu.
Opera Next 15'in şimdilik Windows ve Mac OS sürümleri bulunuyor. Linux sürümünün ise daha sonra indirmeye açılacağı belirtildi.

Opera resmi sitesi üzerinden dağıtılan yeni tarayıcı, web motorunun yanısıra çeşitli arayüz değişimleri de içeriyor. Ayrıca yeni sürümde, Opera tarayıcısının önceki sürümlerinde yerleşik olan e-posta istemcisi kaldırılmış durumda. Bunun yerine "Opera Mail" adlı ayrı bir program sunuluyor.

Söz konusu değişikliğin kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda gerçekleştiğini açıklayan Opera, web tarayıcısının artık daha az bellek ve depolama alanına ihtiyaç duyacağını belirtti.

Opera Next 15'in Windows sürümünü buradan, Mac sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

Kaynak

Kendi Yorumum : Windows sürümünü denedim ve hayran kaldım. Daha önce hiç sevmediğim opera artık varsayılan tarayıcım. Linux sürümünün açılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

agritux

Hadi bakalım. Operanın özelliklerini çok beğenmeme karşın hiç kullanmazdım. Bu adımla belki benimde varsayılan tarayıcım olur.

furkankalkan

"Real Nerds Use Mozilla Firefox"  slagonından vazgeçmiş değilim ama web işleri için webkit tabanlı hafif bir ek tarayıcıya da ihtiyacım var. İnşallah yakın zamanda çıkar. 
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

krwlng

Hayırlı olsun, onu da deneriz, yandex sıkmaya başlamıştı artık, bir linux sürümünü çıkaramadılar yıl oldu neredeyse.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Xenophobia

Chrome'dan önce varsayılan tarayıcımdı. Chrome çok rahat ve hızlı bir arayüz sunduğu için, hiç vazgeçmedim. Opera, Chromium tabanı ile hız ve sisteme yük getirmeyen bir tarayıcıyı ortaya çıkarırsa, seve seve yeniden kullanabilirim.

perdakasan

Tüm firmalar bu şekilde sıkışıcak ve açık kaynağa yönelecekler inşallah :) Adam oluyorlar..

Felâsife

Alıntı yapılan: krwlng - 07 Temmuz 2013 - 14:18:00
Hayırlı olsun, onu da deneriz, yandex sıkmaya başlamıştı artık, bir linux sürümünü çıkaramadılar yıl oldu neredeyse.

Operada da Linux/BSD sürümünü biraz bekleyeceğiz gibi, kulislerde Opera 16 sürümü ile geleceği söyleniyor, zaten şu haliyle Opera eski halinden çokta uzaklarda, notlar, mail, yer imleri gibi şeyler yok, tabii yeni gelen özelliklerde olmuş ama Opera da ciddi bir değişim geçiyor, her şey sil baştan oluyor, hasılı bizim taraf biraz bekleyecek.  :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ercnynr

Alıntı yapılan: Felâsife - 09 Temmuz 2013 - 01:23:22
Alıntı yapılan: krwlng - 07 Temmuz 2013 - 14:18:00

Operada da Linux/BSD sürümünü biraz bekleyeceğiz gibi, kulislerde Opera 16 sürümü ile geleceği söyleniyor, zaten şu haliyle Opera eski halinden çokta uzaklarda, notlar, mail, yer imleri gibi şeyler yok, tabii yeni gelen özelliklerde olmuş ama Opera da ciddi bir değişim geçiyor, her şey sil baştan oluyor, hasılı bizim taraf biraz bekleyecek.  :)

Zaten bekleyen hep biz oluyoruz :)

krwlng

Biraz da onlar beklese ne var sanki, hep biz bekliyoruz. :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Felâsife

Onlarında beklediği durumlar yok değil hani, daha şurada 64-bit Operaya onlar yeni geçti sayılırlar, oysa bizim tarafta kaç yıldır kullanıyordu.  ;)
Ama tabii insan ister istemez beklentide oluyor helede klasik Opera kullanıcı için durum dahada sancılı.
Beni esas endişelendiren bu webkit olayı, zira derle derle bitmeyen bir yapısı var, bir tarayıcı kurmak için minimum iki saat harcayacağız gibi.
Hazır paket kurulumlarında bu sorun olmaz ama derlenince olacaktır muhakkak.

burk

Deneyen arkadaşlara sormak isterim, tarayıcının ilk açılma hızında değişim var mı?

ercnynr

Alıntı yapılan: burk - 10 Temmuz 2013 - 09:00:29
Deneyen arkadaşlara sormak isterim, tarayıcının ilk açılma hızında değişim var mı?

Windows tarafında denemiştim. Açılış hızı gayet iyiydi.

Luna

Gerçek Opera kullanıcılarının tamamen reddettiği browser diyebilirim. En azından genel görüş böyle. Başka browser kullanıcılarını daha çok çekecektir, ancak şunu söylemeliyim ki kendi bağımsızlığı yerine chrome kölesi olmasını şiddetle kınıyorum.

Presto iyiydi halbuki...
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

Felâsife

Bu yeni Operayı ilk kez deneme imkanım oldu, dün 35 sürümünü elle kurmuştum, bugün 36 sürümüne güncellendi.
Kullanımı eskiye nazaran daha zor olmuş gibi, neyin nerede olduğunu bulmakta zorlanıyorum.
Eski Opera ile ismi dışında neredeyse alakası da kalmamış gibi ama bariz şekilde sayfalarda performansı da artmış görünüyor. Hatta telekom'un online sayfasında FF ile sorun oluyordu, görünümünü İE yapınca anca işlem yapıyordu, Opera ise sorunsuz girdi.
Googlenin servislerinde de performansı güzel, videolar gayet iyi, FF niyeyse youtubede çok takılıyordu mesela, birde Chrome eklentileri de Operaya kurulabiliyor ki eklenti problemide kalmamış görünüyor.

Hasılı bu Chromium olayı Operayı Operalıktan çıkartmış olsada, bir yönden de iyi olmuş gibi :)

barış

Bundan 1 hafta öncesine kadar kullanıyordum Mac tarafında. Az önce bana da güncelleme geldi.
Güncellemeden önce tekrardan FF'ye dönmüştüm çünkü sayfalar sürekli çöküp duruyordu. Ancak şu anda iyi görünüyor. Ayrıca Chrome eklentileri de kullanılabiliyor.
Sistem kaynaklarını da daha az tükettiğini varsayarsak harika olmuş.

calmo

Yeni Opera'yı ben de kullandım Mint üzerinde hiç memnun kalmadım. Yılların Opera kullanıcısıyım, soğudum...

Reverser

Opera böylesine radikal bir karar vererek tarayıcı motorunu neden değiştirdi acaba ? Aklıma ilk gelen cevap eklenti desteği oluyor.

XFCE ROCKS !