[Çözüldü] Ubuntu 14.04 Kurulum sıralasında donma problemi

Başlatan y.e.s., 20 Mart 2016 - 00:04:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

y.e.s.

Merhabalar,

Hem forumda hem Ubuntu kullanımda oldukça yeni sayılırım. Vision üzerine çalışmak için Ubuntu 14.04 kurmak istiyorum ancak kurulum sırasında sorunlarla karşılıyorum. Ne kadar uğraşsam da sorunları aşmayı başaramadım.
MSI GE60 2PC Apache kullanıcısıyım. Makinede bir adet 1TB HDD ve raid olmayan 2 adet 120GB SSD (birisi Samsung 840 Evo -içerisinde windows 10 var- diğeri ise Samsung 850 Evo) var. İlk olarak taktığım 120GBlık SSD'ye Windows 10 kurulu. Yapmak istediğim ve ikinci SSD'yi almamım sebebi Ubuntuyu buraya kurmak ve SSD performansıyla kullanmaktı. Karşılaştığım sorun ise kurulum aşamasında donması. Bazen sistemin kurulacağı yeri seçerken donuyor bazense bir sonraki aşamalarda kuruluma geçerken donuyor.

1. Biostan Fastboot, IntelSpeed Step ve Secure Boot özelliklerini kapattım ve UEFI with CSM seçili.
2. Sata mode selection olarak AHCI seçili.
3. HDD ve SSDlerin hepsi GPT formatında.
4. Makinenin bios ve firmware güncel. SSDlerin firmwareleri güncel.
5. Sanal makine içine sorunsuz kurulum yapıp kullanıma geçebildim.
6. Ubuntu 14.04 haricinde 15.04 ve 15.10 sürümlerini Rufus ve UltraISO programlarıyla yazdırıp denedim ama sonuç değişmedi.

heartsmagic

ISO'nun md5 bütünlüğü denetlenmiş miydi? Gerçi sanala kurulmuş ama bir teyit edelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

y.e.s.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mart 2016 - 01:27:24
ISO'nun md5 bütünlüğü denetlenmiş miydi? Gerçi sanala kurulmuş ama bir teyit edelim.

Evet teyit ettim mesajınızdan sonra.

heartsmagic

Şimdi, şurada bir konu var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2284315

Şurada da aynı soruyu en sormuşsun:
http://askubuntu.com/questions/747660/ubuntu-freeze-problem-during-installation-msi-ge60-2pc-apache
İlk konudaki benzer bir konuya yönlendirilmiş ve bir öneri verilmiş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2297815

Eğer aramalardan bir sonuç çıkmasa sana nolapic, noacpi gibi parametrelerle dene derdim fakat burada işin içinde SSD disk olduğu için önce yukarıdaki önerileri deneyelim.

Bizim forumdaki şu başlığı incele: cekirdekkonusu
Kullanacağın parametre de şu: libata.force=noncq

Nasıl uygulayacağını bilemiyorsun ya, bizim başlık anlatıyor nasıl yapacağını.

heartsmagic

Not, bir önceki iletide bizim bağlantıyı yanlış vermişim, düzelttim.

y.e.s.

@heartsmagic verilen tavsiye altını çizdiğiniz gibi libata.force=noncq. Bunu gerçekleştirebilmek için canlıdan F6 ile seçeneklere ulaşmak istedim ancak bu forum içerisinde yönlendirdiğiniz ilgili konuda tıpkı @91011 ve @kutsalcvs gibi bana gelen grub ekranında F6 gibi seçenekler çıkmıyor. Siyah bir zemin üzerinde try ubuntu,install ubuntu ve iki tane daha seçenek geliyor. Haliyle libata.force=noncq veya başka bir değişiklik yapamıyorum.

Kaynağını hatırlamıyorum ama USB belleğe yazdırdığım dosyanın içerisinde syslinux.cfg dosyasına libata.force=noncq ekleyerek kurulum denemem söylenmişti ancak yine başarılı bir kurulum olmadı.

heartsmagic

syslinux/text.cfg dosyasını mı değiştirdin? İçeriğini bir görebilir miyim?

y.e.s.

Sorunum çözülmüştür. Sıkıntıyı giderebilmek için yaptığım adımlar sırasıyla:

1. Biostan Fastboot, IntelSpeed Step ve Secure Boot özelliklerini kapattım ve UEFI with CSM seçili.
2. Sata mode selection olarak AHCI seçili.
3. UEFI kurulum yaptığım için BIOS'tan boot önceliği ayarlandı.
4. Çekirdek şeçeneklerini değiştirerek kuruluma başladım. Bunun için kurulum aşasında karşınıza Ubuntu moru yerine siyah zemin üzerine beyaz bir yazı geliyorsa "Install Ubuntu" seçeneğinin üzerine geldikten sonra e tuşuyla düzenleme moduna geliyoruz ve  'quite splash' -- komutunun sonuna libita.force=noncq ekliyor ve kuruluma başlıyoruz.

Bu adımlardan sonra Ubuntu 14.04 sürümünü sorunsuzca kurabildim ve şu an yine sorunsuzca kullanmaktayım.

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür eder geç cevaplayabildiğim için özürlerimi sunarım.

heartsmagic

Geri bildirim için de biz teşekkür ederiz. Forumda çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var:
cozuldukonusu

Bu seferlik ben yaparak konuyu kapatıyorum.