Unity 8 Black Screen :/

Başlatan loradona, 19 Mart 2016 - 17:24:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

loradona

Büyük bir heves ile dialy versiyona güncelledim bir çok hata verdi üstesinden geldim lakin nerede bu unity 8 diyordum :D Küçük bir araştırma sonucu buldum ve yükledim lakin lightdm den unity 8 mir seçtikten sonra siyah ekranda kalıyorum :(

Not: Ekran kartım Hybrid Amd/İntel. Amd yi zaten kullanamıyorum fglrx olmadığı için intel ile yşaıyorum bu sorunu fare çıkıyor demiş bazıları bende oda gelmiyor :D

TopKek

Ayni sorun bende de var. Takipteyim
Arch Linux mu Gentoo mu?

meda

10. veya 11. aydaki sürümü bekleseniz daha iyi olur. 16.10 sürümünde Mir ile birlikte öntanımlı olarak geleceği söyleniyordu. O zamana kadar proje daha da olgunlaşmış olur. Ekran kartı sürücüleri Linux dünyasında zaten sıkıntı Mir ve Wayland ile ortalık daha karışacak.  ;D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

TopKek

Alıntı yapılan: meda - 20 Mart 2016 - 15:38:18
10. veya 11. aydaki sürümü bekleseniz daha iyi olur. 16.10 sürümünde Mir ile birlikte öntanımlı olarak geleceği söyleniyordu. O zamana kadar proje daha da olgunlaşmış olur. Ekran kartı sürücüleri Linux dünyasında zaten sıkıntı Mir ve Wayland ile ortalık daha karışacak.  ;D
Benim ekran kartim Windows'tan daha performansli calisiyor. Ben pek sıkıntı goremedim. Konuya gelecek olursak ben suan manjaro linux kullaniyorum. Unity8/MIR resmi olarak Ubuntu'ya eklenirse[ve sorubsuz calisirsa] tekrar Ubuntu'ya gecebilirim.
Arch Linux mu Gentoo mu?

FireSwords

Alıntı yapılan: TopKek - 23 Mart 2016 - 16:53:35
Benim ekran kartim Windows'tan daha performansli calisiyor. Ben pek sıkıntı goremedim. Konuya gelecek olursak ben suan manjaro linux kullaniyorum. Unity8/MIR resmi olarak Ubuntu'ya eklenirse[ve sorubsuz calisirsa] tekrar Ubuntu'ya gecebilirim.
GPU üreticisi ne? Linux üzerinde gerçekten sorunsuz ve tam peformansıyla çalışan sadece Intel'in GPU'ları. Bir tek Intel GPU'larının Linux sürücülerini açık kaynak ve sorunsuz olarak yayınlıyor. 

heartsmagic

Nvidia'ya ve son zamanlarda ATI'ye de haksızlık etmeyelim bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FireSwords

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mart 2016 - 22:15:41
Nvidia'ya ve son zamanlarda ATI'ye de haksızlık etmeyelim bence.

AMD Windows tarafında gayet güzel işler çıkarıyor tamam ama Linux tarafında ne durumda denemeye cesaret edemedim. 7 ay önce sahipli AMD sürücülerini Linux üzerinde test etmiştim. Arch Linux üzerinde kurduğumda ilk birkaç hafta sorunsuz çalıştı sonra kilitlenme donma sorunları baş gösterdi(kernel veya xorg güncellememiştim). Ubuntu üzerinde de 2D performansı çok düşüktü. Şu an için Linux tarafında açık kaynak sürücülerle idare ediyorum.

Nvidia kullanmıyorum ama onun sürücüleri hakkında da iyi şeyler duymadım. Zaten Linus Torvalds da sevmiyor :D

heartsmagic

ATI konusu biraz çetrefilli, foruma bakarsak memnun olanı da var, olmayanı da. Eski kartlara desteği kesmesi, sürücülerin Windows tarafı kadar başarılı olmaması gibi konularda şikayetleri görüyoruz. Bu nedenle "son zamanlarda" dedim, zira kendileri oldukça iyi bir yaklaşımla özgür yazılım tarafına göz kırpıyorlar, çekirdekle beraber sürücü sağlıyorlar ve iş birliği yapmaya hevesliler.

Nvidia ve Linus Torvalds meselesi ise sürücülerin başarısızlığı ile ilgili değil. Başarısızlık denecek bir şey varsa Optimus konusuydu zamanında, eleştiri (verimsiz olması konusu) o yöndeydi. Fakat, oradaki esas mesele açık kaynağa destek olmaya yaklaşmamaları, bunun da ötesinde iş birliğinden kaçmalarıydı asıl nokta. Senelerdir Nvidia kullanırım (2000'lerin başından beri), beni üzen pek sürücüsü olmadı. Tamam, oyun tarafım fazlaca yoktur fakat kendi dağıttıkları sahipli sürücüleri oldukça başarılıdır. Bizim tarafla olan iş birliği tartışılabilir ancak söylediğim gibi kendi sürücüleri konusunda fazlaca haksızlık yapmamak lazım :)

FireSwords

Aslında düşündüm de, AMD'nin destek kesmesi ve Windows'a öncelik vermesi çok doğal.

Geçtiğimiz aylarda AMD GCN öncesi kartları legacy sınıfına koydu ve desteği çekti. Bu aslında gayet normal bir durum. GCN AMD'nin HD 7xxx serisinde kullanmaya başladığı mimarı. GCN'den önce AMD, ATI döneminden miras kalma eski bir mimari kullanıyordu. AMD GCN öncesi kartların daha fazla geliştirilemeyeceğini söyledi. Legacy sınıfına düşen kartlar çok eski değildi, bubun sebebi GCN'nin geç gelmesi, eski mimarinin çok uzun süre kullanılması. Şu anki ilk nesil GCN kartlar en azından 3-4 yıl daha desteklenir diye tahmin ediyorum.

Windows'a öncelik verilmesi kadar nornal bir durum yok. Ekran kartı üreticileri için en önemli kitle oyuncular. Şu an oyun için en elverişli platform Windows. Şu an zaten ekran kartı üreticileri yoğun bir dönem yaşıyor. Birkaç ay içinde yeni modeller duyurulacak, Vulkan ve DirectX 12 gibi yeni API'lerden daha iyi faydalanan sürücüler yapma peşindeler... Açıkçası Linux tarafı oyuncuların ilgisini çekmeden donanım üreticileri ağırlık vermez. OpenGL'nin yerini alacak olan Vulkan API sayesinde Linux oyunculuğunda güzel gelişmeler bekliyorum.

Kaldı ki iki firmanın da Windows sürücüleri de mükemmel değil.  Birkaç ay önce son çıkan AMD Windows sürücüsünde fan kontrol sorunu vardı. Pek çok kişi bu sorun yüzünden ekran kartını yaktı. Nvidia ise donanıma hasar veren bir bug içeren sürücü yayınladı, yine pek çok kişi ekran kartından oldu.

Neyse konu bayağı baltalandı galiba :D

TopKek

Alıntı yapılan: FireSwords - 23 Mart 2016 - 18:21:20
Alıntı yapılan: TopKek - 23 Mart 2016 - 16:53:35
GPU üreticisi ne? Linux üzerinde gerçekten sorunsuz ve tam peformansıyla çalışan sadece Intel'in GPU'ları. Bir tek Intel GPU'larının Linux sürücülerini açık kaynak ve sorunsuz olarak yayınlıyor.
Intel i3 380M islemci ve NVIDIA GT-540M Ekran kartim var
Arch Linux mu Gentoo mu?

Kaleihan

Unity 8 yükledim. Ekran bilgisayar açılırken simsiyah kalıyor. Bir şekilde kaldırıp normale getirebilir miyiz?

heartsmagic

Hangi paketleri kurduysan kaldır, eski sürümün duruyor olması lazım sistemde. 

Kaleihan

Bilgisayarı açıyorum Ubuntu yazısı geliyor ve kran kararıyor. Hiçbirşey yapamıyorum. Bilgisayarı formatlamak da istemiyorum.
sudo apt-get install unity8-session-mir paket adı biraz farklı olabilir. Buna benzer şekilde kurmuştum.

heartsmagic

Kaleihan

Bu konuyu unutmuşum. Format atmak zorunda kaldım.