hdd yi güvenli silme , yüklü program lara dokunmadan hdd yi temizleme

Başlatan şenol, 16 Mart 2016 - 21:49:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

şenol

selam arkadaşlar böyle başlık açtım çünkü başka türlü anlatamam :) şimdi arkadaşlar bleachbit veya uç birimden dpkg -l veya sudo apt-get autoremove veya sudo apt-get clean , bunları yaptığım zaman bende yüklü olan wine ler , geckolar , monolar siliniyor ama play on linux dosyaları kalıyor yani onlar silinmiyor , wine lerin silinmemesi için başka programlar veya uç birimden girebileceğim başka komutlar varmı , aylardır kullanıyorum ubuntuyu bir şunu yapamadık arkadaş , bleachbit kafasına göre siliyor wine filan tanımıyor :) garip olansa playonlinux u ve içeriyini silmiyor direk wine i siliyor , ve sonrasında temizleme işlemi bitince playonlinuxu çalıştırıyorum , wine olmadığı için oyunlarda sorunlar yaşayabilirsiniz diye uyarı çıkıyor ve ben tekrardan wine i  yüklüyorum , teşekkürler cevaplar için
cpu / amd ryzen 7 / 1700 / 3.90 ghz o.c
anakart / msi b 350 tomahawk . gpu / amd rx 580 8 gb  
24 gb / ddr 4 ram / 3066 mhz de çalışıyorlar
250 gb / samsung 850 evo ssd

cagriemer

Bleachbit'i bilmiyorum, tecrube etmedim. Lakin dpkg -l paket kaldirmaz. autoremove bir baska paketin yuklenmesi sonucu otomatik olarak yuklenmis paketlerden, su anda sistemde asil paketin silinmesiyle birlikte artik ihtiyac duyulmayan paketleri kaldirir. clean ise indirilmis paket dosyalarini siler, paketleri kaldirmaz. playonlinux paketinin wine bagimliligi varsa siz wine'i kaldir demedikce otomatik olarak silinmemesi lazim. Bir dahaki sefere islemleri yaparken ciktiyi alip buraya koyarsaniz daha detayli gorme sansimiz olur. Boylelikle daha saglikli yorum yapabiliriz.